Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από marinos.a »

kypros έγραψε:Κυριοι το γεγονος οτι ενας συναδελφος ενιωσε ετσι σιγουρα δεν πρεπει να αποτελει αιτια για ειρωνιες.

Και τα λογια του κρυβουν πολυ σωστες κυνηγιετικες αρχες.... τιποτε δεν πρεπει να σκοτωνεται για πλακα, ουτε αυθερετα ουτε κατα βουληση. Θηρευουμε αυστηρα μονο οτι θα φαμε.

Δυστιχως ομως επειδη στη χωρα μας δεν γινεται καθολου οργανωμενη καταπολεμηση ειμαστε αναγκασμενοι να την καμνουμε αυθερετα αφου οι αλεπουδες εχουν αυξηθει. Σιγουρα ειναι δημιουργηματα του Θεου και αυτα και σιγουρα πρεπει νανσεβομαστε την υπαρξη τους.

Σιγουρα Το πιο σωστο θα ηταν οι πληθυσμοι της να ελεγχονταν οργανωμενα και να μην χρειαζοταν να την θεωρουμε εμεις τοσο επικιριγμενη
Γιαυτό είμαστε φίλοι.

Τάσο, δεν κυνηγάμε για να τρώμε αλλα πρέπει να τρώμε οτι κυνηγάμε (σαν αρχη)
Si vis pacem, para bellum
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από nature »

Μαρίνο φίλε μου και Κύπρο, ο γραπτός λόγος μερικές φορές μπορεί να δείχνει επιθετικότητα αλλά το γνωρίζεται ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Συμφωνώ απόλυτα πως ότι σκοτώνεται στο κυνήγι πέραν από τον άμεσο και όσο το δυνατό ανώδυνο θάνατο πρέπει να καταναλώνεται (φρέσκο και με παρέα πάντα κατά τη γνώμη μου). Το στιφάδο εν το αγαπημένο μου φαγητό και μπορώ να τρώω κάθε εβδομάδα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν κυνηγάμε για το φαγητό ούτε σαν αρχή. Η παρέα σας φέτος σκότωσε ένα κάρο περτίτζια (και μπράβο σας). Εν για το φαγητό τους που το κάνατε; Όχι βέβαια και το ξέρουμε όλοι μας γνωρίζοντας τη φιλοσοφία σας στο κυνήγι. Ο έξω κόσμος αυτό νομίζει, ότι κυνηγάμε για το κρέας. Αυτή είναι και μια βασική θέση των αντικυνηγών, ότι δηλαδή σήμερα δεν χρειάζεται να κυνηγάμε γιατί υπάρχει πληθώρα τροφής και πρέπει να απαγορευτεί το κυνήγι. Που να καταλάβουν όλοι αυτοί ότι ο στόχος δεν είναι το "κρέας" αλλά η όλη διαδικασία η παράδοση για μένα. Που να καταλάβουν ότι 2 μήνες κυνηγάμε ένα θήραμα και άλλους 10 το προσέχουμε για να έχουμε στο κυνήγι όπου εκεί το σκοτώνουμε. Μόνο ο πραγματικός κυνηγός μπορεί να το αντιληφθεί αυτό. Αυτό θέλω να διαχωρίσω εγώ γιατί κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς λάθος αυτό που είπε ο Κύπρος "θηρεύουμε αυστηρά μόνο ότι θα φάμε" αφού δεν πρέπει να υπάρχει ουδεμία τέτοια διασύνδεση (πχ τα κορακοειδή γιατί τα σκοτώνουμε). Θηρεύουμε ότι πρέπει, έτσι ώστε να έχουμε και εμείς και οι επόμενες γενιές θήραμα. Άλλο θηρεύω με σεβασμό προς το θήραμα (νόμιμα μέσα, ευκαιρίες διαφυγής, άμεση καταβολή, καθάρισμα, κατανάλωση) που σίγουρα μια ένδειξη σεβασμού προς το θήραμα είναι και η κατανάλωση του και άλλο θηρεύω για να φάω. Είμαι σίγουρος αυτό εννοούσε γιατί το "θηρεύουμε αυστηρά μόνο ότι θα φάμε" παραπέμπει αλλού.

