Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Δημοσίευση από MARIOSE »

Μπράβο παιδιά και εις ανώτερα!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Δημοσίευση από Anthimos »

Γιατρός έγραψε:
Anthimos έγραψε:Παιδια χίλια ευχαριστω για τα κάλα σας λόγια και τις ευχες σας
Δυστηχως δεν βαλαμε σκυλι στην βαθμολογία
Παρ όλα αυτα κερδισαμε τις εντυπωσεις και αποσπασαμε καλα σχόλια απ ολους τους παρευρισκομένους
Το πρωταθλημα στα Σεττερ το πηραν οι Ιταλοι .. Αλλωστε ειναι αυθεντιες στο χωρο με χρονια εμπειριας και πολλα διαθεσιμα ζωα. Καλη βαθμολογια ειχε κι ενα Σερβικο σκυλί.
Το πρωταθλημα στα ποιντερ το πηραν κι αυτό οι Ιταλοι. Τις εντυπωσεις ομως κερδισε το Ελληνικο ποιντερ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ ...
Ο αγωνας κρατησε 2 ημέρες στο αλπικο του ορους Οσσα ( Κισσαβος)
Την πρωτη ημέρα στα σεττερ εκει που πηγαμε μονο 2 σκυλια φερμαρισαν περδικες και το ενα ηταν ο Ρηγας . Το αλλο ηταν αυτο που κερδισε το Πανευρωπαικο στα σεττερ μ αυτο του ακριβως τον ποντο...Δυστηχως ομως οσοι ασχολουνται μ αυτο ξερουν οτι πρεπει να συμβαλουν παρα πολλα μικρα πραγματα για να παρεις τον ποντο.

Ο Ρηγας εκανε ολους να τον συζητουν την πρωτη ημέρα . Εφυγε με δυναμη και στο τριτο του λασε δεξια βαθυνε περνοντας ενα ρισκο και στα 600 περιπου μετρα καρφωσε ενα κοπαδι πουλια πανω απο τους θεατες . Δυστηχως ηταν πολυ μακρια. Εκανα 3,5 λεπτα να πλησιασω το σημειο και τα σκυλια νευρικα εφυγαν παρασυροντας τον πισω τους χανοντας τον πόντο. Αν εμεναν ακομα 40 δευτερολεπτα για να φτασω το σκυλι θα ηταν ενας ποντος μεγαλης αξιας , στο οριο !! Δυστηχως ομως δεν εγινε . Ετσι ειναι οι αγωνες με σκυλια φερμας και γι αυτο αλλωστε ειναι τοσο συναρπαστικοι...


Εξαιρετικα σχολια ειχε κι ο Κωσταντινος στα ποιντερ αλλα δυστηχως δεν μπηκε καποιο ποιντερ του βαθμολογια


Χιλια ευχαριστω και πάλι για τα πολυ καλα σας λογια και συνεχιζουμε
Συγχαρητήρια για τις εμπειρίες και την τίμια εκπροσώπιση
Ήσουν ο ψηλός ξανθός με την φράντζα σωστά;
Ναι τζαι κολάν Karrimor!!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Δημοσίευση από Laurona »

Τα συγχαρητήριά μιυ φιλε μου.
με καλυψε απολυτα ο Πανικος αν κ μου κακοφαινετε λιγο που χανουν τον ποντο σκυλια σαν τον ρηγα αδικα ενω αλλες φορες το κερδίζουν σκυλια που απλά φανηξαν τυχερά.
Συγχαρητήρια ξανα.
σιγουρα κέρδισες πολλα κ σιγουρα οσοι σε ειδαν κέρδισαν περισοτερα ξεροντας εσενα κ τον Ρηγα.
σε ευχαριστουμε για την εκπροσώπευση κ την περηφανια.
ευχαριστίες κ στον Κωνσταντίνο, στον κριτη μας αλλα κ στον ομιλο που πραγματικα τα τελευταία χρονια εχει δειξει υπέροχη δουλεια κ μεγαλη αξια.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Δημοσίευση από Dimitris »

Μπράβο Άνθιμε σε εσένα και στα υπόλοιπα μέλη που μας εκπροσώπησαν. Εύχομαι την επόμενη φορά οι μακαρονάες να μείνουν ετσι: :o :shock: :o και μετά ετσι: :? :(

