Miroku

nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Miroku

Δημοσίευση από nature »

Μια διευκρίνηση για τα παραπάνω που λει ο Σάββας, μιλάμε για fixed choke όπλα.
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Miroku

Δημοσίευση από LAGOS »

virtualgreek έγραψε:
spidis έγραψε:
ΜΕ ΜΟΝΤΕ ΚΑΡΛΟ ΚΟΝΤΑΚΙ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΣΗΛΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΡΑΠ ΕΦΚΕΝΕ ΕΤΣΙ. ΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΗΤ.
Το τσοκ το όπλου στις φωτογραφίες είναι 3-2. Άρα σκητ αποκλείεται να είναι.

Και μιας και αναφέρτηκε το τσοκ, να σας τα εξηγήσω για να μαθαίνουν και οι πιο νεαροί συνάδελφοι.
Τα πάρακάτω ισχύουν μόνο για τα όπλα Browning και Miroku

* = Full (F) κοινώς 1 αστεράκι
*- = Ιmproved Modified (IM) κοινώς 2 αστεράκια
** = Modified choke (M) κοινώς 3 αστεράκια
**- = Ιmproved Cylinder (IC) κοινώς 4 αστεράκια
**$ = Skeet (SK) κοινώς 4.5 αστεράκια
*** = Cylinder (CYL) κοινώς 5 αστεράκια/κύλινδρος

INV. = Invector = αυλούς 18.4
INV. PLUS = Invector Plus = αυλούς 18.7 Back-Bored.

Άντε τωρά τρέξτε να δείτε τι γράφει πάνω στα όπλα σας!
Σ.
Εμένα γράφει invector DS! Εγελάσαν μου; :D

Φίλε Σάββα και οι υπόλοιποι σας ευχαριστώ. Θα επανέλθω μόλις εχω περισσότερες λεπτομέρειες.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Miroku

Δημοσίευση από cyprohunter »

virtualgreek έγραψε:
spidis έγραψε:
ΜΕ ΜΟΝΤΕ ΚΑΡΛΟ ΚΟΝΤΑΚΙ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΣΗΛΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΡΑΠ ΕΦΚΕΝΕ ΕΤΣΙ. ΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΗΤ.
Το τσοκ το όπλου στις φωτογραφίες είναι 3-2. Άρα σκητ αποκλείεται να είναι.

Και μιας και αναφέρτηκε το τσοκ, να σας τα εξηγήσω για να μαθαίνουν και οι πιο νεαροί συνάδελφοι.
Τα πάρακάτω ισχύουν μόνο για τα όπλα Browning και Miroku

* = Full (F) κοινώς 1 αστεράκι
*- = Ιmproved Modified (IM) κοινώς 2 αστεράκια
** = Modified choke (M) κοινώς 3 αστεράκια
**- = Ιmproved Cylinder (IC) κοινώς 4 αστεράκια
**$ = Skeet (SK) κοινώς 4.5 αστεράκια
*** = Cylinder (CYL) κοινώς 5 αστεράκια/κύλινδρος

INV. = Invector = αυλούς 18.4
INV. PLUS = Invector Plus = αυλούς 18.7 Back-Bored.

Άντε τωρά τρέξτε να δείτε τι γράφει πάνω στα όπλα σας!
Σ.
Φίλε Σάββα αυτό ισχύει σε browning + miroku επειδή κατασκευάζοντε στο ίδιο εργοστάσιο ένεν?
Φιλικά,
Αναστάσης
MIKEShooter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 06 Σεπ 2012, 12:43

Re: Miroku

Δημοσίευση από MIKEShooter »

Ρε φιλε νομιζω κατασκευαζουνται στο ιδιο εργαστηριο... Νομιζω... :? :?
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Miroku

Δημοσίευση από virtualgreek »

Μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 70 υπήρχαν διάφορα εργοστάσια.

Ένα στην Αμερική στην πολιτεία της Utah, που έφτιαχνε καραμπίνες, άλλο πάλι στην Utah που έφτιαχνε τυφέκια, άλλο που έφτιαχνε πιστόλια κλπ και το εργοστάσιο της Browning στην Λιέγη στο Βέλγιο που έφτιαχνε τα χειροποίητα Browning όλων των ειδών.

