ωτοαπσιδες για κυνηγι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

ωτοαπσιδες για κυνηγι

Δημοσίευση από kypros »

εχω ακουσει οτι υπαρχουν στο εμποριο ωτοασπιδες ειδικα κατασκευασμενες για κυνηγους. δηλαδη καθαριζουν λεπτους ηχους οπως τοσ τσιπ της τζηκλας αλλα προστατευουν απο τους ηχους του οπλου αφου οταν φτασει στο αυτη ηχος πιο δυνατος απο ενα σημειο αυτες δεν τον αφηνουν να περασει...

γνωριζει κανεις οτιδηποτε και που πουλουνται?
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ωτοαπσιδες για κυνηγι

Δημοσίευση από Savvas »

Αγαπητέ φίλε Κύπρο,

Πολύ σωστά άκουσες, υπάρχουν στο εμπόριο τέτοιες ωτοασπίδες. Εγώ τις πήρα πέρσι λόγω του ότι έπαθα ακουστικό τραύμα από τις ντουφεκιές που μου δημιούργησε απώλεια ακοής στις ψηλές συχνότητες, δηλ. σε αυτές του τσίπ της τσίκλας.

Στην αγορά υπάρχουν διάφορα είδη αλλά όσον αφορά αυτές που έχω εγώ άκου να δεις τι γίνετε. Ναί, σίγουρα προστατεύουν και ενδυναμώνουν ήχους, ΑΛΛΑ εξαρτάται γιατί τις θέλεις. Εγώ παραδείγματος χάριν δεν μπορώ με τπτ να τις βάλω όταν κυνηγώ λαγό λογω έντασης, λόγω ιδρώτα, λόγω ενδυνάμωσης του ήχου του παντελονιού πας τα ρασιά κ.α αλλά και να τις βάλω είναι μόνο για κανένα μισάωρο. Μετά βάλε - βγάλε κάπου βαριέσε και λες άσε καλύτερα. Και σου λέω εγώ που έχω και πρόβλημα να αυξηθεί η απώλεια ακοής μου.

Τώρα όσο αφορά σκοπευτήριο, κυνήγι σε στάμα και γενικά όταν δεν κινείσε εκεί αλλάζουν τα δεδομένα. Ναί κάνουν πολύ καλό αλλά όταν ακούσεις τις τιμές δεν ξέρω αν το συνεχίσεις, ειδικά όταν δεν έχεις πρόβλημα. Εγώ μπορώ να πώ ότι βρήκα ένα φθηνό αλλά όχι με πολύ ψηλή ποιότητα αλλά τα 700 ευρώ που τις πήρα από τα 1300 που ήταν η επόμενη προσφορά και χωρίς να ξέρω τι θα μου έδινε έχει διαφορά. Τώρα όσο αφορά αγορά από το εξωτερικό το φοβήθηκα λίγο γιατί εμένα μου είχαν πεί ότι πρέπει να εφαρμόζει πάρα πολύ καλά στο αυτί για να μήν περνά ήχος και έτσι προτείμησα να πάω να μου πάρουν μέτρα.

Τέλος πάντων για να μην κουράζω, αν θέλεις κάτι άλλο ρώτα.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ωτοαπσιδες για κυνηγι

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα

Ωντας κατοχος τετοιων ωτοασπιδων απο περυσι, λογω βαρυκοιας στις υψηλες συχνοτητες οπως ο φιλος πιστευω οτι μπορω να βοηθησω!!!

Για αγορα απο Κυπρο.....απλα ξεχαστε το.
Πουλουν προιοντα μη εξιδικευμενα η τεχνολογικα ξεπερασμενα σε σχεση με την τεχνολογια στο εξωτερικο, που αποτελουν απλα φιλτρο του ηχου και οχι προστατευτικο αυξομειωτη του ηχου, οπως δηλαδη τα κανονικα ακουστικα.

Φυσικα αν ειναι να δωσεις τοσα χρηματα, ναι θα παρειςκαλο προιον...αλλα ποιος ο λογος αφου μπορω να τα φερω απο εξω.


Οι δικες μου ωτοασπιδες φερμενες απο Αμερικη, στοιχισαν πολυ λιγοτερα απο 700 Ευρω, φερνουν τους ηχους χαμηλων συχνοτητων στο επιπεδο που καθοριζω ωστε να τους ακουω και μειωνουν τους επικυνδινους ηχους πανω απο το οριο ασφαλειας στο επιτρεπτο ωστε να με προστατευουν.

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος ΑΛΛΑ ειναι ιδανικες μονο για χρηση τον χειμωνα στην τσιχλα...γιατι δεν ειναι βολικες για περπατημα η για ζεστες μερες αφου πραγματικα ιδρωνεις.

Στο λαγο δεν χρησιμοποιω καθολου αφου ελαχιστες βολες ριχνουμε.......κα ιστο σκοπευτηριο το καλοκαιρι της αποφευγω γιατι ιδρωνεις, χρησιμοποιω τις απλες.

Στις τσιχλες ομως ειναι παντα μαζι μου.

Για πληροφοριες και τιμη αγορας περσυ πολυ ευχαριστως να μιλησουμε με μυνημα, καθως δεν θεωρω σωστο την αναφορα απο εδω για ευνοητους διαφημιστικους λογους!!!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
mariosgeri
Full Member
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 19 Ιουν 2010, 11:02
Τοποθεσία: ΓΕΡΙ

Re: ωτοαπσιδες για κυνηγι

Δημοσίευση από mariosgeri »

φιλε laurona καλησπερα
αν μπορεις να μου γραψεις το τηλ σου να σε παρουμε ενα τηλ με ενα φιλο
ο οποιος αντιμετωπιζει προβλημα με τους λεπτους ηχους και ενδιαφερεται σοβαρα για την αγορα
τετοιων ωτοασπιδων ευχαριστουμε
mastorasrulez
Full Member
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 22:54

Re: ωτοαπσιδες για κυνηγι

Δημοσίευση από mastorasrulez »

Σχεδόν ένα χρόνο αργότερα επαναφέρω το post στο προσκήνιο. Ενδιαφέρομαι για αγορά τέτοιον ωτοασπίδων έχω είδη ένα ζευγάρι “peltor” αλλά είναι η εξωτερικές , μεγάλες και δεν βολεύουν καθόλου. Για κάτι πιο μικρό , πρακτικό και να μπορεί να φοριέται περισσότερο (λόγο ακουστικού τραύματος και απόλυα κάποιον συχνοτήτων ) τι προτείνετε και από που ?
Ευχαριστώ . ;)
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ωτοαπσιδες για κυνηγι

Δημοσίευση από Anthimos »

http://earplugstore.stores.yahoo.net/hu ... plugs.html#
http://www.cabelas.com/hearing-protecti ... ents.shtml


Φίλε μπες μεσα σ ενα πιο πάνω site και κάμε την παραγγελία σου υπάρχουν φτηνές και καλές και το κόστος αποστολής είναι 25% της αγοράς σου αλλα πάλι ειναι πολυ πιο φτηνα απο το τι υπάρχει στη αγορά
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
mastorasrulez
Full Member
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 22:54

Re: ωτοαπσιδες για κυνηγι

Δημοσίευση από mastorasrulez »

Ευχαριστήσω θα το ψάξω. ;)
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: ωτοαπσιδες για κυνηγι

Δημοσίευση από Μοδεστος »

Παιδια εφερε μου κατι οτοασπιδες(ηλεκτρονικες) ο αδελφος μου που την Ελαδα... εν οπως τζινες που φορουν στον στρατο μιωνει το θοριβο που καμνουν τα οπλα και ακουεις κανονικα,σαμπος τζαι εν φορεις τιποτε..αααα τζαι το καλητερο εν πολλα φτηνες περιπου 50 ευρο.. :D
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ωτοαπσιδες για κυνηγι

Δημοσίευση από vti-chris »

Οι peltor (κίτρινο-πράσινο) δουλεύουν όπως τις διαφημίζουν???
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
ttoppouzis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 19:38

Re: ωτοαπσιδες για κυνηγι

Δημοσίευση από ttoppouzis »

kypros έγραψε:εχω ακουσει οτι υπαρχουν στο εμποριο ωτοασπιδες ειδικα κατασκευασμενες για κυνηγους. δηλαδη καθαριζουν λεπτους ηχους οπως τοσ τσιπ της τζηκλας αλλα προστατευουν απο τους ηχους του οπλου αφου οταν φτασει στο αυτη ηχος πιο δυνατος απο ενα σημειο αυτες δεν τον αφηνουν να περασει...

γνωριζει κανεις οτιδηποτε και που πουλουνται?
file mpwrw na s evrw oto aspides pou tsiame pou egrasa kai egw tes dikes mou stin ellada exwtes 2 xronia en ereksen tsikla kai na men tin akousw alla paralila en akouw tes shipethkies mou an endiaferese piasme till na s pepsw eimai pano touto to diastima eirta na teliwsw to ptixio m en giros tes 60-70 euro pou kostizoun 00306996390522 Ttoppouzis
Το μονο που χρειάζετε είναι να βάλεις το χέρι πίσω απο τους εξωλκείς! Σκέψου το γίνεται!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”