W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Κωνσταντινο σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και για τον χρονο σου.Αν γνωριζεις, το ουι το οπλο εισηχθηκε σαν αντικα θα υπαρχει προβλημα(νομικο) για να χρησιμοποιηθει στο κυνηγι?χρειαζεται να γινει κατι?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Αγαπητέ φίλε, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για το νομικό καθεστώς της οπλοκατοχής στην Κύπρο.
Φαντάζομαι ότι , εάν και εφόσον αποφασίσεις να το αξιοποιήσεις σαν κυνηγετικό όπλο θα πρέπει να δηλωθει στις αρμόδιες αρχές.
ΠΡΟΣΟΧΗ! πρίν την οποιαδήποτε απόφαση σου είναι πρέπον να εξετασθεί το όπλο απο καλό καιμ έμπειρο οπλουργό προκειμένου να διαπιστώσει την λειτουργικότητα, την αξιοπιστία και την άσφαλή του κατάσταση σύμφωνα με τις σφραγίδες του όπλου.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από Pathfinder »

Λοιπον παιδες γεια σας και παλι.Τελικα το κρασακι ηταν πολυ και αργησε να τελειωσει για να εμπενα πιο γρηγορα :D Οπως φαινεται ο φιλος Ανθιμος βοηθησε πολυ στο να μαθω περιπου την ηλικια του οπλου αφου οπως βρηκα ειναι κατασκευης μεταξυ 1858 - 1892 απο τον W. Cox and Son στο Southampton, Αγγλια.Εξετασα πολυ προσεχτικα το οπλο για καποιο αλλο ονομα η κατι αλλα χωρις αποτελεσμα. Το μονο που φαινεται καθαρα, ειναι οι σφραγιδες του, ονομα κατασκευαστη και η διευθυνση του (η οποια Ανθιμε ειναι η ιδια στο σαιτ που μου ειπες).Παραθετω καποιες φωτογραφιες που πηρα που για μενα αδικουν το οπλο για την ηλικια του αν τυχει και παποιος φιλος δει κατι.
Παρεπιμπτοντως, οταν μιλας απο το τηλεφωνο δεν συννενοησαι :) , το οπλο ειναι πληρως κυνηγησιμο και οχι εισηγμενο σαν αντικκα οπως ειπα πριν. Με τις αδειες του και ολα και ελεγμενο απο 2 οπλουργους.Την κυριακη νομιζω θα το δοκιμασω στις Κυριες των αιθερων :)
Σας ευχαριστω ολους απο καρδιας Πανικο, ΔημητρηΣαββα, Ανθιμο, Κωνσταντινο για τον χρονο και κοπο σας.
Αν και καποιος αλλος φιλος εχει να προσθεσει κατι αλλο ειναι ευπροσδεχτος. :)

Υ.Γ Που θα μπορουσα να παρω μια εκτιμηση της τιμης του?Να ξερω αν πρεπει να μεινει στο ερμαρι φυλαγμενο η επιχειρησιμο? :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από panikos747712 »

Καλησπερα σωστος ο κ κωσταντινος φιλε ακυρωνω αυτο που ειπα για επαναδοκιμη (στην προηγουμενη φοτογραφια το BP φαινοταν σαν R) που το BP σημαινει οτι εχει περασει δοκιμη και για μαυρη πυριτιδα .Το BP αλλα μεσα σε κυκλο σημαινει οπλο κατασκευασμενω σε αλλη χωρα που παιρνα δοκιμη στο μπερνιχαμ στο δικο σου μαλλον ισχειη το πρωτο. BNP-NP kαι BV ειναι ολοι ελεγχοι δοκιμης οπτικοι και πρακτικοι. τ αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εχει θαλαμη 76 πραγμα ασυνηθηστο για την τοτε εποχη και ειδικα στους Αγγλους (το ειδα και στην πρωτη φωτογραφια αλλα παραξενευτικα μιας και το αναφερε ο φιλος κωσταντινος ετσι θα ειναι. τωρα αν θα το κυνηγουσα αυτο τ οπλο δεν ξερω περισσοτερες πιθανοτητες εχει το οχι απλα για να το διατηρησω σ αυτη την πολυ καλη κατασταση μιας και μαλλον ειναι και ακριβο οπλο και οχι γιατι δεν αντεχει οπως φσινεται μια χαρα αντεχει
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από panikos747712 »

Βασικα εχει και ο πατερας μου ενα οπλο αγνωστων στειχειων που ουτε γω μπορεσα να βρω κατι στο διαδυκτιο ομως εχει σφραγιδες της ισπανικης τραπεζας δοκιμων αρα μαλλον μια απο τις πολλες βιοτεχνιες οπλων της ισπανιας που εχουν κλειση προ καιρου η μαρκα του μαλλον ειναι IMA . αυτο που συγχιζει ειναι οτι στις καννες γραφει LOUFOU-LEVA GUNS OF LONDON EVAGOR-A υπολογιζω καποιος εισαγωγεας (ισος αγγλος) να τα εκανε εισαγωγη και να τα μεταπουλουσε) δεν ξερω αν γνωριζει καποιος ας βοηθηση
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η πολυ πλατια του ριγα (σχεδον οπως στο δικο μου σπιρτινκ) για οπλο της τοτε εποχης

