W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από panikos747712 »

Οι θαλαμες και οι αυλοι ηταν σημειομενα σε ιντζες οι πιεσης δοκιμης ηταν με διαφορετικο τροπο (οποταν δεν θα δειε θαλαμες 12-70 η 12-76 θα ειναι με ιντζες ουτε στον αυλο γραφει 18.2-18.9 γραφει σε ιντζες 729 η μια και 740 η αλλη η πιεση ειναι σημειομενη 3"3 TONS PER εχει βασικα ολες τις πληροφοριες φτανει να μας τις μεταφραση καπιος που κατεχει πολυ περισσοτερα
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από panikos747712 »

Και γω περιμενω κανενα να βοηθηση περισοτερο αλλα εχαθηκαν ολοι
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από Pathfinder »

πραγματι...αμαν τους θελεις εν βρεθεται κανενας :)
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
dimitris savva

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από dimitris savva »

εχω αυτο το βιβλιο που μεσα εχει ολες τις μαρκες και τις εταιρειες μικρες και μεγαλες, δεν εχει μεσα ομως τιποτα για αυτο που γραφεις εχει μονο πληροφοριες για τις σφραγιδες που εβαλες
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από Pathfinder »

dimitris savva έγραψε:εχω αυτο το βιβλιο που μεσα εχει ολες τις μαρκες και τις εταιρειες μικρες και μεγαλες, δεν εχει μεσα ομως τιποτα για αυτο που γραφεις εχει μονο πληροφοριες για τις σφραγιδες που εβαλες
φιλε και εγω στην ερευνα που εκανα στο ιντερνετ τουλαχιστον, δεν βρηκα οτιδηποτε για το συγκεκριμενο ονομα μαρκας.Οταν το ειπα στον θειο μου ειπε οτι ειναι 100% σιγουρος οτι ειναι σωστο το ονομα και μαλιστα μου ειπε οτι εχει και ενα φλοπερ (παλι δρακα) της ιδιας εταιρειας.επειδη δεν ειμασταν κοντα στο σπιτι του, του ζητησα να μου στειλει καποιες φωτογραφιες του οπλου για να με βοηθησουν αλλα ολες εκτος απο την μια που εβαλα ηταν ζοφες.ηθελα να δω με τα ματια μου το ονομα του οπλου για να τον πιστεψω αν και μου φανηκε σιγουρος.οπως ειπα και πριν θα προσπαθησω αυριο να βγαλω εγω φωτογραφιες γιατι εν να σπασω για τουτο το οπλο
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε βάλε φωτογραφια να φαινεται το ονομα του όπλου!
Πολυ συχνα διαφοροι ιδιωτες πλουσιοι στην Αγγλια εκαναν παραγγελιες με τ ονομα τους σε μεγάλους κατασκευασες όπλων ..
Δηλαδη καποιος που ειχε φαρμα και πηγαιναν καποιοι να κυνηγησουν παρεγγελε 20 οπλα με τ ονομα της εταιρειας του πάνω.
Επιπλεον διαφορες εμπορικες εταιρειες με δραστηριοτητες στο εμπορειο ( hardware stores) παραγγελαν οπλα custom με την εμπορικη ονομασια τους πάνω.
Ισως σου διαφευγει καποιο αλλο όνομα που έχει στις καννες , κατω απο τον χειροφυλακτηρα της σκανδαλής , διπλα στη πεταλουδα κτλ . Αν το βρεις γραψε το η βαλε φωτο!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Αυτο θα καμω Ανθιμε σημερα.Κατι δεν παει σωστα με τη μαρκα του οπλου οπως μου την εδωσε

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από Anthimos »

