ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από Sergios »

Εμείς με την σειρά μας βρήκαμε αρκετά πουλιά αλλά ψηλοπετούσαν....ατομικά έπιασα 2 φάσσες 1 τζήκλα 1 μαυρόπουλο (όπως λαλει και ο Σπύρος) ένα κοράζινο δυστυχώς έχασα ένα περδίκι όπου του έσυρα μια μπηχτή ίσια που το είδα εφωναξε μου ο συγκυνηγός μου ρε έπεσε....επία βρήκα καμπόσα φτερά χτενισα τον τόπο ο περτικος χασιμιός....συνολικά πιάσαμε 2 όπλα 5 φάσσες 2 τζήκλες 1 κοράζινο 1 κατσικόρωνο.....μπορούσαμε για καλύτερη κάρπωση αλλά λίγο οι λάθος υπολογισμοί τοποθεσίας λίγο η ατυχία και τα οριακά μέχρι αδύνατα πουλιά δεν μας έδωσαν χέρι μας στερησαν ένα αριθμό 5-6 πουλιά ο καθένας....ευτυχώς περάσαμε καλά είμαστε υγιής ως την Κυριακή ποιόν
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Εμείς παρολιγο τραγωδία σήμερα. Εκαταντησαμε να τραβούσε τις φίνες όπου πάμε λες και έχουμε μαγνήτη. Έτσι μέρα αντί να κρυφτούν την βρήκαμε κουλούρι και το κεφάλι ίσια πάνω πάνω σε πέτρες σε μια χαλασμένη δομη.
Περπατούμε με καμία 30ρκα μέτρα απόσταση με το πατέρα μου και ξαφνικά ακούμε το ποφυσιμα της. Εσηκωστηκαν οι τρίχες μας και κοιτάχτηκαμε. Που είναι λαλεί μου;;;;; Δεν την βλέπω. Ήταν ακριβώς ένα αρβύλο δίπλα από το πόδι του παπά μου έτοιμη για επίθεση. Που τη παουρκα που έβαλε ο παπας μου οι σκυλλοι που ήταν πολύ κοντά της και πέρασαν σχετικά από δίπλα της ελαοθηκαν και πήγαν 5-6 μέτρα μακρυά. Χωρίς χρονοτριβή ο παπας μου έπαιξε την....αλλά κυριολεκτικά έκανε βήμα πίσω για να τη σημαδεψη στο 1 μέτρο. Τόσο κοντά του ήταν. Πήγα κοντά........´εχεσα πάνω μου. Θηρίο. Ούτε φωτό δεν την έβγαλα. Χαράς το κακό μας. Ευτυχώς όλα καλά. Ήρθε στο νου μου η Ντόνα. Που πάλεψε με έτσι θηρίο και τη σκότωσε αλλά πήγε και αυτή η μακαρίτισσα πριν μόλις ένα μήνα. Κάναμε κανένα τεταρτο διάλειμμα και συνεχίσαμε.
Από θέμα καρπωσης.......όλο τρύπες φρέσκες από αλουπους και γεμάτος ο τόπος από τα σκατα τους. Λαγό τόπος ήταν. Τώρα πλέον όχι. Μόνο λίγα περδικια είχε. Κοπές των δέκα. Αλλά και αυτά πολύ νευρικά δεν έστεκαν για καμία φερμα. Σπίτι κατα τις 11μιση αφού μας έπιασαν και οι βροχές. Άκαπνοι σήμερα...αλλά τουλάχιστον ήρθαμε πίσω όλοι. Υγεία να έχουμε. Προχωρούμε και αναμένουμε τη Κυριακή. Το μόνο θετικό....πολλές τζικλες. Ας ελπίσουμε σε καλή τζικλοχρονια φέτος.
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από savvis25 »

Ο λαγός που καρπώθηκε ο αδελφός μου την πρώτη κυριακή. Ο πρώτος του!! :D
Ο πατέρας μου έπιασε καλύτερο θήραμα την πρώτη κυριακή. Μια φίνα γύρω στο 1,20m-1,30m κάτω από μια ελιά ενώ έψαχνε για κανένα μανιτάρι!!

