ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marios10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 00:10
Τοποθεσία: ΛΑΡΝΑΚΑ

ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από marios10 »

Κοπελια καλησπερα σας εχω μια μεγαλη απορια...το καλοκαιρι τελιωνω τες σπουδες μ και ενα πιασω τον πρωτο μ κυνεγιτικο σκυλο...εχω μια μεγαλη απορια που θα ηθελα την γνωμη σας.....απο μικρος στο κυνηγι ο πατερας μ παντα κυνηγα με σκυλους ποιντερ και γερμαν ποιντερ παντα ειχεν καρπωση απο ολα θηραματα αλλα παραπανω σε φτεροτα αποτελεσματα...Οι σκυλοι τις ιχναλασιας ειναι για λαγο μονο οι δεν εχουν αποτελεσματα στο φτεροτο θηραμα....??? και οι σκυλοι τις φερμας και για τα 2 θηραμα.....???Μου αρεσουν 2 φυλες σκυλων που ειναι στην διαφορετικη κατηγορια το αγγλικο σεττερ (φερμας) και μπιγκολ (ιχνηλασιας).....

Ευχαριστω
Μαριος
Τούτη τη λύτρωση ζει εκείνος που ζώνεται τα 'σιδερικά' και σέρνοντας πίσω του ένα σκύλο, ανηφορίζει για τα κυνηγοτόπια. Το κρέας τι το κάνει μπρος σε τούτη τη λύτρωση;
Λυτρώσου, λοιπόν και 'συ κι ακολούθησε το μονοπάτι που τόσοι πριν από σένα ακολουθησαν
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από pai »

marios10 έγραψε:Κοπελια καλησπερα σας εχω μια μεγαλη απορια...το καλοκαιρι τελιωνω τες σπουδες μ και ενα πιασω τον πρωτο μ κυνεγιτικο σκυλο...εχω μια μεγαλη απορια που θα ηθελα την γνωμη σας.....απο μικρος στο κυνηγι ο πατερας μ παντα κυνηγα με σκυλους ποιντερ και γερμαν ποιντερ παντα ειχεν καρπωση απο ολα θηραματα αλλα παραπανω σε φτεροτα αποτελεσματα...Οι σκυλοι τις ιχναλασιας ειναι για λαγο μονο οι δεν εχουν αποτελεσματα στο φτεροτο θηραμα....??? και οι σκυλοι τις φερμας και για τα 2 θηραμα.....???Μου αρεσουν 2 φυλες σκυλων που ειναι στην διαφορετικη κατηγορια το αγγλικο σεττερ (φερμας) και μπιγκολ (ιχνηλασιας).....

Ευχαριστω
Μαριος
φιλε μαριε καλημερα!με το καλο να τελιωσεις τις σπουδες σου!φιλε αλλη η δουλεια του ιχνηλατη και αλλη του ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΟΥ!με τον ιχνηλατη δεν μπορουμε να κυνηγησουμε φτερωτω γιατι πολυ απλα δεν θα ειμαστε σε θεσει να ειμαστε κοντα στο θηραμα οταν ξεφωλιαστη!Ενω με το πουλοσκυλο με μια καλη και στεθερη φερμα θα μπορουμε να ειμαστε κοντα στο πουλι και να το παρουμε ευκολα!Ομως σε αντιθεσει υπαρχουν πουλοσκυλα που πηγαινουν καλα και στον λαγο(οχι βεβαια σαν τους ιχνηλατες αλλα οκ)!εγω θα σου ελεγα οτι η επιλογη σου πρεπει να γινει με βαση το τι θες να κυνηγας δλδ αν θα κυνηγας μονο λαγο να παρεις μια ΜΠΗΚΟΛΑΡΑ :lol: αν ομως θες να κυνηγας ολα τα θηραματα τοτε να παρεις ενα σεττερακι!
παντα φιλικα!
Άβαταρ μέλους
marios10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 00:10
Τοποθεσία: ΛΑΡΝΑΚΑ

