ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από o kalamaras »

Γεια σας πατρίδα. Γεια σου Λευκιε με τα πειράματα σου και σένα chris με τις απορίες σου!! :)
Επιτρέψτε μου να πω και γω λίγα μαθηματικά.
Λέγεται (και μάλλον έτσι θα είναι) ότι μια τουφεκιά που ρίχνεται από τσοκαρισμένη κάνη σχηματίζει άτρακτο μήκους ~2μ στα 35μ. Με σχετικά χοντρικούς υπολογισμούς βρίσκω ότι αν π.χ. τα σκάγια που προπορέυονται έχουν ξεκινήσει με 400μ/δ φτάνουν στα 38-40μ με μένουνουσα 205μ/δ, τα πίσω σκάγια της ατράκτου -ναι μεν ξεκίνησαν με την ίδια υ- αλλά το αποτέλεσμα είναι σα να ξεκίνησαν με 380μ/δ και να έχουν στα 38-40μ , 198μ/δ. Η διαφορά αυτή 205-198 δεν είναι μαλλον ικανή να μας κάνει κάποια ουσιαστηκή αλλαγή στη διάτρηση.
Τώρα αν είναι τα περιφεριακά που μένουν πίσω, εδώ ερωτημάτικό. :?: Θεωρητικά στέκει κάπως όμως μπορεί να συμβαίνουν και άλλα πράματα και στο βίντεο φένεται αρχικά ότι έτσι είναι, αλλά μετά ίσως τα πράματα αλλάζουν.
http://www.youtube.com/watch?v=SqfyysHejxk
Φιλικά
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω αν και δεν εκαμα κανονικες δοκιμες με καταλογους θα πω τη γνωμη μου.

Θα συμφωνησω με το Λευκιο. Τα παριφερειακα σκαγια δεν χανουν τη διατρητικοτητα και αν χασουν ειναι μηδαμινη διαφορα. Απλα επειδη ειναι πιο αραια τρωει ενα -δυο σκαια το θηραμα και πεφτει πληγωμενο και ζωντανο. Αλλα και παλι αν φαει αυτο το 1 σκαι σε ζωτικο οργανο θα πεσει σεκκο. Οταν δεν σκοπευσεις σωστα το θηραμα και δεν το κεντραρεις απο εκει και περα ειναι θεμα τυχης που θα φαει τα περιφερειακα αν θα πεσει και αν θα πεσει σεκκο ή ζωντανο.

Οπως λεει τζιαι ο Κυπριδημος τα πραματα ειναι πιο απλα απ οσο νομιζουμε.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΠΑΙΔΕΣ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΑΥΤΑ ΤΟ ΕΙΔΑ Κ'ΕΓΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ...ΚΑΙ ΛΕΩ ΤΟ ΕΞΗΣ....
ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΑΔΙΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.. ΣΩΣΤΑ?ΕΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟ!!!!

ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΛΕΥΚΙΟΥ(ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΨΕΙ Ο ΛΕΥΚΙΟΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ) ΤΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΞΗΓΟΥΜΕ......
ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΛΕΥΚΙΟ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΕΙΔΑΜΕ ΣΤΑ 50Μ (ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΤΟ)ΓΥΡΟ ΣΤΑ 40ΕΚ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ(ΑΝ ΕΙΝΑΙ 1Χ1 ΤΟ ΧΑΡΤΟΝΙ) ....ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΚΕΤΡΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ? ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΣΤΑ 50Μ?
ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ 50Μ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΚΥΚΛΟ 1Μ!!!!
ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΣΤΟ 1,5Μ Κ'ΕΞΩ....ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ.

ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ(50) ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ...ΗΤΑΝ 43% ΜΕ Ν6 (133ΣΚ ΣΕ ΚΥΚΛΟ 75ΕΚ) ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ. ΚΑΙ ΦΕΡΝΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ,ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΠΟΙΟ ΑΝΟΙΧΤΩ ΤΣΟΚ!!!!ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΛΥΠΕΙ ΤΟ 57% Η 177 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ,ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΩΝ 75ΕΚ.

ΤΩΡΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ....ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ... ΤΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SOLON-FAIR ΤΕΑΜ την 24 Νοέμ 2012, 17:26, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Rai »

LEFKIOS έγραψε:Το θέμα με την διατριτικότητα-κινητική ενέργεια των κεντρικών σκαγιών σε σχέση με τα περιφερειακά σκαγια με είχε απασχολήσει και εμένα αρκετές φορές . Βλέπετε οι κουβέντες διαφόρων φιλων μου έβαλαν αυτή την απορία στο μυαλό μου και ήθελα να το ερευνήσω και στη πράξη. Ετσι στις τελευταίες δοκιμές που έκανα, τον περασμένο Ιούνιο, Ιούλιο και Σεπτέμβριο ερεύνησα και αυτό το θέμα. Εχω τοποθετήσει δυο στοιβάδες ,από 150 φυλλα καταλόγου συτας, την μια στο κέντρο του στόχου και το άλλο στην περιφέρεια κοντα δηλαδή στο κυκλο των 76εκ. Η απόστα ση βολής ηταν Α) στα 50μ οπου δοκίμασα 6 φυσιγγια ένα με 34γρ , 3 με 36γρ και2 με 32γρ όλα με νο6. Επίσης δοκίμασα και ένα 32 νο7 και ένα 36 νο7 στα 40μ. Το αποτέλεσμα έδειξε ότι δεν έχασαν καθόλου η σχεδόν καθόλου την δύναμη τους τα περιφερειακά σκαγια σε σχέση με αυτά του κέντρου. Αυτό αποδείχτηκε εφόσον οσα σκαγια κτύπησαν την κεντρική στοιβάδα και ξετρύπησαν τα 150φ, το ιδιο εγεινε και με τη στοιβάδα στη περιφέρεια του στόχου. Εδώ θέλω να τονίσω το εξής. Αν σε αυτή την πολύ μεγάλη απόσταση των 50μ δεν έχασαν την δύναμη τους τα περιφερειακά τότε στις αποστάσεις που κατά κυριον λογο κτυπάμε το θήραμα δηλ 25-35μ οπου και οι παραμένουσες ταχύτητες είναι αρκετά γρήγορες ακόμη ,σίγουρα δεν υπάρχει πιθανότητα ένα περιφερειακό σκαι να μην κάνει την ιδια ζημιά από ένα κεντρικό. Άλλωστε αν αυτό συνέβαινε δηλαδή μονο τα κεντρικά σκαγια θα είχαν την απαιτούμενη ενέργεια για να καταβάλουν το θήραμα (δηλ ενας κύκλος γύρω στα 30 εκ διάμετρο) τότε μόνον ο Νικολαΐδης, ο Αχιλλέως και ο…. Κυρίτσης θα έπαιρναν θηράματα……
Πολλές φορές αυτό το οποίο συμβαίνει (και μας δίνεται η εντύπωση ότι τα περιφερειακά σκάγια δεν σκοτώνουν) είναι ότι το κέντρο της βολής είναι ποιο πυκνό σε σύγκριση με την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να μην κτυπου το στόχο ο απαιτούμενος αριθμός σκαγιών, 3-4, αλλά 1 με 2 και το θήραμα να φεύγει πληγωμένο.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ LEFKIE ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ .
ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ.... ;)
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”