Εικόνα
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Δεύτερη εξόρμηση σημερα και πραγματι ο κοσμος πολύ λιγος. Επήγα με τον πατερά μου στο ιδιο τοπο που κυνηγήσαμε την πρωτη Κυριακή. Σήμερα θα δοκίμαζα ένα νέο φυσίγγιο της ολυμπιας το GEM 36γρ με πυριτιδο ΑΟ πλεον και όχι το παλιο τπου ηταν με ισπανικη πυριτιδα. Επήρα τη θέση μου διπλα από τη χαράδρα και περίμενα. Δεν ειχα φτιάξει την φυλακτρα μου διοτι ήθελα να δω πως θα κινηθούν τα πουλιά με τον ανύπαρκτο κοσμο στη περιοχή. Ξαφνικα , από το πουθένα εμφανίζονται μπροστά μου και σε υψος 25-30μ 4 φασες. Αμεσως χωρίς καθυστέρηση σημάδεψα την δεξια μου μπαμ και κάτω. Αμέσως γυρίζω αριστερα και προλαμβάνω την τελευταία φασα που προσπάθησε να μου βαλει την ελιά που βρισκόταν σε ύψωμα στο πλευρό μου, μπαμ και πεθανε στο αερα, επεσε σαν το συκο. Η πρωτη φασα κτυπηθηκε με Lambro Biturbo και η δευτερη με το GEM36. Mου άρεσε το σκοτωμα της GEM36 και ετσι έβαλα δυο στο οπλο. Πριν ξεκινησω για να μαζέψω τα δυο πουλια εμφανίζονται αλλα δυο πουλιά και αμεσως κτυπω το λοξος δεξιά μου σε χαμηλο υψος και εφαγε ολη την τουφεκια και αφησε ένα συνεφο από πουπουλα. Αμεσως γυρισα στο δευτερο αλλά η βολή μου πηγε στου βροντου διοτι την τελευταία στιγμη μου ξέφυγε με ένα αποτομο ελιγμό. Επηγα και μαζεψα τα πουλια και βρηκα ένα πιο καλο σημειο για να κρυφτώ. Τα πουλια όμως περνουσαν πλεον από τη μεση της χαραδρας ,ετσι δεν μπορουσα να τα κτυπεισω . Στη συνεχεια αλλαξα θεση, επηγα σε ένα χωραφι με ελιες οπου ειδα καποια πουλια να βουτουν για φαί. Εκει επηρα ακομη μια φασσα με την GEM36 σε απόσταση 35m + και ένα περδικι με την GEM32. H βροχή που αρχησε στις 10+30 μας αναγκασε να φυγουμε ετσι δεν μειναμε για το απογεματινό. Να αναφέρω ότι και ο πατέρας μου (87 χρ) επήρε την φασουα του και εχασε και μια άλλη, μάλλον του την πηρε καποιος άλλος κυνηγός που το θεώρησε εξυπνάδα να τα βαλει με ένα ηλικιωμένο…. Πιο κατω και λιγο χρώμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Laurona έγραψε:Επιστρεφοντας στην μια το μεσημερι απο τις επταμιση ακαπνος αφου μια μαλαη που δουλεψα με προλαβαν αλλοι βρίσκω τον γερμανο που ενοικιάζει διπλα μου να ψαχνει τον σκυλο του.
μιλαμε στα αγγλικά. ...του λεω οτι ημουν κυνηγι κ μου λεει.
αι χοουπ γιου χαβεντ χιτ ενιθινγκ.
και του λεεω κατα λεξη

Αι χαβεντ....το σσιστο που σε φκαλε [emoji38]
και φευγει χαμογελωντας ο οι-κωλο-γος [emoji38]

Στο σημειο του ξτυπηματος βρηκα μια ρεμινκτον νίτρο πράσινη κ μια διαφανες που εγραφε α.ο ταππα 38 γρ.
Κ ποξω είχε τον λαγο
ξερει την κανενας?
αρκετα πέρδικια σημερα στους γκρεμους που τα χαιρετουσα μονο.
Χρύσανθε μου εμένα μου το λέει κάθε εξόρμηση ο Εγγλέζος. Σήμερα που είδε τα περδίκια όμως κατάπιε την γλώσσα του!

Η φετινή χρονιά έδειξε πολύ καλά στοιχεία για το περδίκι. Ελπίζω να έχουμε το ίδιο και του χρόνου.

Αυτό που με έκανε έξω φρενών ήταν ένας τύπος 35_40 χρόνων ο οποίος πρέπει να έχει αλλεργία με το περπάτημα στο χωράφι. Δεν αφήνει χωματόδρομο απάτητο. Να κάνουμε παγανιά με τον πατέρα μου και τον Τατά 65 χρονών άνθρωποι να βασανίζονται μέσα στα βουνά γιατί έτσι έμαθαν να κυνηγούν και ο κύριος από κάτω μας να ακολουθεί στον δρόμο και να του προσφέρουμε απλόχερα 4 περδίκια τα οποία μπορούσαν να κτυπήσουν οι δικοί μου. Όπου πηγαίναμε ήταν παρών.

Όταν τελειώσαμε την παγανιά, του έβαλα την φωνή και του είπα πως είναι η τελευταία φορά που έρχεται σε αυτό τον τόπο. Μπήκε στο αυτοκίνητο και έφυγε αμέσως.

