Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Σεπ 2011, 00:53
Επικοινωνία:

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Panas »

Anthimos έγραψε:
leshi cy έγραψε:σωστα φιλε μου και ακομα δεν μπορεις να συγκρινεις το πρωι , ειδικα αυτη την εποχη που δακανει νακκο και εχει υγρασια , με μετα που βγαινει ο ηλιος και παει 26-28 βαθμους !

ξεφηγαμε που το θεμα , αλλα δεν ειναι μονο το οπλο γνωμη μου παντα !!
ακομα και μπαρουτια που λεμε πος δεν επηρεαζονται ευκολα , το εργαστασιο σου δινει γεμοσια για ψηλες και χαμηλες θερμοκρασιες καθως και αναλογα με το θηραμα και σκαι που χρεισιμοποιας!!!

ο καλυτερος κυνηγος για μενα ειναι εκεινος που μπορει να συμαδευει σωστα και να γνωριζει τι φυσιγγιο να χρησιμοποίηση αναλογα με τον καιρο !

Φίλε ούτε γω παίζω πάνω από 3-4 φυσιγγια συνολο ανα θηραμα . Και αναλογα με τις καιρικές συνθηκες στις εξορμησεις εχω πανω μου 2 μαξιμουμ 3 ειδη φυσιγια
και εγώ φίλε της ιδιας φιλοσοφιας ειμαι.. νομιζω τα παραπανω φυσιγγια μονο μπερδεμα δημιουργουν και χασιμο χρονου και πονοκέφαλο.. Πάντα φιλικά.
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Artemis G. »

εμενα η αποψη μου ειναι οτι θα συμφωνησω οτι υπαρχουν περιπτωσεις που σε σκοτωμα ενας μεγαλος παραγοντας ειναι τα φυσιγγια... και μιλω εκ πειρας... τωρα με το θεμα του κοντακιου τι εχω να πω....
οπως προαναφεραν και πιο πανω δεν υπαρχει περιπτωση για ενα κοντακι 100 % πανω μας.... παραδειγμα εν 80% πανω μας. την φαση της επωμησεις ? την ωρα που περπαταμε και ακουετε εν φρρρρρ , πανω στην γρηγορη επωμησει πιος εν σιγουρος οτι ειναι 100 % σωστος . Αρα αμαν χανουμε ενα 20 % απο το κοντακη και ενα 15 % στο επωμισμα σκεφτειτε τες πιθανοτητες που εχουμε... ασχετο αν κατα την γνωμη μας ημασταν πανω στο θηραμα....
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από 'petros' »

Τα ρουχα που φοραμε(φανελα, χιτωνιο η αλλη μακρομανικη λιγο πιο χοντρη και γιλεκο) οταν ειναι κρυαδα παλι χανουν οσο και σε κοντινες αποστασεις και περισσοτερο στις μακρινες
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Panas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Σεπ 2011, 00:53
Επικοινωνία:

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Panas »

Συμφωνώ παίδες.. και ακομη ενας αλλος παραγοντας κατα τη γνωμη μου ειναι η ξεκούραση.. σαν εγω πέρσι πρώτη Κυριακή εν έβλεπα μπροστά μου γιατι ειχε 4 μερες να κοιμηθώ πάνω που 3 ώρες κ ήθελα τζιαι τζινιη τρομάρα μου! :lol: :lol:
Υ.Γ. Εννοείτε πως τα έκαμα πηλιες στη σκόπευση! .. :lol:
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από leshi cy »

Panas έγραψε:Περιμένετε ρε παιθκια πάντα φιλικά, δλδ θέλετε να πείτε 2 διαφορετικά φυσίγγια την ημέρα εν σας φτάνουν?
εμενα οι :lol:

ισως να ειμαι και λαθος αλλα εχω 2 πρωινα φυσιγγια και ακομα 2 που θα δοκιμασω φετος για να ειμαι ειλικρινης για μεχρι τις 8!!
περσι εν ε σκωτονα και ειπα φετος να δοκιμασω τις νεες τις βικτορυ 37-38 :mrgreen:
πρωινες ειναι γεμοσιες 33 -32 γρ με S4 που πιστευω εννα καμνουν σχεδον ολη μερα εννα δειξη :lol:

και μετα 2 φυσιγγια μετο που θα φκει ο ηλιος!!
32 -36
...παντως στην σκοπευση πολλα πεζουν ρολο
ακομα και ενα βαρετο γιλεκο με κανενα λαγο και 4-5 περδικια ( για μενα εν εσιη πραμα ) η καμια 10 φασσες και να περπατα να φκαινεις πανω και να φουριση ο περτικος παλε εννα πεξει ρολο :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από marinos.a »

εγω θα πάρω 5-6 πρωινά (βικτορη 31 λιλά) και μετά μονό δυο ήδη
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Anthimos »

Artemis G. έγραψε:εμενα η αποψη μου ειναι οτι θα συμφωνησω οτι υπαρχουν περιπτωσεις που σε σκοτωμα ενας μεγαλος παραγοντας ειναι τα φυσιγγια... και μιλω εκ πειρας... τωρα με το θεμα του κοντακιου τι εχω να πω....
οπως προαναφεραν και πιο πανω δεν υπαρχει περιπτωση για ενα κοντακι 100 % πανω μας.... παραδειγμα εν 80% πανω μας. την φαση της επωμησεις ? την ωρα που περπαταμε και ακουετε εν φρρρρρ , πανω στην γρηγορη επωμησει πιος εν σιγουρος οτι ειναι 100 % σωστος . Αρα αμαν χανουμε ενα 20 % απο το κοντακη και ενα 15 % στο επωμισμα σκεφτειτε τες πιθανοτητες που εχουμε... ασχετο αν κατα την γνωμη μας ημασταν πανω στο θηραμα....

Αρτεμή φιλικα θα διαφωνησω μαζι σου.
Οτι φυσιγγι και να έχεις ( τον θεο που λέμε) αμα δεν επωμισεις σωστα και ψυχραιμα θα καλλικωσεις ή θα ξιφτερισεις.

Φυσικα και παιζουν ρολο και τα φυσιγγια και τα μεταλλα του όπλου αλλα αυτο μπορεις να το ισχυριστεις αφου βεβεαιωθεις οτι το κοντακι σου κτυπα κεντρο, αλλιως ενα φυσιγγι αμα το ριχνεις 90% στο γάμο του καραγκιοζη και 10% στο πουλι τι να πεις για το φυσσιγγιο και το όπλο.

Χτυπας μεν το πουλι αλλα με περιφερειακα σκαγια με ακρια της βολης και σε λαθος σημειο( πισω την ουρα)

Η πρωτη και ευκολη δικαιολογια ( κι απο εμενα) φυσικα θα ειναι τα φυσιγγια.
Αμα τα ίδια φυσιγγια παιζει τα ο αδερφος/συντροφος μας και θεριζει....ε τότε εν το οπλο ( δεν σκοτωνει)

Κανενας δεν λέει " ρε εν πανω μου το κοντακι??
" Το κληρονομησα απο τον παππου μου ο οποιος εθεριζε" δεν εχει καμία σημασια αν τον παππου περνουμεν τον 2 τζεφαλαδες σε υψος
" εκαμεν μου το δωρο ο παπας μου και οταν το ειχε εθεριζε¨" εν υπολογιζουμε οτι μπορει να ειναι 30 κιλα πιο παχυς....
"Εχει ο ταδε το ιδιο και θεριζει"......

Να ρωτησω κατι . Ολοι πάμε σκοπευτηριο ....Εχουμε 100% επιτυχιες?Ο δισκος σπαζει με 1 και μονο σκαι το πουλι δεν πεφτει!! Θελει 3 και 4 σκαγια απο το κεντρο της βολης για να ππεσει

Πάμε κυνηγι ανοιγουμε το τσοκ βαλλουμε και ενα φυσιγγιο διασπορας για να καλυψουμε τις απωλειες . Ως τα 15 μετρα καλα τζαι αγια. Στα 35 με 40 μετρα ομως αν δεν εισαι κεντρο και το κοντακι εχει αποκλισεις θα ξιφτεριζεις θα καλλικωνεις και θα στεναχωριεσαι.

Πρωτη φορα κυνηγησα με ένα βελγικο πλαγιοκαννο του πατερα μου . 14 τοτε χρονων 1,60 υψος εκαμνα ρεσιταλ. Τελιωσε το κυνηγι μεσολαβουσε καλοκαιρι , θαλασσες κολυμπια εφηβια εβαλα 11 εκατοστα σ ενα τριμηνο ( τζαι εφκαλα μουστατζι) Ερχετε η ωρα της φασσας παμε παλαιχωρι μετα απο 30 ντουφεκιες σε φασσες στα 25 με 30 μετρα επιασα 1 πουλι. Ξεκινα το ενδημικο , ψηλωνω κι αλλο, σε μια παγανια 9 καλλικωματα πανω σε περδικια πεναλτυ. Με επιασαν ψυχολογικα....Καλλικα πανω καλλικα κατω απο τον αδερφο μου τον μικρο και χαχχανα. Ευτυχως εσπασε η βελόνα και καταληξαμε σ ενα οπλουργο Λαπηθιωτη εκει στα στενα που ειναι η ταβερνα Ειρηνια στο Στροβολο....Αλλαξε η βελονα και ο πατερας μου αφου του εξιστορησε τα " κατορθωματα" μου ο οπλουργος του απαντα... " Ρε κακο μα εχεις τουτον τον μαντραχαλο να κυνηγα με το καρυοφυλι και καρτερας να κουτσια" ??" Ρεσσει σε 2 κκελες ρε ο μιτσης το κοντακιν εννεν πανω του"

Φυσικα το καρυοφιλι επεστρεψε στον πατερα μου κι εγω κυνηγουσα με το καινουριο πλεον με αρκετα μακρυτερο κοντακι οπλο του πατερα μου , το οποιο σημιωτεον τον εθκιαολιζε επειδη εν εβρισκε φουτζιεκκια να του καμνουν.
(του πατερα μου το κοντακι του ηταν πολυ μακρυ)
Με τα εναπομειναντα " φουτσιεκκια που δεν του εκαθουνταν" εκαμα 28 περδικες και 2 φασσες απο την 4 εξορμηση και μετα και ο πατερας μου βρηκε την ησυχια του με το " καρυοφυλι" του κι εγω συνειδητοποιησα την σημασια του "σωστα μετρημένου κοντακιου"
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Panas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Σεπ 2011, 00:53
Επικοινωνία:

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Panas »

@ leshi φίλε την Super cutornice εννοείς που τις Victory? Επιατην και γω σημερα για δεύτερη σιηπεθκια (εν πολλα συγκεντρωτική απότι δειχνουν τα πραγματα) να την πεκσω στη θεση της ZZ Pigeon να δουμε τι εν να γινει.. :)
@marinos.a η λιλα διαφερει λογικα που την concorde ενε?

και μια γενικη ερωτηση μιας και το θεμα μας εν οι μετρησεις κοντακιων.. πια εν η καλυτερη μέθοδος για να φερει ενας οπλουργος το κοντακι στα μετρα κάποιου? λαδι? η κατι αλλο?
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από leshi cy »

panas ναι φιλε εκεινη και την λεπρε !!

κυνηγω φασσες γι αυτο ηθελα να τις δοκιμασω !!

καθως και μετα μες τον ηλιο συρνω 32 νικελ βικτορυ και 36 !!


η 31 ειναι παραπολυ καλο φυσσιγιο ξερο ατομα που εν τιν αλλαζουν με τιποτες , οπως πρεπει και ο φιλος ο μαρινος!

αλλα εμενα δεν σκωτονει τοσο καλα το πρωι και την δοκιμασα αρκετες φορες!

μαριος
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: Μετρησεις κοντακιων και οπλα που δεν σκοτωνουν!!!

Δημοσίευση από Artemis G. »

φιλε ανθιμε δεχουμε την διαφωνια σου... :)
τωρα... ετσι απλα και ομορφα με μιαν κουβεντα.... για να εξηγουμαστε και να καταλαβουμε.... γιατι καπου ακρεψαμε να ξεφευγουμε που το θεμα
ο μεγαλος και κυριος παραγοντας για συχνα καλλικωματα ειναι το κοντακι και η σωστη επωμηση ?
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”