ΑΠΟΡΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Καλησπερα σας.
Φίλοι μου έχω την εξής απορία: Οι πλήστει απο εμας στον καβαλουρι πέζουμε την απο κάτω πρώτη ( εγώ το κάνω αυτό λόγο συνήθειας και επειδη πιστέυω ότι η κάτω εχει μια πιο απειροελαχιστη αποκλιση απο το στοχαστρο του οπλου μας. Στην αποκάτω βάζουμε πιο ανοιχτα choke και επειδή είναι πιο κοντα και το θήραμα η αποκλισει αυτη εξισιροπίται ή μπορουμε να πούμε ότι τίνει στο μηδεν). ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ!!!
Τώρα αν όντος είναι έτσι γιατί πολλά όπλα φτιάχνοντε με το πανω αυλό πιο μεγάλο και το κάτω πιο μικρο?? Ειναι δυο πράγματα ατιφατικα να πέζει πρώτη σιπεθκια των κάτω αυλό ενώ ο απο πάνω αν είναι πίο μεγάλος που θα μπορούσε να βοηθήση αν ήταν ο απο κάτω πιο μεγάλος στην καλύτερη διασπορά τον σκαγιών αλλά και στο ναμην κλοτσα κα8ολου.

Υ.Π: προειποθέτει το πιο πανω ερωτημα για καβαλούρι όπλα, να εχεις τον απο κάτω αυλό για πρώτο πέξιμο και ο απο πάνω αυλος να είναι πιο μεγάλος απο τον κάτω. Τουλάχιστο 6 στους 10 κυνιγους που ξερώ κυνιγάνε με αυτό το τρόπο με τέτοια κατασκεβασμένα όπλα!!!
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από mouzouris »

ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΚΑΝΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΚΟΛΛΗΣΗ ΡΙΓΑΣ
Νικήτα καλησπέρα,
Ποιά η διαδικασία όταν ξεκολλάμε τις παλιές και τοποθετούμε νέα ρίγα σε ένα πλαγιόκαννο; Υπάρχει όργανο που κρατάει ΄΄στη θέση τους΄΄ τις κάννες ώστε να μην έχουμε αποκλίσεις ως προς την αρχική σύγκλισή τους; Μετράμε την απόκλιση πριν την επανασυγκόληση με σημάδια στον τοίχο /με λέιζερ καταδείκτη ή με κάποιο όργανο; Η σύγκλιση του διαμήκη άξονα των καννών,πρέπει να είναι στα 2.59 μέτρα , όπως έλεγε και ο Δεστέφανι; Το ίδιο ισχύει και στα σουπερποζέ;
Ευχαριστώ,
Κώστας Μ.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Πριν ξεκολληθούν οι παλιές ρίγες γίνεται ένα σημάδι στα στόμια ώστε να ξαναβρεθεί η αρχική σύγκλιση. Αυτά δείχνει το βίντεο το Αρτ στο www.artsgunshop.com.
Αλλά, αυτά ισχύουν αν η αρχική σύνδεση είναι σωστή. Για αυτό καλό είναι να γίνεται ένας έλεγχος σύγκλισης βολών πριν ξεκολληθούν οι ρίγες. Αν το πρόβλημα οφείλεται μόνο στη σύγκλιση μπορεί να διορθωθεί κατά την συγκόλληση.
Προσοχή όμως, διότι υπάρχουν και προβλήματα απόκλισης βολών που δεν οφείλονται στην σύγκλιση, αλλά στην ευθύτητα και διαμόρφωση της κάθε κάννης. Αυτά διορθώνονται αλλιώς και δεσμεύομαι σε αυτό διότι υποσχέθηκα στον ρυθμιστή καννών που μου έμαθε τα "μυστικά" ότι δεν θα δημοσιοποιήσω την μέθοδο.
Η διαφορά μεταξύ πλαγιόκαννου και ποζέ είναι η πλάγια μετατόπιση του όπλου με κάθε βολή. Στο πλαγιόκαννο το όπλο τείνει προς τα δεξιά όταν ρίχνει η δεξιά κάννη, και αριστερά όταν ρίχνει η αριστερή. Αυτή η τάση ακυρώνεται από την σύγκλιση των καννών. Ο αείμνηστος Αντώνης Δεστέφανι είχε δίκιο για την ρύθμιση στα 2,59 μέτρα. Αλλοι οπλουργοί ρυθμίζουν στα 2,30, άλλοι στα 2,90. Εκτός από την σύγκλιση στο οριζόντιο επίπεδο οι κάννες πρέπει να είναι και επίπεδες στο κάθετο επίπεδο, δεν θέλουμε η μια να ρίχνει ψηλά και η άλλη χαμηλά.
Στο ποζέ δεν υπάρχει πλάγια απόκλιση, υπάρχει όμως σύγκλιση στο κάθετο επίπεδο και εκεί υπάρχει ρύθμιση της σύγκλισης στα δύο επίπεδα.
Μια προσωπική παρατήρηση. Οτι μήκος καννών και αν παρατηρώ, από 65 έως 76 εκατοστά, φαίνεται ότι οι κατασκευαστές συγκολλούν τις κάννες ώστε τα στόμια να κάνουν επαφή μεταξύ τους. Αυτό τείνει να δείξει ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές δεν κρίνουν την σύγκλιση ως τόσο σημαντικό στοιχείο.