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από marios10 »

Καλημερα φιλε pai ευχαριστω πολλη για την αποψη σ....μ αρεσει παραπανω να κυνηγω φτεροτο θηραμα αλλαα ενα εχει και κανενα λαο εν εσει προβλημα φτανει να με του σειρουμε καλλιτζια....ενα σε απογοητευσω φιλουι μμμ παω παραπανω προς σεττερ....ατεεε καρτερουμε να ερτει το καλοτζαιρι να αποκτησω το σκυλο και να ξεκινησουμε τα εκπεδευτικα... :)
Τούτη τη λύτρωση ζει εκείνος που ζώνεται τα 'σιδερικά' και σέρνοντας πίσω του ένα σκύλο, ανηφορίζει για τα κυνηγοτόπια. Το κρέας τι το κάνει μπρος σε τούτη τη λύτρωση;
Λυτρώσου, λοιπόν και 'συ κι ακολούθησε το μονοπάτι που τόσοι πριν από σένα ακολουθησαν
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από marinos.a »

φιλε, αν πιάσεις Σεττερακι και το δουλέψεις σωστά θα εχεις πολλές ευχάριστες στιγμές.

η μονη μου σύσταση ειναι να μην περιμένεις το καλοκαίρι, αν βρεις μια καλη γεννα παρε απο τωρα για να μπορέσεις με την εκπαίδευση του καλοκαιριού να τον ετοιμάσεις για την πρώτη του χρονιά στο κυνήγι.

Μπορεί να μην κυνηγήσει το σκυλι αλλα θα παρει πολύτιμες εμπειρίες
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
marios10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 00:10
Τοποθεσία: ΛΑΡΝΑΚΑ

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από marios10 »

Καλημερα φιλε μαρινο ειναι λιο δυσκολο να αποκτησω απο τωρα ενα σκυλο γιατι ημε εξωτερικο...το ξερω οτι δεν θα απαιτω πολλα απο τον σκυλο τον πρωτο χρονο...
Τούτη τη λύτρωση ζει εκείνος που ζώνεται τα 'σιδερικά' και σέρνοντας πίσω του ένα σκύλο, ανηφορίζει για τα κυνηγοτόπια. Το κρέας τι το κάνει μπρος σε τούτη τη λύτρωση;
Λυτρώσου, λοιπόν και 'συ κι ακολούθησε το μονοπάτι που τόσοι πριν από σένα ακολουθησαν
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από nature »

Φίλε, οτι και να επιλέξεις απλά να ξέρεις ότι θα καθορίσει το βασικό είδος κυνηγιού που θα κάνεις τα επόμενα 10 χρόνια. Συνεπώς, πολύ καλά κάνεις και ψάχνεις αρκετά το θέμα. Πρόσφατα ήμουν και εγώ στη θέση σου. Δεν έχει καλύτερο πράγμα από ένα κουτάβι που εσύ θα το εκπαίδευσης. Μεγάλη σημασία έχει και τι σκυλιά έχει η παρέα σου ή τι εμπειρία είχες εσύ μέχρι σήμερα. Όσον αφορά στο ερώτημα σου, ναι φίλε οι ιχνηλάτες έχουν αναπτυχθεί αποκλειστικά για κυνήγι τριχωτών θηραμάτων.

Εγώ να σου τονίσω απλά ότι η εκπαίδευση ιχνηλάτη θέλει πολύ περισσότερο χρόνο, κόπο, έξοδα και το πιο σημαντικό υπομονή πολλή υπομονή.

Με βάση τα στοιχεία που μας έδωσες, πολύ καλά κάνεις και πας σε καθαρόαιμο σκύλο φέρμας. Οι περισσότεροι ενώ έχουν στο μυαλό τους γενικό κυνήγι, δυστυχώς, πάνε και πιάνουν ιχνηλάτες που είναι της μόδας.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Εάν σου συστήσουμε να πιάσεις φέρμας, στα δύο χρόνια θα τον χαρίσεις και θα αγοράσεις σκύλο ιχνηλάτη.

