ΑΠΟΡΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από mouzouris »

marinos.a έγραψε:Ένα λεπτό να το ξεκαθαρισομεν…

Ο κύκλος είναι σταθερός,
Τα σκάγια είναι σταθερού βάρους και διαμετρήματος
Η ώση είναι σταθερή
Αν η αλλαγή της σύσφιξης επηρεάζει τη συγκέντρωση τον σκαγιών με τρόπο που αν ο στόχος μετακινηθεί ποιο μακριά, τα σκάγια που χτυπήσουν το στόχο μεταφέρουν την ελάχιστη επιτρεπτή ενέργεια και τηρούν τον ελάχιστο αριθμό μεσα στον κύκλο τότε ναι, η σύσφιξη επηρεάζει το δραστικό βεληνεκές.
Σωστά;
Η ερώτηση μου δεν είναι ρητορική. Θέλω να δω αν κατάλαβα καλά.
Πολύ καλά κατάλαβες.
Τώρα, όταν με το Χ τσιοκ και με το Χ βάρος σκαγιών, ξεπεράσουμε το δραστικό βεληνεκές τους, τότε αυξάνουμε το βάρος των σκαγιών μας άρα και τον αριθμό των σκαγιών για να κλείσουμε τα κενά που έχει η κατανομής μας. Αυτός είναι ένας ακόμη τρόπος να αυξήσουμε το δραστικό βεληνεκές (έχει και άλλους).
Είπαμε άλλο το δραστικό, άλλο το ωφέλιμο και άλλο το μέγιστο βεληνεκές του λειόκανου όπλου. Μην τα συγχύζετε αυτά τα τρία.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από marinos.a »

Το δραστικό το είπαμε, το μέγιστο είναι απλό το ωφέλιμο ποιο είναι;
Το ωφέλιμο στα ραβδωτά είναι αυτό που αναγράφετε στα σκοπευτικά τους, στα λειοκαννα?
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από mouzouris »

mouzouris έγραψε:Όχι αγαπητοί μου το δραστικο βεληνεκες δεν είναι το ίδιο. Το μέγιστο βεληνεκές είναι το ίδιο. Υπάρχει το δραστικό βεληνεκές, όπου αν κτυπησεις το θήραμα θα δώσει και τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιων πάνω του και με την απαιτούμενη ενέργεια.Το κάθε είδος θηράματος απαιτεί από μελέτες που έγιναν να κτυτπηθεί και από ένα μινιμουμ αριθμό σκαγιών.
Υπάρχει το ωφέλημο βεληνεκές όπου τα σκάγια διατηρούν ενέργεια που είναι ικανή να κάνουν ζημιά, αλλά δεν είναι στις απαιτούμενες συγκεντρωσεις που πρέπει για να επιφέρουν τον ακαριαίο θάνατο, χωρίς να σημαίνει ότι αν κτυπηθεί σε ζωτικά όργανα δεν θα πεθάνει, απλά μπαίνουν τυχαίοι παράγοντες. Η επί τις εκατόν αναλογία της καταβολής του θηράματος μειώνεται δραστικά.
Και υπάρχει και το μέγιστο βεληνεκές εκεί δηλαδή που θα φτάσουν στην μεγιστη απόσταση από εμάς και είναι ο συνδιασμός της γωνίας βολής με την διάμετρο των σκαγιών μας.
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

mouzouris έγραψε:
mouzouris έγραψε:Όχι αγαπητοί μου το δραστικο βεληνεκες δεν είναι το ίδιο. Το μέγιστο βεληνεκές είναι το ίδιο. Υπάρχει το δραστικό βεληνεκές, όπου αν κτυπησεις το θήραμα θα δώσει και τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιων πάνω του και με την απαιτούμενη ενέργεια.Το κάθε είδος θηράματος απαιτεί από μελέτες που έγιναν να κτυτπηθεί και από ένα μινιμουμ αριθμό σκαγιών.
Υπάρχει το ωφέλημο βεληνεκές όπου τα σκάγια διατηρούν ενέργεια που είναι ικανή να κάνουν ζημιά, αλλά δεν είναι στις απαιτούμενες συγκεντρωσεις που πρέπει για να επιφέρουν τον ακαριαίο θάνατο, χωρίς να σημαίνει ότι αν κτυπηθεί σε ζωτικά όργανα δεν θα πεθάνει, απλά μπαίνουν τυχαίοι παράγοντες. Η επί τις εκατόν αναλογία της καταβολής του θηράματος μειώνεται δραστικά.
Και υπάρχει και το μέγιστο βεληνεκές εκεί δηλαδή που θα φτάσουν στην μεγιστη απόσταση από εμάς και είναι ο συνδιασμός της γωνίας βολής με την διάμετρο των σκαγιών μας.

απολυτα ορθος!!
ρε φιλε 18.6, 18.7 αυλοι 26'' που πιενω καμια φορα στα φτερωτα (φασσα) κλαιω που το κακο μου, θελει γρ κ χαμηλα Νο!! :lol: :lol: :D
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από mouzouris »

GRIGORIS έγραψε:
mouzouris έγραψε:
mouzouris έγραψε:Όχι αγαπητοί μου το δραστικο βεληνεκες δεν είναι το ίδιο. Το μέγιστο βεληνεκές είναι το ίδιο. Υπάρχει το δραστικό βεληνεκές, όπου αν κτυπησεις το θήραμα θα δώσει και τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιων πάνω του και με την απαιτούμενη ενέργεια.Το κάθε είδος θηράματος απαιτεί από μελέτες που έγιναν να κτυτπηθεί και από ένα μινιμουμ αριθμό σκαγιών.
Υπάρχει το ωφέλημο βεληνεκές όπου τα σκάγια διατηρούν ενέργεια που είναι ικανή να κάνουν ζημιά, αλλά δεν είναι στις απαιτούμενες συγκεντρωσεις που πρέπει για να επιφέρουν τον ακαριαίο θάνατο, χωρίς να σημαίνει ότι αν κτυπηθεί σε ζωτικά όργανα δεν θα πεθάνει, απλά μπαίνουν τυχαίοι παράγοντες. Η επί τις εκατόν αναλογία της καταβολής του θηράματος μειώνεται δραστικά.
Και υπάρχει και το μέγιστο βεληνεκές εκεί δηλαδή που θα φτάσουν στην μεγιστη απόσταση από εμάς και είναι ο συνδιασμός της γωνίας βολής με την διάμετρο των σκαγιών μας.

απολυτα ορθος!!
ρε φιλε 18.6, 18.7 αυλοι 26'' που πιενω καμια φορα στα φτερωτα (φασσα) κλαιω που το κακο μου, θελει γρ κ χαμηλα Νο!! :lol: :lol: :D
Φίλε μου να μεν κλαίεις και για όλα υπάρχουν λύσεις.
Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα δεν είναι στα φυσίγγια και στο νούμερο των σκαγιών, αλλά στα μέτρα του κοντακιού σου.
Ένα άλλο πρόβλημα που έχουν αρκετοί με την φάσσα είναι ο κακός υπολογισμός της ταχύτητας της. Είναι μεγάλο πουλί και σου δίνει την εντύπωση ότι πετά αργά, με αποτέλεσμα να γίνεται κακός υπολογισμός στην προσκόπευση.
Το ότι έχεις κοντόκανο όπλο μειονεκτείς λίγο στις μακρινές βολές στην δεικτικότητα (pointability), αλλά σε βοηθά πολύ στις κοντινές βολές. Υπάρχούν και άλλα, ας μην το παρακάνουμε.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

mouzouris έγραψε:Να το πούμε διαφορετικά. Με το ίδιο φυσσίγγιο αλλά με διαφορετικό τσιοκ αλλάζουμε το ΔΡΑΣΤΙΚΟ βεληνεκές του όπλου μας. Αυξάνουμε την απόσταση βάζοντας full τσιοκ, μειώνουμε το βεληνεκές του δραστικού μας βεληνεκούς βάζοντας κύλινδρο.
ΦΙΛΕ ΜΟΥΖΟΥΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.....ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ, Η ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΜΕ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΜΕ 3-4 ΣΚΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ Π.Χ ΣΤΑ 50Μ ΜΕ Ν6.

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ 2* Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΜΕΙΩΝΕΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ 2* ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΙΟ ΑΜΟΙΧΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ 50Μ Π.Χ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 45.....ΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ 3* ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ 40Μ ΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ 4* ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ 35Μ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ....

