Στον τρίτο αγώνα σταθερού στόχου του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ οι νεάνιδες «δίδαξαν» … ευστοχία!

Σε άλλο ένα αγώνα σταθερού στόχου, οι νεάνιδες στο αεροβόλο πιστόλι «δίδαξαν» … ευστοχία στους συναθλητές και συναθλήτριες τους! Μιλάμε για τον τρίτο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, που ήταν για το «Κύπελλο Κερύνειας» κι έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο, στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά! Εκεί όπου τρεις νεάνιδες, η 20χρονη Χριστιάνα Γεωργίου, η 17χρονη Παναγιώτα Χαραλάμπους και η 16χρονη Ευαγγελία Χαραλάμπους, πέτυχαν ψηλότερα αποτελέσματα, από τους άνδρες, τις γυναίκες και τους έφηβους που συμμετείχαν στους αγώνες!

Η Χριστιάνα, που ήταν και η νικήτρια του αγώνα πέτυχε 560/600, η Παναγιώτα 550/600 και η Ευαγγελία 537/600, ενώ οι νικητές στις άλλες κατηγορίες είχαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών, ο Μάριος Χέτας της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση με 535/600, η Κωνσταντίνα Γεωργίου της ίδιας Οργάνωσης πρώτευσε στο αεροβόλο πιστόλι γυναικών με 536/600 και ο Σάββας Ευαγγέλου, επίσης της ΣΚΟΛΕΥ στους έφηβους με 530/600.

Στις μικρότερες κατηγορίες, ο Ανδρέας Σοφοκλέους του ΕΛΕΣΚΟ ήταν ο νικητής στους παίδες με 531/600, η Κωνσταντίνα Μαρκίδου της ΣΚΟΛΕΥ με 535/600 ήταν η νικήτρια στις κορασίδες και ο Γιώργος Καμπούρης της ΣΚΟΛΑΡ με 345/400 πρώτευσε στο αεροβόλο πιστόλι παίδων με σταντ. Τέλος, στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών με κινητικές αναπηρίες (SH 1A), ο Ευριπίδης Γεωργίου πέτυχε 549/600.

Οι νικητές του Σαββάτου

Το Σάββατο 30 Οκτωβρίου, ολοκληρώθηκαν τα αγωνίσματα των μικρών κατηγοριών, όπου οι αθλητές αγωνίζονται σε σύνολο 40 βολών, με τη χρήση στηρίγματος για τα όπλα (σταντ) και η απονομή των επάθλων στους νικητές έγινε αυθημερόν. Στο αεροβόλο τουφέκι παίδων με σταντ, πρώτευσε ο Γεώργιος Καραπίττας της ΣΚΟΛΑΡ με 380.7, στο αεροβόλο τουφέκι κορασίδων με σταντ, η Θέα Φράγκου της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση με 394.2, ο Αλκινόος Ευαγγέλου της ΣΚΟΛΕΥ, ήταν ο νικητής στο τουφέκι παμπαίδων με 374.2 και Σάββια Χριστοδούλου με 383.4, η νικήτρια στις παγκορασίδες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τρίτου αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Κερύνειας», στο αεροβόλο πιστόλι ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: