ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Απάντηση
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Η αληθκια με ετσι ιστοριες διαβαζω κ η οθονη γεμιζει εικονες μυρωδιες κ ας ειμαι μες την πολη..
Αν μπορω να την μεταφερω ειναι βρεμενο χωμα θυμαρι σπατζια ανασα να αχνιζει ομιχλη τζικλες να παιζεις μονο οσες ηταν στα 20-25 μ κ να πεφτουν μπροστα σ βουρκα με κλοσια δερματινη κ με τον ισιο..
Takic
Full Member
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 07:53

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Takic »

Χαιρετώ την καλή παρέα :)

Κάθηκας .Πρέπει να ήμουν 13-14 χρονών. Πήγαμε στις τζίκλες με τον παπά μου και τον θείο μου αλλά δεν είχε πουλιά. Πήγαμε πρώτοι στο αυτοκίνητο και περιμέναμε τον θείο μου να έρθει. Παπά δώσμου το όπλο. - Αφού δεν έχει τπτ. -Δεν πειράζει. Δώσμου το όσπου να έρθουν κ οι άλλοι. Εεεε. Εδωσε μου το κ πήγα καμιά 10αρια μέτρα μεσα στο αμπέλι διπλα απο το αυτοκινητο. δεν επέρασε 1 λεπτό ακούεις μπαμ..μπαμ..και βλέπω μια μπεκάτσα να βγαίνει απο κάτι αθασιές και να με πλευρίζει. Το όπλο ένα ΑΥΑ 30" 1-2 , μόλις που το έφτανα. Ακούω τον παπά μου να μου λαλεί σημάθκιαστην καλα..επομίζω..μπαμ...κάτω η μπεκάτσα..
Το καλύτερο αντι να φωνάζω εγώ που ήταν το πρώτο θήραμα που έπιασα..εφώναζε ο παπάς μου έππεσε έππεσε κ εβούραν να την πιάσει.. Περιττόν να σας πω ότι τον επόμενο χρονο γόρασε αλλο οπλο :D
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Μοδεστος »

Τουτες οι ιστοριες εν το αλατι της ζωης του κυνηγου!
θυμουμε οταν ειμουν 2 ταξη λυκειου επιασαμε πανια μαζι με τον τζυρη μου τον αδερφο μου τζαι εναν φιλο του παπα μου για τους περτικους, λαλει τους ο παπας μου να κατεβουν κατω τζαι να ειμαστε εμεις πουπανω ια να τους λαονουμε τζαι να τους παιζουν! εν επρολαβαμε να αρκεψουμε λαωνει ο αδερφος μου εναν λαο ζαι ερκετε πανω μας...επεξα τον με την 1 τζαι μετα εν τον εξανα ειδα... ειδαμε τζαι τα μαλια του αλλα επιδη δεν ειχαμε σκυλους εν τον ηβραμεν...μετα που 1-2 ωρες ακουμε παναηρκα τζαι φωνες που ενα αμπελι 100 μετρα αριστερα μας....κοντεφκουμε τζαι βλεπουμε μια παρεα να βαστα εναν λαο τζαι να λαλει του παπα μου " ρε Προδρομε επιαν τον ο σκυλος χαμε δαμε μες το αμπελι" ε τζυνη την ωρα εκαταλαβα οτι εχαρικεν αλλος ον λαο μου... :(
Μιαν αλλη φορα επιαμεν στις τζικλες τζαι εν με αφινεν ο παπας μου να κατεβω που το αυτοκινιτο επιδη ηταν κριαδα, εμηνα τζιμεσα τζαι οσο τζαι εφκυκεν ο ηλιος εκατεβασεν με...ειπεν μου ομως που ενα κατεβεις κατεβασε τζαι το κλειδι του αυτοκινιτου τζαι ασφαλιστην πορτα σου... εκατεβηκα ασφαλισα τζαι την πορτα, ετσιακαρα αν ασφαλισεν τζαι εφια...αλλα το κλειδι ηταν μες το αυτοκινιτο κλειδομενο...τελικα ανοιξαμεν το με μιαν κλιματοβερκα που το παραθυρο.... εφαμεν τζαι τζινη την μερα τις φωνες μας! :lol:
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από MARIOSE »