Anthimos έγραψε:Φίλε βάλε φωτογραφια να φαινεται το ονομα του όπλου!
Πολυ συχνα διαφοροι ιδιωτες πλουσιοι στην Αγγλια εκαναν παραγγελιες με τ ονομα τους σε μεγάλους κατασκευασες όπλων ..
Δηλαδη καποιος που ειχε φαρμα και πηγαιναν καποιοι να κυνηγησουν παρεγγελε 20 οπλα με τ ονομα της εταιρειας του πάνω.
Επιπλεον διαφορες εμπορικες εταιρειες με δραστηριοτητες στο εμπορειο ( hardware stores) παραγγελαν οπλα custom με την εμπορικη ονομασια τους πάνω.
Ισως σου διαφευγει καποιο αλλο όνομα που έχει στις καννες , κατω απο τον χειροφυλακτηρα της σκανδαλής , διπλα στη πεταλουδα κτλ . Αν το βρεις γραψε το η βαλε φωτο!
Η μονη αναφορα που υπάρχει για τα πιο πάνω ειναι για ενα μικροκατασκευαστη που έκανε οπλα για καμια 30αρια χρονια στο Σαουθαμπτον , Αγγλια απο το 1858 μεχρι το 1892( Cox and Son, shotgun and rifle makers located in Southampton, England from 1858 to 1892)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Σημερα το μεσημερι στο τραπεζι θα παρω την καλη φωτογραφικη για να το βγαλω και μεχρι αποψε θα ποσταρω.απο οτι ειπε ο θειος μου ειπε οτι το εφερε απο αγγλια.ειναι κατασκευης αρχες του 1900 και ανηκε σε Ινδο αξιωματικο του αγγλικου στρατου.εννα σπασω ωσπου να μαθω την ιστορια του.θα βαλω και φωτογραφιες του ξαδερφιου του (φλοπερ η του μονοκανου δεν θυμουμαι)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Pathfinder έγραψε:Παιδια γεια σας.εχει υποψη του καποιος τα πιο πανω οπλα?ενας θειος εχει ενα δικαννο δρακα το οποιο αγορασε σαν αντικκα πριν αρκετα χρονια.θελει να μαθει πιθανη αξια (ΑΝ αξιζει κατι δλδ) και εαν οχι αν μπορει να το επανεγραψει σαν κυνηγετικο αφου το οπλο φαινεται σε πολλη καλη κατασταση.ειναι 32ιντζες, 31/2 αυλους.φωτογραφιες για μοντελο κλπ θα βαλω αργοτερα οταν παω σπιτι.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Αγαπητέ φίλε κατέχεις ένα αγγλικο δίκαννο το οποίο ανήκει στα τουφέκια τα οποία δύσκολα συναντάς στην αγγλική οπλοκατασκευή.
Διαθέτει θαλάμες 3 ιντσών (3") δηλαδη 76 χιλ και οι δοκιμές του μας παραπέμπουν σε καθημερινή χρήση φυσιγγίων 1 1/2 γρ σκαγιών δηλαδή 42 γρ(!) πράγμα σπάνιο στην πάλαι ποτέ βρεττανική οπλοκατασκευαστική φιλοσοφία.
Ειναι δοκιμασμένο σε άκαπνη πυρίτιδα (NITRO PROOF) και σε πιέσεις κατα το βρεττάνικό 'συστημα δοκιμών (3 1/2) τόννους ανα τετραγωνική ίντσα.
Μάλλον έιναι ένα τουφέκι προοριζόμενο για περιστεροβολία ή είναι κάποια παραγγελία για κυνηγό με απαιτήσεις για κυνηγια σε μακρινές βολές .
Oι κάννες του φέρουν την ένδειξη CHOKE και υποψιάζομαι ότι έιναι αρκετά τσοκαρισμένο.
Με δεδομένο το μεγάλο μήκος καννων, τις θαλάμες και τις συσφίξεις του θα μπορούσε να έιναι ένα εξαιρετικό φασσοντούφεκο ή παπιοντούφεκο.
Θα σου συνιστούσα χρήση φυσιγγίων έως 36~38 γρ σε χονδρά σκάγια και έως 35 γρ σε ψιλα νούμερα, αναγνωρισμένων κατασκευαστών.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! το ότι το όπλο έχει θαλάμες 76 χιλ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ MAGNUM
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”