Όσο για το θέμα της αλεπούς και το αρχικό ποστ που ξεκίνησε αυτή η συζήτηση, ειλικρινά μου φαίνεται γελοίο να κυνηγάμε με τόση μανία το πιο όμορφο πτηνό που υπάρχει στη Κύπρο (την πέρδικα) και να το παίζουμε παρθένες ότι νιώθουμε τύψεις για την αλεπού επειδή δεν θα την φάμε......εεεεε έλεος είπαμε. Δηλαδή αν θα την φάμε τι αλλάζει; Γίνεται άσχημη τότε ή ψάχνουμε δικαιολογία για την πράξη μας και τις δήθεν τάχα μου τύψεις που νιώθουμε; Την αλεπού τα παλιά χρόνια την κυνηγούσαν με μανία οι παππούδες μας κάθε χρόνο. Ρωτάτε τους παππούδες σας αν είναι κυνηγοί τι κάναν κάθε χρόνο με τις αλεπούδες. Σήμερα δεν υπάρχει αυτός ο κόσμος στα χωράφια για να μειώνει το πληθυσμό της, δεν έχει φυσικό θηρευτή η αλεπού στη φύση και συν όλα αυτά είναι και προστατευόμενο είδος. Ειλικρινά όταν ακούω κυνηγούς να λένε ότι η φύση πρέπει να ρυθμίζει την αλέπου από μόνη της χωρίς τη παρέμβαση μας νιώθω ότι μερικοί είναι κυνηγοί του καναπέ γιατί δεν βγαίνουν έξω να δουν τι γίνεται στους βιότοπους.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από Anthimos »

Οντως πολυ λεπτη η γραμμη που χωριζει το ηθικο του κυνηγιου ζωων και πουλιων , με βαση το αν τρωγονται η όχι και ου το καθεξης!!!
Το κυνηγι νομιζω χωριζεται σε κατηγοριες αν και απ οτι εχω διαπιστωσει και η αλεπου αλλα και τα κορακοειδη τρωγονται, εξαλλου τον καιρο της πεινας και στη Κυπρο ετρωγαν και κολλιους και οτι αλλο επεφτε στα χερια τους.
Εξ οσων γνωριζω οι τρουλλουριδες , οι πουπουξιοι και οι κλωρκοι ηταν κυνηγιουνταν κανονικα μαζι με τους μελισσοφαγους,τις δακκανουρες και τα διαφορα μικροπουλια , μεχρι και ορισμενα ηδη χελιδονιων στην Καρπασια.
Αν θεωρησουμε ότι ηθικο ειναι να κυνηγουμε οτι οριζει η νομοθεσια τότε περιοριζομαστε ΜΟΝΟ σ αυτα που αναγραφονται στα διαταγματα του ταμειου θηρας , οπου περιλαμβανονται τα κορακοειδη ανεξαρτητως αν τρωγονται η οχι. Το θεμα του να τρως τα θηραματα που σκοτωνεις ειναι κι ενας φορος τιμης αν θελετε στο θηραμα και το επιστεγασμα του κυνηγιου ( αν μαγειρευτουν φυσικα σωστα)

Το θεμα που με προβληματιζει με τα κορακοειδη ειναι οτι ενω επτρεπονται σχεδον κατα την διαρκεια ολου του κυνηγιου (ΑΥγουστο - Φεβρουαριο ) κανενας δεν ασχολειτε επισταμενα μαζι τους παρα μονο συζητουμε για να μας δοθει ''κατα παρεκλιση'' κατα τους απαγορευμενους μηνες , ισως απλα και μονο για να γεμισουμε με κυνηγι που τοσο λατρευουμε ακομα λιγες ωρες ή για ορισμενους μια ευκαιρια για παρανομία!!

Το θεμα της αλεπους θα συμφωνουσα με τον φιλο andreas78 αλλα κατι με προβληματιζει !! Αυτο που με κανει να εχω αντιθετη αποψη ειναι το ποσο επιβλαβες ειναι και το οτι αν αυριο οι αριθμοι της ξεφυγουν κατα πολυ (κατι που συμβαινει) και εξοντωσουν οτιδηποτε θηραματικο ειδος σε συνεργασια φυσικα με τους ανθρωπους ( λαθροθηρες και ασυνειδητους) δεν θα εξαλειφθουν λογω ελλειψης τροφης! Δηλαδη ο πλυθησμος τους θα συνεχισει ν αυξανεται επειδη δεν εχουν φυσικους εχθρους και μπορουν ανα πασα στιγμη ν αρπαξουν και να φαν , ενα γατο, ενα μικρο σκυλι, ενα ριφι, μιαν ορνιθα να μπουν στα σκουπιδια , ψοφισμενα ζωα κτλ και να συνεχισουν ν αυξανονται και να πληθυνονται χωρις περιορισμο. Τωρα καταποσον εαν ποτε επιτρεψουν την αλεπου θα υπαρξει μετρο ειναι αλλη ιστορια. Δηλαδη αν μας πουν καρπωθηται 3 αν θα σταματησουμε και δεν θα ξιλιψουμε αυτο το πανεμορφο ζωο!!

