Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Απάντηση
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Δημοσίευση από Marinos »

Στη περιοχή που κυνηγήσαμε τουλαχιστον έμεινα ευχαριστημένος οσον αφορά το πορτοκαλί. Συνομπλαστήκαμε με 4 παρέες κατα την διάρκεια της παγανιάς μας και όλοι φορούσαν πορτοκαλί. 2-3 ατομα μόνο καπέλο αλλα άτε, τουλάχιστο ασεν τζιε τζίνο
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Δημοσίευση από virtualgreek »

Είμαι κάθετος στην χρήση του φωσφορούχου πορτοκαλί χρώματος στο κυνήγι. Δεν φοράς πορτοκαλί, δεν κυνηγάμε μαζί.

Εγώ εάν δεν δω πορτοκαλί απέναντι μου, πυροβολώ!!!

Όσο αφορά τους ανεγκέφαλους, πολύ θα χαρώ να ακούσω στις ειδήσεις... τραυματίστηκε κυνηγός στην περιοχή ΧΧΧ από σφαιρίδια άλλου κυνηγού στην προσπάθεια του να κτυπήσει θήραμα. Ο κυνηγός δεν φορούσε πορτοκαλί.

..κάτι ανάλογο όπως λένε στις ειδήσεις.. τραυματίστηκε 45χρόνος σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα λόγο υπερβολικής ταχύτητας (..και βλακείας). Ο οδηγός δεν φορούσε ζώνη ασφαλείας...

Τότε ίσως το εμπεδώσουν μερικοί και βλαστήσει κανένας σπόρος νου στον εγκέφαλο τους.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Το θέμα με το πορτοκαλί έχει ξεφύγει εντελώς. Στις αρχές έβλεπα κάποιους νεαρούς κυνηγούς να μην φοράνε. Το θεωρούν (παναίρι, και πατρ*νιά) :shock: . Είναι κάτι σαν την ζώνη όπως είπε ο Σάββας και το κράνος. Δεν έχουν ευθύνη ούτε για την δική τους ασφάλεια ούτε για κανενός άλλου. Είναι μαγκιά, νιώθουν cool, ανεβαίνει η αδρεναλίνη με το να κυνηγάς χωρίς διακριτικό χρώμα. Είσαι άγριος, γίνεσαι ένα με την φύση... Μετά βλέπεις μεσήλικες με την ίδια και χειρότερη νοοτροπία. Αυτοί είναι ποιο πολλοί. ''Παλιά εν εφορούσαμε έτσι π***λίκια.

Δεν υπάρχει έλεγχος ρε παιδιά αυτό φταίει. Ο Κυπραίος πάντα μιλούσε στο κινητό ενώ οδηγούσε, και τώρα το κάνει, όμως υπάρχει πρόστιμο και πολλές φορές την πατάει. Το ίδιο με την ταχύτητα. Εμάς μας αφήνουν ελεύθερους στο χάος.

Αυτή η ελευθερία είναι η αιτία που όλα καταστρέφονται σιγά σιγά...
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Στην τζίκλα πρέπει να φορούμε πορτοκαλί πάλε ή είναι μόνο για το ενδημικό; :?:
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Δημοσίευση από mikros »

spyrosspyrou851 έγραψε:Στην τζίκλα πρέπει να φορούμε πορτοκαλί πάλε ή είναι μόνο για το ενδημικό; :?:
Στην περίοδο του ενδημικού επιβάλλεται να φοράς πορτοκαλί, ακόμα και αν κυνηγάς τσίχλες...
Καθημερινές δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, ούτε πριν ή μετά το κυνήγι του ενδημικού.
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Δημοσίευση από giorgos80 »

mikros έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Στην τζίκλα πρέπει να φορούμε πορτοκαλί πάλε ή είναι μόνο για το ενδημικό; :?:
Στην περίοδο του ενδημικού επιβάλλεται να φοράς πορτοκαλί, ακόμα και αν κυνηγάς τσίχλες...
Καθημερινές δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, ούτε πριν ή μετά το κυνήγι του ενδημικού.
Τουτο που ειναι γραμμενο?
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Δημοσίευση από mikros »

giorgos80 έγραψε:
mikros έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Στην τζίκλα πρέπει να φορούμε πορτοκαλί πάλε ή είναι μόνο για το ενδημικό; :?:
Στην περίοδο του ενδημικού επιβάλλεται να φοράς πορτοκαλί, ακόμα και αν κυνηγάς τσίχλες...
Καθημερινές δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, ούτε πριν ή μετά το κυνήγι του ενδημικού.
Τουτο που ειναι γραμμενο?
http://www.moi.gov.cy/moi/wildlife/wild ... CF%82..pdf

Σελ. 50

Ευχαριστημένος???
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Δημοσίευση από giorgos80 »

mikros έγραψε:
Στην περίοδο του ενδημικού επιβάλλεται να φοράς πορτοκαλί, ακόμα και αν κυνηγάς τσίχλες...
Καθημερινές δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, ούτε πριν ή μετά το κυνήγι του ενδημικού


Σελ. 50

Ευχαριστημένος???
οχι ρε φιλε δεν ειμαι ευχαριστημενος.ο λογος ειναι οτι τις αποφασεις τις παιρνουν ανθρωπομορφα σιελιονια
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Ρωτώ επειδή το φορώ και την περίοδο της τζίκλας χωρίς να είμαι σίγουρος αν είναι υποχρεωτικό και από τον νόμο και πολλοί μου είπαν δεν ειναι υποχρεωτικό για την τζίκλα.
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Κανείς χωρίς πορτοκαλί γιλέκο…

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον κυριο που εμαζευκε εχτες μανιταρκα και παρολο που ηταν κυνηγος δεν φορουσε το πορτοκκαλι του επειδη αφηκε το μες το αυτοκινητο με το οπλο του!!! και ακουει 2 σκυλλους με καμπανελλι και εν μου φωναζει ειμαι δαμε ενομιζε εννα του πιαω τα μανιταρκα του???? ακουσα θορυβο μες το πυκνο και βουρουν η σκυλλοι μου καταπανω του και γυριζο αποτομα και ειδα που εφενετουν λιο η συκλα του!!!ακολουδη ο διαλογος

-καλημερα ρε φιλε εκαμες φαουλ φορισε κανενα πορτοκκαλι εννα σε παιξη κανενας!!
απαντηση,
-ηντα κουμπαρε εν τιποτε λαος που ειμαι χεχεχεχε

εγιρισα εφια και εν ειπα τιποτε επειδη ευκηκεν το γαιμα παστη κκελε μου και εν εθελα να πω τιποτε αλλο!!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”