Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Απάντηση
marios setter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012, 18:21

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από marios setter »

παιδεία θα σας πω και εγώ την δική μου ιστορία. κυνηγάω σχεδόν από τη μέρα που περπάτησα :D εδώ και 10 χρονια κυνηγώ με ένα franchi falconet. εδώ και 10 χρόνια ψάχνομαι με τα φυσίγγια και πάντα το αποτέλεσμα ήταν πολλά κουτσόφτερα πουλιά και πολλή απογοήτευση. μια μέρα μίλησα τυχαία μέσο ενός φίλου με τον Λέφκιο ο οποίος μου ανάφερε πως ίσως τα κουτσόφτερα να οφείλονται σε ότι η βολή δεν είναι κέντρο και κτυπούν τα περιφερειακά σκάγια και ότι ίσως φταιει το κοντάκι. πέιγα λοιπόν σε έναν γνωστό οπλουργό και με 140 ευροπουλάκια μου έφερε το κοντάκι στα μέτρα μου. έκπληκτος διαπίστωσα τρομερή διαφορά και στο σκοπευτήρια και στο κυνήγι. άρχισα να ΄χτυπώ και πολύ μακρινά πουλιά. τόσο πάθος, τόσες γνώσεις, τόση αγάπη για αυτό το άθλημα και να μην σκεφτώ τόσα χρόνια το αυτονόητο. όπως και να χει, νασε καλά ρε Λέφκιε γιατί το όπλο γλίτωσε το πούλημα
( ανοησία είναι να κάνεις συνεχώς το ίδιο πράγμα και να περιμένεις διαφορετικό αποτέλεσμα )
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλε Marie setter πραγματικά χαίρομαι πολύ που βρήκες το πρόβλημα με το όπλο σου και τώρα αυξήθηκαν οι επιτυχίες σου και προπαντός απόκτησες πλέον αυτοπεποίθηση και για το όπλο σου και για τον εαυτό σου. 8-) 8-) Όταν έγινα μέλος σε αυτό το site και ασχολήθηκα στην αρχή περισσότερο για φυσίγγια και καιρικές συνθήκες σε κάποιο αθρο μου, ανάφερα ότι πρέπει να ασχοληθεί κάποιος με τα φυσίγγια, μόνον όταν είναι πέραν πάσης αμφιβολίας σίγουρος , ότι ο παράγοντας κοντάκι- επώμιση είναι στα μέτρα μας. Τώρα εφόσον έλυσες αυτό το πρόβλημα τότε δικαιούσαι να ασχοληθείς και με τα φυσίγγια για να πάρεις το 100% της απόδοσης τους σε σχέση με τον καιρό. Σε χαιρετώ , σου εύχομαι καλή συνέχεια και να κανονίσουμε μέσω του Κούλη να κυνηγήσουμε και παρέα κάποια στιγμή. :) :)
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=63734720

Ενα ενδιαφερον αρθρο που λεει για το χρωμιο στις καννες.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από panikos747712 »

πανικος έγραψε:σωστα αυτα που λεει ο ανθιμος αλλα εστω και αν καποιος εχει ρυθμιση ολα αυτα στο οπλο του εχει οπλα που δΦιεν σκοτωνουν ειναι πιο ιδιοτροπα στα φυσιγγια παρα καποια αλλα οπλα,απο την αλλη ομως αμα ψαξεις το θεμα και βρεις 3-4 φυσιγγια που καθονται στο οπλο για το θηραμα που κυνηγας παλι ενα 60-70 τις εκατο θα εχεις επιτυχια.
απλο παραδειγμα περσι σε κυνηγι τραχηλας με τα ιδια φυσιγγια με ενα φιλο εγω με skb και ο αλλος με 682 gold e κρατουσα 35 πουλια και ο αλλος 6.εβλεπα τα πουλια να τα κτυπα να φευγουν τα φτερα τους και να φευγουν.πηρα το οπλο του δοκιμασα και εγω με τα ιδια αποτελεσματα.το οπλο ηταν στα μετρα μου ειμαι σιγουρος για αυτο .
ετσι παντα εχω αυτη την γνωμη οτι οπλο με οπλο εχει διαφορα στο σκοτωμα.
Φιλε το ιδιο πιστευω βεβαια ο καθενας εχει την αποψη του και την υποστιριζη
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ....ΟΛΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ!!!!!

ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΠΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑΝΝΗ.... ΣΩΣΤΑ..... ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

solon loyka έγραψε:ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ....ΟΛΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ!!!!!

ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΠΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑΝΝΗ.... ΣΩΣΤΑ..... ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ!!!
+1000
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από canastas »

SHOOT TO KILL 8-)
THE BEST THERE IS
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”