Αγώνας Pointer-setter

sotiris!129

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλοι μου ειδεται μιαν παρεα 3 ατομα με 10 σκυλους παραδιγμα και ενοχλιθικεται? ειδεται καπιον να κρατα 3ς λαους η 8 περτικους και παλε ενοχλιθικεται?
καλα γιαυτο ειναι η θηρα...πιανεις τους ενα τηλεφωνο ερκουντε ζε τελιονει το θεμα ουτε ρουφζιανως εισαι ουτε τιποτε!!! που την στιγμη που παρανομα ο αλλος και σε ενοχλει τοσο εσενα γιατι να μην τον καταγγιλεις αφου αν εισουν στην πολη και εβλεπες μιαν αλλη παρανομεια, ληστεια ασπουμε! δεν θα τον καταγγελες? εγω που τα φετος ετσι θα κανω!
ετυχε μου να δω μια παρεα 3 ατομα με 15 κοπροσκυλους μεγαλους μικρους μαλουρετικους λουκανικα οτι σκεφτις και εν κανει που μας ειδαν που εκρατουσαμε παγανια ηρταν βουριτοι να μπουν μπροστα μας και οι κοπροσκυλοι τους επιαν να μουνταρουν τον σκυλο μου ως ζε ενα λουκανικουι που αν τον ακανε ο δικος μου ηταν να το καμει 5 κομαθκια ειρτε να καμει το γενεο επιδη ενιοθε την ασφαλια της "αγελης"
ακομα σκεφτομε το και λαλο τη μαλακας ειμαι που δεν επιασα την θηρα μπροστα τους να ερτει!!!
ααααα και συνφονω με 1000 με τον φιλο yiannis
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από Laurona »

Σωτηρη εισαι που τα ατομα που εκτιμω πολυ στο σαιτ εστω και αν δεν σε γνωριζω.

Μην με παρεξηγησεις αλλα εισαι μικρος ακομα,- δεν το λεω καθολου ειρωνικα η αρνητικα μην με παρεξηγησεις - και ισως δεν προλαβες ακομη να δεις την μπανανια που ζουμε σε ολο της το μεγαλειο.

Εγω ειμουν παρον, καλοκαιρι στις φασσες, να ειναι μεσα στην μονιμη απαγορευμενη του δασους 3 διπλοκαμπινα, ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ηρταν δηλαδη επαρκαραν και εκατεβηκαν 30 μετρα μπροστα μας, και να πιανουμεν τον ουλαμον, να ερκουνται, να κατεβαινουν, να φκαινουν γνωστοι...και να μας λαλουν ελατε και εσεις και εχει για ολους...............

Οι κυριοι του ουλαμου εμαθα μετα οτι ηταν να τιμωρηθουν...........οσο για αλλα παραπτωματα παρα πολλες φορες.ελαχιστες ετυχαν προσοχης απ τους αρμοδιους.

ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΥ ΚΟΥΤΣΟΥΦΛΑ Η ΥΠΟΘΕΣΗ.........ΑΝ ΚΑΜΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ Η ΘΗΡΑ.........ΕΝ ΤΗΝ ΚΑΜΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ............ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ..................

Οποταν τα πραματα εννε τοσο απλα καλε μου φιλε..............Μακαρι να ηταν μονον ενα τηλεφωνο το κοστος

Ομως εφκηκαμεν πολλα που το θεμα μας................................

Γενικα το κυνηγι εν που παντου που βρωμα..........και μολις παει να σαστει ενα κομματι........ο ιος μολθνει και αυτο και ενα καινουργιο..............
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
sotiris!129

