Olympia Tordo 28γρ.

Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Εχετε δικαιο και οι 2...καποτε επαιζα πολύ και την rocket στα 29γρ κυριως καλοκαιρι...αλλα όπως σας ειπα την συγκεκριμενη μερα ειχα ριξει και 31 γραμμαρια...αλλα παλι αχερο....πραγματικα δεν ξερω...τιποτα δεν μας εσωζε!!!

Δεν ξερω αταειχα νικελ η χαλκινα σκαγια αν εκαναν την διαφορα τετοια μερα που τιποτα δεν δουλευε...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από Pathfinder »

BAIKAL TEAM έγραψε:Εχετε δικαιο και οι 2...καποτε επαιζα πολύ και την rocket στα 29γρ κυριως καλοκαιρι...αλλα όπως σας ειπα την συγκεκριμενη μερα ειχα ριξει και 31 γραμμαρια...αλλα παλι αχερο....πραγματικα δεν ξερω...τιποτα δεν μας εσωζε!!!

Δεν ξερω αταειχα νικελ η χαλκινα σκαγια αν εκαναν την διαφορα τετοια μερα που τιποτα δεν δουλευε...
Λεωνιδα μου αμαν η ψυχολογια μας χαθει απο τις πρωτες σιηπεθκιες λογω ατυχιων/καλλικωματων/χαρτουτσιας-τσιοκ υστερα βαρτου ριγανη...πυραυλους τηλεκατευθυνομενους να συρνεις εν πεφτουν
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Pathfinder έγραψε:
BAIKAL TEAM έγραψε:Εχετε δικαιο και οι 2...καποτε επαιζα πολύ και την rocket στα 29γρ κυριως καλοκαιρι...αλλα όπως σας ειπα την συγκεκριμενη μερα ειχα ριξει και 31 γραμμαρια...αλλα παλι αχερο....πραγματικα δεν ξερω...τιποτα δεν μας εσωζε!!!

Δεν ξερω αταειχα νικελ η χαλκινα σκαγια αν εκαναν την διαφορα τετοια μερα που τιποτα δεν δουλευε...
Λεωνιδα μου αμαν η ψυχολογια μας χαθει απο τις πρωτες σιηπεθκιες λογω ατυχιων/καλλικωματων/χαρτουτσιας-τσιοκ υστερα βαρτου ριγανη...πυραυλους τηλεκατευθυνομενους να συρνεις εν πεφτουν

Τι να πω ρε Αλεξη μου...15 χρονια τις κυνηγω....αποτυχιες πολλες...επιτυχιες επισης...το θεμα ψυχολογια είναι το παν και στην σκοπευση...αλλα και παλι...εκεινη την μερα κατι πηγε λαθος...δεν ημουν μονος...ηταν και αλλοι εκει με τις ιδιες αποτυχιες...

ισως να μεινει μυστηριο...και μονο εμεις που το ζησαμε θα το βλέπουμε σαν εφιαλτη...ότι και να σας γραψω δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως...να πηγαινω να πιασω τη φασα του συντροφου που επεσε τεζα στα 5 μετρα διπλα μου...αυτή να πετα και να καρφωνει στο κορμο του Ευκαλυπτου και να πεφτει κατω παλι...να πηγαινω και να πιανω ένα πουλι χωρις ματια από το χτυπημα στο κεφαλι...καταδιαλυμενο και στο σωμα και στις φτερουγες...και αυτή να σπαρταρα στα χερια μου ολοζωντανη...να βαζω το σταυρο μου γιατι ετσι πραγμα δεν γινεται να το βιωνω...

anw..αρκετα καταστρεψα το τοπικ αυτό με την τραγωδια εκεινης της μερας...ισως αν καποτε ξανατυχει να καταφερω να βρω τι πηγε λαθος και τιποτα δεν μπορουσε να δουλεψει στα φυσίγγια...γιατι ριχναμε και σε πουλουκιασμενα πουλια...ε δε μπορει...τοσα σκαγια (3 οπλα) εστω και στην τυχη καποιο πουλι επρεπε να πεσει νεκρο...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
shipettis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 10 Δεκ 2014, 12:13

