SKEET VS TRAP

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από LAGOS »

Anthimos έγραψε:Ενα όπλο τραπ εχει συνηθως " Μοντε καρλο " κοντακι υπερυψωμενη ριγα και ειναι στεθερου τσοκ 3-1 ή 2-1. Συνηθως ειναι εμπροσθοβαρη οπλα και σπάνια ειναι κατω απο 30 ιντζες μηκος ( συχνα 32'')..
Τα φυσιγγια συνηθως ειναι πιο " συγκεντωτικά" και αυτο επιτυγχανεται ειτε με τη βυσματωση ( πιστωνακι ) η μεγεθος σκαγιων 7,5 ή 7 συνηθως και ο λογος ειναι οτι οι στοχοι πυροβολουνται πιο μακρια απ οτι στο σκητ!!!
Οι νεοι διεθνεις κανόνες απαγορευουν φυσιγγια πάνω απο 24 γρ!

Για το SKEET (Σκητ) χρειάζεται το κοντάκι να έχει μικρή κλίση 38 χιλ. και μεγάλη κλίση 58 χιλ., ενώ για το TRAP (Τραπ) υπάρχει ένα μεγαλύτερο εύρος κλίσεων που ξεκινάει για τη μικρή από 40 – 45 χιλ. και τη μεγάλη από 50 –55 χιλ.

Το όπλο σκητ μιας και το αθλημα του σκητ διεξαγετε σε πιο κοντινους δισκους ( μεχρι 37 υάρδες) αρα το όπλο ειναι πιο κοντοκανο 24 με 26 ιντζες συνηθως τα τσιοκ 5-5 ή cylinder -cylinder.... Φυσιγγια που παρεχουν γρηγορη διασπορά και ψιλά σκάγια 8 η 9 πάλι μεχρι 24 γραμμαρια! Το όπλο συχνα ειναι οπισθοβαρο !

Στο σπόρτινκ ειναι πιο " ελευθερα " τα πραγματα ...Τα όπλα απο 28'' μεχρι 32'' ιντζες αναλογως σωματοτυπου ελαφρα πιο βαρυ απο το κυνηγετικο και συνηθως πολυτσιοκ . Τα φυσιγγια 24 μεχρι 28 γραμμαρια αναλογως γουστου απλα με ψηλη περιεκτικοτητα σε αντιμονιο ( πιο σκληρα)
Άνθιμε υποθέτω οτι είναι προσωπικές απόψεις ή είναι απο κάποιο σχετικό άρθρο?

Έχω 2 απορίες αν και είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, απλά προσπαθώ και εγώ να μαθαίνω.
Τα όπλα του σκήτ τα τελευταία χρόνια νομίζω είναι με πιό μακριές κάννες?
Όπως πολύ σωστά είπες σε κάποια αθλήματα επιτρέπονται μέχρι 24 γρ φυσίγγια. Εδώ επικρατεί ένας μύθος οτι όπλα με διευρυμένους αυλούς θέλουν παραπάνω σκαί. Δεν χρησιμοποιούν τέτοια όπλα?
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από Anthimos »

LAGOS έγραψε:
Anthimos έγραψε:Ενα όπλο τραπ εχει συνηθως " Μοντε καρλο " κοντακι υπερυψωμενη ριγα και ειναι στεθερου τσοκ 3-1 ή 2-1. Συνηθως ειναι εμπροσθοβαρη οπλα και σπάνια ειναι κατω απο 30 ιντζες μηκος ( συχνα 32'')..
Τα φυσιγγια συνηθως ειναι πιο " συγκεντωτικά" και αυτο επιτυγχανεται ειτε με τη βυσματωση ( πιστωνακι ) η μεγεθος σκαγιων 7,5 ή 7 συνηθως και ο λογος ειναι οτι οι στοχοι πυροβολουνται πιο μακρια απ οτι στο σκητ!!!
Οι νεοι διεθνεις κανόνες απαγορευουν φυσιγγια πάνω απο 24 γρ!

Για το SKEET (Σκητ) χρειάζεται το κοντάκι να έχει μικρή κλίση 38 χιλ. και μεγάλη κλίση 58 χιλ., ενώ για το TRAP (Τραπ) υπάρχει ένα μεγαλύτερο εύρος κλίσεων που ξεκινάει για τη μικρή από 40 – 45 χιλ. και τη μεγάλη από 50 –55 χιλ.

Το όπλο σκητ μιας και το αθλημα του σκητ διεξαγετε σε πιο κοντινους δισκους ( μεχρι 37 υάρδες) αρα το όπλο ειναι πιο κοντοκανο 24 με 26 ιντζες συνηθως τα τσιοκ 5-5 ή cylinder -cylinder.... Φυσιγγια που παρεχουν γρηγορη διασπορά και ψιλά σκάγια 8 η 9 πάλι μεχρι 24 γραμμαρια! Το όπλο συχνα ειναι οπισθοβαρο !

