2o σετ από κάννες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από zakos85 »

mouzouris έγραψε:
zakos85 έγραψε:Μια κουβεντα που καναμε σημερα με τον κουμπαρο μου... Θα μπορουσε καποιος να εχει ενα δευτερο σετ απο καννες και να αλλαζει αναλογα με το κυνηγι? Δηλαδη ενα οπλο 28" και αν θελεις να αλλαζεις τις καννες και να βαζεις πανω 30" η 32" η 26"? Ειναι εφικτο? Κυριως για πιο ακριβα όπλα όπου σιγουρα θα ειναι πιο φθηνο να παραγγειλεις μονο αυτες και να τις αλλαζεις. Εν πελλαρες που σκεφτουμαστε? εκαμε το κανενας. Υπαρχουν τεχνικοι λογοι που δεν το επιτρεπουν, να ταιριαζει ακριβως στο action κλπ?

Σχετικά φτηνή λύση για να έχεις και το ιδανικό μήκος κανων για το είδος του κυνηγίου που θέλεις, παρά να αγοράσεις δύο όπλα με διαφορετικά μήκη κανών που πολλές φορές υπάρχει και διπλό κόστος για να φέρεις δύο κοντάκια στα μέτρα σου.
Το κόστος είναι συνήθως από 30 % μέχρι 40 % του συνολικού κόστους του όπλου.
Κανένας τεχνικός λόγος δεν υπάρχει από τους κατασκευαστές. Είναι θέμα καθαρά πολιτικής του εργοστασίου αν προσφέρει αυτό το extra, είτε αυτό είναι πανάκριβο είτε αυτό είναι φτηνό οπλο.
Πιο κάτω ένα όπλο με δύο ζεύζοι κανων 30 " και 27".
Οι αριθμοί από το συγκεγκριμένο εργοστάσιο είναι οι ίδιοι και υπάρχει στην μια κάνη το νούμερο 1 και στην άλλη το νουμερο 2.
Να σαι καλα φιλε μουζουρη. Κατατοπιστικοτατος. Σιγουρα θα το ψαξω στο δικο μου οπλο.
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από mouzouris »

Υπάρχει ένα αρνητικό στοιχείο το οποίο πρέπει να γνωρίζετε. Τις πλείστες φορές δουλεύουμε το ένα ζευγος κανών περισσότερο από το άλλο (λόγω συνθηκών κυνηγίου). Με αυτό αναπόφεκτα δημιουργούνται μεγαλύτερες φθορές στο ένα ζεύγος. Γι' αυτό ο κάτοχος του όπλου αυτού πρέπει όσο το δυνατόν να δουλεύει και τις δυο το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Επισης θα αλλαζει και το ζυγισμα του οπλου...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από panikos747712 »

Αρα ορθα γνωριζα :)(πηραμε απαντηση απο τον πλεον ειδικο)
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από kanaris »

εχω ενα καθαρα κυνηγετικο οπλο 28'' πολιτσιοκ με αυλους 18.3 και 18.4, με το οποιο ειμαι παρα-πολυ ευχαριστημενος. αν θα επαιρνα δευτερο ζευγος καννες θα ηταν 24'' ή 26'' σκεετ-σκεετ...απο την αλλη ομως γιατι να δωσω αυτα τα λεφτα για καννες και να μην ψαξω ενα μεταχειρισμενο ιδιας μαρκας οπλο με τα χαρακτηριστικα που θελω?!η τιμη νομιζω θα ηταν η ιδια!!! ;)
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ FIAR.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΚΑΝΝΗ 30'' ΓΙΑ ΤΟ BERETTA V 28'' ΠΟΥ ΕΙΧΑ.Η ΤΙΜΗ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥ ΗΤΑΝ 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ..ΘΑ ΓΡΑΦΟΤΑΝ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΠΛΟ.

ΜΕΤΑ ΕΙΠΑ....ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΔΩΣΩ 1000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΝΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΩ 1450 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΙΡΟΜΕΝΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΠΛΟ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ....ΟΤΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΤΟ ΟΠΛΟ... ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ, ΟΤΙ Ο ΝΕΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΝΝΗ....ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΕΝΩΩ!!!

ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΟΛΟΚΛΙΡΟΜΕΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΩΛΗΘΕΙ ΑΝΕΤΑ.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: 2o σετ από κάννες

Δημοσίευση από mouzouris »

Η αξία για την απόφαση της δευτερης κάνης έχει πάντα να κάνει όταν συγκρίνουμε όμοια πράγματα.
Απλά μαθηματικά ! Δύο Browning με διαφορετικά μήκη κανών αξίας 2000 ευρώ μας κάνουν τέσσερις. Ένα όπλο με δύο ζεύγη κανών (αρχική πάντα παραγγελεία) είναι 2700 - 2800. Υποθετικούς αριθμούς βάζω για να μην παρεξηγούμε. Δεν γίνετε να συγκρίνω ένα Χ όπλο με την αγορά κάποιου άλλου Ψ όπλου.
Αν κάνω εκ των ύστερων την παραγγελεία για ζεύγος κανών τα επιμέρους κόστη (εκτελωνιστικά, μεταφορικά, εφαρμογές κανών στην βάση, κλπ) τα επωμίζετε ένα ζεύγος και η τιμή που θα σας πει ο αντιπρόσωπος θα είναι ψηλότερη παρά αν γινόταν στην αρχική παραγγελεία του όπλου.
Στο θέμα ζυγίσματος του όπλου λύσεις υπάρχουν. Θεωρητικά το όπλο ζυγίζετε (κέντρο βάρους) με τις κοντές κάνες μιας και για τα καρτέρια δεν είναι άσχημο το όπλο να έχει λίγο περισσότερο βάρος μπροστά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”