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από shipettis »

Αλλη απορια. ! μεχρι ποιες θερμοκρασιες πιστευκετε θα ειναι αποτελεσματικα τουντα φισιγγια. ηταν να το δοκιμασω μονος μ αλλα αφου εν εχει πουλια
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

shipettis έγραψε:Αλλη απορια. ! μεχρι ποιες θερμοκρασιες πιστευκετε θα ειναι αποτελεσματικα τουντα φισιγγια. ηταν να το δοκιμασω μονος μ αλλα αφου εν εχει πουλια
Φιλε θα σου πω κατι και μπορει να βγαλεις καποιο συμπερασμα!

Χθες εκανα δοκιμες στο ταχογραφο με δικα μου φυσιγγια για να δω τις ταχυτητες τους!

Η πυριτιδα που ειχαν τα φυσιγγια ηταν μονοβασικη csb5..η ιδια που ειναι στο ολυμπια τορτο 28!

Η εταιρεια ΜΑΧΑΜ την πυριτιδα αυτη την δινει με καψυλι 686(μεσης υσχιος) με 1.40χ28gr και ταχυτητα 400m/s στο 1,2μ απο το στομιο της κανης!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ...οι εταιρειες τις δοκιμες τους τις κανουν σε 21 κελσιου ωσ επι το πλειστων και με 60% υγρασια!

Εγω λογο του οτι προσπαθησα να βγαλω περισσοτερη ταχυτητα για τους σκοπους που το θελω....εβαλα 1.50χ28 και καψυλι cx2000(μεγαλης υσχιος).....ομως η ταχυτητα και παλι ηταν στα 400m/s....για την ακριβεια 397m/s μεσα απο 5 φυσιγγια(μεσος ορος)

Η θερμοκρασια χθες στις δοκιμες ηταν 11 βαθμους κελσιου και με 50% υγρασια!

Το διδαγμα τωρα πιο ειναι?

ΟΣΟ ΠΕΦΤΕΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ Η ΠΙΕΣΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥΣ....τωρα εαν η ταχυτητα πεφτει σε μεγαλο βαθμο ωστε να μην μπορει να καταβαλει αμεσα το θηραμα εξαρτατε απο τις αποστασεις που ριχνουμε και ειδικα σε κρυο καιρο!

Το ειπαμε και αλλες φορες παλιοτερα.....για τους μη ιδιογομωτες που παιρνουν φυσιγγια του εμποριου εαν αγαπουν ενα φυσιγγι και θελουν να το ριχνουν και το χειμωνα το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να μεγαλοσουν το νουμερο των σκαγιων ωστε εστο και με αυτο το τροπο να δωσουμε λιγη περισσοτερη ενεργεια στα σκαγια μας και εαν χρειαστει μπορει να κλεισουμε και το τσιοκ μας εαν δεν εχουμε την πυκνοτητα που χρειαζετε!

ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
shipettis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 10 Δεκ 2014, 12:13

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από shipettis »

μαλιστα καταλαβα. θα καμω και εγω καποιες δοκιμες και θα ενημερωσω
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από Giorgoscy »

Καλησπέρα κοπελια.

Εχουμεν υποψιν τιμες για τουντες χαρτουτσιες Λευκωσια ???
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από Chris B725 »

Giorgoscy έγραψε:Καλησπέρα κοπελια.

Εχουμεν υποψιν τιμες για τουντες χαρτουτσιες Λευκωσια ???
Ένα πακέτο που έχω που τα πέρσι γράφει 5,80 πάνω ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από Giorgoscy »

Chris B725 έγραψε:
Giorgoscy έγραψε:Καλησπέρα κοπελια.

