ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Αγαπητοι μου φιλοι αληθεια..θημαστε τα πρωτα σας βηματα και το πως ξεκινησατε και μπολιαστηκατε σαν κυνηγοι?

Ποιος σας το εχει μεταδωσει και σε ποια ηλικια?

θα μου αρεσε να ακουσω λιγα λογια απο τον καθ'ενα σας πανω σε αυτο το θεμα!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Dimitris »

Οι περισσότεροι μπολιάστηκαν από τον πατέρα τους, εγώ αντίθετα μπόλιασα τον πατέρα μου :lol:
Η πρώτη φορά που πήγα κυνήγι φίλε Σόλωνα ήταν στα 13 μου χρόνια με τον θείο μου. Τελευταία Τετάρτη του πέρτικου απόγευμα.
Εφκήκαμεν πάνω στο βουνό, εγώ βουρκάτορας πίσω που τον θκειο μου και ο σσύλος μας ο Γιώρκος (ημίαιμο κουρτσχααρ, απλά respect στον μακαρίτη) να αλωνίζει ζικι ζακα δεξιά μας προς την κορυφή του βουνού. Εκείνο το απόγευμα έπιασε 3/3 πέρτικους ο θείος.
Θυμάμαι τον καθε ένα ξεχωριστά, ενώ αντίθετα τι έφαγα εχτές δεν θυμούμαι. Χαρακτηριστική φάση ήταν ο 2ος πέρτικος, σηκώνει τον ο Γιώρκος και πιάννει την κατηφόρα που το ύψωμα προς την απαγορευμένη, πισκαλά του μιαν ο θείος έπεσε 100 μέτρα κατήφορο και ετσύλαν. Εγώ πορομένος άρκεψα τα βούρη να τον έβρω, πάω τσιαμέ που τον είδα, χασιμιός ο πέρτικος, άρκεψα κ αγχώνουμουν, λαλώ αν δεν τον έβρω δεν φευφκω που δαπάνω.
Σε κάποια φάση θορείς τον Γιώρκο κατεβαίνει ανέμελα το κατήφορο, έρκεται προς εμένα και απότομα στρίφει δεξιά και κατευθύνεται σε μια χαραδρούα, αρπάσει τον πέρτικο και πάει προς τα πάνω.
Χαράν πολλή εγώ, πάω κοντά στον σκύλο, φέρτο Γιώρκο έλα Γιώρκο, τίποτε ο πελλός, επιασεν την ανηφόρα, εφκήκε το βουνό και εξαπόλυσεν τον του θκειού μου μες τα πόθκια.
Μετά που κανένα 5λεπτο επήα και εγώ πάνω έπιασα τον και εκρέμασα τον με καμάρι!
Όταν ενύχτωσε επήαμεν σε ένα καφενέ να κάτσουμε. Εγώ εκατέβηκα κορτωτός με 3 πέρτικους κρεμασμένους κ εμπήκα μες τον καφενέ :lol: :lol:

Απο εκείνη την μέρα εκόλλησα. Εκαρτέρουν να έρτει Κυριακή να με πάρει ο θκειός μου τζινήν!
18 χρόνια μετά ακόμα παννιάρουμε τα περτίτσια μαζί. (επροσθέσαμεν τζι άλλους στην παρέα τωρα. κοπελλούθκια οπως ο γιός του ο Τίτος blazer xexexe)
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ωραίος ο Γιώρκος! :D

Κοπέλια εμένα έπαιρνε με ο παπάς μου που ήμουν μιτσής με το αεροβόλο τζιαί έπαιζε αμπελοπούλια τζιαί έρεσσε τα πάνω σε βίτσα που ελιά που τη μούττη τζιαί εδία μου τα να τα προσέχω. Εγώ ελυπούμουν τα τζιαί έθαφκα τα... Πούντα πουλιά ρε?? Ενηξέρω... :lol: :lol:

Σε λίγο καιρό ήμουν μανιακός με το κυνήγι. 15 μέρες πριν την πρώτη εξόρμηση δεν έκλεια μάτι. Τότε έιχε και θήραμα, βρίσκαμε τζιαί λαούς τζιαί πέρτικους. Φάσσες μόνο καλοκαίρι στην Πάφο (οι διακοπές μου είναι στο Λατσί ανελλιπώς από την ημέρα που γεννήθηκα, 1971 πριν την εισβολή) και τζιήκλες απαραίτητα μόνον μετά το ενδημικό.

Πολλές οι θύμησες, γράφω βιβλίο... υπέροχοι καιροί, αξέχαστα χρόνια, όμορφη Κύπρος, καλή παρέα, χρυσοί ανθρώποι, άτε κανεί Σόλωνα τζιαί εγεμώσαν τα μάθκια μου :D
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Dimitris »

MARIOSE έγραψε:Ωραίος ο Γιώρκος! :D

Κοπέλια εμένα έπαιρνε με ο παπάς μου που ήμουν μιτσής με το αεροβόλο τζιαί έπαιζε αμπελοπούλια τζιαί έρεσσε τα πάνω σε βίτσα που ελιά που τη μούττη τζιαί εδία μου τα να τα προσέχω. Εγώ ελυπούμουν τα τζιαί έθαφκα τα... Πούντα πουλιά ρε?? Ενηξέρω... :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: Εκαμα το εικόνα στον νου μου και κλαίω που το γέλιο
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

η περισοτερη αν οχι ολη μας μπολιαστικαμε απο τους δικους μας ανθροπους ειτε θειους μας ειτε πατερες μας!

εγω πηγενα απο 12 χρονο με το παπα μου κυριακες και με το θειο μου τεταρτη απογευμα δεν εχανα σχεδον καμια εξορμηση, ο θειος φανατικος λααρις και μου εμεινε αποτιπομα ο λαγος και γιαυτο και η ολη μανια!
το πιο αξεχαστο εγινε στα 15,5 μου ειμασταν κυνηγη στον δοριφορικο και οταν τελιωσε η παγανια κατσαμε για το γνωστο μπουκκομα ο θειος μου μου εδωσε το οπλο για να πεξω ταχα τσικλες ασχετο το οτι εν ειχε απλα αμαν εκρατουν το οπλο εψιλονα νομιζο κανενα μετρο :lol:
η πρωτη τσικλα που επεξα ενομιζα επεξα τον κοσμο ουλλο που την χαρα μου!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Pathfinder »