Η Miroku ήταν εργοστάσιο ασταλοβιομηχανίας που έφτιαχνε μεταλικές κατασκευές και όπλα. Η Browning τότε ήρθε σε συνεργασία με την Miroku για να της φτιάχνει το Β25 μαζικής παραγωγής το οποίο ονόμασαν Citori και που διατήθετουν στην Αμερική για τον κυνηγό της μεσαίας τάξεως που δεν είχε λεφτά να αγοράσει το ακριβό Βελγικό. Οι πωλήσεις κτύπησαν ουρανό και παράλληλα διατηρήθηκε το όνομα Miroku που άρχισε τις πωλήσεις στον υπόλοιπο κόσμο με βάση ακριβώς το ίδιο βιομηχανικό σχέδιο που τους έδωσε η Browning. Μετά από αρκετά χρόνια η Browning αγόρασε αποκλειστικά τα δικαιώματα της Miroku όπως έκανε και με τα Winchester. Άν κοιτάξετε τα Miroku, γράφουν πάνω B.C Miroku που σημαίνει Browing Corporation Miroku. Αυτά που πωλούνται στην Ευρωπαϊκή αγορά τα τελευταία χρόνια γράφουν πάνω Browning S.A που σημαίνει Browning Societe Anonymous (Ανώνημη Εταιρία Browning - κάτι αντίστοιχο που λένε στην Ελλάδα Α.Ε - Ανώνημη Εταιρία).

Για ιστορικούς λόγους να αναφέρω ότι σε κάποια φάση η Browning και η Beretta συνεργάστηκαν και η μία έφτιαχνε ένα όπλο Browning που έγραφε πάνω Beretta και η άλλη έφτιαχνε το 686 που έγραφε πάνω Browning.
Οπόταν κάπου εδώ λύνεται και το ερώτημα "Ποιό είναι καλύτερο". Κανένα από τα δύο δεν είναι ανώτερο του άλλου. Όταν οι δύο εταιρίες αναγνώρισαν η μία την δουλειά της άλλης και συνεργάστηκαν, δεν νομίζω να είμαστε εμείς οι αδαείς στην βραχονησίδα μας αυτοί που έχουν δικαίωμα να λέμε ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Miroku

Δημοσίευση από andreasana210326 »

virtualgreek έγραψε:Μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 70 υπήρχαν διάφορα εργοστάσια.

Ένα στην Αμερική στην πολιτεία της Utah, που έφτιαχνε καραμπίνες, άλλο πάλι στην Utah που έφτιαχνε τυφέκια, άλλο που έφτιαχνε πιστόλια κλπ και το εργοστάσιο της Browning στην Λιέγη στο Βέλγιο που έφτιαχνε τα χειροποίητα Browning όλων των ειδών.

Η Miroku ήταν εργοστάσιο ασταλοβιομηχανίας που έφτιαχνε μεταλικές κατασκευές και όπλα. Η Browning τότε ήρθε σε συνεργασία με την Miroku για να της φτιάχνει το Β25 μαζικής παραγωγής το οποίο ονόμασαν Citori και που διατήθετουν στην Αμερική για τον κυνηγό της μεσαίας τάξεως που δεν είχε λεφτά να αγοράσει το ακριβό Βελγικό. Οι πωλήσεις κτύπησαν ουρανό και παράλληλα διατηρήθηκε το όνομα Miroku που άρχισε τις πωλήσεις στον υπόλοιπο κόσμο με βάση ακριβώς το ίδιο βιομηχανικό σχέδιο που τους έδωσε η Browning. Μετά από αρκετά χρόνια η Browning αγόρασε αποκλειστικά τα δικαιώματα της Miroku όπως έκανε και με τα Winchester. Άν κοιτάξετε τα Miroku, γράφουν πάνω B.C Miroku που σημαίνει Browing Corporation Miroku. Αυτά που πωλούνται στην Ευρωπαϊκή αγορά τα τελευταία χρόνια γράφουν πάνω Browning S.A που σημαίνει Browning Societe Anonymous (Ανώνημη Εταιρία Browning - κάτι αντίστοιχο που λένε στην Ελλάδα Α.Ε - Ανώνημη Εταιρία).

Για ιστορικούς λόγους να αναφέρω ότι σε κάποια φάση η Browning και η Beretta συνεργάστηκαν και η μία έφτιαχνε ένα όπλο Browning που έγραφε πάνω Beretta και η άλλη έφτιαχνε το 686 που έγραφε πάνω Browning.
Οπόταν κάπου εδώ λύνεται και το ερώτημα "Ποιό είναι καλύτερο". Κανένα από τα δύο δεν είναι ανώτερο του άλλου. Όταν οι δύο εταιρίες αναγνώρισαν η μία την δουλειά της άλλης και συνεργάστηκαν, δεν νομίζω να είμαστε εμείς οι αδαείς στην βραχονησίδα μας αυτοί που έχουν δικαίωμα να λέμε ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο.