Εχουμεν υποψιν τιμες για τουντες χαρτουτσιες Λευκωσια ???
Ένα πακέτο που έχω που τα πέρσι γράφει 5,80 πάνω ;)
Τοσα είναι και φετος ! Απλα ειπα να ρωτησω αν ξερει κανενας κανενα που πουλα πιο φτηνες να πιαμεν κασιαν !
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από admin »

φέτος είναι ανα ούνα αλα ντούο αλα τρέ.... αν πάει έτσι ΄πως πάει ο ανταγωνισμός σύντομα εν να μας διούν τσε πουπάνω. :D Λεμεσό πουλούν τες 5,70 και αν πάρεις κάσια απο 50-55 ευρώ ανάλογα πως εννα σε κόψει ο πωλητής. Φυσικά υπάρχουν και άλλοι που μένουν στα 6-6.5 καθώς δέν έχουν περιθώρια. .Τώρα απλά για να ξέρετε γιατί εδώ που φτάσαμε πρέπει να το πούμε. Η τιμή αγοράς μιας Κυπριακής χαρτούτσιας το κουτί ΧΟΝΤΡΙΚΗ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ κυμαίνεται απο 4,70-5,15 ανάλογα με την ποσότητα που αγοράζεις , τα γραμμάρια κ.τ.λ . Τα μεγάλα καταστήματα και αυτό ξεκίνησε απο την Λευκωσία απο 2 συγκεκριμένα καταστήματα για να φέρουν τον κόσμο στα μαγαζιά τους να πουλάνε ρούχα εισαγωγή , πουλούν τα φυσίγγια σχεδόν κόστος.!! Φυσικά ένας μικρός καταστηματάρχης δεν μπορεί να ανταγωνιστεί καθώς
Δέν μπορεί να φέρει όλες τις σειρές φυσιγγίων , με όλα τα νούμερα σκαγιών και να τα πουλά κόστος! Θα χάσει πολλά λεφτά. Ορισμένοι πουλάνε κάτι φυσίγγια δεύτερης επιλογής και ποιότητας σε χαμηλές τιμές για να σταθούν στον ανταγωνισμό. Εγώ θα αναφέρω 2 περιστατικά απλά για κάποιους νεότερους που μπορεί να βοηθήσουν

1) 2001-2 Τσίκλες χιλιάδες. Μετά από παρατηρήσεις ανακαλύψαμε ένα σπουδαίο τσίταστρο με πέραν των 100 πουλιών να μπαίνουν μέσα. Πήγαμε σε ένα κατάστημα και αγοράσαμε μια κάσσια χαρτούτσιες πρός 20 λίρες την κάσσια τότε!!! Πάμε στο τσίταστρο τα συγκεκριμένα φυσίγγια ...που ως όνομα ήταν γνωστά ήταν για τα σκουπίδια... ο αδερφός μου έσυρε 4 πακέτα έπιασε 1 τσίκλα με καμια΄10αριά κουτσόφτερες και αρκετές που έφυγαν μισοσκοτωμένες. Εγώ έπιασα 12 και έσυρα 5 πακέτα και δεν ξέρω πόσες εξυφτέρισα και πόσες ήταν χαμέ κουτσόφτερες και τις έχανα. Η προσπάθεια μας να γλιτώσουμε 5-10 λίρες μου στοίχισε ίσως μια απο τις ευκαιρίες ζωή στο κυνήγι. Άρα μην αγοράζεται κάτι μόνο για την τιμή!
2) Πρίν λίγες μέρες πήγε ένας γνωστός μου σε μεγάλο κατάστημα με χαμηλές τιμές φυσιγγίων . ρωτάει Ευγενικά , πόσα έχετε τις Κυπριακές ; Αμέσως επιθετικά και κοφτά απαντάει ο ιδιοκτήτης ' Πέ μου ενντα που θέλεις' Ξαναρωτάει ο πελάτης, φίλε πόσα εν το πακέτο; και του ξαναλέι ' Πέ μου ενντα που παίζεις τσε έχουμε δουλειές ' Μια τέτοια συμπεριφορά για να γλιτώσω 0,30 σέντ ή ένα ευρώ εγώ προσωπικά δεν την ανέχομαι. Θέλω ο πωλητής να είναι τίμιος καταρχήν και μετά εξυπηρετικός! Αν είναι τότε ευχαρίστως να κερδίσει και ένα και ενάμιση ευρώ το πακέτο απο εμένα. Αλλά να πηγαίνω να μου συμπεριφέρεται ως σκουπίδι και να του δώσω και έστω 0,40 σέντ κέρδος δεν το ανέχομαι.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”