Αυτά σε γενικές γραμμές..........από τον Νικήτα Κυπρίδιμο (οπλογνωσία).
Υπάρχουν και κάποια όπλα που έχουν κατασκευαστεί με παράλληλες κάνες, κυρίως σκοπευτικά, αλλά στην πραγματικότητα περισσότερο σκοπό είχαν την εμπορική εκμετάλευση αυτού του σημείου του όπλου παρά στις περισσότερες επιτυχίες. Άλλωστε αν οι παράλληλες κάνες έδιναν έστω και ένα δίσκο (εγγυημένα) καλύτερα αποτελέσματα θα εφαρμοζόταν από όλες τις οπλοβιομηχανίες. Με την σημερινή τεχνολογία θα τους είναι πολύ ευκολο να το κάνουν ......
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

mouzouris έγραψε:ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΚΑΝΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΚΟΛΛΗΣΗ ΡΙΓΑΣ
Νικήτα καλησπέρα,
Ποιά η διαδικασία όταν ξεκολλάμε τις παλιές και τοποθετούμε νέα ρίγα σε ένα πλαγιόκαννο; Υπάρχει όργανο που κρατάει ΄΄στη θέση τους΄΄ τις κάννες ώστε να μην έχουμε αποκλίσεις ως προς την αρχική σύγκλισή τους; Μετράμε την απόκλιση πριν την επανασυγκόληση με σημάδια στον τοίχο /με λέιζερ καταδείκτη ή με κάποιο όργανο; Η σύγκλιση του διαμήκη άξονα των καννών,πρέπει να είναι στα 2.59 μέτρα , όπως έλεγε και ο Δεστέφανι; Το ίδιο ισχύει και στα σουπερποζέ;
Ευχαριστώ,
Κώστας Μ.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Πριν ξεκολληθούν οι παλιές ρίγες γίνεται ένα σημάδι στα στόμια ώστε να ξαναβρεθεί η αρχική σύγκλιση. Αυτά δείχνει το βίντεο το Αρτ στο http://www.artsgunshop.com.
Αλλά, αυτά ισχύουν αν η αρχική σύνδεση είναι σωστή. Για αυτό καλό είναι να γίνεται ένας έλεγχος σύγκλισης βολών πριν ξεκολληθούν οι ρίγες. Αν το πρόβλημα οφείλεται μόνο στη σύγκλιση μπορεί να διορθωθεί κατά την συγκόλληση.
Προσοχή όμως, διότι υπάρχουν και προβλήματα απόκλισης βολών που δεν οφείλονται στην σύγκλιση, αλλά στην ευθύτητα και διαμόρφωση της κάθε κάννης. Αυτά διορθώνονται αλλιώς και δεσμεύομαι σε αυτό διότι υποσχέθηκα στον ρυθμιστή καννών που μου έμαθε τα "μυστικά" ότι δεν θα δημοσιοποιήσω την μέθοδο.
