Μάλλινη ττάπα σε αυλούς 18.8

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Μάλλινη ττάπα σε αυλούς 18.8

Δημοσίευση από LAGOS »

Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας στο πιό πάνω θέμα. Απο ότι διάβασα σε διάφορους ιστοχώρους κάποια φυσίγγια με μάλλινη ττάπα δεν συνάδουν καθόλου με διευρυμένους αυλούς. Έχει κανένας σας εμπειρίες σε έτσι θέμα? Τί έχετε να προτείνετε για πρώτο φυσίγγιο διασποράς? Προτιμώ χοντρό σκαί και επομένως αρκετά γραμμάρια για να έχω καλές κατανομές. Μιλούμε πάντα για κυνήγι λαγού.
Ευχαριστώ πολύ.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Μάλλινη ττάπα σε αυλούς 18.8

Δημοσίευση από WAFFEN »

φιλε θα ελεγα να μην παιξεις κατω απο 36 γραμμαρια λογω των αυλων και μπορεις να εχεις μαλλινη τταππα την πρωτη no.5-6 με την δευτερη σου no.4. για παραδειγμα την rottweil wmh36 χαρτινη πρωτη και semi magnum 40 no4 δευτερη. με τετοιους αυλους μπορεις να παιζεις πολλα γραμμαρια ολη μερα και στην ζεστη. αυτη ειναι η αποψη μου.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Μάλλινη ττάπα σε αυλούς 18.8

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλε Λαγέ σε χαιρετώ. Για το θέμα πού ρωτάς δηλαδή αν πρέπει να χρησιμοποιείς φυσίγγια με μάλλινη τάπα σε διευρυμένους αυλούς εγώ προσωπικά δεν έχω εμπειρίες διότι το όπλο μου έχει αυλούς 18.4. Όμως έχω διαβάσει μερικές σημειώσεις από σπουδαίους ερευνητές ( πχ o Gough Thomas) για τους συγκεκριμένους αυλούς και σου τις αναφέρω.Υπάρχει ισχυρή άποψη ότι με διευρυμένους αυλούς δεν συστήνονται φυσίγγια με την μάλλινη τάπα, εκτός αν πείσω από την μάλλινη τάπα υπάρχει πλαστικό κυάθιο. Ο λόγος είναι ότι μπορούν να διαφύγουν θερμά αέρια προς τα σκάγια μεταξύ της τάπας και των τοιχωμάτων της κάννης διότι η τάπα δεν κάνει τέλεια έμφραξη σε διευρυμένους αυλούς . Με την διαφυγή των αερίων προς το χώρο των σκαγιών προκαλούνται δυο προβλήματα. 1) Μείωση της ταχύτητας των σκαγιών( κάποιοι υποστηρίζουν ότι μειώνεται η ταχύτητα μέχρι και 10μ/δ και 2) τα αέρια που εισέρχονται στο χώρο των σκαγιών προκαλούν την λεγόμενη θερμή συσώμμάτευση, δηλαδή κάποια σκάγια (από την ζέστη που προκαλούν τα θερμά αέρια) λιώνουν η παραμορφώνονται με αντίκτυπο στην κατανομή. Το αντίθετο συμβένη με το πλαστικό συγκεντρώτήρα λόγο της ιδιότητας του πλαστικού να διευρύνεται επιτυγχάνεται καλύτερη έμφραξη. Και στην περίπτωση ακόμη που διαφύγουν κάποια αέρια προς το χώρο των σκαγιών τότε αυτά προστατεύονται από το ποτηράκι που τα περικλείει και έτσι δεν παραμορφώνονται και κατεπέκταση κάνουν καλύτερες κατανομές .Για θέμα τι μάρκα φυσίγγια να χρησιμοποιείς δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι δεν έχω ούτε εμπειρίες δοκιμών με τέτοιους αυλούς, κάποιοι φίλοι του site που έχουν όπλα με ίδιους αυλούς μπορούν να σε βοηθήσουν. Εγώ θα σου σύστηνα σαν γενική γνώμη ότι έχεις πλεονέκτημα να χρησιμοποιείς πολλά γραμμάρια δηλ 32γρ και πάνω. Αυτά προς το παρόν ,ελπίζω να σε βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Μάλλινη ττάπα σε αυλούς 18.8

Δημοσίευση από kypros »

Συμφωνω με το λευκιο και αυτα που λεει ισχιουν. Εχω δοκιμασει και πρωσοπικα τις διαφορες που υπαρχουν στην αποδοση της ταπας με διευρυμενο αυλο. Ενω ειμαι λατρεις της ταπας εντουτις οταν κυνηγω με οπλο με διευριμενους αυλους πατα ριχνω πιστονακι. Με ταπες ο διευριμενος αυλους εχι κακες κατανομες για τους λογους που ειπε ο λεκιος. Αυτο χειροτερευει ακομα περισοτερο εαν και οι κονοι τουβοπλου ειναι επιμηκιμενοι.

Επισης να προσθεσω οτι τα καθαρα αγωνιστικα σκοπευτικα οπλα οπως λεω τιχεα μια μαρκα τα βερεττα dt10 kai 682 εχουν κατασκευαστει για να αποδιδου μεγιστα με σκοπευτικα φισσιγια 24 και 28 γρ.

Και οπως ξερετε σκοπευτικα φισιγηια με μαλινη ταπα δεν υπαρχουν.

Για των φιλο που ροτα για πρωτη ανοικτη τουφεκια η δικη μου αποπση ειαι να ριιξεισ το τσιοκ σουν ενα νουμερο πχ να το κανεις 5* κ,αι να παιξεις 1,2 γρ περισσοτερα, και 1σκαγι ποι λεπτο. Πχ ενα φιιγγι νο 6 35 γρ σε τσιοκ 5 με πλαστικο πιστονι ειναι το ιδανικο για πρωτη τουφεκια. Οι κατανομες σου θα ειναι απσογες
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Μάλλινη ττάπα σε αυλούς 18.8

Δημοσίευση από LAGOS »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Κυνηγά κανένας φίλος με διευρημένους αυλούς?
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Μάλλινη ττάπα σε αυλούς 18.8

Δημοσίευση από giorgos80 »

φιλε Λευκιε θελω να σε ρωτησω αν ξερεις ποιες θερμοκρασιες αναπτυσσονται κατα την εκρηξη του φυσιγγιου στη θαλαμη?γιατι εγω δεν πιστευω οτι οι συσωματωσεις δημιουργουνται απο τα θερμα αερια αλλα απο τη τριβη των σκαγιων μεσα στις καννες.οι απωλειες των αεριων καταστρεφουν την κατανομη.το σημειο τηξης του μολυβιου ειναι περιπου 330 βαθμοι,αλοιμονο να ελιωναν τα σκαγια απο τη διαφυγη καποιου μικρου ποσοστου αεριων.φανταστειτε τι θα παθαινε το πιστονακι
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Μάλλινη ττάπα σε αυλούς 18.8

Δημοσίευση από Anthimos »

LAGOS έγραψε:Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας στο πιό πάνω θέμα. Απο ότι διάβασα σε διάφορους ιστοχώρους κάποια φυσίγγια με μάλλινη ττάπα δεν συνάδουν καθόλου με διευρυμένους αυλούς. Έχει κανένας σας εμπειρίες σε έτσι θέμα? Τί έχετε να προτείνετε για πρώτο φυσίγγιο διασποράς? Προτιμώ χοντρό σκαί και επομένως αρκετά γραμμάρια για να έχω καλές κατανομές. Μιλούμε πάντα για κυνήγι λαγού.
Ευχαριστώ πολύ.
Φιλε το όπλο μου εχει αυλους 18,8 και το αγαπημένο μου φυσιγγι τα τελευταια 8 χρόνια ειναι ενα χαρτινο 36 γρ με μαλλινη τάπα.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Μάλλινη ττάπα σε αυλούς 18.8

Δημοσίευση από LAGOS »

Anthimos έγραψε:
LAGOS έγραψε:Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας στο πιό πάνω θέμα. Απο ότι διάβασα σε διάφορους ιστοχώρους κάποια φυσίγγια με μάλλινη ττάπα δεν συνάδουν καθόλου με διευρυμένους αυλούς. Έχει κανένας σας εμπειρίες σε έτσι θέμα? Τί έχετε να προτείνετε για πρώτο φυσίγγιο διασποράς? Προτιμώ χοντρό σκαί και επομένως αρκετά γραμμάρια για να έχω καλές κατανομές. Μιλούμε πάντα για κυνήγι λαγού.
Ευχαριστώ πολύ.
Φιλε το όπλο μου εχει αυλους 18,8 και το αγαπημένο μου φυσιγγι τα τελευταια 8 χρόνια ειναι ενα χαρτινο 36 γρ με μαλλινη τάπα.
Να υποθέσω ότι εν για το rottweil wmh 36γρ που μιλάς? Βασικά και εγώ εν για τούτο το φυσίγγιο που άνοιξα την συζήτηση γιατί το χρησιμοποιούσα με το προηγούμενο μου όπλο και είμουν αρκετά ευχαριστημένος.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Μάλλινη ττάπα σε αυλούς 18.8

Δημοσίευση από Anthimos »

LAGOS έγραψε:
Anthimos έγραψε:
LAGOS έγραψε:Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας στο πιό πάνω θέμα. Απο ότι διάβασα σε διάφορους ιστοχώρους κάποια φυσίγγια με μάλλινη ττάπα δεν συνάδουν καθόλου με διευρυμένους αυλούς. Έχει κανένας σας εμπειρίες σε έτσι θέμα? Τί έχετε να προτείνετε για πρώτο φυσίγγιο διασποράς? Προτιμώ χοντρό σκαί και επομένως αρκετά γραμμάρια για να έχω καλές κατανομές. Μιλούμε πάντα για κυνήγι λαγού.
Ευχαριστώ πολύ.
Φιλε το όπλο μου εχει αυλους 18,8 και το αγαπημένο μου φυσιγγι τα τελευταια 8 χρόνια ειναι ενα χαρτινο 36 γρ με μαλλινη τάπα.
Να υποθέσω ότι εν για το rottweil wmh 36γρ που μιλάς? Βασικά και εγώ εν για τούτο το φυσίγγιο που άνοιξα την συζήτηση γιατί το χρησιμοποιούσα με το προηγούμενο μου όπλο και είμουν αρκετά ευχαριστημένος.
Οχι φίλε Golden WING 36 αλλα επαιξα και την Rotweil , αρκετα καλη λιον κλωτσα αμα εν ζεστη την αλλη την βρηκα πιο "γλυτζιαν" και εμεινα μ εκεινη
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”