English Setter

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
g13marcos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 27 Αύγ 2012, 06:24

English Setter

Δημοσίευση από g13marcos »

Ειμαι φοιτητης στην Αγγλια και ο επομενος χρονος μου θα ειναι και ο τελευταιος. Έπειδη του χρονου θα μενω μονος μου σκεφτομαι να αγορασω ενα κουταβι για να μου κανει παρεα και να το ξεκινησω και για το κυνηγι. Εχω βρει αρκετα παρκα κοντα μου που θα μπορω να το περνω με διαφορα θηραματα οπως φασσιανους περδικια μπεκατσσ και κουνελλια. Εχω καταληξει οτι ενα σεττερ θα ειναι οτι πιο καταλληλο για το σκοπο που τον θελω. Το προβλημα μου ειναι πως τα καθαροαιμα κουταβια στην αγγλια στοιχιζουν πολλα! Ξερει καποιος ποσα στοιχιζουν στοιχιζουν στην κυπρο;
Ευχαριστω

Υ.Γ ειχα ρωτησει παλιοτερα για cocker spaniel αλλα τελικα νομιζω πως θα προτιμησω σεττερ
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: English Setter

Δημοσίευση από admin »

κουτάβια βρίσκεις απο €200-400 απο καλά αίματα και με χαρτιά
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: English Setter

Δημοσίευση από marinos.a »

Μάρκο, εχε υπόψιν σου οτι στην Αγγλία ειναι πολυ πιθανόν η αναπαραγωγή να γίνετε κατα βαση με μορφολογικά κριτήρια και τα σκυλιά να μην είναι οσο 'κυνηγιάρικα' πρέπει να είναι.
Si vis pacem, para bellum
BLUE DE GASCOGNE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 15:59

Re: English Setter

Δημοσίευση από BLUE DE GASCOGNE »

+100000.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ Τ ΜΑΡΙΝΟ.ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: English Setter

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε Μαριε καπου διαβασα προσφατα ότι τα Αγγλικα Σεττερ στην Αγγλια ειναι στις σπάνιες /προς εξαφανιση φυλες στο Ηνωμένο Βασίλειο με μολις καμια 1500 εγγεγραμενα ατομα στον κυνολογικο ομιλο. Ισως γι αυτο ειναι ακριβα!!
Η Γαλλια που ειναι πιο κοντα στη Αγγλια εχει αξιολογους εκτροφεις Αγγλικων Σεττερ . Η τιμές αυτη τη στιγμη για κουταβια διαφορων φυλών ειναι 800-1000 ευρω χωρις τα εισητηρια κτλ

Στη Κυπρο βρισκεις αξιολογα κουταβια σεττερ μεταξυ 350 και 600 ευρω αλλα και παλι θελεις 350 Ευρω για εισητηριο για να πάει Αγγλια συν τα εξοδα εγγραφης , κτηνιατρων κτλ . Οποταν εισαι στον ιδιο παρονομαστη

Φιλε ίσως αν το ψαξεις για βορεια Γαλλια και μετα παεις οδικως 'η με το φερρυ και τον πιασεις να μην ταλαιπωρηθεις τοσο ......

Αγγλια βεβαιωσου ότι οι γονεις κυνηγουν, πραγμα σπανιο μιας και οι Αγγλοι εγκατεληψαν τα σκυλια φερμας εδω και καιρο!!

Θέλει ψαξιμο φίλε !!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Marios.S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2012, 16:39

Re: English Setter

Δημοσίευση από Marios.S »

Άβαταρ μέλους
g13marcos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 27 Αύγ 2012, 06:24

English Setter

Δημοσίευση από g13marcos »

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
Θα συνεχισω να ψαχνω, και ελπιζω μεχρι τον οκτωβρη να βρω κατι!!
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: English Setter

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Για τους κάτοχους της φυλής αυτής.

Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετωπίζεται προβλήματα στην απόδοση του σκυλιού σας με τη ζέστη που επικρατεί στην έναρξη της κυνηγετικής περιόδου...
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: English Setter

Δημοσίευση από Anthimos »

kyriakos304 έγραψε:Για τους κάτοχους της φυλής αυτής.

Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετωπίζεται προβλήματα στην απόδοση του σκυλιού σας με τη ζέστη που επικρατεί στην έναρξη της κυνηγετικής περιόδου...
Κανένα προβλημα φίλε ....διψουν λιγακι αλλα νταξει οχι τραγικα πραματα ....!!!
Αμα μπει στην μυρωδια ειτε 2 το μεσημερι ειναι ειτε 4 τ απογευμα ακομα κι αν κυνηγουσε όλη μερα θα ψαξει θα φερμαρει μια χαρά.....
Προσωπικές διαπιστώσεις αν καποιος αλλος διαπιστωσε κατι αλλο ....ας το γραψει
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: English Setter

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Πανικος Setter έγραψε:κανένα απόλυτος πρόβλημα εφόσον είναι προπονημένα με σωστή διατροφή όπως όλα τα σκυλιά , σωστό ότι διψούν λίγο περισσότερο από άλλες φυλές
όσο για την τρίχα του σεττερ που για αρκετούς " επιστήμονες " στο τόπο μας είναι ένα μείον , αντίθετος τα προστατεύει από όλες τις καιρικές συνθήκες και όταν μπαίνουν στα πυκνά

Γιατί κάποιος να προτιμήσει setter παρά έινα pointer;
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”