Η διαφορά μεταξύ πλαγιόκαννου και ποζέ είναι η πλάγια μετατόπιση του όπλου με κάθε βολή. Στο πλαγιόκαννο το όπλο τείνει προς τα δεξιά όταν ρίχνει η δεξιά κάννη, και αριστερά όταν ρίχνει η αριστερή. Αυτή η τάση ακυρώνεται από την σύγκλιση των καννών. Ο αείμνηστος Αντώνης Δεστέφανι είχε δίκιο για την ρύθμιση στα 2,59 μέτρα. Αλλοι οπλουργοί ρυθμίζουν στα 2,30, άλλοι στα 2,90. Εκτός από την σύγκλιση στο οριζόντιο επίπεδο οι κάννες πρέπει να είναι και επίπεδες στο κάθετο επίπεδο, δεν θέλουμε η μια να ρίχνει ψηλά και η άλλη χαμηλά.
Στο ποζέ δεν υπάρχει πλάγια απόκλιση, υπάρχει όμως σύγκλιση στο κάθετο επίπεδο και εκεί υπάρχει ρύθμιση της σύγκλισης στα δύο επίπεδα.
Μια προσωπική παρατήρηση. Οτι μήκος καννών και αν παρατηρώ, από 65 έως 76 εκατοστά, φαίνεται ότι οι κατασκευαστές συγκολλούν τις κάννες ώστε τα στόμια να κάνουν επαφή μεταξύ τους. Αυτό τείνει να δείξει ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές δεν κρίνουν την σύγκλιση ως τόσο σημαντικό στοιχείο.

Αυτά σε γενικές γραμμές..........από τον Νικήτα Κυπρίδιμο (οπλογνωσία).
Υπάρχουν και κάποια όπλα που έχουν κατασκευαστεί με παράλληλες κάνες, κυρίως σκοπευτικά, αλλά στην πραγματικότητα περισσότερο σκοπό είχαν την εμπορική εκμετάλευση αυτού του σημείου του όπλου παρά στις περισσότερες επιτυχίες. Άλλωστε αν οι παράλληλες κάνες έδιναν έστω και ένα δίσκο (εγγυημένα) καλύτερα αποτελέσματα θα εφαρμοζόταν από όλες τις οπλοβιομηχανίες. Με την σημερινή τεχνολογία θα τους είναι πολύ ευκολο να το κάνουν ......

Φίλε μουζούρι ίσως δεν διατύπωσα σωστα το ερωτημα μου!!!

Γιατί να έχουμε την πρωτη σιπεθκια στον απο κατω αυλό και όχι στο πανω ειδικά σε ενα όπλο το οποίο η διάμετρος του πάνω αυλού(18.6) να είναι μεγαλύτερη απο τον κάτω αυλο (18.5).
Γνωρίζουμε ότι μεγάλο διαμέτριμα αυλού σημαίνει μικρότερο κλοτσιμα του όπλου (σώνει γραμμάρια) και παράλληλα μεγαλύτερη διασπορά σκαγιών.
Λαθος εργοστασιακό δεν νομίζω να ειναι, ίσως να είναι λάθος στον τρόπο που χρησιμοποιούμε το όπλο στην κύπρο οι πλίστοι (τάχα να έχουμε τον απο κάτω αυλό για πρώτη σιπε8κιά) ή είναι κάτι άλλο που δεν το εχω καταλάβει εγώ και όλοι οι άλλοι που έχω ρωτήσει μέχρι τώρα, χωρίς να μπορέσουν να μου δώσουν μια λογική εξίγηση.
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