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Αγαπητέ Pathfinder έχεις στα χέρια σου μια οπλάρα με όλη τη σημασία της λέξεως.Προσωπικά είμαι λάτρης αυτου του είδους των όπλων (εξώσφυρων) και το δικό σου είναι ένα πολύ πολύ όμορφο κοκοροντουφεκο και σε πολύ καλή κατάσταση.Σιγουρα έχει περάσει κάποιο παλιό φινίρισμα, όπως επαναβαφή καννών διότι έχουν ξεθωριάσει τα γράμματα πάνω στις κάννες λόγω της λείανσης για την επαναβαφή, αλλα αυτό δεν μειωνει σε τίποτε την αξία του όπλου που μπορέι μεν να μην έχει το βαρύ όνομα ένος φημισμένου κατασκευαστή, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν φέρει στοιχεία εγγενούς ποιοτικής κατασκευής με όλα εκείνα τα μυστικά και τα πλεονεκτήματα της Βρεττανικής σχολής.Θα σε παρακινούσα να το κυνηγήσεις στα καρτέρια κάνοντας χρήση φυσιγίων 28~32 γρ με παραδοσιακή βυσματωση και τότε θα δεις ότι τίποτε δεν άλλαξε στα όπλα και τα φυσίγγια εδώ και 150 χρόνια.
Έλεγξε μόνο απο σοβαρό και καλό οπλουργό αν οι καννες του παραμένουν με τις ίδιες διαστάσεις αυλών και δεν έχουν υποστεί honing (διεύρυνση)
Ειναι φανταστικό και σου ευχομαι πραγματικά καλά κυνήγια και να είσαι γερός και δυνατός να το απολαμβάνεις.
Το προσωπικό μου λαγοτούφεκο έιναι ένα Purdey Βar in Wood του 1908 με τα ίδια χαρακτηριστικά (πλήν θαλαμών και βάρους σκαγιών) καννών με το δικό σου με τσοκαρίσματα 4/10 και 9/10 και για καθημερινή χρήση 1 1/4 οz. σε σκάγια.
Σου ανεβάζω ενδεικτικά φωτό και με τις ολόκληρες φωτιές κατασκευασμένες απο τον πρωτομάστορα φωτιο-κατασκευαστη Brazier(o πατέρας της ολόκληρης φωτιάς)
Εικόνα
pictures upload
Εικόνα
print screen
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Κωνσταντινο μου ο Brazier ειναι ο πατερας της φωτιας πραγματι :).το οπλο σου ειναι μια κουκλα!!επειδη το ξανακυνηγησα μια και μονο φορα πριν μερικα χρονια για 1-2 ωρες στην φασσα (χωρις να μου δοθει η ευκαιρια στο θηραμα) πες μου ετσι ειλικρινα...οταν εισαι στην φυση,οταν περιμενεις το θηραμα με ενα παλιο side by side,ιδιαιτερα ενα δρακα, δεν νοιωθεις ενα δεος,μια ανατριχιλα, δεν ταξιδευει το μυαλο σου στο παρελθον?αυτο θυμαμαι και μου εκανε τρομερη εντυπωση.Νοιωθεις περισσοτερο δεμενος με το περιβαλλον, νοιωθεις ενα με αυτο.Θα σταματησω γιατι επιασαμε οι συναισθηματισμοι μου:) Καλα κυνηγια φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ για ολα :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: W.Cox and Sons LTD.Πληροφοριες

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Θα στο πώ πιο απλά....
Το κυνήγι είναι άθλημα και όσο πιο αθλητικό και ευγενές γίνεται τόσο πιο πολύ δένει με το περιβαλον που λέγεται φύση.Οταν ο κυνηγός μικραίνει την απόσταση απο εκεί που πραγματικά ανήκει και κινείται δηλαδή το φυσικό περιβάλλον χρησιμοποιώντας θεμιτά μέσα για το κυνήγι του τότε με κάθε σου επιτυχία και κάρπωση του θηράματος νοιώθεις να ξεπερνάς τον εαυτό σου.Και αυτή ακριβώς η απόσταση μικραίνει όταν κρατούμε ένα παλιό ωραίο πλαγιόκαννο έχοντας ανέβει με τα πόδια σε μια βουνοκορφή( και δεν μας έχει πάει το 4Χ4) που αν το βγάλεις μια φωτογραφία κρεμασμενο σε ένα δέντρο στη φύση βλέπεις πόσο αρμονικά δένει με το περιβαλλον και δεν μοιάζει ξένο σώμα.Δικαίωμα έχουμε όλοι στο ελευθερο κυνήγι αρκεί να το νοιώθουμε σαν άθλημα και να το ασκούμε με σωστά και θεμιτά μέσα.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Δεν μπορουσε να περιγραφει καλυτερα αυτη η σχεση του πραγματικου κυνηγου με το περιβαλλον που εξορμα για κυνηγι

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”