Ο «χάλκινος» νικητής του τελευταίου Παγκοσμίου Κυπέλλου του Όσιγεκ, έγινε ο πρώτος αθλητής του σκητ που πέτυχε δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα!

Στο σκητ γυναικών πρώτευσε η Κωνσταντίνα Νικολάου, στους έφηβους ο Κλεάνθης Βαρναβίδης, στις νεάνιδες η Αναστασία Ελευθερίου και στους παίδες ο Ανδρέα Ποντίκης.

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Νικόλας Βασιλείου, ήταν ο μεγάλος νικητής στον πέμπτο αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, που ήταν για το «Κύπελλο Κερύνειας» και έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 17 και 18 Ιουλίου. Με την επιτυχία του αυτή, ο «χάλκινος» νικητής του τελευταίου Παγκοσμίου Κυπέλλου του Όσιγεκ, έγινε ο πρώτος αθλητής του σκητ που πέτυχε δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Επιτυχία που αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία, αν ληφθεί υπ’ όψιν το γεγονός ότι στον αγώνα, ήταν ο αθλητής που πέρασε τελευταίος στον τελικό, με το χαμηλότερο αποτέλεσμα (117/125) και αφού χρειάστηκε να κερδίσει την είσοδο του στην εξάδα, σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» με άλλους δυο αθλητές.

Επικεφαλής στον τελικό, πέρασε ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΕΠΑ Γιώργος Καζάκος με 122/125, ο οποίος στο τέλος «μονομάχησε» με τον νικητή για το χρυσό μετάλλιο. Στη «μονομαχία» επικράτησε ο Βασιλείου με 56/60, έναντι 50/60 του Καζάκου, ενώ το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Σωτήρης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΥ με 41/50 (119/125 στον προκριματικό). Στον τελικό αγωνίστηκαν επίσης οι Μενέλαος Μιχαηλίδης της ΣΚΟΛΕΥ (32/40), Στέφανος Νικολαΐδης της ΣΚΟΛΑΡ (24/30) και ο νεαρός Κλεάνθης Βαρναβίδης της ΣΚΟΛΕΥ (15/20). Ο Βαρναβίδης, που πέρασε στον τελικό με 118/125 ήταν και ο νικητής στην Α’ κατηγορία των εφήβων, ενώ στην κατηγορία των γυναικών κέρδισε η Κωνσταντίνα Νικολάου της ΣΚΟΑΜ με 112/125 και στις νεάνιδες η Αναστασία Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΜ με 104/125. Ο Πίτερ Ζάιτσεβ της ΣΚΟΛΑΡ πρώτευσε στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ στους έφηβους της Β’ κατηγορίας με 110/125, ενώ ο συναθλητής του Ανδρέας Ποντίκης, με 106/125 πρόσθεσε άλλη μια πρώτη νίκη στην κατηγορία των παίδων.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του πέμπτου αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Νικόλας Βασιλείου        ΣΚΟΛΕΥ    56/60    (117/125)

2. Γιώργος Καζάκος        ΣΚΟΕΠΑ    50/60    (122/125)

3. Σωτήρης Αντωνίου        ΣΚΟΛΕΥ    41/50    (119/125)

4. Μενέλαος Μιχαηλίδης    ΣΚΟΛΕΥ    32/40    (119/150)

5. Στέφανος Νικολαΐδης    ΣΚΟΛΑΡ    24/30    (121/125)

6. Κλεάνθης Βαρναβίδης    ΣΚΟΛΕΥ    15/20    (118/125)