Στους κυνηγούς ο Χρίστος Παρασκευαΐδης του συλλόγου της Πλατανιστάσας, με το απόλυτο 40/40, «ζευγάρωσε» τις νίκες του και μαζί με την ομάδα του έθεσαν σοβαρή υποψηφιότητα για το φετινό πρωτάθλημα

Την τρίτη της νίκη σε τρεις αγώνες πέτυχε η σκοπευτική ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «Αετός» Πλατανιστάσας, στο 9ο Επαρχιακό Πρωτάθλημα Σκοποβολής Λευκωσίας κι έχει θέσει τη σοβαρότερη υποψηφιότητα για τον φετινό τίτλο! Η ομάδα της Πλατανιστάσας πέτυχε 109/120 στον τρίτο αγώνα που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση, ενώ δεύτερη τερμάτισε η ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου Αγίου Επιφανίου με 103/120 και τρίτη η ομάδα της Κυνηγετικής Ένωσης Λυθροδόντα με 101/120. Με τη νικήτρια ομάδα αγωνίστηκαν οι αθλητές Χρίστος Παρασκευαΐδης, Σάββας Κοτσώνης, Κύπρος Χριστοφίδης και Επιφάνιος Στυλιανού. Τον τρίτο αγώνα αθλοθέτησε η εταιρεία Fx Pro.

Σοβαρή υποψηφιότητα για τον φετινό τίτλο στην ατομική κατάταξη, έθεσε και ο αθλητής της νικήτριας ομάδας Χρίστος Παρασκευαΐδης που με το απόλυτο 40/40 πέτυχε τη δεύτερη του νίκη στους τρεις πρώτους αγώνες, στην Α’ κατηγορία των κυνηγών, ενώ στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Λεωνίδας Κατελάρης του Κ.Σ. Ταμασός με 37/40 και στους βετεράνους κυνηγούς, ο Μιχάλης Παπανικολάου με επίσης 37/40. Στους έφηβους, την πρώτη θέση πήρε ο Ανδρέας Λάμπρου του Κ.Σ. Ταμασού με 34/40, ενώ στις κατηγορίες των σκοπευτών, ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ ήταν ο νικητής στην Α’ κατηγορία με 39/40, ο συναθλητής του Γιώργος Κυριάκου πρώτευσε στη Β’ κατηγορία με 36/40 και ο Σάββας Σταυρινός, επίσης της ΣΚΟΛΕΥ στους βετεράνους σκοπευτές με 34/40. Τέλος, στις επανεγγραφές (Re – Entries) ο Σπύρος Σαββίδης, του Κ. Σ. Λακατάμιας με 37/40, πήρε την πρώτη θέση.

Ο τέταρτος αγώνας του πρωταθλήματος είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 10 Ιουλίου 2022, και πάλι στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά. Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του τρίτου αγώνα ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: