Η εξαφάνιση των ειδών

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Η εξαφάνιση των ειδών

Δημοσίευση από MARIOSE »

Αφορμή για να γράψω ήταν ένα ομόνυμο άρθρο σχετικό με το ψάρεμα αλλά και πρόσφατος περίπατος σε πεδινή περιοχή της Λευκωσίας.

Είχα πάει στο σπίτι του πατέρα μου ένα απόγευμα και αποφασίσαμε να βγούμε για ένα περίπατο για αγρέλια εκεί κοντά στο σπίτι. Ξεκινήσαμε με τα πόδια λέγοντας ότι είναι κοντά και θα κάναμε ένα καλό περίπατο κιόλας να αναπνεύσουμε και λίγο καθαρό αέρα. Περπατώντας αναπολούσαμε παλιές καλές εποχές όταν πρωτοπήγαμε στην περιοχή. Θυμηθήκαμε το λαούι που ερχόταν και έπινε νερό από τη βρύση κοντά στο σπίτι, τα περδίκια που καταντούσαν να μπουν στην αυλή, τη φοβερή θέα που είχε το δωμάτιο μου ειδικά όταν το Τρόοδος ήταν χιονισμένο! Παράδεισος!

Γρήγορα όμως προσγειωθήκαμε όταν πέρασε μια τετράτροχη με 2 λεβέντες αξιούριστους (δεν έχω κάτι με όσους είναι αξύριστοι προς Θεού) της οποίας ο ήχος σου τρυπούσε τα τύμπανα και τη στιγμή που περνούσε από δίπλα μας νόμιζα ότι θα πεταχτούν τα εντόσθια μου έξω...προσπερνώντας μας άφησε και μια τεράστια ομίχλη από σκόνη η οποία έσμιγε με τη σκόνη την οποία έφερνε τούτος ο μαυρογέριμος ο ανατολικός που εδώ και αρκετό καιρό φαίνεται ότι πήρε τα ηνία και μόνο μέσα μέσα αφήνει και λίγο το δυτικό να ψευτοφυσήσει...Κόλαση...

Στρίβοντας και πέρνοντας τα χωράφια πλέον βρεθήκαμε μπροστά σε ένα άλλο άσχημο θέαμα...τα σπαρτά με ύψος 5 πόντων και χρώμα κίτρινο, τα σακούλια, χαρτιά, ξύλα και ότι άλλο μπορεί να βάλει ο νους σου πεταμένα παντού με συνοδεία μυρωδιάς ψόφιου σκυλιού που πιθανόν κάποιος αρρωστημένος (έχουμε πολλούς...) αγόρασε για κατοικίδιο και σε καμιά βδομάδα το βαρέθηκε και το πέταξε να πεθάνει από την πείνα και τη δίψα..."Αν μάζευα όσα ζώα πετάσσουν γιε μου εν θα ήξερα που να τα βάλω" μου λέει ο γέρος μου.

Εν το μεταξύ βρήκαμε 5-6 αγρελιές αλλά τα αγρέλια ήταν μαραμένα σχεδόν ξηραμένα...Καθήσαμε σε μια πέτρα και μονολογούσαμε. Πούντα περδίκια γιε μου, πούντες φάσσες που τάχα μου εγέμωσεν ο τόπος? Πού είναι οι φραγκολίνες που κάθε χρόνο έτσι καιρό επελλανίσκαν τη κκελλέ μας κάθε πρωί?
Μα παπά δε βλέπεις που τα δικά μας τα χάλια? Τι νάρτουν να κάμουν τα πουλιά που ζητάς? Φαί δεν έχει, νερό δεν έχει, ησυχία που να βρουν, και το κυριότερο ΑΣΦΑΛΕΙΑ?? Εν έσιει έτσι πράμα...
Εβάλαν νου λεβέντες μου. Όσα εμείναν...γιατί νισάφι πια, τα παραπάνω τα φάγαμε. Κυνηγοί, λαθροθήρες, αεροβόλα, δίκαννα, σιγαστήρες, ταίσματα, δύχτια, βερκά, φλομπέρ, τετράτροχες, διπλοκάμπινα που φκαίνουν πας τη μούττη της Παπούτσας, δρόμοι, σπίτια, αντιπυρηκές ζώνες, πυρκαγιές, ε κανεί πιόν...