GRIGORIS έγραψε:
mouzouris έγραψε:ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΚΑΝΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΚΟΛΛΗΣΗ ΡΙΓΑΣ
Νικήτα καλησπέρα,
Ποιά η διαδικασία όταν ξεκολλάμε τις παλιές και τοποθετούμε νέα ρίγα σε ένα πλαγιόκαννο; Υπάρχει όργανο που κρατάει ΄΄στη θέση τους΄΄ τις κάννες ώστε να μην έχουμε αποκλίσεις ως προς την αρχική σύγκλισή τους; Μετράμε την απόκλιση πριν την επανασυγκόληση με σημάδια στον τοίχο /με λέιζερ καταδείκτη ή με κάποιο όργανο; Η σύγκλιση του διαμήκη άξονα των καννών,πρέπει να είναι στα 2.59 μέτρα , όπως έλεγε και ο Δεστέφανι; Το ίδιο ισχύει και στα σουπερποζέ;
Ευχαριστώ,
Κώστας Μ.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Πριν ξεκολληθούν οι παλιές ρίγες γίνεται ένα σημάδι στα στόμια ώστε να ξαναβρεθεί η αρχική σύγκλιση. Αυτά δείχνει το βίντεο το Αρτ στο http://www.artsgunshop.com.
Αλλά, αυτά ισχύουν αν η αρχική σύνδεση είναι σωστή. Για αυτό καλό είναι να γίνεται ένας έλεγχος σύγκλισης βολών πριν ξεκολληθούν οι ρίγες. Αν το πρόβλημα οφείλεται μόνο στη σύγκλιση μπορεί να διορθωθεί κατά την συγκόλληση.
Προσοχή όμως, διότι υπάρχουν και προβλήματα απόκλισης βολών που δεν οφείλονται στην σύγκλιση, αλλά στην ευθύτητα και διαμόρφωση της κάθε κάννης. Αυτά διορθώνονται αλλιώς και δεσμεύομαι σε αυτό διότι υποσχέθηκα στον ρυθμιστή καννών που μου έμαθε τα "μυστικά" ότι δεν θα δημοσιοποιήσω την μέθοδο.
Η διαφορά μεταξύ πλαγιόκαννου και ποζέ είναι η πλάγια μετατόπιση του όπλου με κάθε βολή. Στο πλαγιόκαννο το όπλο τείνει προς τα δεξιά όταν ρίχνει η δεξιά κάννη, και αριστερά όταν ρίχνει η αριστερή. Αυτή η τάση ακυρώνεται από την σύγκλιση των καννών. Ο αείμνηστος Αντώνης Δεστέφανι είχε δίκιο για την ρύθμιση στα 2,59 μέτρα. Αλλοι οπλουργοί ρυθμίζουν στα 2,30, άλλοι στα 2,90. Εκτός από την σύγκλιση στο οριζόντιο επίπεδο οι κάννες πρέπει να είναι και επίπεδες στο κάθετο επίπεδο, δεν θέλουμε η μια να ρίχνει ψηλά και η άλλη χαμηλά.
Στο ποζέ δεν υπάρχει πλάγια απόκλιση, υπάρχει όμως σύγκλιση στο κάθετο επίπεδο και εκεί υπάρχει ρύθμιση της σύγκλισης στα δύο επίπεδα.
Μια προσωπική παρατήρηση. Οτι μήκος καννών και αν παρατηρώ, από 65 έως 76 εκατοστά, φαίνεται ότι οι κατασκευαστές συγκολλούν τις κάννες ώστε τα στόμια να κάνουν επαφή μεταξύ τους. Αυτό τείνει να δείξει ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές δεν κρίνουν την σύγκλιση ως τόσο σημαντικό στοιχείο.

Αυτά σε γενικές γραμμές..........από τον Νικήτα Κυπρίδιμο (οπλογνωσία).
Υπάρχουν και κάποια όπλα που έχουν κατασκευαστεί με παράλληλες κάνες, κυρίως σκοπευτικά, αλλά στην πραγματικότητα περισσότερο σκοπό είχαν την εμπορική εκμετάλευση αυτού του σημείου του όπλου παρά στις περισσότερες επιτυχίες. Άλλωστε αν οι παράλληλες κάνες έδιναν έστω και ένα δίσκο (εγγυημένα) καλύτερα αποτελέσματα θα εφαρμοζόταν από όλες τις οπλοβιομηχανίες. Με την σημερινή τεχνολογία θα τους είναι πολύ ευκολο να το κάνουν ......

Φίλε μουζούρι ίσως δεν διατύπωσα σωστα το ερωτημα μου!!!

Γιατί να έχουμε την πρωτη σιπεθκια στον απο κατω αυλό και όχι στο πανω ειδικά σε ενα όπλο το οποίο η διάμετρος του πάνω αυλού(18.6) να είναι μεγαλύτερη απο τον κάτω αυλο (18.5).
Γνωρίζουμε ότι μεγάλο διαμέτριμα αυλού σημαίνει μικρότερο κλοτσιμα του όπλου (σώνει γραμμάρια) και παράλληλα μεγαλύτερη διασπορά σκαγιών.
Λαθος εργοστασιακό δεν νομίζω να ειναι, ίσως να είναι λάθος στον τρόπο που χρησιμοποιούμε το όπλο στην κύπρο οι πλίστοι (τάχα να έχουμε τον απο κάτω αυλό για πρώτη σιπε8κιά) ή είναι κάτι άλλο που δεν το εχω καταλάβει εγώ και όλοι οι άλλοι που έχω ρωτήσει μέχρι τώρα, χωρίς να μπορέσουν να μου δώσουν μια λογική εξίγηση.
Θα ήταν προτιμοτερο η πρώτη βολή να ήταν απο έαν μεγαλύτερο διαμέτριμα αυλού γιατι θα μπορούσεσ να βάλεις γραμμάρρια άρα η βολή σου θα είχε πιο λίγα κενά και θα είχε λιγότερο λάκτισμα το όπλο. Διλαδή η κατασκευαστές σου δίνουν ένα πλεονέκτιμα, όταν ο ένας αυλός είναι μεγαλύτερος αλλά δεν μπορείς να το εκμεταλευτής επειδή σου δίνουν τον πάνω αυλο μεγάλο κ εσύ έχεις πρώτη βολή τον κάτω!!
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

GRIGORIS έγραψε:Καλησπερα σας.
Φίλοι μου έχω την εξής απορία: Οι πλήστει απο εμας στον καβαλουρι πέζουμε την απο κάτω πρώτη ( εγώ το κάνω αυτό λόγο συνήθειας και επειδη πιστέυω ότι η κάτω εχει μια πιο απειροελαχιστη αποκλιση απο το στοχαστρο του οπλου μας. Στην αποκάτω βάζουμε πιο ανοιχτα choke και επειδή είναι πιο κοντα και το θήραμα η αποκλισει αυτη εξισιροπίται ή μπορουμε να πούμε ότι τίνει στο μηδεν). ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ!!!
Τώρα αν όντος είναι έτσι γιατί πολλά όπλα φτιάχνοντε με το πανω αυλό πιο μεγάλο και το κάτω πιο μικρο?? Ειναι δυο πράγματα ατιφατικα να πέζει πρώτη σιπεθκια των κάτω αυλό ενώ ο απο πάνω αν είναι πίο μεγάλος που θα μπορούσε να βοηθήση αν ήταν ο απο κάτω πιο μεγάλος στην καλύτερη διασπορά τον σκαγιών αλλά και στο ναμην κλοτσα κα8ολου.

