Φυσίγγια για παλιά όπλα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Φυσίγγια για παλιά όπλα

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Χαιρετώ την παρέα. Λογαριάζω να πάρω και τον πεθερό μου φέτος μαζί μου. Εκείνο που ήθελα να ρωτήσω ποια είναι τα κατάλληλα φυσίγγια για όπλα ηλικίας με * και **.
Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο φυσίγγι να προτείνετε να πάω να του πιάσω κανένα πακέτο; Κυνηγούμε μόνο λαγό.
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Φυσίγγια για παλιά όπλα

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Κυριακο μ σε κυπριακα θα δυσκολευτεις αρκετα..
Sellor bellot και eley μονο..
Προτιμα μεγαλα μαχαζια π εχουν ποικιλια..65μμ μονο εκει αν θα βρεις κ καποιες επιλογες σε 67,5μμ..
Τωρα για τοσο συγκεντρωτικο οπλο μονο ταππα..
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Φυσίγγια για παλιά όπλα

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Αχερκωτης έγραψε:Κυριακο μ σε κυπριακα θα δυσκολευτεις αρκετα..
Sellor bellot και eley μονο..
Προτιμα μεγαλα μαχαζια π εχουν ποικιλια..65μμ μονο εκει αν θα βρεις κ καποιες επιλογες σε 67,5μμ..
Τωρα για τοσο συγκεντρωτικο οπλο μονο ταππα..
Sellor bellot έπαιζε παλιά αλλά δεν υπάρχουν πλέον. Για αυτό έβαλα την ερώτηση στο φορουμ
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Φυσίγγια για παλιά όπλα

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Κυριακο μ κοιταξες στα μεγαλα γνωστα μαχαζια..;
Τουτα ηταν ανεκαθεν τα παραδοσιακα φυσιγγια για οπλα 65μμ..καμε μιαν ερευνα να κοιταξω κ γω Λεμεσο κ να σ πω..
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: Φυσίγγια για παλιά όπλα

Δημοσίευση από nike powder »

καλησπερα παιδια. καταρχην με τα παλια οπλα που λες τι ενοεις? δωσε μας λιγες πλητοφοριες για την θαλαμη του για το βαρος του για τισ πιεσεις που αναγραφονται επανο.
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Φυσίγγια για παλιά όπλα

Δημοσίευση από kyriakos304 »

nike powder έγραψε:καλησπερα παιδια. καταρχην με τα παλια οπλα που λες τι ενοεις? δωσε μας λιγες πλητοφοριες για την θαλαμη του για το βαρος του για τισ πιεσεις που αναγραφονται επανο.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όταν παω σπίτι να προσπαθήσω να βγάλω κάποιες φωτογραφίες
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: Φυσίγγια για παλιά όπλα

Δημοσίευση από nike powder »

kyriakos304 έγραψε:
nike powder έγραψε:καλησπερα παιδια. καταρχην με τα παλια οπλα που λες τι ενοεις? δωσε μας λιγες πλητοφοριες για την θαλαμη του για το βαρος του για τισ πιεσεις που αναγραφονται επανο.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όταν παω σπίτι να προσπαθήσω να βγάλω κάποιες φωτογραφίες
ωραιος! αν ειναι με στενα τσοκ οπως ειπες καλητερα να παρεις φυσιγγια μεχρι 32γρ και διασπορας!!! ο ταππος μπορει να βγαλει και πιο κλειστες κατανομες με αυτα τα τσοκ πρεπει να εισαι πολυ καλος σκοπευτικα για αντεπεξελθεις σε ενα λαγο που πετασετε απο μπροστα σου με αυτα τα τσοκ! η σιεπεθκια θα παει σαν σφερα. τα μεχρι 32 γρ τα αναφερα γιατι οπωσ φανταζομαι το οπλο νθα ειναι με στενους αυλους και ελαφρι, με 2,1 τσοκ. για το παραδειγμα με το λαγο που ειπα δεν ειναι παντα σιγουρο οτι θα πεταχτει απο κοντα μας αλλα εγω πρωσοπικα θα εβαζα στην πρωτη φυσιγγιο διασπορας
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Φυσίγγια για παλιά όπλα

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Που τες λεπτομερειες π εδωσε ο Κυριακος εκρατησα κια πραματα..οπλο παλιο,πεθερος,75 χρονων..
Με τουτα τα κριτηρια σημασια εν εχει η καρπωση αλλα η αισθηση κεινου τ ανθρωπου στο βουνο με τα παραδοσιακα φυσιγγια της τοτε εποχης κλπ..με γνωμονα μονο τουτα οι επιλογες εν προκαθορισμενες..
Τωρα να τ πεις τ ανθρωπου να σ δωσω οπλο πολυτσιοκ με abs ebs est κλπ θα σ πει θα μεινω εσσο μου..
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Φυσίγγια για παλιά όπλα

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Αχερκωτης έγραψε:Που τες λεπτομερειες π εδωσε ο Κυριακος εκρατησα κια πραματα..οπλο παλιο,πεθερος,75 χρονων..
Με τουτα τα κριτηρια σημασια εν εχει η καρπωση αλλα η αισθηση κεινου τ ανθρωπου στο βουνο με τα παραδοσιακα φυσιγγια της τοτε εποχης κλπ..με γνωμονα μονο τουτα οι επιλογες εν προκαθορισμενες..
Τωρα να τ πεις τ ανθρωπου να σ δωσω οπλο πολυτσιοκ με abs ebs est κλπ θα σ πει θα μεινω εσσο μου..
Όχι 75 αλλά...

Εικόνα
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: Φυσίγγια για παλιά όπλα

Δημοσίευση από Chris B725 »

kyriakos304 έγραψε:Χαιρετώ την παρέα. Λογαριάζω να πάρω και τον πεθερό μου φέτος μαζί μου. Εκείνο που ήθελα να ρωτήσω ποια είναι τα κατάλληλα φυσίγγια για όπλα ηλικίας με * και **.
Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο φυσίγγι να προτείνετε να πάω να του πιάσω κανένα πακέτο; Κυνηγούμε μόνο λαγό.
Για όσο καιρό κρατούσα το παλιό πλαγιόκαννο του παππού μου έπαιζα αυτά τα δύο φυσίγγια...

Elley impax και Sellier Bellot (κόκκινη μαύρη).

Τα 33.5γρ της Sellier Bellot ίσως να είναι πολλά. Παλιά θυμούμαι περισσότερη ποικιλία.

Όπως είπαν και οι άλλοι μέχρι 65μμ να σπάσει η πέτρα 67,5...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”