Εμένα δεν με νοιάζει, είμαι νέος αντέχω, κτυπώ θήραμα. Τους μεγάλους ανθρώπους που με δίδαξαν τι πάει να πει κυνήγι σκέφτομαι. Να τους χαλάει την προσπάθεια ένας αδαής.







Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από Chris B725 »

Μπράβο σε όλους !!!

Απολαμβάνω μετά την κάθε εξόρμηση να διαβάζω τις ιστορίες σας. :D

Από μένα, απολογισμός της μέρας, 7,30km, 3000 θερμίδες, 2 περδίκια και 3 τζικλούδες. ;)

Ελάχιστος κόσμος σήμερα, το καλό γλιτώνουμε από τους ασυνείδητους. ;)

Απ ότι φαίνεται ελάχιστοι απολαμβάνουν το κυνήγι τώρα που έλειψαν τα περδίκια του κλουβιού και θέλει κόπο και τέχνη για να παίξεις !!! :lol: :lol: :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Sergios έγραψε:Εμείς με την σειρά μας βρήκαμε αρκετά πουλιά αλλά ψηλοπετούσαν....ατομικά έπιασα 2 φάσσες 1 τζήκλα 1 μαυρόπουλο (όπως λαλει και ο Σπύρος) ένα κοράζινο δυστυχώς έχασα ένα περδίκι όπου του έσυρα μια μπηχτή ίσια που το είδα εφωναξε μου ο συγκυνηγός μου ρε έπεσε....επία βρήκα καμπόσα φτερά χτενισα τον τόπο ο περτικος χασιμιός....συνολικά πιάσαμε 2 όπλα 5 φάσσες 2 τζήκλες 1 κοράζινο 1 κατσικόρωνο.....μπορούσαμε για καλύτερη κάρπωση αλλά λίγο οι λάθος υπολογισμοί τοποθεσίας λίγο η ατυχία και τα οριακά μέχρι αδύνατα πουλιά δεν μας έδωσαν χέρι μας στερησαν ένα αριθμό 5-6 πουλιά ο καθένας....ευτυχώς περάσαμε καλά είμαστε υγιής ως την Κυριακή ποιόν
Μα σύρνεις τζιαι πάνω σε πέρτικους ρε Σέργιε μου; Πώς και; :lol: :lol:
savvis25 έγραψε:Ο λαγός που καρπώθηκε ο αδελφός μου την πρώτη κυριακή. Ο πρώτος του!! :D
Ο πατέρας μου έπιασε καλύτερο θήραμα την πρώτη κυριακή. Μια φίνα γύρω στο 1,20m-1,30m κάτω από μια ελιά ενώ έψαχνε για κανένα μανιτάρι!!
Σάββα μου οι φωτογραφίες σου δεν φαίνουνται.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Κατεβήκαμε χθες από το αυτοκινητο και στα ποστα μας δεν ηταν κανεις...Ωραια μου λεει ο παρεας παμε να βαλουμε τα πραματα μας. Λαλω του εγω εν παω γιατι σε κανενα μισαωρο θα γινει του κουτρουλι ο γαμος και παρα να νευριάζω παλε θα παω να κατσω 200 μετρα μες το ποταμο μονος μου και ότι καμω. Τελικα με ακολουθει και αυτος και τον παιρνω στο λαιμο μου. Ειχα δικαιο....σε κανενα τεταρτο κατεβηκαν 10-12 ατομα και προσπαθουσαν να σταθουν περιμετρικα των Ευκαλυπτων. Με το που φευγει το πρωτο πουλι ακούγονται κατι ριπες λες και ημουν στο πεδιο βολης Τσεριου!!!

Τα περδικια που ειδα παλι ηταν παρα πολλα αλλα δεν καταλαβα πως αγριεψαν από την Κυριακη. :lol:
Δεν εριξα όμως σε κανενα γιατι και ο τοπος που καθόμουνα δεν μου εδινε οπτικο πεδιο καθαρο.

Ο καιρος ηταν χαλια για τις φασσες που αυτές μας χαιρετουσαν από ψηλα και αν ειχε και κανενα πουλι χαμηλα από τον δυνατο αερα δεν σε αφηνε ουτε να το σημαδεψεις. Υγεια και την Κυριακη παλι αν ειμαστε καλα!!

Εικόνα
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από Γιατρός »

Αρέσκουν μου οι ιστορίες σας
Θυμίζει μου το "Ηumans of New York", ξεκίνησε σαν απλές ιστορίες ζωής και έγινε πόρωση και βιβλίο
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από Dimitris »

Γιατρός έγραψε:Αρέσκουν μου οι ιστορίες σας
Θυμίζει μου το "Ηumans of New York", ξεκίνησε σαν απλές ιστορίες ζωής και έγινε πόρωση και βιβλίο
Κάθε χρόνο βγαίνει καινούργιος τόμος
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”