Τσακρόστρουθοι

Απάντηση
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από canis »

Σπίνος διπλός ή σπίνος μουττάς, αγγλική ονομασία Hawfinch, επιστιμονική Coccothraustes coccothraustes
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από canis »

Τσακρόστρουθος, αγγλική ονομασία Corn bunting, επιστημονική Miliaria calandra

αν κάποιος γνωρίζει άλλα ονόματα για το είδος παρακαλώ όπως ενημερώσει και τους υπόλοιπους
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από canis »

Στρούθος της τουρκίας, η ισπανικός στρούθος, ή τσακρόστρουθος, αγγλική ονομασία spanish sparrow, επιστημονική Passer hispaniolensis
παρόλο που ονομαζεται ισπανικός στρουθος, εντούτις ο μεγαλύτερος πλυθησμός του είδους βρίσκεται στην τουρκία, και στην ισπανία είναι με διαφορά μικρότερος
ο θηλυκός μειάζει με το δικό μας
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από canis »

δυστηχώς παιδιά εξαιρουμένος των δυο τελευταίων είδων (spanish sparrow, corn bunting), όλα τα άλλα ανήκουν στην ίδια οικογέναι και όλα κάμνουν πέρασμα για τζίταστρο, και όλα σκοτώνονται από δήθεν κυνηγούς.....
sotiris!129

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από sotiris!129 »

canis έγραψε:Σπίνος διπλός ή σπίνος μουττάς, αγγλική ονομασία Hawfinch, επιστιμονική Coccothraustes coccothraustes
εμεις εν τουτους που λαλουμε στρουφους της τουρζιας η' κελεζιες, τουλαχιστο ετσι μου εμαθεν ο ζιρις μου με την μεγαλη την μουτι που αν πει ζε ακασει σε εν να κλεεις 1 εφτομα :lol: ! εχει πολλα χρονια να δω τουτο το συνκεκριμενο ιδος ...τελεφτεα φωρα που το ιδα ηταν πρην 8-10 χρονια στα κατιδατα, ειχα παιξει 1 με την σφεντονα!
οι αλλοι που λαλειτε που εβαλες φωτογραφια εν κοινος στρουφος...ερκουντε το σεπτεβρι εχουν ελαχιστες διαφορες που τους δικους μας στρουφους ζε βουρουν ουλοι οι κυπρεοι επιδη εν ξερουν που να παν να εβρουν ορτικια και τριγονια ζε σφαγκουν τα στρουφουθκια :lol:
sotiris!129

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ακιρο ζινο το διπλοσπινο κελεζι μουτα οπως θελετε πετε τον
ειχα δει περσυ σε ενα κλουβι εξω που ενα κεντρο μολις περασεις την ευριχου πρως κακοπετρια εχει ενα κεντρο μεγαλο στα δε3ια με καζαντου8κια...εχει κλουβι μεγαλο και εχει μεσα μαυροζικλες ζικλες και πουτουτους τους στρουφους!
φενετε και που το δρομο το κλουβι!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από 'petros' »

sotiris!129 έγραψε:
canis έγραψε:Σπίνος διπλός ή σπίνος μουττάς, αγγλική ονομασία Hawfinch, επιστιμονική Coccothraustes coccothraustes
εμεις εν τουτους που λαλουμε στρουφους της τουρζιας η' κελεζιες, τουλαχιστο ετσι μου εμαθεν ο ζιρις μου με την μεγαλη την μουτι που αν πει ζε ακασει σε εν να κλεεις 1 εφτομα :lol: !
Και εγω ετσι ξερω οτι τουτος εν ο στρουθος της τουρκιας ο''κελλετζης'' που λαλουμε
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από FRANCHI »

canis έγραψε:Σπίνος διπλός ή σπίνος μουττάς, αγγλική ονομασία Hawfinch, επιστιμονική Coccothraustes coccothraustes
εν τούτος ο αρσενίκος ο διπλός
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από marinos.a »

canis έγραψε:Βκιολαρούι, αγγλική ονομασία siskin, επιστημονική Carduelis spinus
τούτο άκουσα να το λαλούν τζαι γλοροτυρο ή κάτι τέτοιο
Si vis pacem, para bellum
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από canis »

marinos.a έγραψε:
canis έγραψε:Βκιολαρούι, αγγλική ονομασία siskin, επιστημονική Carduelis spinus
τούτο άκουσα να το λαλούν τζαι γλοροτυρο ή κάτι τέτοιο
μαρίνο νομίζω ότι στη πάφου λένε γλορότυρο το κλορκό....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”