ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΙΤΚΟΤΗΤΑ.......ΔΟΚΙΜΗ

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΙΤΚΟΤΗΤΑ.......ΔΟΚΙΜΗ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλοι με το θέμα περιφερειακά σκάγια θέλω να κάνω μια προσωπική διευκρίνιση.
Ο ορισμός περιφερειακά σκάγια κατά την άποψη μου είναι εκείνα τα σκάγια τα οποία εχουν την λιγότερη απαιτούμενη συγκέντρωση για να υπάρχει πιθανότητα να καταβληθεί ένα θήραμα. Αυτά τα σκάγια κατά την άποψη μου βρίσκονται κοντά η γύρο από τον κύκλο των 76εκ. Εγώ προσωπικά αυτά θεωρώ περιφερειακά σκάγια. Μπορούμε να θέσουμε σαν σύνορο ενα κύκλο με διάμετρο 100εκ, δηλαδή 24εκ περισσότερη διάμετρο απο το κύκλο 76εκ . Σε αυτή τη έξτρα περίμετρο των 12εκ γύρο από το κύκλο των 76εκ. τα σκάγια που υπάρχουν έχουν συνήθως πυκνότητα υποφερτή που μπορεί να μας δώσουν κάποια επιτυχία. Πέραν της περιμέτρου αυτής μέχρι δηλ ένα μέτρο ακτίνα η δυο μέτρα διάμετρο, όπως έκανε τη δοκιμή ο φίλος ο Σόλων, τα σκάγια είναι τόσο αραιά , μοναχικά μπορώ να τα πω που δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου πιθανότητα να πάρω θήραμα. Αυτά τα σκάγια έχουν ξεφύγει τελείως από την μάζα των σκαγιών που δίνουν την κατανομή στο κύκλο που υπάρχουν πιθανότητες να καταβάλουν το θήραμα. Τα σκάγια αυτά είναι αυτά τα οποία έχουν παραμορφωθεί κατά την έξοδο τους από την κάννη, είτε λόγο συμπίεσης τους , ητε από άλλους παράγοντες και έτσι έχουν χάσει την πορεία τους και απομακρύνθηκαν από τη κυρίως κατανομή. Σίγουρα λόγο παραμορφώσεως χάνουν και την ταχύτητα τους και γιαυτό έχουν και μειωμένη διατριτικότητα όπως την έδειξε και ο Σόλων με την δοκιμή του.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”