Ειναι σημαντικο να βρουμε το μετρο στο πως , τι και ποσο κυνηγουμε και ισως μας εμπιστευτει η κοινωνια ν αναλαβουμε και διαχειριστικα μετρα κατα των επιβλαβων προς την φυση ζωων και πτηνων κατα παρεκλιση .
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από Phinix »

Anthimos έγραψε: Το θεμα που με προβληματιζει με τα κορακοειδη ειναι οτι ενω επτρεπονται σχεδον κατα την διαρκεια ολου του κυνηγιου (ΑΥγουστο - Φεβρουαριο ) κανενας δεν ασχολειτε επισταμενα μαζι τους παρα μονο συζητουμε για να μας δοθει ''κατα παρεκλιση'' κατα τους απαγορευμενους μηνες , ισως απλα και μονο για να γεμισουμε με κυνηγι που τοσο λατρευουμε ακομα λιγες ωρες ή για ορισμενους μια ευκαιρια για παρανομία!!
τώρα που το λες, επροβληματιστικα και όντως, ναι, κανένα δεν άκουσα κατά τη διάρκεια της σεζόν να ασχοληθεί με έτσι θέματα, καταπολέμηση - διαχείριση

εγώ προσωπικά ποτε μου δεν την χάρισα σε κοραζινο, κατσικορονα όταν ήταν στο πεδίο βολής μου - εκτος σε εξαιρετικές περιπτώσεις που το μυαλό και η συγκέντρωση είναι αλλου π.χ. φερμά

ο μονος ενδοιασμός που είχα πιο παλιά ήταν για τες aλεπουδες, αν και δεν τες έπαιζα, μετά από ένα άλλο post εδώ πέρσι, άλλαξα γνώμη και φέτος δεν υπάρχει χάρη
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από kypros »

Φιλε nature νομιζω διαβασες το ποστ μου οπως τον πολιτικο! Επιλεκτηκα!

Αυτο που ειπα ειναι οτι το να σκοτωνεις για πλακα δεν ειναι κυνηγι.... Επισης ειπα ομως οτι αφου δεν υπαρχει οργανωμενη καταπολεμηση επιβλαβων τοτε σιγουρα πρεπει καποιος να το καμνει απο μονος του.

Και για αποφυγη παρεξηγισεων να σου πω οτι αν δω αλεπου η κορονο φυσικοτατα τα πυροβολο. Επισης ομως να σου πω οτι παρολο που κυνηγω φανατικα ολα τα θηραμα , ποτε δεν ποροβολησα ουτε σπινο για πλακα...Οτι κυνηγας το σεβεσε

Νομιζω με καταλαβαινεις
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
andreas78

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλησπέρα παίδες,
Παρατηρώντας τα γραφόμενα όλων μας, εύκολα μπορει κανείς να δει πως λέμε τα ίδια πράγματα, απλά ο καθένας με τον δικό του τροπο.
Φίλε nature, στο θέμα της σύγκρισης της περδικας με την αλεπού, νομίζω το έχεις απαντήσει απο μόνος σου, αναλύοντας τον σεβασμό προς το θήραμα, εγώ θα το θεωρούσα παράλογο να σέβομαι την περδικα αλλα όχι την αλεπού, είτε την πυροβολήσω είτε όχι, αυτός ομως που θηρεύει την περδικα με ανήθικο τροπο, χωρίς να της δείχνει τον απαιτούμενο σεβασμό και την θεωρεί απλα ενα "πετουμενο" όπως όλα τα αλλα, αυτός λοιπόν δεν μπορει να σεβαστεί την αλεπού ουτε οτιδήποτε αλλο επιβλαβή ή θηρεύσιμο είδος.

