Οι δυο διεθνείς αθλητές «ζευγάρωσαν» τις νίκες τους στους δυο τελευταίους αγώνες

Στις νεάνιδες κέρδισε η Κωνσταντίνα Μαρκίδου, στους παίδες ο Αχιλλέας Σοφοκλέους και στις κορασίδες η Κατερίνα Χαρή

Από κει που σταμάτησαν στον προηγούμενο αγώνα σταθερού στόχου, συνέχισαν και στον αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας» στο αεροβόλο τουφέκι, τόσο ο έφηβος Γιώργος Ευαγγέλου όσο και η Μαριλένα Κωνσταντίνου και οι δυο αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, οι οποίοι όχι μόνο πρώτευσαν στην κατηγορία τους και «ζευγάρωσαν» τις νίκες τους, αλλά το πέτυχαν με ανεβασμένο το τελικό αποτέλεσμα! Ο Γιώργος Ευαγγέλου πήρε την πρώτη θέση μεταξύ των ανδρών και εφήβων με 617.4 και η Μαριλένα Κωνσταντίνου στο αεροβόλο τουφέκι γυναικών πέτυχε 612.2!

Ο αγώνας για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν ο τρίτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, κι έγινε στις εγκαταστάσεις σταθερού στόχου του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» το Σαββατοκύριακο 30 και 31 Οκτωβρίου. Στην ανδρική κατηγορία, ο Ανδρέας Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 582.8, ενώ στις νεάνιδες πρώτευσε η Κωνσταντίνα Μαρκίδου της ίδιας Οργάνωσης με 603.5, στους παίδες ο συναθλητής τους Αχιλλέας Σοφοκλέους με 587.2 και στις κορασίδες η Κατερίνα Χαρή επίσης της ΣΚΟΛΕΥ με 608.1.

Οι νικητές του Σαββάτου

Το Σάββατο 30 Οκτωβρίου, ολοκληρώθηκαν τα αγωνίσματα των μικρών κατηγοριών, όπου οι αθλητές αγωνίζονται σε σύνολο 40 βολών, με τη χρήση στηρίγματος για τα όπλα (σταντ) και η απονομή των επάθλων στους νικητές έγινε αυθημερόν. Στο αεροβόλο τουφέκι παίδων με σταντ, πρώτευσε ο Γεώργιος Καραπίττας της ΣΚΟΛΑΡ με 380.7, στο αεροβόλο τουφέκι κορασίδων με σταντ, η Θέα Φράγκου της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση με 394.2, ο Αλκινόος Ευαγγέλου της ΣΚΟΛΕΥ, ήταν ο νικητής στο τουφέκι παμπαίδων με 374.2 και Σάββια Χριστοδούλου με 383.4, η νικήτρια στις παγκορασίδες. Τέλος στο αεροβόλο πιστόλι παίδων με σταντ πρώτευσε ο Γιώργος Καμπούρης της ΣΚΟΛΑΡ με 345/400.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τρίτου αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Κερύνειας», στο αεροβόλο τουφέκι ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: