SKEET VS TRAP

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από Pathfinder »

Γεια σας φιλοι
Κοιταξα να το βρω στο ιντερνετ αλλα καπου οι αποψεις συγχεονται απο τους μη καταλληλους.
1) Ποια η διαφορα μεταξυ των 2 ειδων φυσιγγυων skeet kai trap?
2)Ποια η διαφορα μεταξυ 2 οπλων skeet/trap/sporting?
H χρηση τους στο κυνηγι?
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από πανικος »

παντα ειχα την ιδια απορια πια η διαφορα των φυσιγγιων σκεετ απο τραπ.καποιος που κατεχει ας μας διαφωτισει :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από vti-chris »

Στα φυσίγγια...ΚΑΜΙΑ... παρά μόνο το νούμερο των σκαγιών.
Απλά λόγο πιο χοντρών σκαγιών στου trap βγάζουν και πιο συγκεντρωτικές βολές.

Στα όπλα ο Σ. κατέχει το θέμα καλύτερα!!!
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από kyriakos304 »

πανικος έγραψε:παντα ειχα την ιδια απορια πια η διαφορα των φυσιγγιων σκεετ απο τραπ.καποιος που κατεχει ας μας διαφωτισει :D
Ενόμισα πως μόνο οι μιτσιοί είχαν τούτην την απορία και αντρέπουμουν να ρωτήσω. Ευτηχώς φίλε Πανίκκο που ρωτάς και εσύ γιατί έχω την ίδια απορία...
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Το πιο πιθανόν έχω λάθος αλλά απ'ό,τι γνωρίζω:

Τα sporting όπλα είναι πιο βαρετά από τα κανονικά, δλδ ένα όπλο σε sporting έκδοση είναι πιο βαρετό από την κανονική έκδοση. Για το τραπ, επειδή οι στόχοι φεύγουν μακρυά από τον σκοπευτή, τα όπλα συνήθως είναι 2/1 τσοκ. Τα σκεετ όπλα έχουν πιο ανοικτά τσιοκς, ένα τσιοκ σκεετ θεωρείαι περίπου σαν 4.5*, δλδ μεταξύ κυλίνδρου και *4.

Υπολογίζω ότι τα σκεετ φυσίγγια έχουν συγκεντρωτήρα που ανοίγει πιο γρήγορα, ενώ ένα φυσίγγιο για τραπ θεωρητικα είναι πιο συγκεντρωτικό. Επίσης τα σκάγια για τραπ είναι πιο χοντρά από τα σκάγια για σκεετ λόγω του ότι στο τραπ οι βολές είναι πιο μακρινές.

Αν έχω λάθος διορθώνετε με να μαθαίνω τζαι εγώ.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από πανικος »

kyriakos304 έγραψε:
πανικος έγραψε:παντα ειχα την ιδια απορια πια η διαφορα των φυσιγγιων σκεετ απο τραπ.καποιος που κατεχει ας μας διαφωτισει :D
Ενόμισα πως μόνο οι μιτσιοί είχαν τούτην την απορία και αντρέπουμουν να ρωτήσω. Ευτηχώς φίλε Πανίκκο που ρωτάς και εσύ γιατί έχω την ίδια απορία...
να μεν αντρεπεσαι ρε κυριακο να ρωτας χωρις φοβο και παθος :lol: εγω το μονο που ξερω για τις τραπ ειναι οτι κτυπουν μακρυα ετσι μας ελαλουσαν οταν ειμαστε μιτσιοι.στο κατω κατω κομα μιτσιοι ειμαστε ;)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από panikos747712 »

Απο οτι ξερω το οπλο τραπ ψιλοτουφεκαει( δηλαδη ενα οπλο κυνηγετικο παιζει συνηθος η 50-50 η 40% κατω 60& πανω το τραπ παιζει 70-30 80-20 ακομα εχει και περιπτωσεις 90-10 προς το στοχο και ο λογος ειναι οτι οι δισκοι στο τραπ εχουν ανοδικη πορεια) τωρα για το σπορτινκ ξερω οτι ειναι ποιο βαρετο απο το κυνηγετικο και μαλλον και αυτο ψιλοπαιζει ελαφρος 60-40
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από panikos747712 »

Διαφορετικα μετρα στα κοντακια στα φυσιγγια μαλλον αν δεν κανω λαθος τα τραπ ειναι πιο συγγεντροτικα
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από Pathfinder »

μαλλον εν να πρεπει να περιμενουμε ολοι να επισκεφτει το ποστ κανενας γνωστης του θεματος :D
το δικο μου εν σπορτινγ υποτιθεται.ΝΑΙ συμφωνω...πρεπει να καμνω σπορτς και πολλα μαλιστα για να το κουβαλω στο περπατημα...3800 γρ. :D :D καποτε νομιζω παιρνει με περιπατο τζινο :D
αινυγουεις ειμαι περιεργος να δω τι θα μας πουν οι γνωστες
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από Anthimos »

Ενα όπλο τραπ εχει συνηθως " Μοντε καρλο " κοντακι υπερυψωμενη ριγα και ειναι στεθερου τσοκ 3-1 ή 2-1. Συνηθως ειναι εμπροσθοβαρη οπλα και σπάνια ειναι κατω απο 30 ιντζες μηκος ( συχνα 32'')..
Τα φυσιγγια συνηθως ειναι πιο " συγκεντωτικά" και αυτο επιτυγχανεται ειτε με τη βυσματωση ( πιστωνακι ) η μεγεθος σκαγιων 7,5 ή 7 συνηθως και ο λογος ειναι οτι οι στοχοι πυροβολουνται πιο μακρια απ οτι στο σκητ!!!
Οι νεοι διεθνεις κανόνες απαγορευουν φυσιγγια πάνω απο 24 γρ!

Για το SKEET (Σκητ) χρειάζεται το κοντάκι να έχει μικρή κλίση 38 χιλ. και μεγάλη κλίση 58 χιλ., ενώ για το TRAP (Τραπ) υπάρχει ένα μεγαλύτερο εύρος κλίσεων που ξεκινάει για τη μικρή από 40 – 45 χιλ. και τη μεγάλη από 50 –55 χιλ.

Το όπλο σκητ μιας και το αθλημα του σκητ διεξαγετε σε πιο κοντινους δισκους ( μεχρι 37 υάρδες) αρα το όπλο ειναι πιο κοντοκανο 24 με 26 ιντζες συνηθως τα τσιοκ 5-5 ή cylinder -cylinder.... Φυσιγγια που παρεχουν γρηγορη διασπορά και ψιλά σκάγια 8 η 9 πάλι μεχρι 24 γραμμαρια! Το όπλο συχνα ειναι οπισθοβαρο !

Στο σπόρτινκ ειναι πιο " ελευθερα " τα πραγματα ...Τα όπλα απο 28'' μεχρι 32'' ιντζες αναλογως σωματοτυπου ελαφρα πιο βαρυ απο το κυνηγετικο και συνηθως πολυτσιοκ . Τα φυσιγγια 24 μεχρι 28 γραμμαρια αναλογως γουστου απλα με ψηλη περιεκτικοτητα σε αντιμονιο ( πιο σκληρα)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”