Στο γραφείο μου εχω πίσω μου έναν μικρό πίνακα ανακοινώσεων όπου εχω μερικές οικογενειακές φωτογραφίες όπως επισις και μερικές απο τα κυνηγια μου, αυτο δίνει αφορμή σε διάφορους πελάτες να ανοίξουν συζήτηση για το κυνηγι, κατα τις συζητήσεις αρκετοί απο αυτούς μου δείχνουν φωτογραφίες απο το κινητό τους τα θηράματα τους και κάποιοι άλλοι τα επιβλαβή π.χ. Φίνες, ε λοιπόν απο τους 10 που μου δείχνουν φίνες νεκρές, οι 7 εχουν σκοτώσει νεαρά θερκά! Για να πεισθούν πως δεν ειναι φίνες τους αναγκάζω να δουν στην οθόνη του κομπιούτερ φωτογραφιες, μέσο του ιντερνετ και ακόμη μερικές φορές επιμένουν.
Για να λέγομαι κυνηγός πρεπει πάνω απο όλα να γνωρίζω την πανίδα αλλα και να καταλαβαίνω ότι τα βουνά δεν ειναι τα αμπελοχώραφα μου και πάνω απο όλα να δείχνω τον απαιτούμενο σεβασμό σε όλα τα είδη.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από sotiris!129 »

το ''ηθικο'' αρκετα μεγαλη λεξη που λιγο πολυ διαφερει απο κυνηγο σε κυνηγο!
ειναι γενικα αποδεκτο απο ολους μας τι ειναι ηθικο κυνηγι και αυτο το ειπε με τον καλητερο τροπο ο φιλος nature(α)νόμιμα μέσα,β) ευκαιρίες διαφυγής, γ)άμεση καταβολή,δ) καθάρισμα,ε) κατανάλωση)
παρολα αυτα σε μερικους η λεξη ηθικο κυνηγι ειναι εννοια ανυπαρκτη ενω για καποιους αλλους εφαρμοζεται η επιλεκτικη ηθικη ...
δλδ μερικοι μπορει να το κανουν με νομιμα μεσα να εχουν αμεση καταβολη/καθαρισμα και καταναλωση ΑΛΛΑ δεν θα δυστασουν να βαρεσουν ενα ρεχτο περδικη εκτελοντας ετσι χρεοι ευκαιριακου σκοπου, που με αυτο το τροπο αφερουν το δικαιωμα στο θηραμα να διαφυγη και χανεται παντελος ο σεβασμος πρως το θηραμα αφου δεν το κυνηγουν στα ισα ,ενω την ιδια στιγμη τα ιδια ατομα θα τα δεις να φωναζουν για τες μεγαλες παρεες που βαζουν σκοπους και δεν αφηνουν διαδρομους διαφυγης σε ενα λαγο!

επισης στο παρελθον ειχε γινει αφορμη για λογομαχια στο site το κυνηγι φιλικουτουνιον απο μερικους απο εμας με την αιτιολογια πως μπορει μεν να ειναι επιτρεπομενο απο την νομοθεσια θηραμα παρολα αυτα να θεωρειται οικοσιτο!
πραγμα που καταλαβαινω απολυτα και εγω παρολο που θα χτυπησω χωρις δυσταγμο ενα φιλικουτουνι δεν το κανει η καρδια μου να χτυπησω ενα περιστερι εστω και αν το βρω στην μεση του πουθενα μακρια απο καθε ιχνος πολιτισμου !
και που ενω θα πυροβολισω ανετα μια αλεπου δεν το κανει η καρδια μου ποτε και με τιποτα να χτυπισω ενα αλεπουδακι !

η αλεπου κατα την αποψη μου ειναι ενα ζωο που μεσα στην αγνεια τους μερικοι καταφεραν να κανουν απαγορευμενο ειδος και που βαση λογικης εχει ολεθρια αποτελεσματα στην πανιδα του τοπου!
ΑΝ και δεν εχει κανει κανεις καποια ερευνα για να το αποδειξη αυτο απλα βαση κινης λογικης πυροβολω αυτο το ζωο!
Απο την αλλη μερια ομως ουτε αυτοι που απαγορευσαν το κυνηγι της αλεπους παρουσιασαν καποια ερευνα για να δικαιολογησουν την αποφαση τους, δινοντας μου ετσι ακομα ενα κινητρο για την πραξη μου!
ΑΛΛΑ θα καταλαβω απολυτα και την λογικη καποιου αλλου ο οποιος σε αντιθεση με εμενα δεν θα πυροβολισει αυτο το ζωο !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Γιατρός