Το κλείδωμα του αυτοκινήτου με τα κλειδιά μέσα φίλε Μόδεστε είναι στάνταρτ :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Τα πρωτα μου κυνηγετικα βηματα μονος μου πλεον τα εκανα ως δηθεν λααρης... :lol: :lol: Για 2 χρονια κυνγουσαμε λαγο μαζι με ένα καλο φιλο ο οποιος ειχε 2 σκυλια...μια μπρακουα καθαροαιμη και ένα ζαρο...όχι πως ξεραμε να βγαλουμε τα ματια μας...αλλα τα σκυλια ειχαν γινει σαρκες...μαλλον από το πολύ εβγα και τις πολλες αναγνωρίσεις...όταν αρχισαμε να κυνηγάμε το καλλικωμα πηγαινε αβερτα!!!ειλικρινα δεν θυμαμαι να πηγαμε ποτε και να μην βγαζαμε εστω και 1 λαγο...όμως τα πολλα καλλικωματα και το πολύ αγχος δεν μας αφηναν να καρπωθούμε και πολλους να χαρουμε και μεις και τα σκυλια...την πρωτη χρονια είχαμε καταφερει με το ζορι να καρπωθούμε 2-3...την 2η χρονια αν δεν κανω λαθος το 2000-2001 είχαμε γινει και μεις καλυτεροι....είχαμε καρπωθει καπου 8-9 λαγους 2 ατομα με 2 σκυλια και ειχε φθασει κοντα στο τελος της η σεζον αν δεν ηταν και η τελευταια εξορμηση...

Ειχαμε παει στη Μαδαρη και κατά το μεσημερι αρχίσαμε το στραφι για το αυτοκίνητο....τελευταια εξορμηση αλλα η μερα ηταν ηλιολουστη και ο ηλιος οντως πολύ χαμηλα εκει πανω μας ειχε κανει να στεγνώσουμε και μεις και τα σκυλια...το χωμα ξερο αν και ηταν Δεκέμβρης καιρος....σε μια στιγμη βλεπω το ζαρο αφηνιασμενο μπροστα μου και ξερωντας τον προπαθησα να φωνάξω του αλλου ότι επροσηκωστηκε μας...πριν καταφερω να φωνάξω βλεπω κατι να πεταγεται σφαιρα μπροστα από το ποδι μου...ο νους μου πηγε στη νηφιτσα...αλλα σε 5-6 μετρα βλεπω μια λαουππα να σαλταρει και να πηγαινει σφαιρα πανω (τι σκατα ο λαγος κυνηγουσε το σκυλο???? :D )...ΠΑΝΩ ΣΟΥΥΥΥΥΥΥ φωνάζω του παρεα μπαμ και ΕΠΙΑ ΤΟΝ ΡΕ ΣΕΙΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...και τρεχουμε να ανταμώσουμε ο ενας τον αλλον από την χαρα μας...βρεθομαστε και οι φωνες μας ακουγονταν Τροοδος από τη χαρα μας...όπως κρατουσε τον λαγο και μου τον εδειχνε βλεπω από κατω του γιατι ηταν και χαραδρα...ένα λαγο να πηγαινει σιγα και να καθνεται στα 50 -60 μετρα από κατω μας...κλειω το οπλο σπρωχνω τον παρεα βιαστηκα να φυγει από το οπτικο μου πεδιο και τον πυροβολω από εκεινη την αποσταση...τα σκαγια ειχαν σηκωσει σκονη και καταλάβαμε ότι ειχε χτυπηθεί σιγουρα...πιανει αυτος χωματοδρομο και τρεχει εμφανως χτυπημένος...του ριχνω ακομα 2 και ακομα 2 ο παρεας και πιανει βουνο και τον βλεπω να σταματα μεσα σε μια λατζια...τρεχει αυτος με τα σκυλια από κατω και εγω από το βουνο βρεθηκα σε 5 λεπτα απεναντη...με 1 πηχη γλωσσα φυσικα...μεχρι να παρω ανασα θωρω τον κουμπαρο να ταρασει εξω από την λατζια στα 20 μετρα...μπαμ και η σκονη πηγε 1 μετρο από τη σιηπεθκια...ΕΠΙΑ ΤΟΝ ΦΩΝΑΖΩ...και τρεχω εκει...βλεπω μια κολυμπα αιμα και ο λαγος αφαντος...μπαμ ακουω από κατω και ΒΟΥΡΑ ΡΕ ΣΕΙΡΑ ΦΚΑΙΝΕΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΠΑΝΩ...γυριζω πανω από τις λατζιες με ολη μου τη δυναμη και παταω τις πετρες...βλεπω τον λαγο να ερχεται κουτσα κουτσα πανω μου παλι...στα 10 μετρα και χωρις να εχω ισορροποια τον πυροβολω και ηταν ολη δικη του!!!!περιττο να σας πως ότι εμεινα 10 λεπτα χαμε γιατι εφτυσα τον 1 μου πνευμονα!!!!

Αναμνήσεις μιας ζωης!!!!

Η φωτο είναι από την συγκεκριμενη εξορμηση οπου την καδρωσα για να εχω μια ζωη να θυμαμαι τη συγκεκριμενη μερα...από κεινο το χρονο και μετα εγω βρηκα την κλιση μου και ηταν μοναχα οι φασσες... :D :D :D

Εικόνα
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”