Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

andreas78 έγραψε:Σπύρο, για την περίπτωση με τα RC είναι όντως λίγο ανεξήγητο.. :roll:
Για τα σκάγια Νο6 όμως θα μπορούσε να δοθεί εξήγηση αν λάβουμε υπόψη πως το 6άρι δεν είναι στάνταρτ ορισμός για όλες τις παραγωγές χώρες.
Ο πίνακας που παραθέτω, ίσος σε βοηθήσει λίγο.

Εικόνα
Aντρέα μου, από τι στιγμή που γράφει πάνω διάμετρο 2.7 τότε ο αριθμός σκαγιών πρέπει να είναι τουλάχιστον 9 σκάγια το γραμμάριο. Όμως δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Το ίδιο και με την 36 γρ, έπρεπε να έχει τουλάχιστον 325 σκάγια ενώ είχε 300. Και άλλες εταιρείες μεγάλες κάμνουν λαθκιές, θυμούμαι ένα θέμα εδώ που κάποιος άνοιξε ένα φυσίγγι 4Χ6 της Nsi και είχε μέσα 10, 8, 9. Τα πάντα εκτός που τζίνα που έπρεπε.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΠΥΡΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!

Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΦΙΛΕ ΑΝΔΡΕΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑ.....ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ...ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΝ Ο ΤΟΠΟΣ!!!

ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΗ....ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟΣΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΣΚΑΓΙΩΝ(ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑ ΠΙΣΤΟΝΙΩΝ(ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ)ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ :?
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

Μάλλον ξέχασα να αναφέρω ότι τον πίνακα τον έκανα εγώ screenshot απο βιβλίο βλητικής και συγκεκριμένα απο το Shotshell & Ballistics.
Τώρα Σόλωνα μου, αν είναι κατα προσέγγηση ο πίνακας, προσωπικά το θεωρώ υποκειμενικό, όπως μπορεί κάποιος να θεωρεί υποκειμενικό ποιός είναι βλητικός και ποιός όχι, ανάμεσα σε αρθρογράφους, απλούς κυνηγούς και πραγματικους βλητικούς.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Noμίζω να μείνουμε μέχρι εδώ και να επιστρέψουμε στο θέμα διότι εκατασπαράξαμε το :D
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από Phinix »

επειδή εμίλησα για ποιότητα και ασφάλεια δείτε πιο κάτω
απο το σαιτ της λαμπρο

QUOTE
Ο C.I.P. αποτελεί μια σημαντική εξασφάλιση για τον κυνηγό και τον σκοπευτή.

Πιστοποιεί φυσίγγια ή όπλα και εξασφαλίζει στον καταναλωτή, ότι το προϊόν του πληροί συγκεκριμένες προδιαγραφές ασφαλείας και ποιότητας.

Πρόκειται για έναν διακρατικό οργανισμό με έδρα το Βέλγιο, στον οποίο συμμετέχουν όλες οι χώρες που διαθέτουν εθνική τράπεζα δοκιμών. Πρακτικά είναι ο μεγαλύτερος και εγκυρότερος φορέας παγκόσμιας εμβέλειας, στον οποίο συμμετέχουν οι προηγμένες βιομηχανικά χώρες της κυνηγετικής αγοράς. Οι προδιαγραφές του C.I.P. τείνουν να υιοθετηθούν και από άλλες χώρες εκτός του οργανισμού.

Η Σ. ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ ΑΒΕΕ / LAMBRO απολαμβάνει μια ιστορική πρωτιά. Είναι η πρώτη Ελληνική επιχείρηση κατασκευής φυσιγγίων που λαμβάνει αυτή την πιστοποίηση η οποία καλύπτει όλα τα φυσίγγια που παράγονται καθώς επίσης και το εργαστηριακό κέντρο δοκιμών. (βαλλιστικό κέντρο). Ο φορέας είναι η τράπεζα δοκιμών της Ουγγαρίας.

Περισσότερα για τον C.I.P.

Στον C.I.P συμμετέχουν αποκλειστικά οι κυβερνήσεις κρατών μέσω των αρμόδιων φορέων τους και φυσικά των εθνικών τραπεζών δοκιμών. Τα μέλη είναι: Μ. Βρετανία, Γερμανία, Ουγγαρία, Αυστρία, Ιταλία, Ισπανία, Βέλγιο, Γαλλία, Ρωσία, Σουηδία, Φινλανδία, Τσεχία, Σλοβακία, Χιλή, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Μία από τις βασικές προϋποθέσεις ένταξης μιας χώρας στον οργανισμό, είναι να διαθέτει τράπεζα δοκιμών.