Με τον γερο μου σε που το δημοτικο.Ειμουν εν ημουν 9-10 χρονων.Εβαλε με που μιτση κοντα του να μαθω τα κολπα γενικα στα χωραφια, αμπελια, δουλεια στα τραχτα (ημουν 10 χρονων και εφορτωνα φορτηγα με το caterpilar 980 τον τοτε καιρο) υστερα στα σιδερα τα καλοκαιρια.Θυμουμαι ακομα τις πρωτες μου μποτες που επιασα (κατι λαστιχοποδινες πρασινες χωρις μαλουρι) και την πρωτη μου εξορμηση στο βουνι της παναγιας μεσα του Δεκεβρη.Στην μιση ωρα ηταν να κοπουν τα ποθκια μου να ππεσουν που την κρυαδα.Επατουν χαμε και ενομιζα ηταν γυαλι και θα σπαζαν (καλα να παθω αφου τζεινες ηθελα).Θυμουμαι ακομα τζεινη την ημερα ελειψαν μας τα φουσεκια της τζιηκλας και εσυρνα μεν τους με τα Elley (5-6 λιρες τον τοτε καιρο).Υστερα εφυαμε και επηαμε στο χωρκο και επιασαμε αλλα :).Θυμουμαι τον πρωτο μου περτικο που επαιξα σε εκεινη την ηλικια των 12-13 και την φραγκολινα της γιαγιας μου μες την φραχτη της στο χωρκο :)Θυμουμαι τις διαδρομες ολοκληρα μιλια που εκαμναμε σαν να ειναι εχτες που πηγαμε.Αν ξερει κανενας εξεκινουσαμε που Αγιο Δημητριανο επηεναμε κατω που την Παναγια και στρεφουμασταν Κανναβιου το μεσημερι για τον πρωτο γυρο. Τι εφα το μεσημερι μα τον θεο εν αθυμουμαι τωρα που γραφω.Ωραιες εποχες.Ο γερος μου ηταν(ειναι ακομα) οπως το αγρινο.ποτε τον εβλεπες δαμε ποτε τον εθωρες στην μουττη του βουνου απεναντι να βουρα τους περτικους πουπισω.Ειχαν το παραπονο οι θειοι μου που ξεκινουσαμε πανια μαζι τους και εχαναν μας υστερα που κανενα 2 ωρο:).εν θα ξεχασω μια φαση που μας εκαπελιασαν οι φασσες και με μια σιηπεθκια επεσαν 3 σεκκες.Μια ζωη χειμωνα καλοκαιρι επαιζε τες mirage 30gr.εν τις αλλασε.Παντα επιστρεφαμε με θηραμα.Παντα τηρουσε το quota.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Αυτές οι συζητήσεις με φορτιζουν πολύ γιαυτο δε θα αρκεψω να λεω για τον μακαριτη μου...
Αυτος με εμαθε ότι ξερω...με επερνε από τα 5 μου συνεχεια μαζι του...αγαπημενα του θηραματα οι τσικλες, οι τρασιηλες,τρυγονια και τα περδικια...
Δεν θα ξεχασω ποτε μου μια φορα στο Κιτι που πηγαμε για τρασιηλες...βρηκαμε ένα γερακι χτυπημενο...όταν πηγε να το πιασει με τα χερια του,,,το ποσο δυνατα τον δαγκωσε το γερακι δε μπορω να σας περιγραψω....το αιμα κυριολεκτικα ετρεχε ποταμι από το χερι του...αυτος όμως συνεχισε και καταφερε να το πιασει από το λαιμο και το εβαλε στο αυτοκινητο....πηγαμε σπιτι και το περιποιηθηκε...του εβαλε τροφη και νερο και το εδεσε στο τραπεζι της κουζινας...τη Δευτερα το πρωι το πηγε και το αφησε σε ένα κτηνιατρο...δεν ξερω τι απεγινε αλλα εμεινε στο νου μου με ποσο ζηλο προσπαθησε να το πιασει για να το βοηθησει....
Τη φασα τη μαθαμε μαζι....επειδή μια φορα που πηγαμε καλοκαιρι ειδε τον ενθουσιασμο μου αποφασισε να κυνηγάμε φασα και χειμωνα ετσι μαθαμε μαζι τα μυστικα και το κυνηγι της....γυρισαμε ολη την Κυπρο και σιγα σιγα μαθαμε για αυτό το κυνηγι οπου εγινε η δικια μου μεγαλη αγαπη...

Αναμνήσεις αλησμόνητες!!!
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Κρεμομαι απ'τα χειλη σας φιλοι μου ειλικρινα....οποιον και να ρωτησεις δεν γινετε να μην σου πει κατι που να σε ταξιδεψει πραγματικα!

Ιστοριες εχουμε παρα πολλες....αλλα οι πρωτες παιδικες κυνηγετικες αναμνησεις πιστευω ακραδανδα ειναι αυτες που μας εχουν μηνει αναλλειωτες στο μυαλο και ειναι καλα να τις θυμομαστε!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Κυνηγι ξεκινησα οταν περπατησα..με επερνε ο μακαριτης στες τζικλες βουρκατορα μεχρι να μεγαλωσω για να παω ενδημικο..
Κεινα που εμειναν χαραγμενα κ δεν ξεχνιουντε ειναι να βλεπουμε ευχαριστο σαββατοβραδο στο ρικ κ να φτιαχνουμε φυσιγγια ιδιογομωσης κ να τα δοκιμαζουμε στις εξορμησεις συνηθως Χουλου..
Το ξυλο που εφαα που το πεισμα να παω κυνηγι επισης δεν ξεχνιεται..ντυνομουν που την νυχτα κ μολις τον ενιωθα να ξυπνα εμπαινα επιφυλακη..οταν εβγαινε που σπιτι βουρουσα αφηνα την πορτα ανοιχτη (αφου ηξερα πως θα τσιακκαρει αν την εκλεισε οταν εφευγε) χωνωμουν στην αυλη της γειτονισσας κ οταν κατεβαινε να την κλεισει εμπαινα στο καπο..εφαα ξυλο του βαρου μου αλλα νομιζω που τοτε καταλαβε πως πισω δεν μεινισκω..
Οταν επιασα οπλο 14-15 ειχαμε κοντρα ποιος θα παιξει πιο πολλα..ηταν πολλα καλος σκοπευτικα ειχα δυσκολο εργο..σε μια παγανια στην στερακωβου επαιξε περτιτζι κ δια μου το..
"Πιαστο να το κρεμμασεις γιατι εν θα παιξεις τπτ.."ειπα του θα παιξω πιο πολλα σου κ γελουσε..εκοψα πισω π την παρεα σε ενα αρκατζι π ειδα φασσες..βγηκαν πανω μ επιασα 3 κ ακομα 2 περδικια..επεφτε μ το παντελονι π τα ειχα κρεμμασμενα κ βουρουσα να τους φτασω να ξεφορτωσω..λεω του γερου μ πιαστο περτιτζι σ πιαστα κ τουτα κ ειπα σου θα παιξω πιο πολλα σου..το περιπαιξιμο που εφαε που τους θειους εν το ξεχανω..
Κ για να μην λεμε μονο για καρπωση αφου το κυνηγι εν ειναι μονο το κρεας αξεχαστες εν οι στιγμες στο καφενε της Χουλου στο Κελλακι με την τσιμινια κ το τσαι σπατζια..το κυνηγι εν αρωμα για μενα μυριζει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Pathfinder »

Χαχαχα εθυμηθηκα κατι τωρα και γελω μονος μου...σε μια εξορμηση στο χωρκο εφκαλαν τα ποθκια μας νερο που το περπατα περπατα.Που η ωρα 6 το πρωι ως τις 4 δεν εσηκωσαμε περτιτζι.Εκοψαμε μιλια πολλα.οταν αποφασιζουμε να επιστρεψουμε στο χωριο για να βρουμε κανενα να μας παρει να πιασουμε το αυτοκινητο, 500 μετρα πριν το σπιτι οπως εφκαιναμε ενα λαοναρι σε 2 λεπτα επαιξε ο γερος 4 περτικους και τους 2 double.χαρα παναυρκα ο Αλεξης εκρεμασα τους πανω μου και ενομιζα ηταν 200 κιλα.Τελοσπαντων να μεν πολυλογω ( :):) ) εφυαμε και ηρταμε παφο και ζητησε που την μανα μου να καμει καμια σουπα και να τους καμει βραστους να φαμε την νυχτα.Εσαστηκαμε ελουθηκαμε οι κυνηγοι και επιασεν τηλεφωνο ενας θειος να παμε να πιουμε καφε εκει διπλα.εκαμαμε κανενα διωρο αλοπως και εστραφηκαμε πισω να δειπνησουμε.Μπαινουμε σπιτι και στρωμενο το τραπεζι η σουπα στο γκαζι αχνιζε και ο θερμος στο τραπεζι με τους περτικους.Ανοιω τον θερμο και ο θερμος ωφκερος.ειχε υγρασια μεσα και ζουμι που τα περτιτζια αλλα περτιτζια γιοκ.Φωναζουμε της μανας μου αν ηξερει τπτ και δεν ειχε ιδεα.Σε καποια φαση ακουει και ο αρφος μου την κουβεντα και ερκεταινεξω να δει τι γινεται.αμαν ακουσε οτι εγυρευκαμε τους περτικους καμνεις μας ετσι " μα εν τους περτικους που γυρευκετε? Εφα τους εγω". Ρε μα περιπαιζεις μαε λαλει του ο γερος μου εφαες μονος σου 4 περτικους?Ναι λαλω σου εξικοκκαλισα τους εμειναν τα κοκκαλα μονο.Ενιγουεις αφηνου με το θεμα τζιαμε και εφααμε την σουπουα μας.Παω να φκερωσω το πιατο μου στον καλαθο και τι βλεπω? 4 περτιτζια μεσα σωστα και να λειπουν μονο τα στηθη τους.ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!!!
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”