Αγώνας Pointer-setter

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από AndreasDr »

καλάν ρε κοπέλια έννεν κάπως αστείο το ότι κάποιοι άνθρωποι για χρόνια επροσπαθούσαν να κάμουν μία ράτσα και μετά να καθορίσουν τα standard της και να ερχόμαστε εμείς ή ο οποιοσδήποτε ομιλός και να πηαίνει κόντρα σε τούτα?? Πώς γίνεται να απαιτώ που μιά ράτσα που έγινε για να κυνηγά τριχωτό και φτερωτό να μήν φερμάρει το ένα απο τα δύο?? Πως γίνεται να έγινε η ράτσα για να δουλεύκει μαλαή του αέρα αλλα και ιχνηλασία και να τον αποκλείσω αν κάμει κάποιο που τούτα? Σάννα πέρνω αγώνες έναν ιχνηλάτη και να τον αποκλείσω αν δουλέψει 300 μέτρα μαλαή και φκάλει λαό. Απλά εγω πιστεύκω οτι οι κατα χώρες ομίλοι (όχι μόνο Κύπρο) κάπου εφκάλαν τες φυλές έξω που τα standard τους και κυνηγετικά αλλά και μορφολογικά. Στήν Κύπρο για μένα ευτυχός που είμαστε λλιο πίσω ακόμα και εν μικρός ο ανταγωνισμός. Εξάλλου γιαυτό το λόγο πολλοί, όπως και γω, διαχωρίζουν τα κυνηγετικά σκυλιά απο τα σκυλιά αγώνων. Κάποιος που κυνηγά με ποιντερ απο καθαρά κυνηγετικές γραμμές ας προσπαθήσει να κυνηγίσει με ένα ποιντερ αγώνων, για παράδειγμα ανοιχτής έρευνας.

οι απόψεις μου, Αντρέας
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από miky55 »

φιλοι κυνηγοι πιστευω οτι ο σκυλλος απο φυση του ειναι κυνηγος ολες οι ρατσες ακομα και τα πουτολ (ειδα πουτολ να απορταρη τσιχλες και αμπελοπουλια)οτι του μαθης οποιας ρατσας και αν ειναι θα το κυνηγηση απο μετρια μεχρι αριστα.ειδα μπικλ να κυνηγα φραγγολινες με εκπλικτικα αποτελεσματα ειδα αγγλικο ποιντερ να ειναι εξαιρετος λαγοκυνηγος να ιχνηλατη τη μαλαη σαν ιχνηλατης και σε απνοια στη φραγγολινα να ιχνηλατη.εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ο ανθρωπος επεμβηκε σε ορισμενες φυλες και προσπαθησε με καποια στανταρ να διμηουργηση οπως θελει τους αγωνες.ας παρωμαι ενα σκυλλι αγωνων που δεν ιχνηλατη στο κυνηγι σε συνθηκες απνοιας η με κινηση ο αερας πισω να δειτται οτι θα αποτυχη το ειδα αυτο σε πολλους αγωνες.αρα η θα πρεπει να εχουμαι ενα σκυλι μονο για αγωνες και ενα μονο για κυνηγι η θα εχομαι ενα αριστο κυνηγοσκυλλο και στους αγωνες να παιρνωμαι μεχρι το πολυ καλος.εγω οταν θα αγοραζα το πρωτο μου καθαροαιμο εψαξα για γονεις μορφολογικα αριστους και αριστους κυνηγετικα και οχι αγωνομαχους .φιλε αντρεα ο ομιλος ακολουθη πιστα τα διεθνη στανταρ των αγωνων και δεν αλλαζη τιποτα απο αυτα απλα τα σκυλια για τους αγωνες αυτους(εαρινους) ειναι 4-5 στη κυπρο.
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από lagomania »

ειδα πουτολ διασταυρομενο με λουκανικο και το σκυλι επεταν καθ φορα εφκαλεν λαγους ακομα προσπαθω να κανω τετοιο σκυλο :(
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από virtualgreek »

Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ.

Διάβασα με προσοχή όλες τις απαντήσεις του θέματος, ανκαι έχει ξεφύγει πάρα πολύ από το αρχικό θέμα.