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου καταλαβενω απολητα τη λες προτα απο ολλα πρεπει να καταλαβει ο κοσμος οτι αμαν παιζει πιο πολλα απο το κοτα δεν θα εχει για να παιξει και την επομενη μερα, οτι αμαν εχει 10 σκυλους και καμει εκαθαρηση οποθεν περνα δεν θα εχει την επομενει φορα που θα παει για να παιξει, η αυτος η ο αλλος κυνηγος που θα παει την επομενη κηριακη σε αυτη την περιοχη, πρεπει να μαθει ο αλλος να σεβεται, και ειναι ολα θεμα παιδιας! που εμεις οι τοπουζοκυπρεοι δεν εχουμε! φετος την πρωτη κηριακη μολις εφκικε το φως κατα τες 6-7 εν θυμουμε ακριβος, εξεκινουσαμε να παμε πανω στο βουνο περπατιτοι ειχε ενα ανθρωπο κλασικο κλουβαζι πας την καρεκλουα του εκρεμουνταν 4-5 κοτοπουλουθκια που πανω του το αυτοκηνιτο 20 μετρα διπλα του ξερεις εκαταλαβες την εικονα. και ετυχε να περασει που διπλα του στα 20 μετρα ο πατερας μου με τον αδερφο μου 11 χρονον ο μιτσις και ερεξε ενα περτιζι ζινι την ωρα ζε λαλει ο μιτσις παπα ετω περτιζι παιξε το, ζε επαιξεν το ο ζιρις μου ...παει ο μιτσις να το πιαει αρκεπσεν ο παρεας ζε εφοναζε του... "ζε στεκω εγω τοσην ωρα δαμε ζε ηρτες που το μιλι να μου παιξεις το περτιζι που ερκετουν πανω μου ζε μπλα μπλα μπλα" ο ζιρις μου ηταν το πρωτο περτιζι που επαιξεν... αλλα στα @@ του ασπουμε εν για τον μιτσι που το επαιξεν... λαλι του αρφου μου με ηρεμο τροπο Αντρεα μου δοστο περτιζι του κυριου ζε εν πιραζει εν να παιξουμεν αλλο εμεις ( εγεμοσαν τα μαθκια του μιτσι ζε που τες φονες που του εβαλεν ο αλλος ζε που ηταν να του το δοκει το περτιζι ζινου) αλλα ο μιτσις επιεν εφικεν του το περτιζι μες τα ποθκια του ζε εγιρισε ζε εφιεν, ο παρεας μονομιας εκαταλαβε το λαθος του ζε αρκεπσεν ζε εφοναζε του να στραφει να το πιαει ο μιτσις επιεν να γιρισει αλλα εφοναξεν του ο ζιρις μου "αμπα ζε πιαεις το!!!" ζε αφικεν του το ζε εφιαμεν! ετσι εμεγαλοσα ζε εγω με τουτες τες αρχες... εν θα κατσω να μαλονω με τον καθε αχαπαρω για 1 περτικο ουτε εν να παω με ενα παρεα μου ζινι ζε να παιξω 10 ζικλες ζε ζινος 1 ζε να τον αφικο να φιι με 1 ζικλα εν να του δοκο ανετα τες μισες η ζε ουλες! ως τωρα επαιξα ανετα 100 ζικλες ζε μες το ψυγιο μακαρι να εχει 10 ζε ζικλα δεν εφα φετος (πιανει ο ζιρις μου ζε καμει τες δωρο στους φιλους του) αποτι εκαταλαβες στα @@ μου το κρεας τους εν ζε να πεθανω αν δεν παιξω αλλα εν να στεναχοριθω ως ζιαμε!
Άβαταρ μέλους
andros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010, 18:19

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από andros »