Εάν σου συστήσουμε να πιάσεις ιχνηλάτη, στα δύο χρόνια κάποια μέρα θα κυνηγάς και θα ψάχνεις να βρεις εάν λαγό και στο τέλος θα δεις ένα διπλοκάμπινο με 2 λαγούς πάνω στο καπό του και σκυλιά φέρμας εκεί δίπλα και στο τέλος θα νευριάσεις.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος ή σωστός και λάθος σκύλος. Υπάρχει ο Α τρόπος κυνηγιού και ο Β τρόπος κυνηγιού.
Αναλόγως και η ράτσα του σκύλου που θα σε συνοδεύσει.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
MsgJack
Full Member
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 22 Φεβ 2012, 01:12

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από MsgJack »

Παρακολουθω το θεμα και ειπα να εκφρασω μια απορία. Δεν υπάρχουν σκυλιά φέρμας που να κάνουν καταδίωξη ή και ιχνηλασία?
Hunt, Search, Track, Avast, Retrieve?
Get a D. Drahthaar...
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από pai »

MsgJack έγραψε:Παρακολουθω το θεμα και ειπα να εκφρασω μια απορία. Δεν υπάρχουν σκυλιά φέρμας που να κάνουν καταδίωξη ή και ιχνηλασία?
φιλε τα σκυλια φερμας κανουν καταδιωξη μεχρι που βλεπουν το λαγο και λιγο παρα περα!τωρα αν υπαρχουν σκυλια που ιχνηλατουν και βεβαια υπαρχουν αλλα δεν το κανουν στο βαθμο που το κανει ενας ιχνηλατης!τωρα φιλε εγω αυτα ξερω αν υπαρχουν εξερεσεις καλητερα ειναι να μας που καποιοι που εχουν στην κατοχη τους σκυλια φερμας!
παντα φιλικα!
dimitris savva

Re: ΦΕΡΜΑΣ Η ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από dimitris savva »

marios10 έγραψε:Κοπελια καλησπερα σας εχω μια μεγαλη απορια...το καλοκαιρι τελιωνω τες σπουδες μ και ενα πιασω τον πρωτο μ κυνεγιτικο σκυλο...εχω μια μεγαλη απορια που θα ηθελα την γνωμη σας.....απο μικρος στο κυνηγι ο πατερας μ παντα κυνηγα με σκυλους ποιντερ και γερμαν ποιντερ παντα ειχεν καρπωση απο ολα θηραματα αλλα παραπανω σε φτεροτα αποτελεσματα...Οι σκυλοι τις ιχναλασιας ειναι για λαγο μονο οι δεν εχουν αποτελεσματα στο φτεροτο θηραμα....??? και οι σκυλοι τις φερμας και για τα 2 θηραμα.....???Μου αρεσουν 2 φυλες σκυλων που ειναι στην διαφορετικη κατηγορια το αγγλικο σεττερ (φερμας) και μπιγκολ (ιχνηλασιας).....

Ευχαριστω
Μαριος
Σου συστηνω να πιασεις ενα Springer Spaniel , για να κυνηγας ολα τα θηραματα, ειναι και ιχνηλατης ειναι και για φτεροτο. Σου μιλω εκ πειρας, ειχα και κυνηγουσα για χρονια με τετοιο σκυλο και μου εκανε μεγάλη εντυπωση. Ηταν το πρωτο μου σκυλι που επιασα καθαροαιμο, χωρις καμια εκπαιδευση στους σκυλους γιατι δεν ειχα καθολου πειρα. Αντιθέτος αυτό με εμαθε να κυνηγω. Αν ακολουθησεις την συμβουλη μου θα με θυμηθεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”