ΣΩΣΤΟΣ.....ΑΠΛΑ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ (ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ) Κ'ΕΣΥΝΧΙΣΕΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..... ;)
ΠΟΙΟ ΑΠΛΑ, ΤΟ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ ΜΕΙΩΝΕΤΕ ΚΑΘΑΡΑ.... ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑΣ....ΣΩΣΤΟΣ ;)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από mouzouris »

mouzouris έγραψε:Φίλε kokos321 στην Κύπρο όταν λέμε πολυτσιόκ εννοούμε ότι το όπλο έχει βιδωτά τσιοκς μπροστά στις κάνες τα οποία μας βοηθούν να ρυθμίσουμε το άνοιγμα της τουφεκιάς μας έτσι ώστε να στείλουμε τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών στην απόσταση που θέλουμε πάνω στο θήραμα για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα και αυτό πάντα πρέπει να γίνεται σε συνδιασμό με το φυσίγγιο μας. Το δραστικό βεληνεκές στο όπλο μας αυξάνεται όταν βάζουμε το full choke και μειώνεται όσο βάζουμε πιο ανοικτά τσιοκς.
Εδώ το λέει ξεκάθαρα και ωραία, και εδώ έγινε το σχόλιο. ;)
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

mouzouris έγραψε:
mouzouris έγραψε:Φίλε kokos321 στην Κύπρο όταν λέμε πολυτσιόκ εννοούμε ότι το όπλο έχει βιδωτά τσιοκς μπροστά στις κάνες τα οποία μας βοηθούν να ρυθμίσουμε το άνοιγμα της τουφεκιάς μας έτσι ώστε να στείλουμε τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών στην απόσταση που θέλουμε πάνω στο θήραμα για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα και αυτό πάντα πρέπει να γίνεται σε συνδιασμό με το φυσίγγιο μας. Το δραστικό βεληνεκές στο όπλο μας αυξάνεται όταν βάζουμε το full choke και μειώνεται όσο βάζουμε πιο ανοικτά τσιοκς.
Εδώ το λέει ξεκάθαρα και ωραία, και εδώ έγινε το σχόλιο. ;)
+1000.... ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ ΦΙΛΕ!!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

απολυτα ορθος!!
ρε φιλε 18.6, 18.7 αυλοι 26'' που πιενω καμια φορα στα φτερωτα (φασσα) κλαιω που το κακο μου, θελει γρ κ χαμηλα Νο!! :lol: :lol: :D[/quote]

Φίλε μου να μεν κλαίεις και για όλα υπάρχουν λύσεις.
Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα δεν είναι στα φυσίγγια και στο νούμερο των σκαγιών, αλλά στα μέτρα του κοντακιού σου.
Ένα άλλο πρόβλημα που έχουν αρκετοί με την φάσσα είναι ο κακός υπολογισμός της ταχύτητας της. Είναι μεγάλο πουλί και σου δίνει την εντύπωση ότι πετά αργά, με αποτέλεσμα να γίνεται κακός υπολογισμός στην προσκόπευση.
Το ότι έχεις κοντόκανο όπλο μειονεκτείς λίγο στις μακρινές βολές στην δεικτικότητα (pointability), αλλά σε βοηθά πολύ στις κοντινές βολές. Υπάρχούν και άλλα, ας μην το παρακάνουμε.[/quote]



ναι οντω απο κοντα ειναι οπςσ το τηλεκατυθηνομενο εκτελειτα... βλεπω πολους αμα πεταχτει κατι πολλα κοντα δν το πιανουν αυτο δν ισχυει με το οπλο μου!! ρε φιλε επια σε οπλουργο για το κοντακι αλλα το προβλημα πιστευω ειναι ότι έχει μεγάλη διασπορα το οπλο απο μόνο του κ πρεπει να βαζω στενα τσιοκ!!! για λαγο ειναι kiler :evil: :lol: :lol: :lol:
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από peanut5020 »

Κοπέλια παρακολουθώ τούντη συζήτηση γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστούμε τον κύριο Μουζούρη για τις επαγγελματικές του γνώσεις και τον τρόπο που προσεγγίζει τα θέματα οπλουργικής και βλητικής.
Αυτό που συμπέρανα τελικά είναι ότι για κάθε όπλο με διαφορετικούς αυλούς κάθε είδος τσοκ συμπεριφέρεται διαφορετικά. Δηλαδή εν τέλει ο κάθε ένας θα πρεπε να πειραματιστεί με το όπλο του για να βρει τη κατανομή που θέλει σύμφωνα με το θήραμα και το τεραιν που κυνηγά.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”