Ύστερα από απόφαση του οργανισμού το 1969,όλα τα όπλα και τα φυσίγγια που διακινούνται εντός των χωρών μελών του C.I.P, υποχρεούνται να έχουν πιστοποιηθεί σε εργαστήρια δοκιμών μιας από τις παραπάνω χώρες. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι όλα τα επώνυμα και υψηλής κατηγορίας προϊόντα φέρουν αυτή την πιστοποίηση καθώς πρόκειται για μια υποχρεωτική προϋπόθεση για την κυκλοφορία τους στις περισσότερες χώρες.


Οι βασικοί έλεγχοι των φυσιγγίων αφορούν τα ακόλουθα σημεία:




• Σήμανση. Απαραίτητες ενδείξεις στην συσκευασία και στο φυσίγγι.




• Διαστάσεις φυσιγγίου.




• Πιέσεις (Bar). Μέγιστες αξίες, μέσος όρος κλπ.




• Λειτουργικότητα σε διάφορους τύπους όπλων.

UNQUOTE
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

Φίλε Phinix,
Θα σου παραθέσω δυο αρχεία, τα οποία είμαι σίγουρος πως θα κατανοήσεις καλύτερα ποιος ειναι πραγματικά ο ρόλος του CIP.
Το ένα ειναι αυτό, απο το οποίο θα κατανοήσεις την ουσία,

http://www.gunproof.com/Proof_Memoranda/RULESOFP.PDF

Και το άλλο ειναι αυτό, το οποίο ειναι και το αποτέλεσμα για τα φυσίγγια λειοκανου όπλου,

http://www.cip-bobp.org/homologation/en ... _type_id=7


Τώρα στο θέμα επιλογής φυσιγγίου, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να κάνει κάποιος μια σωστή επιλογή, μεσα σε αυτούς ειναι και ο τρόπος που εχει ο καθένας μας και θεωρεί ορθό, πέραν αυτών η επιλογή ειναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθενός μας... :D .... Ειτε μας το προτείνει κάποιος, ειτε οχι πάλι θα του κάνουμε και εμείς τον δικό μας έλεγχο και αναλόγως των στανταρτ που έχουμε θεσει θα αποφασίσουμε.

Σήμ., Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία για σένα αλλα για τα φυσίγγια Extra και τα CIP Proof tests, θα σου αναφέρω απλά, πως σαν λάτρης και κάτοχος παλαιών πυριτιδων και πέραν των δοκιμών σε κανονάκι που έχω ο ίδιος κάνει, ζήτησα απο τον κ. Πανίκο Σολωμονίδη να μου πει αν έχει κάποια βλητική δοκιμή για την πυρίτιδα Nobel 78, σε πληροφορώ ότι μου δόθηκε αντίγραφο LABORATORY REPORT απο το BIRMINGHAM GUN BARREL PROOF HOUSE του 1992 για το φυσιγγιο EXTRA DIAMONT TRAP 28gr 12/67 No7,5 στο οποίο τότε έμπαινε Nobel 78.!!!!
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από Phinix »

Ευχαριστώ για τα attachments.

Όσο για το θέμα επιλογή φυσιγγίου, συμφωνούμε :D

Τώρα για τα extra, πες μου δυο να πάρω και πολύ θα ήθελα να μείνω στα κυπριακά αλλά όπως είπα μετά από 2 - 3 περιστατικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και στράφηκα στη θεωρητικά´´αξιόπιστη¨ λύση του γνωστού εξωτερικού προϊόντος.
Επειδή ιδέα δεν έχω, θέλω να μου προτείνεις μια για πρώτη (προτιμότερο τάπα) και μια για δεύτερη.

Επίσης επειδή και ο τίτλος είναι για χάρτινες αν ειναι ας συνεχιστεί το θέμα.
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Mε τις παλιές καλές JK6 και ROTTWEIL.... :roll:

Εικόνα
image hoster

Εικόνα
upload gif from url
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
andreas78

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από andreas78 »

Άψογα Κώστα, μπράβο..!!!!!
Το συγκεκριμένο ρέλι, προσωπικά το θεωρώ απο τα καλύτερα για στρογγυλό σε χάρτινο κάλυκα, ακόμα και για καινούργιου τύπου χάρτινο.!!
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: Ιδιογομωση με χάρτινους κάλυκες.

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Οντως Αντρέα είναι εντυπωσιακό και αρκετά αποδοτικό στους παλιούς χοντρούς χάρτινους κάλυκες.Αλλα εδώ βέβαια έιναι ένα παλιό στροφείο της δεκαετίας του 50 ειδικά για αυτούς με βάθος περί τα 3 χιλ..
Το profile του έιναι γνωστό ως owl beak (ράμφος κουκουβάγιας) ή ιταλιστί becco di civetta (b.c) .
Κατέχω ένα νέας παραγωγής CORTINI O.T.C b.c αλλα αν θεωρήσεις ότι στους καινούργιους κάλυκες χρειάζεται ένα βάθος ρελιού περί τα 2 χιλ (τόσο βάθος έχει) δεν έχει καμμία σχέση με αυτό της φωτό.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”