fabarm

Απάντηση
ANDY
Full Member
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 09 Σεπ 2011, 21:38

fabarm

Δημοσίευση από ANDY »

re pedia skeftome na paro fabarm! tha ithela kapies simvoules sas parakalo!
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: fabarm

Δημοσίευση από Costas_ »

Φίλε μου,

Πολλά καλά όπλα. Έχει μοντέλα για όλα τα είδη κυνηγίου και σκοπευτήριο. Να πάεις στον Αντρο, Η&Α Στρόβολο να του πείς γιατί το θέλεις να σου δείξει 1-2 μοντέλα και ξαναρώτα μας.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: fabarm

Δημοσίευση από Anthimos »

ANDY έγραψε:re pedia skeftome na paro fabarm! tha ithela kapies simvoules sas parakalo!
Φιλε μου πηγαινε και επωμισε να δεις αν σου ερκονται και με το σκεφτεις , πολυ καλα οπλα!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: fabarm

Δημοσίευση από WAFFEN »

φιλε για τι λεφτα μιλουμε? εαν θα διαθεσεις πανω απο 1400 ευρω τοτε εχει και αλλα οπλα κατα την αποψη μου που μπορεις να κοιταξεις οπως browning/beretta/battista rizzini κ.α.
Άβαταρ μέλους
k23s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011, 11:08

Re: fabarm

Δημοσίευση από k23s »

Costas_ έγραψε:Φίλε μου,

Πολλά καλά όπλα. Έχει μοντέλα για όλα τα είδη κυνηγίου και σκοπευτήριο. Να πάεις στον Αντρο, Η&Α Στρόβολο να του πείς γιατί το θέλεις να σου δείξει 1-2 μοντέλα και ξαναρώτα μας.
Φίλε Κώστα,
Αγώρασα το μοντέλο Fabarm Elos Combi 27" 1350 ευρώ από τον Άντρο μια εβδομάδα πριν το ξεκίνημα του κυνηγιού της φάσσας..Ήθελα να ξεκινήσω την νέα κυνηγετική σεζόν με καινούργιο όπλο διότι εδώ και μια δεκαετία κυνηγούσα με την αντίκα του παππου μου.. St Etienne συγκεντρωτικό πλαγιόκαννο που μεταφράζεται σε 1,2 τσοκαρισματα..Μπορείς να μου πείς λίγα λόγια αν γνωρίζεις το όπλο τούτο και τι φυσίγγια να χρησιμοποιώ ανά θήραμα;;;Σημείωσε εγώ είμαι του φτερού..

ΥΓ. Απροβάριστος χτύπησα 3 φασσες ...
ANDY
Full Member
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 09 Σεπ 2011, 21:38

Re: fabarm

Δημοσίευση από ANDY »

file K23s skeftome k go na paro auto to montelo. Osous rotisa gia ta fabarm oli euxaristimenoi! enas m ipe oti xrisimopia olympia skeet kitrines k den tis allazi! esena pos sou fanike to oplo? to varos tou ti lei? k episis kapios mu ipe oti epidi exoun tis kannes 18,4 18,6 18,8 prepi na pezis mono megala grammaria xartoutsies. eine alithia?
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: fabarm

Δημοσίευση από virtualgreek »

ANDY έγραψε: k episis kapios mu ipe oti epidi exoun tis kannes 18,4 18,6 18,8 prepi na pezis mono megala grammaria xartoutsies. eine alithia?
42 Γραμμάρια και πάνω για αυλούς 18.4
46-48 Γρ. και πάνω για αυλούς 18.6
56 Γρ. και πάνω για αυλούς 18.8

Άλλη μια κουβέντα του καφενέ!

Ρε παιδιά, για όνομα του Θεού. Προσγειωθείτε!!!!
Οτιδήποτε πάνω από 31-32 γρ. είναι υπερβολή.
Αντε να δεκτώ μέχρι τα 35γρ. όταν βαρυχειμωνιάσει.

Ασχέτως του όπλου!
Δεν θα δείτε ούτε θα καταλάβετε διαφορά. Είναι τόσο αμελητέα που δεν θα την προσέξετε.
Θα μου πείτε, "κτύπισα ένα περδίκι και πήγε 100 μέτρα να πέσει!!". Η απάντιση μου:¨"Δεν είσουν εύστοχος φίλε μου!" Δεν φταίει το φυσίγγιο. Δεν φταίει το όπλο.