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από Γιατρός »

Αρχίζοντας από την αναπαραγωγή του ανθρώπου χωρίς περιορισμούς είναι από τα μεγαλύτερα λάθη
Γιαυτό και δεν δίνουν προς τα έξω πολλές θεραπείες που ανακαλύφθηκαν για σοβαρές ασθένειες για να κρατήσουν τον πληθυσμό αναλόγως σταθερό.
Πόσες φορές είδες και ανθρώπους και λες,εν μας κανεί όπως είναι έκαμε και κοπελλούθκια ...
Η αλεπού στην Κύπρο δεν έχει φυσικούς εχθρούς επομένως κάποιος πρέπει να κάνει κάτι και άμαν δεν κάνει αυτός που είναι η δουλειά του το κάνουν οι αναρμόδιοι εμείς
Μετά τον ομαδικό βιασμό της 15ης Μαρτίου τα πράγματα θα χειροτερέψουν σε όλους τους τομείς και η λιγότερη μας έγνοια θα είναι η αλεπού...όμως αλυσιδωτά όταν καταστραφεί το θήραμα και δεν υπάρχει διέξοδος /αποτοξίνωση από την καθημερινότητα θα πέσουν πολλοί θεσμοί

A και κάτι που ξέχασα,να απαγορευτεί η αποθήκευση θηράματος σε καταψύκτες....να παίρνει ο καθένας ότι θα φάει και φτάνει να συνάουμεν κρέας στον πάγο ....φτάνει στην κρεατοσυλλογή.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από Laurona »

louisll έγραψε:Γιαυτό και δεν δίνουν προς τα έξω πολλές θεραπείες που ανακαλύφθηκαν για σοβαρές ασθένειες για να κρατήσουν τον πληθυσμό αναλόγως σταθερό.
.
Σε αυτο γιατρε μου διαφωνουμε.....
Ο λογος ειναι διοτι τα εσοδα για τις φαρμακοβιομηχανιες, πουειναι ενα τεραστιο τραστ, και εχει τεραστια δυναμη παγκοσμια ειναι τοσο μεγαλα, που η ζημια απο την ανακαλυψη ενος φαρμακου, π.χ για τ ον καρκινο θα τα μειωνε κατακορυφα.

Δε νσυνφερει να δωθουν στον κομσο φαρμακα για αρρωστειες οπως οι ακατονομαστες........

Δεν τους νοιαζει ο πλυθυσμος και δεν το κανουν, πιστεψε με ξερω τι λεω.Τον πλυθησμο των ελεγχουν με αλλους τροπους...
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Γιατρός

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από Γιατρός »

Laurona έγραψε:
louisll έγραψε:Γιαυτό και δεν δίνουν προς τα έξω πολλές θεραπείες που ανακαλύφθηκαν για σοβαρές ασθένειες για να κρατήσουν τον πληθυσμό αναλόγως σταθερό.
.
Σε αυτο γιατρε μου διαφωνουμε.....
Ο λογος ειναι διοτι τα εσοδα για τις φαρμακοβιομηχανιες, πουειναι ενα τεραστιο τραστ, και εχει τεραστια δυναμη παγκοσμια ειναι τοσο μεγαλα, που η ζημια απο την ανακαλυψη ενος φαρμακου, π.χ για τ ον καρκινο θα τα μειωνε κατακορυφα.

Δε νσυνφερει να δωθουν στον κομσο φαρμακα για αρρωστειες οπως οι ακατονομαστες........

Δεν τους νοιαζει ο πλυθυσμος και δεν το κανουν, πιστεψε με ξερω τι λεω.Τον πλυθησμο των ελεγχουν με αλλους τροπους...
Άμαν διαφωνώ μαζί σου στεναχωριέμαι :lol:
Μία θεραπεία θα είχε και το ανάλογο κόστος και θα τα βγάζανε από εκεί,θεραπείες υπάρχουν .....λεφτά υπάρχουν 8-)
Αν πας ποτέ σε συνέδριο φαρμακολογίας/φαρμάκων και δεις τι δίνουνε στου ιατρούς μας για να συνταγογραφούν συγκεκριμένης εταιρείας φάρμακα θα σου πεταχτούν τα μάτια έξω :shock: Έτυχε να πάω σε ένα πριν πολλά χρόνια και είδα πράγματα που για άλλους ήταν δεδομένα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”