Εκπαιδευτικα 2014

Απάντηση
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από mikros »

dimitris savva έγραψε: αυτο ειναι το σωστο να κανουμε ολοι απο μια θυσια για να δουμε αποτελεσματα. με λογια δεν γινετε τιποτα. ελπιζω συντομα να αρχισει κατι να γινετε , το κυνηγι για να ειναι οντος κυνηγι πρεπει να βρισκεις και θηραμα.
Θυσιαστητε εσεις,να σωθουμε εμεις... ;)
Αυτο εδηξε τουλαχιστον η Ιστορια...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
dimitris savva

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από dimitris savva »

mikros έγραψε:
dimitris savva έγραψε: αυτο ειναι το σωστο να κανουμε ολοι απο μια θυσια για να δουμε αποτελεσματα. με λογια δεν γινετε τιποτα. ελπιζω συντομα να αρχισει κατι να γινετε , το κυνηγι για να ειναι οντος κυνηγι πρεπει να βρισκεις και θηραμα.
Θυσιαστητε εσεις,να σωθουμε εμεις... ;)
Αυτο εδηξε τουλαχιστον η Ιστορια...
εσυ να παεις να κοιμηθεις και εχεις σχολειο αυριο, αφησε τους αλλους που πληρωνουν τις αδειες τους να βρουν λυση :lol:
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από GRIGORIS »

admin έγραψε:
VALENTINOS έγραψε:Τα περί φταίμε όλοι για την κατάσταση του θήραματος δεν νομίζω να ισχύει διότι ο κάθε κυνηγός και σωστός ατομικά να είναι δηλαδή να τηρεί το κότα να έχει 1-2 σκύλους να μην λαθροκυνηγα να συμβάλει στη διατροφή του θηραματος κλπ πως θα μειωθούν οι λαθροθήρες η αλεπού τα καρακοειδη εάν η Θήρα παραμένει στην χειμερια λήθη που έχει πέσει τα τελευταία χρόνια;

Δηλαδή εάν ρε Βαλεντίνο είχαμε 10000 άτομα στην θήρα αλλά όλοι λαθροθηρούσαμε , είχαμε απο ένα κοπάδι ο καθένας σκύλους και δέν κάναμε τίποτε για το θήραμα και την΄φύση πιστεύεις θα είχαμε σωτηρία, τα προβλήματα είναι πολλά και συναντόντε, όλοι πάμε εκπαιδευτικά ΄΄ολοι πάμε κυνήγι πόσοι βγήκαν έξω αυτές τις μέρες να ρίξουν λίγο σιταρούι για την ποντίκα, να σπείρουν λίγους σπόρους σε μια κρίσιμη περίοδο "(αναπαραγωγής)να καταπολεμήσουμε τα κορακοειδή απλά γύρνουμε πίσω τσια για όλα φταίνε οι άλλοι, το δάσος καίγεται και εμείς απο μακριά ενώ μπορούμε να βοηθήσουμε περιμένουμε να έρθει η πυροσβεστική , καταλάβετε το ότι η θήρα εν εμιωμένη και για τα επόμενα 4-5 χρόνια δέν θα αλλάξει κάτι μονο οι κυνηγοί μπορούν να συμβάλουν για κάτι καλύτερο, έτσι ότι και να κατηγορούμε εάν δέν κινηθούμε ο καθένας με τον τρόπο του μόνο πίσω θα πηγαίνουμε
Ναι φίλε μου Admin το μεγαλύτερο φταίξημο το έχει η θήρα και ακολούθος η ομοσπονδία. Για τις ανομαλίες του κάθε υπουγίου δεν θα το σχολιάσω, θα μπορούσαν οι δύο πιο πάνω που ανάφερα να του ασκήσουν ασφικτηκί πίεση απο το Νοέμβριο και όχι να περιμένουν τελευταία στιγμή.
Να σας πω και μια Ιστορια πολύ πρόσφατη για να καταλάβετε τι συμβαίνει στην Κύπρο του 2014 και να γελάσετε. Χθές την Κυριακή αποφάσισα να πάω το απογευμα ένα γυρο στις τσίχλες. Η περιοχή που διάλεξα συνορέυη με μόνιμα απαγορευμένη. Μόλις αποφάσισα που θα κάτσω για πόστο, άκουσα δύο πυροβολισμούς μέσα στην απαγορευμένη αλλα υπολόγισα ότι ίσως να ήταν αντίλαλος. Μετά απο κανένα μισάωρο επέρασε ενα κυνιγός που το πόστο μου και είπεν μου ότι έχει που το μεσιμέρι που κάπιοι ασυνίδητη επεζαν περδικια και ότι άλλων εκινίτουν στην απαγορευμένη, επιανε τηλέφωνω για να καταγγείλη στο ταμείο θήρας το περιστατικό αλλά κανένας δεν απάντα!!!! Ενημέρωσα φυσικά τον άνθρωπο ότι ήταν κυρική και πιθανός να μην δουλέυουν. Μετα μου λέτε ότι φτένε οι σκύλοι οι κυνιγοί και άλλα φανταστικά πρόσωπα.... :lol:
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από admin »