Θα ήθελα να συμφωνήσω με τον συνάδελφο and73 για τον διαχωρισμό του German Shorthaired Pointer και του Kurzhaar. Εγώ προσωπικά τα διαχωρίζω, όπως επίσης και ο όμιλος στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής. Το καθαρόαιμο Κούρτσχααρ περνά από πολύ δύσκολα τεστ για να πάρει πιστοποιητικό αναπαραγωγής, το γνωστό Kleeman το οποίο λαμβάνει χώρα μόνο στην πατρίδα του την Γερμανία. Με αυτή την εξέταση αποκλείουν οποιαδήποτε σκυλιά δεν έχουν τις απαιτούμενες ικανότητες στα γονίδια τους, έτσι ώστε να μη μεταφέρουν αυτά τα αρνητικά γονίδια στους απογόνους τους. Στη δε δοκιμασία του Kleeman τα σκυλιά οφείλουν να αγνοήσουν τα υπόλοιπα θηράματα κατά εντολή. Πχ. Την μία μέρα φερμάρουν πέρδικες και αγνοούν τους φασιανούς και τους λαγούς, ενώ την επόμενη μέρα φερμάρουν φασιανούς και αγνοούν τις πέρδικες και πάει λέγοντας. Απαιτείται επαναφορά τόσο στο έδαφος όσο και στο νερό. Αποκλείονται σκυλιά με σκληρό δόντι (αυτά που δαγκώνουν σκληρά το θήραμα κατά την επαναφορά). Για το θέμα της ιχνηλασίας, το πρότυπο της φυλής με βάση το τεστ Kleeman απαιτεί ιχνηλασία σε τραυματισμένο τριχωτό θήραμα και όχι ζωντανό. Δεν απαιτείτε ιχνηλασία για να βρει το θήραμα και να το φερμάρει.

Όσο αφορά το German Shorthaired Pointer είναι τα σκυλιά που τυρούν το πρότυπο της φυλής και περνούν από Εξέταση Φυσικών Προσόντων (ΕΦΥΠ) αλλά απέχουν κατά πολύ από τα καθαρόαιμα Γερμανικά που μοιάζουν με Γερμανούς Ναζί στρατιώτες και υπακούουν και εκτελούν κατά εντολή. Το ΕΦΥΠ είναι μια πολύ πιο εύκολη δομικασία σε σχέση με το Kleeman.

Τώρα γιατί δεν κάνουμε κάτι παρόμοιο στην Κύπρο ?

Πρώτα απ'όλα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει εκπαιδευτής στη Κύπρο που να μπορεί να διδάξει στο σκύλο να ξεχωρίζει τα θηράματα και κατά εντολή να βρίσκει και να φερμάρει εκείνο που ζητά ο εξεταστής, αγνοώντας τα υπόλοιπα θηράματα.

Δεύτερο και ίσως πιο σημαντικό, είναι ότι στην Κύπρο, που θα βρεθεί τραυματισμένος λαγός ή αγριογούρουνο ή ζαρκάδι έτσι ώστε να προχωρήσουμε κανονικά με την εξέταση ? Άν για κάποιο λόγο 10 σκυλία δοκιμαστουν στην εξέταση και πρέπει να κάνουν ιχνηλασία για τραυματισμένο λαγό, το πιο πιθανό είναι να τον σκοτώσουν και να τον επαναφέρουν στον χειριστή τους. Άρα θέλουμε σίγουρα για εκείνη την ημέρα τουλάχιστον 10 λαγούς τραυματισμένους. Εδώ δυσκολευόμαστε να βρούμε 10 ζωντανούς όταν επιτρέπεται το κυνήγι, πόσο μάλλον να βρούμε 10 λαγούς 2-3 φορές το χρόνο για να κάνουμε την εξέταση. (Το κουνέλι έχει μυρωδιά του κλουβιού και δεν χρησιμοποιείτε σε αγώνες).