Υ.Π: προειποθέτει το πιο πανω ερωτημα για καβαλούρι όπλα, να εχεις τον απο κάτω αυλό για πρώτο πέξιμο και ο απο πάνω αυλος να είναι πιο μεγάλος απο τον κάτω. Τουλάχιστο 6 στους 10 κυνιγους που ξερώ κυνιγάνε με αυτό το τρόπο με τέτοια κατασκεβασμένα όπλα!!!
Φίλε βασικα το δικαννο λιοκαννο οπλο δεν ειναι κατασκευασμενο για βολές ακριβειας σε μακρινες αποστασεις.
Συγκεκριμένα, επειδη αυτοι που κατασκευασαν τα πρωτα δικαννα , καβαλλουρικα η πλαγιοκαννα, εντοπισαν ακριβώς το πρόβλημα αυτο φροντισαν να διαμορφωσουν ( configurate) τις καννες των οπλω για να κτυπουν με ακριβεια στα 36,5 μετρα ( 40 υάρδες).

Δηλαδη εκει που στοχευει η ακιδα και οι δυο καννες θα κτυπουν ακριβως στο ίδιο σημειο (dead center) στα 36,5 μετρα. Καλυτερα , αν τραβηξουμε τρεις σπαγγους. ενα σπαγγο ακριβως ευθεια απο την ακιδα , το μεσο της πανω καννης και το μεσο της κατω καννης προς ενα στοχο και οι τρεις σπαγγοι θα συναντιουνται ακριβως στον στόχο στα 36,5 μετρα. Ετσι ρυθμιζονται τα κυνηγετικα λειοκαννα και αυτο ονομαζεται (Configuration)

Με την πανω καννη δεν υπάρχει ιδιαιτερο προβλημα μιας και η ριγα και η ακιδα εφαπτονται ακριβως παραλληλα αρα οπου βλεπει ακιδα παει και η βολη χωρις αποκλισεις και το εργο του κατασκευαστη ειναι ευκολο.
Η κατω καννη τοποθετηται παντα με ελαφρια ανοδικη κλιση για να κανει configuration με την πανω ακριβως στα 36,5 μετρα.
Για τον λόγο αυτο οι πιθανότητες απόκλισης της βολης μας με την κατω καννη περαν των 36,5 μετρων θα ειναι μεγαλυτερη απο την πανω.
Για τον ιδιο ακριβως λόγο χρησιμοποιουμε την πανω καννη σαν δευτερη μιας και ειναι πιο.." ευθυγραμμισμένη" με την ακιδα αρα η δευτερη μας βολη μπορει να ειναι πιο ακριβης σε απόσταση μεγαλύτερη απο τα 36,5 μέτρα και ο πιο διευρυμένος αυλος ισως ν ακολουθει την λογικη του ριχνω περισσοτερα γραμμαρια στην δευτερη για στοχο πιο μακρια με λιγότερο λάκτισμα!!

Αυτα σε συνδυασμο με το ότι τα οπλα ειναι κατασκευασμενα να ριχνουν πολλα σκαγια κι οχι μια μονο σφαιρα , αρα δεν υπάρχει λόγος να έχουν τεραστια ακρίβεια και τις ρυθμισεις στα κοντακια που εκμηδενιζουν πολλες φορες αποκλισεις των καννων

Φυσικα οι αποκλισεις ειναι απειροελάχιστες και αρχιζουν να φαινονται πέραν των 36,5 μετρων στη κάτω καννη και πολλες φορές οι ρυθμισεις εκμηδενιζονται με λεηζερ καθιστωντας τα λειοκαννα όπλα πλεον ικανα να κτυπουν με ακριβεια μεχρι και 6 φορες πιο μακρια.

Ελπίζω να απάντησα φίλε!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από mouzouris »

Θα ήταν προτιμοτερο η πρώτη βολή να ήταν απο έαν μεγαλύτερο διαμέτριμα αυλού γιατι θα μπορούσεσ να βάλεις γραμμάρρια άρα η βολή σου θα είχε πιο λίγα κενά και θα είχε λιγότερο λάκτισμα το όπλο. Διλαδή η κατασκευαστές σου δίνουν ένα πλεονέκτιμα, όταν ο ένας αυλός είναι μεγαλύτερος αλλά δεν μπορείς να το εκμεταλευτής επειδή σου δίνουν τον πάνω αυλο μεγάλο κ εσύ έχεις πρώτη βολή τον κάτω!![/quote]

Οι διαφορές είναι άξιες αναφοράς μόνο στην περίπτωση που έχουμε τα δύο άκρα πχ. 18.3 μιλίμετρα με 18.8 μιλίμετρα και τέτοιες διαφορές δεν θα βρεις στα όπλα. Ο απλός κυνηγός δεν μπορεί να το καταλάβει την διαφορά του 18.3 από το 18.4. Σκέψου μόνο ότι υπάρχουν διαφορές πιέσεων από ένα φυσίγγιο σε άλλο φυσίγγιο του ίδιου πακέτου.
Δύο σημαντικά στοιχεία που μετρούν πολύ περισσότερο από αυτό που ανάφερες (διαφορά αυλών), πέρνοντας δεδομένο ότι τα μέτρα κοντακιού είναι σωστά είναι :
1) Ο νοητός άξονας της κάτω κάνης είναι ποιο κοντά στον νοητό άξονά του κοντακιού μας σε σύγκριση με αυτόν της πάνω κάνης, με αποτέλεσμα την λιγότερη αναπήδηση των κανών προς τα πάνω. Άρα έχουμε περισσότερες πιθανότητες στην δεύτερη μας βολή.
2) Το φυσίγγιο που πυροδοτάτε από την πάνω κάνη ασκεί μεγαλύτερη καταπόνηση στα κλειδιά του όπλου μας.

Αυτοί είναι οι κύριοι λόγοι που καθιερώθηκε να πυροβολούμε πρώτα την κάτω και μετά την πάνω. Τεχνικοί λόγοι παρά λειτουργικοί.
Σκεφτήτε μόνο ότι είναι ποιο εύκολο να γεμίσουμε την πάνω παρά την κάτω κάνη και όμως αυτό δεν επικράτησε.
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Πολύ σημαντικά αυτά που λέτε και οι δύο, μου έχετε λυση την απορία μου. ευχαριστώ!!
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από mouzouris »

Και μια που το ένα φέρνει το άλλο υπάρχει ακόμη ένας λόγος που επικράτησε να πυροβολούμε πρωτα την κάτω και μετά την πάνω.
Οι μηχανισμοί των όπλων είναι φτιαγμένοι έτσι ώστε να οπλίζουν τις σφύρες, στο τέρμα της διαδρομής του ανοίγματος των κανων.Ρίχνοντας πρώτα την κάτω είσαι αναγκασμένος εκ των πραγμάτων να ανοίξεις το όπλο μέχρι τέρμα για να βάλεις το φυσίγγιο στην θαλάμη. Άρα είσαι σίγουρος ότι οι σφύρες όπλισαν κανονικά. Στην αντίθετη περίπτωση που πυροβολάς την πάνω πρώτα, πρέπει να είσαι διπλά προσεχτικός στο άνοιγμα του όπλου σου.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΑΝΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΚΑΝΝΗ ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ.

Ο ΛΟΓΟΣ ΑΠΛΟΣ....ΟΤΑΝ ΞΕΡΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΤΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΟΛΗ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ,ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΙΚΝΑ ΜΕΡΟΙ, ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΜΟΥ.

Η ΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΕΙΣ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ, ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΨΗΛΑ ΠΕΥΚΑ. ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΟΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΝΑΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΟΛΗ, ΕΡΙΧΝΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΚΑΝΝΗ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΟΤΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΜΟΝΟ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΜΕΤΡΟΥΝ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: ΑΠΟΡΙΑ

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Δεν χρειάζεται να ανοίξω άλλο θέμα. Μια απορία μόνο.
Κάθε εξόρμιση εννοείται κατεβάζω το όπλο που το αυτοκίνητο. Αφήνω όμως μέσα στο αυτοκίνητο το γιλέκο και έχει μέσα φυσίγγια και πάω κανονικά δουλειά.Έχει περίπτωση τούτο το πράμα να είναι παράνομο;
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”