Έχουμε ένα σώμα υπεύθυνο για το κυνήγι που κατά εμενα είναι σε μεγάλο βαθμό ανεπαρκέστατο για να προσφέρει και αριθμητικά αλλά και ποιοτικά εκτός απο ορισμένες εξαιρέσεις. Αν μείνουμε να πιπιλούμε την κουβέντα για όλα φταίειε η θήρα και Απαιτώ επειδή δίνω 77 ευρώ το χρόνο για να κυνηγώ να γίνει η Κύπρος Κυνηγετικός παράδεισος ε τότε φίλε λυπούμε που θα σου το πώ αλλά δέν έχουμε σωτηρία. Η θήρα και ο τρόπος που λειτουργά η Κυνηγετική Ομοσπονδία χρειάζονται αναδιάθρωση και οι κυνηγοί άμμεση εμπλοκή. Αν δέν σηκώσουμε όλοι τα μανίκια επάνω και περιμένουμε οι άλλοι να μας τα ετοιμάσουν όλα απλά το κυνήγι θα σβήσει. Για να γίνει Ουλαμός πάταξης λαθροθηρίας αριθμιτικά σωστός και μόνιμος πρέπει αν το απαιτήσουν οι κυνηγοί, η θήρα για τα επόμενα 3-4 χρόνια με τα μνημόνια και τις τροικες δέν νομίζω να αλλάξει σημαντηκά άρα πρέπει να αλλάξουμε άλλα δεδομένα υπέρ του κυνηγίου για να το σώσουμε. Ενίσχυση των βιοτόπων ας γίνει απο τους άμμεσα υπέυθυνους τους κυνηγούς.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Vasilis-beagle
Full Member
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 10:40

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από Vasilis-beagle »

Καποιοι εβλεπαν την καταστροφη που ερκετουν αλλα εμεναν με σταυρωμενα χερια στα γραφεια τους και δεν μιλουμε για εκτες αλλα για τουλαχιστο 5 χρονια πριν οταν το κυνηγι ξεκινισε απειλιτικα τον κατηφορο...Για μενα το 8εμα ειναι απλα να φυγουν τουτοι καρεκλοκενταυροι που εμπικαν τζαμε απλα γιατι εν κυβερνηση τζαι εχει μισθο βρεξει χιονισει....τζαι να μπουν ανθρωποι με γνωσεις πτυχια σπουδασμενοι σε οτι αφορα τη φυση το 8ηραμα και να αγαπουν τζινο που καμνουν...εκαταντησε η Υπηρεσια Θηρας αθωα περιστερα οτι γινει εν φταιει η Θηρα αφου δεν εχει δυναμη, αφου εν λια ατομα ,αφου εχει κριση .ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ για να πιστευκουμε εμεις τα αρνια που εμα8αμε να σκυβουμε κεφαλι τζαι να ακουμε τα κουρουφεξαλα του καθε ενος γραφειοκρατη...φταιει ο σκυλος που βγαινει εκπαιδευτικο τζαι δεν φταιει ο λαθροθηρας ...να πιαμε μια περιοχη που εχει 2 λαγους μεσα τζαι να μπενω καθε μερα με τους σκυλους εγω τζαι καθε νυκτα να μπενει ο λαθροθηρας με τη τετρατροχη να δουμε πιο που τα 2 θα εξαφανισει τους λαγους!!!
φιλικα
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από Anthimos »

admin έγραψε:Έχουμε ένα σώμα υπεύθυνο για το κυνήγι που κατά εμενα είναι σε μεγάλο βαθμό ανεπαρκέστατο για να προσφέρει και αριθμητικά αλλά και ποιοτικά εκτός απο ορισμένες εξαιρέσεις. Αν μείνουμε να πιπιλούμε την κουβέντα για όλα φταίειε η θήρα και Απαιτώ επειδή δίνω 77 ευρώ το χρόνο για να κυνηγώ να γίνει η Κύπρος Κυνηγετικός παράδεισος ε τότε φίλε λυπούμε που θα σου το πώ αλλά δέν έχουμε σωτηρία. Η θήρα και ο τρόπος που λειτουργά η Κυνηγετική Ομοσπονδία χρειάζονται αναδιάθρωση και οι κυνηγοί άμμεση εμπλοκή. Αν δέν σηκώσουμε όλοι τα μανίκια επάνω και περιμένουμε οι άλλοι να μας τα ετοιμάσουν όλα απλά το κυνήγι θα σβήσει. Για να γίνει Ουλαμός πάταξης λαθροθηρίας αριθμιτικά σωστός και μόνιμος πρέπει αν το απαιτήσουν οι κυνηγοί, η θήρα για τα επόμενα 3-4 χρόνια με τα μνημόνια και τις τροικες δέν νομίζω να αλλάξει σημαντηκά άρα πρέπει να αλλάξουμε άλλα δεδομένα υπέρ του κυνηγίου για να το σώσουμε. Ενίσχυση των βιοτόπων ας γίνει απο τους άμμεσα υπέυθυνους τους κυνηγούς.
Συμφωνώ με τον Αριστο.
Καποιες ερωτησεις για προβληματισμο
Φταιει η αστυνομια για τα επισόδεια στο ποδόσφαιρο??
Φταιει η αστυνομία επειδή βεβυλωσαν το μνημιο πεσόντων των Ηρωων του Μαρι???
Φταει η αστυνομια επειδη βεβηλωσαν το μνημει Μισιαουλη και Καβαζογλου???
Δεν μπορει να φταιει πάντα καποιος αλλος . Καποιος εβαλε τον Κελαηδόνη πρόσφατα.
Πάλια απελευθερωναν πεστροφες στους φρακτες και πολλοι πηγαιναν ψαρεμα , μαζι κι εγω . Το Τμημα Αλιειας ειχε σε δικτυοστάσιο τα ψαρια και κατα τις 5 τα ξημερωματα η απο την προηγουμενη ανοιγε ενας λειτουργός σε κάθε φρακτη το δικτυ γεμιζε ο φρακτης ψαρια και καναμε ολοι το κεφι μας. Παρόλο που απαγορευοταν αυστηρα το ψαρεμα πριν την ανατολή του ηλιου ,ολοι ψαρευαμε με συρτες παρανομα. Οταν εφτασε στο αμην το τμημα αλιειεας απελευθερωναν τα ψαρια 1 ωρα πριν την ανατολη να κοπει το κακο. Την πρωτη χρονια ΟΚ , μετα εβρεθετουν ενας εξυπνος ΣΕΟΛΟΥΣ τους φρακτες σας παρακαλω , και φορουσε πεδιλα και κολυμποντας εσχιζε τα δικτυα μ ενα μαχαιρι απο την προηγουμενη για να πιασει τα ψαρια αυτος και η παρέα του αφου εβαζαν μπασμο στο ποστο απο μια εβδομαδα πριν και τις μαζευαν εκει και γεμιζαν10 παγωνιερες.
Εφταιγε το τμημα αλιειας???????
Εσπάσαν οι ανθρωποι και σταμάτησαν αυτη την πρακτικη . Ξερετε γιατι ? Επειδη πολλοι εν μορφωμένοι και μπουκτησαν με την ταλιπαν νοοτροπία μας και το βουρσουλίκη μας και ειπαν ΑΡΚΕΤΑ
Τα ξανάπαμε. Ας καμουμε ο καθ ενας την αυτοκριτική του. Εθελοτυφλουμε να πιστευουμε ότι εκπαιδευτικα 300 μερες τον χρονο δεν καμνουν ζημια κοπελλια! Καλαν Ιανουριο - Φεβρουαριο . Καλαν Σεμπτεβριο...Οι υπόλοιποι μηνες ττελιασμενα και χωραφκια φιλων να πνασουν και τα σκυλια και οι τόποι και πιστεψετε με ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ Η νοοτροπία 2 μηνες με τον σιηπεττο και 10 με την ματσουκα ειναι ταλιπανιστικη και λάθος! Νομιζω επιπλεον του κυνηγιου ακομα 90 ημερες εκπαιδευτικα ειναι υπεραρκετα για να βγουν αξιολογα σκυλια !
Αυτες οι απόψεις μου φιλικα!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

Στο κυνηγοί μας δεν πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές αλλά παραπάνω σωστές αλλαγές , όταν εμείς σαν κυνηγετικος σύλλογος έχουμε στη κατοχή μας τελιασμενο 3 σκάλες έτοιμο για λαγούς και μας λένε ότι θέλουμε 50,000 εγγυητική για να κάμουμε κάτι πετε μου που παμε? Και όταν λαλουν ότι τους λαγούς θα τους πιάσουν από την περιοχή μας για να τους βάλουν μέσα στο τελιασμενο! Για τη εν πιάνουν από την νεκρά??? Η μετά εν θα βρίσκουν αφθονία η λαθροθήρες?? Όταν ρώτησα αν κάμουμε την κίνηση αν θα υπάρχει αστυνόμευση μας είπαν ότι εμείς θα είμαστε υπεύθυνη για την ασφάλεια αλλά τους λαγούς θα τους απελευθερώνουν η θύρα όπου θέλει και όπου υπάρχει πρόβλημα!!!!
Δηλαδή να κάμνουμε εμείς τους κόπους και να πιενουν η λαγοί σε άλλες περιοχές που θα κυνηγήσουν η θυροφηλακες και η φίλη τους!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από Anthimos »

ANTROS BREDA έγραψε:Στο κυνηγοί μας δεν πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές αλλά παραπάνω σωστές αλλαγές , όταν εμείς σαν κυνηγετικος σύλλογος έχουμε στη κατοχή μας τελιασμενο 3 σκάλες έτοιμο για λαγούς και μας λένε ότι θέλουμε 50,000 εγγυητική για να κάμουμε κάτι πετε μου που παμε? Και όταν λαλουν ότι τους λαγούς θα τους πιάσουν από την περιοχή μας για να τους βάλουν μέσα στο τελιασμενο! Για τη εν πιάνουν από την νεκρά??? Η μετά εν θα βρίσκουν αφθονία η λαθροθήρες?? Όταν ρώτησα αν κάμουμε την κίνηση αν θα υπάρχει αστυνόμευση μας είπαν ότι εμείς θα είμαστε υπεύθυνη για την ασφάλεια αλλά τους λαγούς θα τους απελευθερώνουν η θύρα όπου θέλει και όπου υπάρχει πρόβλημα!!!!
Δηλαδή να κάμνουμε εμείς τους κόπους και να πιενουν η λαγοί σε άλλες περιοχές που θα κυνηγήσουν η θυροφηλακες και η φίλη τους!
Φίλε Αντρο αν σου εδωσαν ετσι απάντηση εν παραλογισμός σιγουρα . Αλλα με σωστη συνεργασια Κυνηγετικου συλόγου- Θηρας ΣΙΓΟΥΡΑ θα τους απελευθερωνουν περιξ του ττελιασμενου που ειναι και ο βιοτοπος που βλεπει και μεγαλωσε ο Λαγος. Το θεμα μετα θα ειναι στο κυνηγετικό συλλογο αν θα μπορει να περιορισει τον αριθμο που θα ερθει να κυνηγησει στην επικρατεια του!
Το θεμα ιδιωτικά ττελιασμενα νομιζω μπορει να λυθει με ττελιασμενα κυνηγετικων συλλόγων και σωστο management για να μην θησαυριζει ο καθε επιτειδιος ιδιωτής! Αν και με τους σωστους νόμους πλαισιο και κατω απο προυποθεσεις και οι ιδιωτικες ή ημικρατικές ρεζερβες θα αποσυμφωρησουν τους κυνηγοτοπους και θα δωσουν ευκαιρια σε πολλους ν ασκησουν το χομπυ τους χωρις αγχος ( ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από diomedes »

"300 μερες τον χρονο δεν καμνουν ζημια κοπελλια! Καλαν Ιανουριο - Φεβρουαριο . Καλαν Σεμπτεβριο...Οι υπόλοιποι μηνες ττελιασμενα και χωραφκια φιλων να πνασουν και τα σκυλια και οι τόποι και πιστεψετε με ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ Η νοοτροπία 2 μηνες με τον σιηπεττο και 10 με την ματσουκα ειναι ταλιπανιστικη και λάθος! Νομιζω επιπλεον του κυνηγιου ακομα 90 ημερες εκπαιδευτικα ειναι υπεραρκετα για να βγουν αξιολογα σκυλια !
Αυτες οι απόψεις μου φιλικα!!! "

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Άνθιμο. Για να σωθεί το κυνήγι πρέπει να κάνουμε και εμείς θυσιες μαζί με όλα τα άλλα που πρέπει να γινούν.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Εκπαιδευτικα 2014

Δημοσίευση από MARIOSE »

Δε θα διαφωνήσω με τα όσα είπατε πιο πάνω αλλά όσον αφορά τη συμπεριφορά των "υπευθύνων" θα πω απλά πως οι άνθρωποι δεν κάμνουν για τούτη τη δουλειά...Σίγουρα φταίμε όλοι, άλλοι λίγο άλλοι πολύ αλλά τούτοι που πληρώνονται κιόλας εν νάκκον πολλά αχάπαροι...

Φίλε Άνθιμε, να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο σε αυτό το σημείο της πέστροφας ή των γηπέδων ή του κυνηγίου κτλ κτλ. Πού ήταν το Τμήμα Αλιείας, η αστυνομία, η θηροφυλακή κτλ κτλ για να συλλάβει τους παράνομους????? Εγώ προσωπικά βλέπω καθημερινά 10δες παρανομίες είτε στους δρόμους είμαι, είτε ψάρεμα, είτε κυνήγι κτλ. Οι "υπεύθυνοι" εν τους θωρούν??? Που είναι οι τιμωρίες???? Αφού είμαστε σε κυνηγετικό φόρουμ να πούμε για το κυνήγι ένα μικρό παράδειγμα => αύριο το απόγευμα να στήσουν μπλόκο στους Καπέδες θα συλλάβουν 10δες μηχανούθκια, άτομα χωρίς άδεια, με περδίκια, με πουλλούθκια κτλ κτλ. Γιατί εν το κάμνουν????? ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΕΣ ΤΙΜΩΡΙΕΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ!! Θυμάστε τί έγινε με τις ζώνες ασφαλείας των αυτοκινήτων...ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τες έβαλε (ε, είμαστεν αρτσιάκκηες...) ώσπου αποφάσισεν η αστυνομία να βάλει πρόστιμο τζιαί εστρώσαμεν...

Μια φορά επισκέφτηκα την Ελβετία (μήνας του μέλιτος :lol: ) τζιαί είχε ψάρια σε ένα ποταμό. Ρώτησα στο ξενοδοχείο για ψάρεμα και μου είπαν ότι απαγορεύετε ΑΥΣΤΗΡΑ! Ο άνθρωπος εκεί μου είπε πως το πρόστιμο ήταν μεγάλο + 1 μέρα φυλακή...Μην τολμήσεις να πάρεις καλάμι μου είπε διότι η αστυνομία δεν αστειεύετε και ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΙΟΣ ΕΙΣΑΙ!!
Τούτοι ούλλοι οι αρτσιάκκηες που εν φοούνται κανέναν τζιαί κάμνουν κάθε είδους παρανομία που μπορείς να σκεφτείς κάμνουν το μόνον επειδή ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ!!!! Αν έχει αρχίδια κανένας ας πάει να κάμει παρανομία σε άλλη χώρα...Ας παν να βουρούν με τους μότορους με ήχο ερπίστριας Τ80 στη Φρανκφούρτη να τους δούμεν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”