Όσο αφορά τις προσωπικές μου προτιμήσεις, είμαι λάτρης αυτής της φυλής εδώ και 20+ χρόνια. Κυνηγούμε με την παρέα μόνο με αυτή την φυλή και κτυπάμε μερικές πέρδικες τις πρώτες 2-3 μέρες και λαγό κατά την διάρκεια όλης της κυνηγετικής περιόδου ενδιμικού θυράματος. Δυσκολευόμαστε πολύ περισσότερο στο να βρούμε λαγό σε σύγκριση με άλλες παρέες που χρησιμοποιούν ιχνηλάτες, αλλά καρπωνόμαστε πολύ πιο εύκολα διότι τα σκυλιά κυνηγάνε κοντά μας. Όσο αφορά αριθμούς, δεν θα σας πω διότι δεν μου αρέσει να προκαλώ κόντρα και κατά συνέπεια κρεατοσυλλογή ανάμεσα στους συναδέλφους κυνηγούς, αλλά θα αρκεστώ να σας πω ότι ειδικά φέτος που υπήρχε πολύ ξηρασία, τα Κούρτσχααρ σχίζανε σε σχέση με τους ιχνηλάτες.

Ελπίζω να βοήθησα.
Καλή σας μέρα.
Σ. Μακρής
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος virtualgreek την 25 Φεβ 2011, 21:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 12:32, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
Άβαταρ μέλους
Hunter25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 06 Οκτ 2010, 22:20

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από Hunter25 »

admin έγραψε:Σήμερα διεξήχθηκε αγώνας μεγάλης έρευνας και πρακτικού κυνηγίου pointer-setter στην περιοχή Μάμμαρι , πολύ ωραία εμπειρία μερικές φώτο
ρε παιδιά έλεος , εγγράφτηκαν σε αυτό το θέμα τα πάντα εκτος για τον αγώνα πρακτικού κυνηγιού με pointer-setter , γιατί δεν ανοίγετε ένα νέο θέμα για τα Κούρτσχααρ και να συζητάτε εκεί για τι συγκεκριμένη φυλή ? θα σας άρεσε αν γινόταν το αντίθετο ? λίγος σεβασμός δεν βλάπτει

παρακαλώ τους διαχειριστές να κάνουν μια ενότητα με θέμα τα Κούρτσχααρ και να μεταφέρουν εκεί όλα τα μηνύματα που δεν έχουν σχέσει με το αρχικό θέμα
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από Yiannis »

kypros έγραψε:εγω το μονο που ειπα ειναι οτι το κονσεπτ του συχρονου λαγοκυνηγου ειναι αυτο που δυστιχωσ σε μεγαλο βαθμο δημιουργει...

τισ δηλητιριασεισ σκυλων
την προβολη τησ κρεατοσυλλογησ και τησ κοντρασ μεταξυ παρεων και χωριων ακομα
τισ εξοδουσ που σε καποιεσ περιπτωσεισ ειναι επιβλαβη για τη πανιδα
τη λαθροθηρια
τισ κλοπεσ σκυλλων
κτλ

ισωσ ειναι γιατι ηταν το θηραμα που κυριαρχησε τα τελευται χρονια...ισωσ

δεν το ειπα για να θειχτει κανενασ και αν μιλω καπως αυστηρα ειναι για θειξω ποιο ξεκαθαρα αυτα που πιστευω

δικαιωμα του καθενως να κυνηγα οτι θελει...οτι και αν ειναι αυτο ομως οφειλει να το καμνει με σεβασμο προσ το θηραμα και δυστιχως το λαγο οι περισσοτεροι τον καταδιωκουν 365 μερες το χρονο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ...

ποιος ειμαι εγω να κρινω??? κανενας απλα λεω την αποπση μου

βγαζω το καπελλο στουσ αληθινουσ λαγοκυνηγουσ, εκ των οποιον και καποιοι απο τουσ προσωπικους μου φιλουσ που μονοι τουσ εκτισαν 1,2 σκυλια και κυνηγουν το λαγο παραδοσιακα και με σεβασμο...δυστιχως ομως οι περισσοτεροι κυπρεοι ειναι ακομα μιλια μακρια...
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΣΠΟΝΤΑ ΟΤΙ ΔΗΘΕΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΣΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗ ΠΑΝΤΑ ΣΟΥ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΘΕΜΑ ΑΓΩΝΑΣ POINTER-SETTER ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗ ΠΙΚΡΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΧΡΟΝΟ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΣΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΡΙΔΑ ΚΥΝΗΓΩΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΚΑΡΠΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΕΥΤΙΚΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ 1-3 ΛΑΓΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΟΥ 3-4 ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ 60 ΠΕΡΔΙΚΙΑ. ΟΚ Ε ΚΑΙ? ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΑ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΚΑ?ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΣΕΝΑ Η ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ?

ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΕΙΣ ΜΙΑ ΜΑΤΣΑ ΤΡΙΧΕΣ.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΒΡΩΜΟΠΕΡΤΙΚΟΥΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΙΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ. ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΞΗΓΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΔΗΘΕΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΠΕΡΔΙΚΟΚΥΝΗΓΟΥ ΒΡΩΜΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΩΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΚΑΡΕΚΛΟΥΑ ΕΞΩ ΠΟΥ ΤΗ ΚΛΟΥΒΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΜΑΝ ΤΗ ΧΩΜΑΤΟΣΤΡΑΤΑ ΤΟΠΟ ΚΥΝΗΓΙΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΥΠΝΕΣ ΠΑΓΑΝΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΡΩΝΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΕΠΑΙΖΑΝ ΤΡΑΣΙΗΛΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΒΟΥΝΑ ΑΚΗΝΥΓΙΤΑ ΦΕΤΟΣ.

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΚΡΙΑ ΠΙΑΣΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Η ΑΠΑΝΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ. ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ

PS: ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ POINTER - SETTER ΚΑΙ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από kypros »

Yiannis έγραψε:
kypros έγραψε:εγω το μονο που ειπα ειναι οτι το κονσεπτ του συχρονου λαγοκυνηγου ειναι αυτο που δυστιχωσ σε μεγαλο βαθμο δημιουργει...

τισ δηλητιριασεισ σκυλων
την προβολη τησ κρεατοσυλλογησ και τησ κοντρασ μεταξυ παρεων και χωριων ακομα
τισ εξοδουσ που σε καποιεσ περιπτωσεισ ειναι επιβλαβη για τη πανιδα
τη λαθροθηρια
τισ κλοπεσ σκυλλων
κτλ

ισωσ ειναι γιατι ηταν το θηραμα που κυριαρχησε τα τελευται χρονια...ισωσ

δεν το ειπα για να θειχτει κανενασ και αν μιλω καπως αυστηρα ειναι για θειξω ποιο ξεκαθαρα αυτα που πιστευω

δικαιωμα του καθενως να κυνηγα οτι θελει...οτι και αν ειναι αυτο ομως οφειλει να το καμνει με σεβασμο προσ το θηραμα και δυστιχως το λαγο οι περισσοτεροι τον καταδιωκουν 365 μερες το χρονο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ...

ποιος ειμαι εγω να κρινω??? κανενας απλα λεω την αποπση μου

βγαζω το καπελλο στουσ αληθινουσ λαγοκυνηγουσ, εκ των οποιον και καποιοι απο τουσ προσωπικους μου φιλουσ που μονοι τουσ εκτισαν 1,2 σκυλια και κυνηγουν το λαγο παραδοσιακα και με σεβασμο...δυστιχως ομως οι περισσοτεροι κυπρεοι ειναι ακομα μιλια μακρια...
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΣΠΟΝΤΑ ΟΤΙ ΔΗΘΕΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΣΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗ ΠΑΝΤΑ ΣΟΥ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΘΕΜΑ ΑΓΩΝΑΣ POINTER-SETTER ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗ ΠΙΚΡΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΧΡΟΝΟ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΣΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΡΙΔΑ ΚΥΝΗΓΩΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΚΑΡΠΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΕΥΤΙΚΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ 1-3 ΛΑΓΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΟΥ 3-4 ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ 60 ΠΕΡΔΙΚΙΑ. ΟΚ Ε ΚΑΙ? ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΑ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΚΑ?ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΣΕΝΑ Η ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ?

ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΕΙΣ ΜΙΑ ΜΑΤΣΑ ΤΡΙΧΕΣ.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΒΡΩΜΟΠΕΡΤΙΚΟΥΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΙΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ. ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΞΗΓΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΔΗΘΕΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΠΕΡΔΙΚΟΚΥΝΗΓΟΥ ΒΡΩΜΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΩΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΚΑΡΕΚΛΟΥΑ ΕΞΩ ΠΟΥ ΤΗ ΚΛΟΥΒΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΜΑΝ ΤΗ ΧΩΜΑΤΟΣΤΡΑΤΑ ΤΟΠΟ ΚΥΝΗΓΙΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΥΠΝΕΣ ΠΑΓΑΝΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΡΩΝΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΕΠΑΙΖΑΝ ΤΡΑΣΙΗΛΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΒΟΥΝΑ ΑΚΗΝΥΓΙΤΑ ΦΕΤΟΣ.

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΚΡΙΑ ΠΙΑΣΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Η ΑΠΑΝΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ. ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ

PS: ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ POINTER - SETTER ΚΑΙ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
φιλε μου προσβαλλομαι που εσυ προσβαλτηκες με αυτα που ειπα...

επρεπε να ξερεις οτι ειμαι διαφανος και την αποψη που εχω για σενα και για το κυνηγι που καμνεις που πολλες φορες την εκφρασα και την ειπα και μπροστα σου και πισω σου. επρεπε να ξερεις για το ειδος των ¨κυνηγων¨που μιλω και οτι δεν θα συμπεριλαμβανα εσενα ποτε σε αυτο το ειδος.

τουσ αριθμουσ τουσ ειπα για να θηξω το σημειο που ηθελα, και οχι για να προσβαλο οποιονδηποτε που οπως εσυ ειπες μονο αν ειναι δηθεν θα επρεπε να προσβληθει...

οχι δεν επρεπε να νιωσεις μειονεκτηκα που δεν επεξες τουσ λαουσ που περιμενες αλλα προφανως ενιωσες...

δεν σε πηρα τηλεφωνο γιατι δεν μπορουσα ποτε να φανταστω οτι θα επερνες ποτε προσωπικα κατι απο εμενα.. εαν πιστευκα φιλε μου αυτα που νομιζεις οτι πιστευω για την ποιοτητα σου σαν κυνηγος δεν θα αφιερωνα το χρονο που αφιερωσα για να σου μιλω και πολλες φορες να σε συμβουλευομαι.

θεωρω αστοχη και αδικαιολογητη την αντιδραση σου... και το γεγονος οτι δεν επεξες οσουσ λαγουσ ηθελες να παιξεις ειναι τελιος ασχετο με τα λεγομενα μου...

εαν παρεξηγηθηκαν τα λεγομενα μου τοτε ειναι και δικο μου λαθος... εγω πολυ απλα ξαναεξηγω οτι κατηγορησα ολους εκεινους που απλα και μονοι για να το παιζουν λααρηες με πιστοποιητικο καταταλαιπωρουν την φυση ολοχρονα και παρανομα με ενα φορτηγο σκυλους, ανακατονουντε σε ψαζιεσ και κλοπες, λαθροθηρουν και ξερω γω τι αλλο για να καμουν ταχα σκυλους ρομποτ και στο τελος τησ χρονιας τα καμνουν σχιονη και πιανουν μισο λαγο το χρονο. γιατι να καμνουν τοσο κακο αφου στο κατω κατω ουτε καν αποτελεσμα δεν εχει?

aporv γιατι εσυ θεωρησεσ οτι θα μπορουσα να μιλω ποτε για σενα... πραγματικα δεν ξερω

οσο για τους ταχα περτικαρηες του κλουφκιου και τησ καρεκλας μπορω να σου γραψω 40 σελιδες για το ποσο λιους τους θεωρω και για το ποσο λιγο με εκφραζουν. δυστιχως ή ευτιχως ομως αυτοι εαν και εξησου κακης ποιοτητας κυνηγοι εντουτις δεν καμνουν την ζημια που καμνουν οι κυριοι πιο πανω.

νομιζω δεν θα επρεπε να υπαρχει κατι που διαφωνουμε...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”