Παλιά κυνηγούσαμε για το μεζέ και το φαί μας, τωρά οι ίδιοι οι βουλευτές που ψηφίζουν τις νομοθεσίες παραγγέλλουν αμπελοπούλια στις γνωστές-άγνωστες ταβέρνες...πρόσφατα ένας από τούτους τους είπε και το εξής φοβερό "το ότι ψηφίζουμε τους νόμους εν τζιαί σημαίνει ότι εμείς εν μπορούμε να τους παραβαίνουμε, τζιαί εμείς ανθρώποι είμαστε..." !! Έλεος πλέον...

Τώρα κοιτάζω έξω από το παράθυρο. Η ίδια εικόνα, σκόνη στην ατμόσφαιρα, ελαφρύς ανατολικός, μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού με ήχο ερπιστριοφόρας κτλ κτλ...

Προσωπικά δεν τρέφω καθόλου ελπίδες για την κατάντια όχι μονο των κυνηγετικών ειδών αλλά από ότι φαίνεται και του δικού μας του είδους. Δεν ξέρω πότε και πως αλλά ξέρω ότι όταν τρέχεις με 1000 και απέναντι σου είναι ένας τοίχος τότε είσαι τελιωμένος γιατί πολύ απλά ο τοίχος δεν θα μετακινηθεί...
Κρίμα γιατί όλοι ζούμε το ίδιο ψέμα και κοιμόμαστε τον ίδιο λήθαργο περιμένοντας κάποιον από μηχανής Θεό να κάνει κάτι να αλλάξει την πορεία μας...

Τελειώνω με την έκφραση που διάβασα στο εν λόγω άρθρο και που εκφράζει απόλυτα το τι πιστεύω:
"Η φύση έχει τον τρόπο να προστατεύει τον εαυτό της και τα παιδιά της αλλά και να αυτοδιορθώνεται" ίσως αυτό να χρυσώνει και το χάπι...
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Η εξαφάνιση των ειδών

Δημοσίευση από Pathfinder »

Καθε περσι και καλυτερα φιλε Μαριε...καθε περσι και καλυτερα.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Η εξαφάνιση των ειδών

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Μαριε μου η φυση εχει τον τροπο...ναι....αλλα μεχρι ποτε.....πιστευω οτι ο ''ΑΝΘΡΩΠΟΣ'' εχει περισσοτερους τροπους να καταστρεψει την φυση που εχει τον τροπο.....μεχρι ποσο θα αντεξει φιλε....μεχρι ποσο :?: :(
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Η εξαφάνιση των ειδών

Δημοσίευση από Nikos »

Πολύ σωστό το άρθρο σου καλέ μου φίλε....Κατάντια!
Δυστυχώς η εξέλιξη αλλά και η νοοτροπία που περνά απο γενιά σε γενιά δεν είναι πάντα η σωστή...για κακή μας τύχη η ζυγαριά φαίνεται να βαραίνει στην λανθασμένη πλευρά και αντίληψη.

Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να μένουμε απαθείς και απλά να περιμένουμε να μας λιώσει ο τοίχος στον οποίο αναφέρεσαι. Ο καθένας απο μόνος του πρέπει να κάνει ότι μπορεί και να προσπαθεί να επηρεάσει όσους μπορεί για ενα καθαρότερο περιβάλλον και ενα καλύτερο κυνηγετικό αύριο . Πράγμα καθόλου εύκολο γιατί απλά ''η μάζα''.... το ''εννα σωσω εγω τον τόπο;'' ... το ''μα ουλλοι καμνουν το''.... κ.ο.κ
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Η εξαφάνιση των ειδών

Δημοσίευση από πανικος »