Στο σπόρτινκ ειναι πιο " ελευθερα " τα πραγματα ...Τα όπλα απο 28'' μεχρι 32'' ιντζες αναλογως σωματοτυπου ελαφρα πιο βαρυ απο το κυνηγετικο και συνηθως πολυτσιοκ . Τα φυσιγγια 24 μεχρι 28 γραμμαρια αναλογως γουστου απλα με ψηλη περιεκτικοτητα σε αντιμονιο ( πιο σκληρα)
Άνθιμε υποθέτω οτι είναι προσωπικές απόψεις ή είναι απο κάποιο σχετικό άρθρο?

Έχω 2 απορίες αν και είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, απλά προσπαθώ και εγώ να μαθαίνω.
Τα όπλα του σκήτ τα τελευταία χρόνια νομίζω είναι με πιό μακριές κάννες?
Όπως πολύ σωστά είπες σε κάποια αθλήματα επιτρέπονται μέχρι 24 γρ φυσίγγια. Εδώ επικρατεί ένας μύθος οτι όπλα με διευρυμένους αυλούς θέλουν παραπάνω σκαί. Δεν χρησιμοποιούν τέτοια όπλα?

Ναι οντως τα όπλα του σκητ τωρα ειναι 28 ιντζες ...Σωστη διευκρινηση φίλε!!!
Οι διευρυμενοι αυλοι εγιναν απο τις διαφορες εταιρειες για να προσφερουν καλυτερες κατανομες σε πιο ψηλά γραμμαρια οπως ομως πολυ σωστα επισημανες με ενα φυσιγγιο 24 γραμμαρια δεν ειναι απολυτως απαραιτητοι πια ;)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από Pathfinder »

Anthimos έγραψε:Ενα όπλο τραπ εχει συνηθως " Μοντε καρλο " κοντακι υπερυψωμενη ριγα και ειναι στεθερου τσοκ 3-1 ή 2-1. Συνηθως ειναι εμπροσθοβαρη οπλα και σπάνια ειναι κατω απο 30 ιντζες μηκος ( συχνα 32'')..
Τα φυσιγγια συνηθως ειναι πιο " συγκεντωτικά" και αυτο επιτυγχανεται ειτε με τη βυσματωση ( πιστωνακι ) η μεγεθος σκαγιων 7,5 ή 7 συνηθως και ο λογος ειναι οτι οι στοχοι πυροβολουνται πιο μακρια απ οτι στο σκητ!!!
Οι νεοι διεθνεις κανόνες απαγορευουν φυσιγγια πάνω απο 24 γρ!

Για το SKEET (Σκητ) χρειάζεται το κοντάκι να έχει μικρή κλίση 38 χιλ. και μεγάλη κλίση 58 χιλ., ενώ για το TRAP (Τραπ) υπάρχει ένα μεγαλύτερο εύρος κλίσεων που ξεκινάει για τη μικρή από 40 – 45 χιλ. και τη μεγάλη από 50 –55 χιλ.

Το όπλο σκητ μιας και το αθλημα του σκητ διεξαγετε σε πιο κοντινους δισκους ( μεχρι 37 υάρδες) αρα το όπλο ειναι πιο κοντοκανο 24 με 26 ιντζες συνηθως τα τσιοκ 5-5 ή cylinder -cylinder.... Φυσιγγια που παρεχουν γρηγορη διασπορά και ψιλά σκάγια 8 η 9 πάλι μεχρι 24 γραμμαρια! Το όπλο συχνα ειναι οπισθοβαρο !

Στο σπόρτινκ ειναι πιο " ελευθερα " τα πραγματα ...Τα όπλα απο 28'' μεχρι 32'' ιντζες αναλογως σωματοτυπου ελαφρα πιο βαρυ απο το κυνηγετικο και συνηθως πολυτσιοκ . Τα φυσιγγια 24 μεχρι 28 γραμμαρια αναλογως γουστου απλα με ψηλη περιεκτικοτητα σε αντιμονιο ( πιο σκληρα)
ευχαριστω φιλε Ανθιμε
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από kypros »

Η τελευταια μοδα και μετα την αλλαγη των κανωνων πολλοι αθλητες ριχνουν σκεττ με 30 αρια οπλα.

