βοηθεια -επεξηγηση τσιοκ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

βοηθεια -επεξηγηση τσιοκ

Δημοσίευση από giorgos80 »

κοπελια καλησπερα εχω ενα οπλο με αυλους 18.4 ,3-1 αστρα.εξ οσων γνωριζω τα τσιοκ εχουν 0,25 χιλιοστα διαφορα μεταξυ τους(σωστο?).το οπλο το εστειλα για ανοιγμα των τσιοκ σε 4-3.αλλα οταν το μετρω με παχυμετρο βρισκω τη δεξια 18mm και την αριστερη 17.8mm.επισης οταν ο οπλουργος μετρησε το τσιοκκαρισμα με τζεινο το εργαλειο με τις 5 κωνικες βαθμιδες μπηκαν στη δεξια οι 3 κωνοι και στην αριστερη ο ενας.οταν το παρελαβα το εργαλειο αυτο ηταν προχειρο στο παγκο και το εβαλα στις καννες.στη δεξια εμπαιναν οι 3 κωνοι και στην αριστερη οι 2.οταν ειπα του ιδιοκτητη μα εκαμες το 3-2??(ο οπλουργος ελειπε)ειπε μου οτι αμα μπουν 3 κωνοι εν 4 αστρα και αμα μπουν 2 εν 3 αστρα.επισης για να ειμαι σιγουρος ποσο μεσα πρεπει να βαλω το παχυμετρο στο στομιο της καννης για να μετρησω το τσιοκκαρισμα σωστα?πρεπει να μπαινουν οι 4 και 3 κωνοι μεσα για να ειναι 4-3?και τελευταια ερωτηση το τσιοκκαρισμα ποτε ξεκινα?(αποσταση απο το στομιο)
περιμενω εναγωνιως τες απαντησεις σας γιατι νομιζω η δουλεια μου εν εγινηκε
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: βοηθεια -επεξηγηση τσιοκ

Δημοσίευση από tracker686 »

giorgos80 έγραψε:κοπελια καλησπερα εχω ενα οπλο με αυλους 18.4 ,3-1 αστρα.εξ οσων γνωριζω τα τσιοκ εχουν 0,25 χιλιοστα διαφορα μεταξυ τους(σωστο?).το οπλο το εστειλα για ανοιγμα των τσιοκ σε 4-3.αλλα οταν το μετρω με παχυμετρο βρισκω τη δεξια 18mm και την αριστερη 17.8mm.επισης οταν ο οπλουργος μετρησε το τσιοκκαρισμα με τζεινο το εργαλειο με τις 5 κωνικες βαθμιδες μπηκαν στη δεξια οι 3 κωνοι και στην αριστερη ο ενας.οταν το παρελαβα το εργαλειο αυτο ηταν προχειρο στο παγκο και το εβαλα στις καννες.στη δεξια εμπαιναν οι 3 κωνοι και στην αριστερη οι 2.οταν ειπα του ιδιοκτητη μα εκαμες το 3-2??(ο οπλουργος ελειπε)ειπε μου οτι αμα μπουν 3 κωνοι εν 4 αστρα και αμα μπουν 2 εν 3 αστρα.επισης για να ειμαι σιγουρος ποσο μεσα πρεπει να βαλω το παχυμετρο στο στομιο της καννης για να μετρησω το τσιοκκαρισμα σωστα?πρεπει να μπαινουν οι 4 και 3 κωνοι μεσα για να ειναι 4-3?και τελευταια ερωτηση το τσιοκκαρισμα ποτε ξεκινα?(αποσταση απο το στομιο)
περιμενω εναγωνιως τες απαντησεις σας γιατι νομιζω η δουλεια μου εν εγινηκε
μακαρι να μπορουσα να σε βοηθεισω φιλε μου,αλλα δεν μου ετυχε αυτο να θελω να αλλαξω τα τσιοκ μου στον οπλουργο η στον τορνο,ελπιζω να βρεθει καποιος να σε βοηθησει...
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: βοηθεια -επεξηγηση τσιοκ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