καλημερα σε ολους.να πω κατι που παρατηρησα εδω και 15 μερες χαθηκαν τα χελιδονια.δεν βλεπεις χελιδονι ουτε για δειγμα.ηρθαν κανονικα εκαναν τις φωλιες τους αφου εχει φωλια εδω στο υπογειο στην δουλεια και καθε χρονο τα βλεπω.απλα μολις πετησαν τα χελιδονακια εξαφανιστηκαν.βλεπεις τον ουρανο και δεν πετα χελιδονι πολυ παραξενο πραγμα.αλλες χρονιες μεχρι οκτωμβριο ηταν χιλιαδες.παρατηρησε καποιος το ιδιο φαινομενο η ξερει αν σημαινει κατι :?:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Η εξαφάνιση των ειδών

Δημοσίευση από kyriakos304 »

πανικος έγραψε:καλημερα σε ολους.να πω κατι που παρατηρησα εδω και 15 μερες χαθηκαν τα χελιδονια.δεν βλεπεις χελιδονι ουτε για δειγμα.ηρθαν κανονικα εκαναν τις φωλιες τους αφου εχει φωλια εδω στο υπογειο στην δουλεια και καθε χρονο τα βλεπω.απλα μολις πετησαν τα χελιδονακια εξαφανιστηκαν.βλεπεις τον ουρανο και δεν πετα χελιδονι πολυ παραξενο πραγμα.αλλες χρονιες μεχρι οκτωμβριο ηταν χιλιαδες.παρατηρησε καποιος το ιδιο φαινομενο η ξερει αν σημαινει κατι :?:

Σωστή η παρατήρηση σου Πανίκκο. Κάποιος που γνωρίζει ας απαντήσει...
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Η εξαφάνιση των ειδών

Δημοσίευση από LAGOS »

kyriakos304 έγραψε:
πανικος έγραψε:καλημερα σε ολους.να πω κατι που παρατηρησα εδω και 15 μερες χαθηκαν τα χελιδονια.δεν βλεπεις χελιδονι ουτε για δειγμα.ηρθαν κανονικα εκαναν τις φωλιες τους αφου εχει φωλια εδω στο υπογειο στην δουλεια και καθε χρονο τα βλεπω.απλα μολις πετησαν τα χελιδονακια εξαφανιστηκαν.βλεπεις τον ουρανο και δεν πετα χελιδονι πολυ παραξενο πραγμα.αλλες χρονιες μεχρι οκτωμβριο ηταν χιλιαδες.παρατηρησε καποιος το ιδιο φαινομενο η ξερει αν σημαινει κατι :?:

Σωστή η παρατήρηση σου Πανίκκο. Κάποιος που γνωρίζει ας απαντήσει...
Το χελιδόνι όταν το καθαρίσεις και του κόψεις την μύτη δεν ξεχωρίζει εύκολα απο το αμπελοπούλι για κάποιον που δεν είναι γνώστης.. Ειδικά αν το βάλεις και στο ξύδι; Δεν πέρνει κανένας είδηση :D :lol:
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Η εξαφάνιση των ειδών

Δημοσίευση από MARIOSE »

Οι αλλαγές είναι πολλές Πανίκο μου, το τι έρχεται πραγματικά όμως κανένας δεν το ξέρει. Απλά όποιος διαβάζει σωστά τα σημάδια προετοιμάζεται και καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Η εξαφάνιση των ειδών

Δημοσίευση από πανικος »

μαριε μου ειναι φοβιτσιαρικα τα λογια σου τι υπονοεις :lol: πραγματικα και εγω πιστευω κατι νειωθουν τα πουλια δεν γινεται αυτο το πραμα ποτε δεν θυμαμαι να χαθουν απο τον ιουλιο.απο χθες σε οποιον πω την κουβεντα ολοι συμφωνουν και απορουν αλλα κανεις δεν ξερει τον λογο η αν σημαινει κατι η εξαφανιση των χελιδονιων :shock:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Η εξαφάνιση των ειδών

Δημοσίευση από πανικος »

ενα αρθρο που βρηκα αν εχει δικαιο θα εχουμε βαρετο χειμωνα :D

https://olympia.gr/2013/09/10/%CF%80%CF ... %8E%CE%BD/
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”