Διαβάζω μηνύματα όταν έχει υγρασία να βάζετε το Α φυσίγγιο. Όταν έχει κρύο το Β φυσίγγιο. Όταν έχει ξηρασία το Γ φυσίγγιο και πάει λέγοντας. Τόσο συγχισμένοι είναι οι νέοι σήμερα ?

Εγώ προσωπικά από 13 χρονώ χρησιμοποιώ 2 φυσίγγια μόνο τόσο στο ενδιμικό τον χειμώνα όσο και στην φάσσα το καλοκαίρι. Και έχω αλλάξει και 10 όπλα.

Στην δε τσίκλα, ρίχνω τα ίδια που ρίχνω στο σκοπευτήριο.

Είναι δυνατόν να είμουν τόσο τυχερός που να ταιριαξαν αυτά τα φυσίγγια σε όλα μου τα όπλα ?

Δέν φταίει το βέλος. Ο Ινδιάνος που το ρίχνει φταίει.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: fabarm

Δημοσίευση από 'petros' »

virtualgreek έγραψε:
ANDY έγραψε: k episis kapios mu ipe oti epidi exoun tis kannes 18,4 18,6 18,8 prepi na pezis mono megala grammaria xartoutsies. eine alithia?
42 Γραμμάρια και πάνω για αυλούς 18.4
46-48 Γρ. και πάνω για αυλούς 18.6
56 Γρ. και πάνω για αυλούς 18.8

Άλλη μια κουβέντα του καφενέ!

Ρε παιδιά, για όνομα του Θεού. Προσγειωθείτε!!!!
Οτιδήποτε πάνω από 31-32 γρ. είναι υπερβολή.
Αντε να δεκτώ μέχρι τα 35γρ. όταν βαρυχειμωνιάσει.

Ασχέτως του όπλου!
Δεν θα δείτε ούτε θα καταλάβετε διαφορά. Είναι τόσο αμελητέα που δεν θα την προσέξετε.
Θα μου πείτε, "κτύπισα ένα περδίκι και πήγε 100 μέτρα να πέσει!!". Η απάντιση μου:¨"Δεν είσουν εύστοχος φίλε μου!" Δεν φταίει το φυσίγγιο. Δεν φταίει το όπλο.

Διαβάζω μηνύματα όταν έχει υγρασία να βάζετε το Α φυσίγγιο. Όταν έχει κρύο το Β φυσίγγιο. Όταν έχει ξηρασία το Γ φυσίγγιο και πάει λέγοντας. Τόσο συγχισμένοι είναι οι νέοι σήμερα ?

Εγώ προσωπικά από 13 χρονώ χρησιμοποιώ 2 φυσίγγια μόνο τόσο στο ενδιμικό τον χειμώνα όσο και στην φάσσα το καλοκαίρι. Και έχω αλλάξει και 10 όπλα.

Στην δε τσίκλα, ρίχνω τα ίδια που ρίχνω στο σκοπευτήριο.

Είναι δυνατόν να είμουν τόσο τυχερός που να ταιριαξαν αυτά τα φυσίγγια σε όλα μου τα όπλα ?

Δέν φταίει το βέλος. Ο Ινδιάνος που το ρίχνει φταίει.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
πολυ σωστα φιλε ετσι απλα ;)
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: fabarm

Δημοσίευση από Anthimos »