συμφωνώ 100% με τον γιάννη & laurona
τουλάχιστο εμείς οι μαννοί οι λαάρηες άμα σας φεί κανένας πέρτικος εν ποιάνουμε τους παλιόσιυλους μας τζαι βουρούμε να σας τον παίξουμε αλλά άμα φκάλουμε τον λαό τζαι εν μας δώκει σχιέρι βουράτε όπως τους νηστικούς να τον κόψετε τζαι βουρού σας τζαι οι σιύλοι σας χωρίς να ξέρουν το γιατί :lol:
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε Laurona συμφωνώ μαζί σου με 1000!!
Εγω σε μία περίπτωση ανάφερα σε γνωστό μου Θηροφύλακα για κάποιον λαθροκυνηγό που παίζει λαγούς μέρα-νύχτα, ολόχρονα. Του είπα ονοματεπώνυμο, μάρκα και νούμερα αυτοκινήτου, ακόμα και διεύθυνση. Η κουβέντα έχει ακριβώς ένα χρόνο. Έφτασα σε σημείο να τον θωρώ να ξεκινά την βραδινή "βόλτα" και να τους ειδοποιώ και να τους λαλώ "πάει τωρά στον τάδε χωματόδρομο" , εννα τον πιάσουν ακόμα. Έμαθα οτι συμπτωματικά έπιασεν τον ο ουλαμός πριν 1-2 μήνες αλλά η υπόθεση του εξαφανίστηκε μυστηριοδός. Μετά να μας λαλούν να τους βοηθούμε για να πατάξουν την λαθροθηρία. Γιατί να ξαναβοηθήσω? Για να διακυνδινέψω εγώ? το σπίτι μου? η οικογένεια μου? διότι όσο εύκολα την γλιτώνουν τόσο εύκολα μαθαίνουν και ποιός τους εκάρφωσε. Γιατί να ρισκάρω τούτα ούλλα αφού το έκανα ήδη μιά φορά και τίποτε δέν έπραξαν? Όπως σε πολλούς τομείς και γιαυτο το θέμα ευθύνεται η μικρή κοινωνία, ο ένας ξέρει τον άλλο, ο παπάς του εν φίλος με τον υπουργό, ο θείος του έκαμε μια δουλειά του τάδε βουλευτή, ο ανιψιός της συμπεθεράς του εν μέσα στη θήρα κτλ κτλ κτλ. Ξέρω ακόμα και περίπτωση που έστελναν δώρα χαλλούμια και ουίσκια διότι εγλιτώσαν τον. Αλλά που την άλλη εκαταγγείλαν εναν γνωστό μου προχτές επιδή επέρασεν κατά 50 μέτρα έξω που την περιοχή που επιτρέποντε οι σκύλλοι!!!!!!! Συγγνώμη που δεν εκρατόυσεν κλίμακα να υπολογίσει ακριβώς σε πιόν ρότσο σταματά η περιοχή!(μιλώ για το κομμάτι της νεκρής πρίν τα Κατύδατα).
Άρα δικαίως αυτοχαρακτηριζόμαστε ως χώρα της μπανανίας.

Φιλικά Αντρέας
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από kypros »

nature έγραψε:
kypros έγραψε:κυνηγω με το ζευγαρι μου φτεροτο φιλε μου. περιπεζουμε διαφοροι και με βλεπουν με ιποτιμιτικο ιφος. εχουν 15 σηιλουσ , φκαλουν 300 λαουσ ολοχρονα και στο κυνηγι πεζουν 1.

κυνηγω φτεροτω, παιζω τα πουλια μου και καθε χρονο βαζω και 3,4 λαουσ στο θαλαμο... και εκεινοι συνεχιζουν... εφκαλα 180 και οι σχιλλοι μου εν φοτηκια και εν πεζω τουσ παλιο περτικουσ... ε οκ εγω θα παιζω 3 λαουσ και 60 περτικουσ και να με περιπεζεισ οτι ειμαι περτικαρισ και εσι να πεζεισ 1 λαο ολοχρονα για να λεγεσε λαουθκιαρισ...

Φίλε Κύπρο πάντως για μένα είναι υποτιμητικό να χτυπάς 60 περτίτζια σε 1 σαιζόν....! Εντάξει είσαι μέσα στο κοτα αλλά;

Φιλικά πάντα
ειπα ενα αριθμο για να επησιμανω το ποιντ μου φιλε.. ο αριθμος δεν μετρα. υπαρχουν κυνηγοι που παιζουν το κοτα καθε εξορμηση και ολα ειναι κυνηγιμενα με ηθος και ποιοτητα και υπαρχουν και αυτοι που παιζουν 1 ολοχρονα και ειναι ανηθικο και της ντροπης...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kypros την 15 Φεβ 2011, 19:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από kypros »

εγω το μονο που ειπα ειναι οτι το κονσεπτ του συχρονου λαγοκυνηγου ειναι αυτο που δυστιχωσ σε μεγαλο βαθμο δημιουργει...