Name #% Constriction
Cylinder Bore 40 .000
Skeet 1 45 .005
Improved Cylinder 50 .010
Skeet 2 55 .015
Modified 60 .020
Improved Modified 65 .025
Full 70 .030
Extra Full 73 .040
Turkey 75+ .045+

η διαφορα στενωσης ειναι κατα 5% απο τσιοκ σε τσιοκ
και οι αριθμοι που ειναι κατω απο το σημα % ειναι το ποσοστο συγκετρωσης τη σιηπεδιας στα 35 μετρα. δηλ. αν πεξουμε μια λαμαρινα με τσιοκ κυλινδρο απο τα 35 μετρα , εκει που η σιηπεδια ειναι πυκνη στην λαμαρινα κανουμε ενα κυκλο με διαμετρο 76 εκ, αν το φουτζιεκι μας ειχε μεσα 400 σκαγια τοτε στον κυκλο των 76 εκ πρεπει να εχει γυρω στα 160 σκαγια.
διστιχως στα ευρωπαικα οπλα το θεμα τσιοκ ειναι παραξενο, οπλα με καννες 18.5 η μια και 18.4 η αλλη εχουν τα ιδια τσιοκ, παλι καννες με 18.5 αυλους ο κυλινδρος δεν εχει την ιδια διαμετρο με τον αυλο αλλα ειναι πιο κλειστη.
αν θελη την γνωμη μου κιταξε το πιο πανω πινακα και πηγενε κανε δοκιμες .
mkaravolias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 24 Ιουν 2010, 07:38

Re: βοηθεια -επεξηγηση τσιοκ

Δημοσίευση από mkaravolias »

giorgos80 έγραψε:κοπελια καλησπερα εχω ενα οπλο με αυλους 18.4 ,3-1 αστρα.εξ οσων γνωριζω τα τσιοκ εχουν 0,25 χιλιοστα διαφορα μεταξυ τους(σωστο?).το οπλο το εστειλα για ανοιγμα των τσιοκ σε 4-3.αλλα οταν το μετρω με παχυμετρο βρισκω τη δεξια 18mm και την αριστερη 17.8mm.επισης οταν ο οπλουργος μετρησε το τσιοκκαρισμα με τζεινο το εργαλειο με τις 5 κωνικες βαθμιδες μπηκαν στη δεξια οι 3 κωνοι και στην αριστερη ο ενας.οταν το παρελαβα το εργαλειο αυτο ηταν προχειρο στο παγκο και το εβαλα στις καννες.στη δεξια εμπαιναν οι 3 κωνοι και στην αριστερη οι 2.οταν ειπα του ιδιοκτητη μα εκαμες το 3-2??(ο οπλουργος ελειπε)ειπε μου οτι αμα μπουν 3 κωνοι εν 4 αστρα και αμα μπουν 2 εν 3 αστρα.επισης για να ειμαι σιγουρος ποσο μεσα πρεπει να βαλω το παχυμετρο στο στομιο της καννης για να μετρησω το τσιοκκαρισμα σωστα?πρεπει να μπαινουν οι 4 και 3 κωνοι μεσα για να ειναι 4-3?και τελευταια ερωτηση το τσιοκκαρισμα ποτε ξεκινα?(αποσταση απο το στομιο)
περιμενω εναγωνιως τες απαντησεις σας γιατι νομιζω η δουλεια μου εν εγινηκε
Γιώργο
Ο ποιο κάτω πινάκας θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι τσίοκ έχεις. Σημείωση ότι ο πίνακας είναι για όπλα που έχουν αυλούς 18.4

Cylinder - 18.4
Light Skeet - 18.324
Skeet - 18.273
Improved Skeet - 18.222
Improved Cylinder - 18.146
Light Modified - 18.019
Modified - 17.892
Improved Modified - 17.765
Light Full - 17.638
Full - 17.511
Extra Full - 17.38

Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: βοηθεια -επεξηγηση τσιοκ

Δημοσίευση από Phinix »

Skeet, Improved Skeet, Improved Cylinder, Modified Full, Extra Full,

Ποια η σχέση με τα αστέρια στα τσιοκς.
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”