Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

andreasana210326 έγραψε:
BAIKAL TEAM έγραψε:με αφορμή περσινη συζητηση που είχαμε στο φορουμ και δεν πηραμε απαντηση...φετος στην κρατικη εκθεση ηρθα τετ α τετ με τον αντιπροσωπο της Λαμπρο...

Του εθεσα και από κοντα το ερωτημα...<<Μαστρε εξηγα μου το λογο που οι A1 Special από 7 και πανω είναι 7 ευρω και από 6 και κατω είναι 15...>>

Απαντηση:

<<Αλλαζει η πυριτιδα!!!!!!!!!!!>>

και τον ξαναρωτω...

<<δηλαδή από 6 και κατω βαζετε χρυσοσκονη και διπλασιαζει η τιμη???>>

δυστηχως επροσβαλτηκε...και απορω το γιατι!!!!!


αρνια ειμαστε ξερω το...αλλα ο ι να μας περιπεζουν και κατάμουτρα...

ένα μεγαλο Χ απο μενα και στην lambro...και όχι γιατι δεν είναι ποιοτικα φυσίγγια...

καιρος να αρκεψουμε να τα βγαλουμε όλα τουτα στη φορα μπας και σταματησει ολη αυτή η κοροιδεια!!!!
Φιλε Λεωνιδα αντι Α1 Speciale ,δοκιμασε Α36(μαυρο κουτι) κ lambro kafe.
καλημέρα Ανδρεα μου...φυσίγγια πολλα φιλε...η lambro για μενα δεν είναι επιλογή φετος...κανει περιπεξιμο
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
shipettis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 10 Δεκ 2014, 12:13

Re: Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Δημοσίευση από shipettis »

kaliispera paidia

Luchiano Marochi 4-2 tsok

proi:
saga dispersante 36gr
sellier and bellot 34gr mallini tappa

meta:
minimax 28

oles 6 numero
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Δημοσίευση από giorgos80 »

Επειδη διαβαζω μερικοι φιλοι θα χρησιμοποιησουν την direct θα καταθεσω κι εγω την αποψη μου.δοκιμασα το εν λογω φυσιγγι περσι στη τζικλα το 32γρ νο 8,5.τα αποτελεσματα μου πενιχρα, μιλουμε παντα για ποφυσιμα.προχτες στο κυνηγι βρηκα μια τυχαια στο γιλεκο μου και την εριξα σε πινακα απο αποσταση 15 μετρων με τσιοκ σκητ.το αποτελεσμα ηταν αποκαρδιωτικο , ανοιγμα τουφεκιας 1 μετρο με μεγαλα κενα στο κεντρο που χωρουσαν περδικι και λαγος.αν αναλογιστει κανεις
οτι το 32γρ νο 8,5 εχει 600 σκαγια και το 34 νο6 εχει περιπου 270 τοτε με το σκορποσκαγιασμα που κανει οι πιθανοτητες για καρπωση μειωνονται δραματικα
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

giorgos80 έγραψε:Επειδη διαβαζω μερικοι φιλοι θα χρησιμοποιησουν την direct θα καταθεσω κι εγω την αποψη μου.δοκιμασα το εν λογω φυσιγγι περσι στη τζικλα το 32γρ νο 8,5.τα αποτελεσματα μου πενιχρα, μιλουμε παντα για ποφυσιμα.προχτες στο κυνηγι βρηκα μια τυχαια στο γιλεκο μου και την εριξα σε πινακα απο αποσταση 15 μετρων με τσιοκ σκητ.το αποτελεσμα ηταν αποκαρδιωτικο , ανοιγμα τουφεκιας 1 μετρο με μεγαλα κενα στο κεντρο που χωρουσαν περδικι και λαγος.αν αναλογιστει κανεις
οτι το 32γρ νο 8,5 εχει 600 σκαγια και το 34 νο6 εχει περιπου 270 τοτε με το σκορποσκαγιασμα που κανει οι πιθανοτητες για καρπωση μειωνονται δραματικα
Καλημετα φιλε, δεν το ξαναχρησιμοποιησα αλλα ποφυσημα 10 νο και πανω.

Επισης νομιζω ειναι φυσιγγιο για πολυ κοντινες αποστασεις και για μπεκατσα η λαγο στο πολυ πυκνο μεχρι 15 μετρα.