τισ δηλητιριασεισ σκυλων
την προβολη τησ κρεατοσυλλογησ και τησ κοντρασ μεταξυ παρεων και χωριων ακομα
τισ εξοδουσ που σε καποιεσ περιπτωσεισ ειναι επιβλαβη για τη πανιδα
τη λαθροθηρια
τισ κλοπεσ σκυλλων
κτλ

ισωσ ειναι γιατι ηταν το θηραμα που κυριαρχησε τα τελευται χρονια...ισωσ

δεν το ειπα για να θειχτει κανενασ και αν μιλω καπως αυστηρα ειναι για θειξω ποιο ξεκαθαρα αυτα που πιστευω

δικαιωμα του καθενως να κυνηγα οτι θελει...οτι και αν ειναι αυτο ομως οφειλει να το καμνει με σεβασμο προσ το θηραμα και δυστιχως το λαγο οι περισσοτεροι τον καταδιωκουν 365 μερες το χρονο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ...

ποιος ειμαι εγω να κρινω??? κανενας απλα λεω την αποπση μου

βγαζω το καπελλο στουσ αληθινουσ λαγοκυνηγουσ, εκ των οποιον και καποιοι απο τουσ προσωπικους μου φιλουσ που μονοι τουσ εκτισαν 1,2 σκυλια και κυνηγουν το λαγο παραδοσιακα και με σεβασμο...δυστιχως ομως οι περισσοτεροι κυπρεοι ειναι ακομα μιλια μακρια...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από miky55 »

nature έγραψε:
miky55 έγραψε:φιλε αντρο δυστυχως στους αγωνες πρακτικου κυνηγιου δεν επιτρεπετε στα κουρτχααρ να ιχνηλατισουν αν φερμαρουν λαγο χανουν ποντο αν τον καταδιωξουν αποκλειονται.οσο για φερμες που βλεπεις υπαρχουν και λευκες φερμες ρωτα ομως τον admin που ηταν παρων να σου πει.
Φίλε miky5 στους αγώνες των κουρτσχααρ δεν επιτρέπεται να ιχνηλατήσουν γενικά σε όλους τους αγώνες ή μόνο σε μερικούς; Δεν είναι μέσα στα πρότυπα της φυλής η ιχνηλασία; Είμαι άσχετος με αγώνες αν και πρώην κάτοχος κουρτσχααρ.

Οι φέρμες πάντως απο τις φωτογραφίες απίστευτες, συγχαρητήρια στους ιδιοκτήτες.
nature φιλε μου συνηθως ειναι οι ηπειρωτικες φυλες που ιχνηλατουν(κουρτσχααρ,ντρατχααρ,επανιελ μπρετον)στους αγωνες το κεφαλι πρεπει να ειναι στο υψος του ωμου για ολα τα σκυλια.οι γερμανοι ομως που ειναι δικο τους σκυλλι αν δεν ιχνηλατιση 100 μετρα κτυπημενο θηραμα κοβεται.για μενα τα γερμανικα πρεπει να ιχνηλατουν αλλα οι αγγλοι προσπαθουν να θεσπιζουν κανονισμους στα στανταρ του ποιντερ οχι μονο στο ψαξιμο αλλα και στη ταχυτητα .σκυλλι αγωνων δυσκολα μπορει να κυνηγηση στα ορεινα διοτι εμας τα περδικια δεν στεκουν στη φερμα.αρα θα τα βλεπεις μονο απο μακρια τα πουλια που θα φευγουν :lol:
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από kypros »

φιλε χρυσανθε ενα σημειο που ειπες για το " σωστο" κυνηγι περδικας... φιλε εαν ρωτησεις οποιδηποτε περδικοκυνηγο που κυνηγα με σκυλο φερμας θα σου πει οτι φετος λογο καιρου και αλλον λογων τα πουλια δεν εστηναν φερμα με αποτελεσμα πολα πουλια να τουφεκιζονταν οριακα προσηκομενα πριν την φερμα.

