2o σετ από κάννες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από zakos85 »

Μια κουβεντα που καναμε σημερα με τον κουμπαρο μου... Θα μπορουσε καποιος να εχει ενα δευτερο σετ απο καννες και να αλλαζει αναλογα με το κυνηγι? Δηλαδη ενα οπλο 28" και αν θελεις να αλλαζεις τις καννες και να βαζεις πανω 30" η 32" η 26"? Ειναι εφικτο? Κυριως για πιο ακριβα όπλα όπου σιγουρα θα ειναι πιο φθηνο να παραγγειλεις μονο αυτες και να τις αλλαζεις. Εν πελλαρες που σκεφτουμαστε? εκαμε το κανενας. Υπαρχουν τεχνικοι λογοι που δεν το επιτρεπουν, να ταιριαζει ακριβως στο action κλπ?
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από Anthimos »

zakos85 έγραψε:Μια κουβεντα που καναμε σημερα με τον κουμπαρο μου... Θα μπορουσε καποιος να εχει ενα δευτερο σετ απο καννες και να αλλαζει αναλογα με το κυνηγι? Δηλαδη ενα οπλο 28" και αν θελεις να αλλαζεις τις καννες και να βαζεις πανω 30" η 32" η 26"? Ειναι εφικτο? Κυριως για πιο ακριβα όπλα όπου σιγουρα θα ειναι πιο φθηνο να παραγγειλεις μονο αυτες και να τις αλλαζεις. Εν πελλαρες που σκεφτουμαστε? εκαμε το κανενας. Υπαρχουν τεχνικοι λογοι που δεν το επιτρεπουν, να ταιριαζει ακριβως στο action κλπ?

Ναι φιλε ειναι εφικτο!! Οι καννες γραφονται στην αστυνομια , το δευτερο ζευγαρι!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από kanaris »

Anthimos έγραψε:
zakos85 έγραψε:Μια κουβεντα που καναμε σημερα με τον κουμπαρο μου... Θα μπορουσε καποιος να εχει ενα δευτερο σετ απο καννες και να αλλαζει αναλογα με το κυνηγι? Δηλαδη ενα οπλο 28" και αν θελεις να αλλαζεις τις καννες και να βαζεις πανω 30" η 32" η 26"? Ειναι εφικτο? Κυριως για πιο ακριβα όπλα όπου σιγουρα θα ειναι πιο φθηνο να παραγγειλεις μονο αυτες και να τις αλλαζεις. Εν πελλαρες που σκεφτουμαστε? εκαμε το κανενας. Υπαρχουν τεχνικοι λογοι που δεν το επιτρεπουν, να ταιριαζει ακριβως στο action κλπ?

Ναι φιλε ειναι εφικτο!! Οι καννες γραφονται στην αστυνομια , το δευτερο ζευγαρι!!!
Πόσο ας πούμε θα κοστιζε ενα δευτερο ζευγάρι π.χ. σε ενα κυνηγετικό ?
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από zakos85 »

Φανταζομαι εξαρταται απο το οπλο σου μαρκα μοντελλο. Εχω και γω την ιδια απορια αλλα δε ρωτησα. Μονο ο αντιπροσωπος η καποιος εισαγωγεας θα σου πει ακριβως. Υπολογιζω ενα 40% της αξιας του οπλου;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
axerkwtis

2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από axerkwtis »

Εχω οπλο με 2ο ζευγαρι καννων ειναι συλλεχτικο ομως κ εγινε παραγγελεια απο τον σγοραστη..γραφεται σαν 2ο οπλο στην ουσια εστω κ αν υπαρχει 1 κοντακκι..
Εν ξερω στα συμβατικα οπλα παραγωγης το κοστος κ αν αξιζει ή οχι τον κοπο μια ερωτηση σε εισαγωγεα θα λυσει την απορια


Sent from my iPhone using Tapatalk
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από panikos747712 »

Καλα αφου ειχε οπλα που ερχονταν σετ με δυο ζευγαρια καννες γραφονταν ξεχωριστα? η εαν εσυ παραγγειλης εχτρα καννες γραφονται ξεχωριστα?φανταζομαι οταν ερχετε τ οπλο πακεττο μαζι με δυο ζευγαρια καννες οτι θα εχουν και οι δυο καννες τον ιδιο αριθμο μαζι με την βαση
axerkwtis

2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από axerkwtis »

Οχι φιλε γραφεται σαν ξεχωριστο οπλο η επιπλεων καννη..κ εν λογικο κατα την γνωμη μ αφου π την καννη προκαλειτε το σκοτωμα αρα στον βαλιστικο ελεγχο πρεπει να φαινεται σαν ξεχωριστο οπλο..
Στον δικο μ εχω 2 κοτσιανια 2 κατοχες


Sent from my iPhone using Tapatalk
axerkwtis

2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από axerkwtis »

Οι καννες αν εγινε στην αγορα η παραγγελια της 2ης καννης τοτε για οαραδειγμα αν η πρωτη εχει αριθμο 70000 τοτε η δευτερη θαχει αριθμο 70001..αν γινει μετα τοτε θαναι ενας αλλος αριθμος πχ 70548 αλλα σιγουρα εν θα εχουν τον ιδιο


Sent from my iPhone using Tapatalk
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από panikos747712 »

Α μαλιστα ευχαριστω. εγω νομιζα οτι οταν τ οπλο προσφεροταν με δυο καννες οτι ειχαν τον ιδιο αριθμο και οι δυο οπως και η βαση απλα γραφονταν οτι ειχε δυο σετ καννες στην αστυνομια και αν παραγγελες εξτρα οτι γραφονταν ξεχωριστα με διαφορετικο αριθμο
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από mouzouris »

zakos85 έγραψε:Μια κουβεντα που καναμε σημερα με τον κουμπαρο μου... Θα μπορουσε καποιος να εχει ενα δευτερο σετ απο καννες και να αλλαζει αναλογα με το κυνηγι? Δηλαδη ενα οπλο 28" και αν θελεις να αλλαζεις τις καννες και να βαζεις πανω 30" η 32" η 26"? Ειναι εφικτο? Κυριως για πιο ακριβα όπλα όπου σιγουρα θα ειναι πιο φθηνο να παραγγειλεις μονο αυτες και να τις αλλαζεις. Εν πελλαρες που σκεφτουμαστε? εκαμε το κανενας. Υπαρχουν τεχνικοι λογοι που δεν το επιτρεπουν, να ταιριαζει ακριβως στο action κλπ?

Σχετικά φτηνή λύση για να έχεις και το ιδανικό μήκος κανων για το είδος του κυνηγίου που θέλεις, παρά να αγοράσεις δύο όπλα με διαφορετικά μήκη κανών που πολλές φορές υπάρχει και διπλό κόστος για να φέρεις δύο κοντάκια στα μέτρα σου.
Το κόστος είναι συνήθως από 30 % μέχρι 40 % του συνολικού κόστους του όπλου.
Κανένας τεχνικός λόγος δεν υπάρχει από τους κατασκευαστές. Είναι θέμα καθαρά πολιτικής του εργοστασίου αν προσφέρει αυτό το extra, είτε αυτό είναι πανάκριβο είτε αυτό είναι φτηνό οπλο.
Πιο κάτω ένα όπλο με δύο ζεύζοι κανων 30 " και 27".
Οι αριθμοί από το συγκεγκριμένο εργοστάσιο είναι οι ίδιοι και υπάρχει στην μια κάνη το νούμερο 1 και στην άλλη το νουμερο 2.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”