Σ. Μακρής

φιλε σου βγαζω το καπελο.....πολλα μπραβο απο μενα.
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Miroku

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

πρωτη φορα το ακουω αυτο. διλαδι υπαρχουν οπλα με εμφανιση μπραουνινκ που γραφουν μπερετα η 686. αν εχει καποιος στην κατοχη του τετοιο οπλο να βαλει καπια φωτο να δουμε. :?: :?: :?:
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Miroku

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

φιλε virtualgreek δεν σε αμφισβητω απλως το εθεσα το θεμα για να μαθενουμε. απο ενδειαφερον.
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Miroku

Δημοσίευση από virtualgreek »

WOODPIGEONHUNTER έγραψε:πρωτη φορα το ακουω αυτο. διλαδι υπαρχουν οπλα με εμφανιση μπραουνινκ που γραφουν μπερετα η 686. αν εχει καποιος στην κατοχη του τετοιο οπλο να βαλει καπια φωτο να δουμε. :?: :?: :?:

Δύσκολα θα βρεις. Ελάχιστα κομμάτια πρόλαβαν και κυκλοφόρησαν και μετά σταμάτησε αυτή η συνεργασία.

Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά.

Το είχα διαβάσει σε ένα Αγγλικό περιοδικό πριν μερικά χρόνια και μου είχα κάνει τόση πολλή εντύπωση που το συγκράτησα στην μνήμη μου.

Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο βρήκα μερικά στοιχεία επί του θέματος. Αφορά την συνεργασία των δύο εφάμιλλων εταιριών αλλά όχι για τα προαναφερόμενα μοντέλλα.

Αυτό είναι το μοντέλλο Browning B80 κατασκευασμένο από την Beretta
http://www.bellandcorbettoutfitters.com ... _bore.html

Στην ακόλουθη φωτογραφία από το βιβλίο του David & Charles, "Pistols of the World" σελίδα 115 γράφει ξεκάθαρα για την συνεργασία των δύο εταιριών.
BrowningBeretta.jpg
Τέλος από την ιστοσελίδα http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtop ... highlight= παραθέτω το ακόλουθο απόσπασμα

In 1972,a cross-agreement was made between Beretta and Fabrique Nationale,in Herstal,Belgium,with an exchange of shares between both companies.Ugo Beretta was a member of the board of directors of FN,from 1972-1988.The alliance between the two major arms companies in Europe was entended to consolidate and defend their markets against possible inroads from aggressive American and Japanese competitors.However over the years,this cooperation became strained because of the financial burden that developed at FN.Consequently,the Beretta family withdrew its participation,and in 1995,the family,bought back it's outstanding shares held by FN.The most recognised products were the B-80 shotguns and the BDA 140 pistols.(probably many other projects were instigated by beretta since FN was basically broke and dependant on beretta)I couldn't tell you what the shotgun he has is but,with FN being essentually owned by Beretta at one time and it having the mono-block and mobile-choke,patent's owned by Beretta,I'm sure they put their mark on it.It's an Italian made gun,Not Belgiun.Finito means final as in it passed the proofing.PSF means it proofed with modern gun powder,The shiled with cross rifels is the Gordone Val Trompia proof house and the AN is the year 1985 in the Beretta date code system.Essentually it's an Italian made Beretta shot gun with Browning roll marks,not a Belgiun Browning with Italian roll marks.(big grin)It's just a model 686 basically,but Browning can call it what ever they want.


Ελπίζω να σας κάλυψα
Σ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Miroku

Δημοσίευση από AU-79 »

Πριν μερικα χρονια πηγα με ενα φιλο να τον βοηθησω για αγορα οπλου στην ΠΑΣΥΚΗ του εδειχνε εκει κατι οπλα πανω εγραφαν made in Italy οταν τον ρωτησα τι μαρκα ειναι μου ειπε οτι ειναι browning φτιαγμενα στην Ιταλια. Μιλουμε ηταν καμια σχεση με browning ουτε εμφανησιακα ουτε στο κρατημα μου θυμιζαν περισσοτερο Lanber και ηταν περιπου 400-600 λιρες φυσικα για το θεμα τιμης πολλα ακουστηκαν αργοτερα.

Δεν ξερω αν ειναι για αυτα που λετε ο Σαββας θα ξερει καλυτερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”