ANDY έγραψε:file K23s skeftome k go na paro auto to montelo. Osous rotisa gia ta fabarm oli euxaristimenoi! enas m ipe oti xrisimopia olympia skeet kitrines k den tis allazi! esena pos sou fanike to oplo? to varos tou ti lei? k episis kapios mu ipe oti epidi exoun tis kannes 18,4 18,6 18,8 prepi na pezis mono megala grammaria xartoutsies. eine alithia?
Παιθκια επειδη ενα απο τα τρια μου όπλα και το κατεξοχην οπλο που πέρνω κυνηγι ειναι FABARM να σας πω οτι το όπλο ειναι εξαιρετικό. Ειδικά οι σειρές απο ELOS και μετα στεκουν επάξια δίπλα απο μεγάλες μαρκες όπως Berretta (ενα απο τα οπλα μου), Browning , Miroku, SKB, κτλ . Δεν ειναι τυχαιο που στις τελευταιες αξιολογησεις όπλων γνωστου αγγλικου περιοδικου 2 μοντελα συγκαταλέγονται μεσα στα 10 καλύτερα όπλα για το 2011.
Τωρα όσον αφορα τα γραμμαρια φυσιγγιων! Λογω της πατέντας TRIBORE ΄και των δοκιμων αντοχης των 1630 Bars ειναι λογικο και λογω κατασκευαστικων υλικων το οπλο να συμπεριφέρεται πολυ καλά (χαμηλα λακτισματα) στα ψηλά γραμμαρια και στα φυσιγγια μαγκνουμ.
Τωρα όσον αφορα τα ψηλα γραμμαρια θα συμφωνησω ως ενα βαθμο οτι πολυ ψηλα γραμμαρια ειναι περιττα αλλα η τεχνολογια προχωρα σε ΟΛΑ όπως και στα φυσιγγια και ενα φυσιγγιο μαγκνουμ η ντεμι μαγκνουμ σιγουρα δεν εχει να κανει τίποτα με τα 40αρια της δεκαετίας του 80 που διέλυαν οπλα. Πιστευω οτι ο συνδυασμος μια συγχρονης πατέντας με ενα μοντερνο φυσιιγι με πυριτιδα νεας γενιας μπορει ν αποδωσει τα μεγιστα και δεν πρεπει να τα καταδικασουμε ερημη επειδη τ οπλο μας δεν μπορει να τα ριξει . Εγω κυνηγω απο 34γρ + 36γρ αλλα ενα συγκεκριμενο φυσιγγι 40γρ μ εχει βγαλει πολλες φορες ασπροπρωσοπο.

Επιπλέον το στρατιωτικό κομματι της FABARM ειναι η γνωστη γερμανικη εταιρεια HECKLER & KOCH γνωστή για το ΗΚ11 και G3 και σειρα αλλων πολυβoλων .
H Herstal ( οπλα FN ) ειναι για τα Browning Winchester.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anthimos την 29 Σεπ 2011, 15:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
k23s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011, 11:08

Re: fabarm

Δημοσίευση από k23s »

ANDY έγραψε:file K23s skeftome k go na paro auto to montelo. Osous rotisa gia ta fabarm oli euxaristimenoi! enas m ipe oti xrisimopia olympia skeet kitrines k den tis allazi! esena pos sou fanike to oplo? to varos tou ti lei? k episis kapios mu ipe oti epidi exoun tis kannes 18,4 18,6 18,8 prepi na pezis mono megala grammaria xartoutsies. eine alithia?

Φίλε Andy, έκαμα αρκετά καλή έρευνα αγοράς αλλά διέθετα ένα συγκεκριμμένο μπάτζετ για την αγορά όπλου, μέχρι 1,600 , 1,700 ευρώ..Πήγα στο Φρίξο στα Browning, και απογοητεύτηκα διότι ο άνθρωπος δεν ήξερε να μου εξηγήσει τα όπλα και μου έλεγε συνέχεια σε κάθε ερώτηση μου για το πόσο καλά όπλα ειναι τα browning και πως ο κόσμος του είναι ευχαριστημένος. Τα δε Beretta εν θέλω να τα δω μπροστά μου λόγω πολυδιαφησμιένων όπλων και που είδα κάτι παρεες που εχουν ετσι όπλα, δεν μου πολυκάτσαν στο μάτι μου. Αποφάσισα να πάω στον Αντρο στα Fabarm (οποίο ρώτησα και γω για τα Fabarm ήταν ενθουσιασμένος) , είπα του ανθρώπου ότι κυνηγω φτερό κυρίως τσίκλες, και σε περάσματα δειλινά. Έδωσε μου τουτο το μοντέλο που προανέφερα και λαλει μου πιαστο και θα με θυμηθείς..Επροβλημάτισε με λίγο το ότι ειναι 27" το όπλο αλλά επαιξα και ψηλα πουλία με την bellchock και ήρταν κάτω όπως την μάππα..Γενικά ειμαι ευχαριστημένος, αλλά θέλω να μαθω τις χαρτουτσιες του και σε ευχαριστώ για την πληροφορία.. Όσο για το βάρος του όπλου είναι πανάλαφρο...Στις φάσσες που επεία επαιζα 36 gr, ουτε λάκτισμα,ουτε τπτ..Παίζει ως τα 52 gr αλλά ειπαμε στα πλαίσια της λογικής.. :D
Στα υπόλοιπα κυνηγια που επεία λόγω του θηράματος ( τρυγόνια και ορτύκια) έπαιζα χαμηλά γραμμάρια..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”