Επισης πιο παλια ηταν σταθερα τα τσιοκ του σκεετ, τωρα ολοι εχουν πολιτσιοκ διοτι με τους νεους κανονες θελουν την δευτερη να ειναι τσιοκ 4
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από kanaris »

εν να σπασω τον νου μου: οπλο σκιτ πολιτσιοκ! δηλαδη? αυτοκινητο ραλλυ 4χ4? πετε μου να καταλαβω! μηπως μιλαμε μονο για βαρος οπλου και σχημα παρακοντακκου? 8-)
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από kypros »

kanaris έγραψε:εν να σπασω τον νου μου: οπλο σκιτ πολιτσιοκ! δηλαδη? αυτοκινητο ραλλυ 4χ4? πετε μου να καταλαβω! μηπως μιλαμε μονο για βαρος οπλου και σχημα παρακοντακκου? 8-)
Το κοντακι ειναι πολυ συγκεκριμενο επισης.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από Pathfinder »

kanaris έγραψε:εν να σπασω τον νου μου: οπλο σκιτ πολιτσιοκ! δηλαδη? αυτοκινητο ραλλυ 4χ4? πετε μου να καταλαβω! μηπως μιλαμε μονο για βαρος οπλου και σχημα παρακοντακκου? 8-)
Φιλε Καναρη τα αυτοκινητα ραλλυ εν 4χ4 :D
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: SKEET VS TRAP

Δημοσίευση από cyprohunter »

Anthimos έγραψε:Ενα όπλο τραπ εχει συνηθως " Μοντε καρλο " κοντακι υπερυψωμενη ριγα και ειναι στεθερου τσοκ 3-1 ή 2-1. Συνηθως ειναι εμπροσθοβαρη οπλα και σπάνια ειναι κατω απο 30 ιντζες μηκος ( συχνα 32'')..
Τα φυσιγγια συνηθως ειναι πιο " συγκεντωτικά" και αυτο επιτυγχανεται ειτε με τη βυσματωση ( πιστωνακι ) η μεγεθος σκαγιων 7,5 ή 7 συνηθως και ο λογος ειναι οτι οι στοχοι πυροβολουνται πιο μακρια απ οτι στο σκητ!!!
Οι νεοι διεθνεις κανόνες απαγορευουν φυσιγγια πάνω απο 24 γρ!

Για το SKEET (Σκητ) χρειάζεται το κοντάκι να έχει μικρή κλίση 38 χιλ. και μεγάλη κλίση 58 χιλ., ενώ για το TRAP (Τραπ) υπάρχει ένα μεγαλύτερο εύρος κλίσεων που ξεκινάει για τη μικρή από 40 – 45 χιλ. και τη μεγάλη από 50 –55 χιλ.

Το όπλο σκητ μιας και το αθλημα του σκητ διεξαγετε σε πιο κοντινους δισκους ( μεχρι 37 υάρδες) αρα το όπλο ειναι πιο κοντοκανο 24 με 26 ιντζες συνηθως τα τσιοκ 5-5 ή cylinder -cylinder.... Φυσιγγια που παρεχουν γρηγορη διασπορά και ψιλά σκάγια 8 η 9 πάλι μεχρι 24 γραμμαρια! Το όπλο συχνα ειναι οπισθοβαρο !

Στο σπόρτινκ ειναι πιο " ελευθερα " τα πραγματα ...Τα όπλα απο 28'' μεχρι 32'' ιντζες αναλογως σωματοτυπου ελαφρα πιο βαρυ απο το κυνηγετικο και συνηθως πολυτσιοκ . Τα φυσιγγια 24 μεχρι 28 γραμμαρια αναλογως γουστου απλα με ψηλη περιεκτικοτητα σε αντιμονιο ( πιο σκληρα)
Φίλε Άνθιμε σε χαιρετώ!
Ομολογώ πως δεν θα μπορούσα να τα εξηγήσω τα πράγματα καλύτερα μιας και ασχολούμε εξ ολοκλήρου με το σκητ! Εντόπησα όμως 1 λαθάκι.. :roll: στο σκητ οι κάννες πρέπει να είναι μεταξύ 28-30" ΜΌΝΟ! Για παράδειγμα αν κάποιος έχει όπλο 30άρι (πχ.Εγώ) δεν μπορεί να βάλει εξτέντετ τσιοκ διότι έτσι υπερβένει τις 30".. Ενώ ένας με 28άρι μπορεί!
Επίσης, κάτι που θα ήθελα να προσθέσω απλά για να το έχετε υπόψην σαν τα όπλα 'μπελ τσοκ' τα επέτρεψαν ξανά στο σκητ! Ο λόγος που το έκαναν αυτό είναι επειδή αποφασίστηκε πως ναι μπορεί να έχει προτέρημα απο τα κανονικά όπλα λόγου του σχήματος της κατανομής του.. ΑΛΛΑ στο βατήρα 4 είναι πιθανό να χάσεις δίσκους εκεί που δεν θα έχανες με κανονικό σκητ όπλο ειδικά στον δεύτερο του ντάπολ διότι είναι ο πιο μακρινός δίσκος στο σκητ και τα τσοκ αυτά δεν έχουν καλό δραστικό ακόμα κ σε αυτη την απόσταση! Ήδη άρχησαν να κάνουν την επανεμφάνηση τους τα ρωσσικά 'ΕμΣε'..
Φιλικά,
Αναστάσης
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”