και βοηθα παραπανω αυτους με τα στενα τσιοκ. Το σκεετ δεν χρειαζεται ετσι πραματα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Αφου υπαρχει η δυνατοτητα του φορουμ χρειαζομαι βοηθεια για επιλογη φυσιγγιου..
Κυνηγω λαγο περδικι..εχω σταθερα επιλογη την ροτβαιλ ταππα για πρωτη και 2η fob k super lepre..
Χρειαζομαι ενα φυσιγγιο για πρωτη πακετο των 25 για οικονομικους λογους εν θελω να μεινω μονο στην ροτβαιλ..
Οπλο μερκελ τσιοκ 5-3 σταθερο 18.6 76μμ..
Κατα προτιμηση το φυσιγγιο αυτο να ειναι για μεσαιες κυριως αποστασεις δυβασικο μπαρουτι για ολοημερο κυνηγι ή τεκνα..
Που τουτα τι επιλογες εχω;
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Αχερκωτης έγραψε:Αφου υπαρχει η δυνατοτητα του φορουμ χρειαζομαι βοηθεια για επιλογη φυσιγγιου..
Κυνηγω λαγο περδικι..εχω σταθερα επιλογη την ροτβαιλ ταππα για πρωτη και 2η fob k super lepre..
Χρειαζομαι ενα φυσιγγιο για πρωτη πακετο των 25 για οικονομικους λογους εν θελω να μεινω μονο στην ροτβαιλ..
Οπλο μερκελ τσιοκ 5-3 σταθερο 18.6 76μμ..
Κατα προτιμηση το φυσιγγιο αυτο να ειναι για μεσαιες κυριως αποστασεις δυβασικο μπαρουτι για ολοημερο κυνηγι ή τεκνα..
Που τουτα τι επιλογες εχω;
http://www.lambro.gr/el/product/MALLINI-TAPA/FELTROr-34
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Ευχαριστω φιλε..
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Αχερκωτης έγραψε:Αφου υπαρχει η δυνατοτητα του φορουμ χρειαζομαι βοηθεια για επιλογη φυσιγγιου..
Κυνηγω λαγο περδικι..εχω σταθερα επιλογη την ροτβαιλ ταππα για πρωτη και 2η fob k super lepre..
Χρειαζομαι ενα φυσιγγιο για πρωτη πακετο των 25 για οικονομικους λογους εν θελω να μεινω μονο στην ροτβαιλ..
Οπλο μερκελ τσιοκ 5-3 σταθερο 18.6 76μμ..
Κατα προτιμηση το φυσιγγιο αυτο να ειναι για μεσαιες κυριως αποστασεις δυβασικο μπαρουτι για ολοημερο κυνηγι ή τεκνα..
Που τουτα τι επιλογες εχω;
Μιχαλη και γω με 1000 θα σου ελεγα την feltro αφου λατρευω αυτό το φυσιγγι!!!!μου εχει δωσει απίστευτες βολες και να σκεφτεις κυνηγω φασσα...

..αλλα το συστησα και σε ένα φιλο μου που εχει μερκελ...με αυτό του ειπα να δοκιμασει και το Nsi superfelt αν και μενα με το Baikal Μου δεν μου αρεσε....το αποτέλεσμα ηταν να μου πει ότι η feltro δεν του αρεσε και τρελαθηκε με την superfelt...δεν ξερω αν φταιει και ο λογος πως το Baikal Μου εχει 18,4 αυλο και η feltro σε μεγαλους αυλους δεν δουλευει τοσο αντίθετα με την superfelt....

είναι ακριβως ιδiων προδιαγραφών φυσίγγια με μαλλινοταπα στα 34...γνωμη μου παρε και τα 2 και δοκιμασε...δεν είναι τοσο ακριβα...νομιζω καπου 12-13 ευρω τα 25 φυσίγγια η superfelt και καπου 15 η feltro..φτηνα δεν τα λες αλλα δεν είναι 1 ευρω το φυσιγγι
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Δημοσίευση από Dimitris »

Δοκίμασε κανένας με διευρυμένους αυλούς την NSI Coturnice 37gr?
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Πρώτη εξόρμηση 2015- Ποια φυσίγγια?

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

BAIKAL TEAM έγραψε:
Αχερκωτης έγραψε:Αφου υπαρχει η δυνατοτητα του φορουμ χρειαζομαι βοηθεια για επιλογη φυσιγγιου..
Κυνηγω λαγο περδικι..εχω σταθερα επιλογη την ροτβαιλ ταππα για πρωτη και 2η fob k super lepre..
Χρειαζομαι ενα φυσιγγιο για πρωτη πακετο των 25 για οικονομικους λογους εν θελω να μεινω μονο στην ροτβαιλ..
Οπλο μερκελ τσιοκ 5-3 σταθερο 18.6 76μμ..
Κατα προτιμηση το φυσιγγιο αυτο να ειναι για μεσαιες κυριως αποστασεις δυβασικο μπαρουτι για ολοημερο κυνηγι ή τεκνα..
Που τουτα τι επιλογες εχω;
Μιχαλη και γω με 1000 θα σου ελεγα την feltro αφου λατρευω αυτό το φυσιγγι!!!!μου εχει δωσει απίστευτες βολες και να σκεφτεις κυνηγω φασσα...

..αλλα το συστησα και σε ένα φιλο μου που εχει μερκελ...με αυτό του ειπα να δοκιμασει και το Nsi superfelt αν και μενα με το Baikal Μου δεν μου αρεσε....το αποτέλεσμα ηταν να μου πει ότι η feltro δεν του αρεσε και τρελαθηκε με την superfelt...δεν ξερω αν φταιει και ο λογος πως το Baikal Μου εχει 18,4 αυλο και η feltro σε μεγαλους αυλους δεν δουλευει τοσο αντίθετα με την superfelt....

είναι ακριβως ιδiων προδιαγραφών φυσίγγια με μαλλινοταπα στα 34...γνωμη μου παρε και τα 2 και δοκιμασε...δεν είναι τοσο ακριβα...νομιζω καπου 12-13 ευρω τα 25 φυσίγγια η superfelt και καπου 15 η feltro..φτηνα δεν τα λες αλλα δεν είναι 1 ευρω το φυσιγγι
Λεωνιδα μου ευχαριστω!
Ειχα συζητηση πριν βαλω το ερωτημα κ η μια επιλογη ηταν αυτη της λαμπρο κ μετα βλεπω κ τους αλλους να μ λεν για αυτην..το μερκελ εν 18,6 εμενα τ φιλου σου τι ειναι;πιο μοντελο μερκελ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”