δεν ειναι ανηθικο ουτε αντικυνηγιετικο να χτιπησης μια περδικα χωρις φερμα. ωραια η θεορια και ο ρομαντισμος ομως απο την στιγμη που ενα θηραμα καρπωνεται με σεβασμο, σηκοτο αλα αφερμαριστο δεν αποτελει εγκλημα.

γνωριζω κυνηγo που χτιπα 10 λαγουσ ολουσ κουτσομενουσ το χρονο και δεν ειχε ποτε σκυλο...ειναι λαθοσ γιατι δεν εχει ιχνηλατη να κυνηγα οπως "πρεπει" το λαγο? προσωπικα τον παραδεχομαι και τον θαυμαζω.

επισησ γνωριζω ανθρωπο που περπατα ανατολη δυση μεσ τουσ κρεμουσ , ειναι απο τουσ πιο ποιοτικουσ, καλουσ και σωστουσ κυνηγουσ που ξερω αλλα δεν κυνηγα περδικια με σκυλο φερμασ. τα παιζει σηκοτα απο μονος του μεσ τουσ κρεμμουσ... ειναι ανηθικοσ και λαθοσ??? μαλλον οχι.

δεν πρεπει να κολλουμε σε καλουπια, οι νομοι του κυνηγιου ειναι αγραφοι γιατι ειναι αποιροι και δισκολο να προσδιοριστουν. κυνηγοσ σοστως ειναι αυτοσ που κυνηγα με σεβασμο προσ το θηραμα και οτιδηποτε καρπωθει το πιανει με περηφανια και οχι με ατιμο τροπο. τωρα εαν εναν το βολευει ο σκυλοσ, αλλον να κυνηγα τη κουτση και αλλον τα περδικια πεζος ειναι απολιτος αποδεκτο , ορθοδοξο και ηθικοτατο

αυτα πιστευω φιλε και ξερεισ οτι οτι λεω ειναι παντα καλοπροερετο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kypros την 15 Φεβ 2011, 20:26, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
lusso
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 10:52

Re: Αγώνας Pointer-setter

Δημοσίευση από lusso »

kypros έγραψε:εγω το μονο που ειπα ειναι οτι το κονσεπτ του συχρονου λαγοκυνηγου ειναι αυτο που δυστιχωσ σε μεγαλο βαθμο δημιουργει...

τισ δηλητιριασεισ σκυλων
την προβολη τησ κρεατοσυλλογησ και τησ κοντρασ μεταξυ παρεων και χωριων ακομα
τισ εξοδουσ που σε καποιεσ περιπτωσεισ ειναι επιβλαβη για τη πανιδα
τη λαθροθηρια
τισ κλοπεσ σκυλλων
κτλ

ισωσ ειναι γιατι ηταν το θηραμα που κυριαρχησε τα τελευται χρονια...ισωσ

δεν το ειπα για να θειχτει κανενασ και αν μιλω καπως αυστηρα ειναι για θειξω ποιο ξεκαθαρα αυτα που πιστευω

δικαιωμα του καθενως να κυνηγα οτι θελει...οτι και αν ειναι αυτο ομως οφειλει να το καμνει με σεβασμο προσ το θηραμα και δυστιχως το λαγο οι περισσοτεροι τον καταδιωκουν 365 μερες το χρονο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ...

ποιος ειμαι εγω να κρινω??? κανενας απλα λεω την αποπση μου

βγαζω το καπελλο στουσ αληθινουσ λαγοκυνηγουσ, εκ των οποιον και καποιοι απο τουσ προσωπικους μου φιλουσ που μονοι τουσ εκτισαν 1,2 σκυλια και κυνηγουν το λαγο παραδοσιακα και με σεβασμο...δυστιχως ομως οι περισσοτεροι κυπρεοι ειναι ακομα μιλια μακρια...
+1000!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”