Συγχαρητήρια και πάλι για τη συμμετοχή σας.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

μπραβο φιλε Ανθιμε και εις ανοτερα ειμαστε ολη περιφανη για σενα και το ρηγα και αυτα ειναι που πρεπει να περνουν την προβολη απο τα αθλητικα και οχι η παλιομαππες!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Φιλε συγχαρητηρια,

Η οποιαδηποτε εκπροσωπηση της Κυπρου στο εξωτερικο, αποτελει απο μονο του επιτυχια. Ευχομαι καλη συνεχεια σε σενα και στο τετραποδο φιλο σου, και σιγουρα καποτε οι κοποι σου θα ανταμειφθουν.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Δημοσίευση από admin »

'Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα , πόντους και πελλάρες.... η πατσαλούα μου αμμα πάει ενα παλαβώσουν ούλοι, ιχνηλασία φέρμα και τσιλά και χαμέ'..... αυτά μου είπε ένας που του είπα ότι πήγε εθνική για να αγωνιστή σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο εξωτερικό με Ποϊντερ Setter ΚΑΜΙΆ ΦΟΡΆ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΕΡΩΤΟΥΜΕ 'ΕΧΟΥΜΕ ΣΩΤΗΡΙΑ' ???? :roll: :roll: να μες σας πώ και για τον άλλο προχθές στα ορτύκια που έπαιξε δίπλα μας και είπα μεν του ρε φίλε μου ήταν παρακινδυνευμένη η βολή σου και ακόμα λίο να μας παίξει γιατί τον επροσβάλαμε.... είμαι πενήντα χρονό τσαι εννα μου κάμεις παρατήρηση (λέει) .... πραγματικά έχω κουραστεί...

Ευτωχώς που υπάρχουν και κάτι Άνθιμοι και κάτι παιδιά δαμέσα να πέρνουμε δυνάμεις ότι ακόμη υπάρχει ελπίδα !!


p.s Τσαι ο Γιατρός να μας μεταφέρει σε άλλες διαστάσεις !!! ;)
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Δημοσίευση από Γιατρός »

Έχει σχέση ο διαγωνισμός beagle στην Αυστρία ;
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Δημοσίευση από Γιατρός »

admin έγραψε:'Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα , πόντους και πελλάρες.... η πατσαλούα μου αμμα πάει ενα παλαβώσουν ούλοι, ιχνηλασία φέρμα και τσιλά και χαμέ'..... αυτά μου είπε ένας που του είπα ότι πήγε εθνική για να αγωνιστή σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο εξωτερικό με Ποϊντερ Setter ΚΑΜΙΆ ΦΟΡΆ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΕΡΩΤΟΥΜΕ 'ΕΧΟΥΜΕ ΣΩΤΗΡΙΑ' ???? :roll: :roll: να μες σας πώ και για τον άλλο προχθές στα ορτύκια που έπαιξε δίπλα μας και είπα μεν του ρε φίλε μου ήταν παρακινδυνευμένη η βολή σου και ακόμα λίο να μας παίξει γιατί τον επροσβάλαμε.... είμαι πενήντα χρονό τσαι εννα μου κάμεις παρατήρηση (λέει) .... πραγματικά έχω κουραστεί...

Ευτωχώς που υπάρχουν και κάτι Άνθιμοι και κάτι παιδιά δαμέσα να πέρνουμε δυνάμεις ότι ακόμη υπάρχει ελπίδα !!


p.s Τσαι ο Γιατρός να μας μεταφέρει σε άλλες διαστάσεις !!! ;)
Τούτο το είμαι τόσων χρόνων άρα σοφός και σοβαρός ακούω το συχνά
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνου

Δημοσίευση από Anthimos »

admin έγραψε:'Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα , πόντους και πελλάρες.... η πατσαλούα μου αμμα πάει ενα παλαβώσουν ούλοι, ιχνηλασία φέρμα και τσιλά και χαμέ'..... αυτά μου είπε ένας που του είπα ότι πήγε εθνική για να αγωνιστή σε Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο εξωτερικό με Ποϊντερ Setter ΚΑΜΙΆ ΦΟΡΆ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΕΡΩΤΟΥΜΕ 'ΕΧΟΥΜΕ ΣΩΤΗΡΙΑ' ???? :roll: :roll: να μες σας πώ και για τον άλλο προχθές στα ορτύκια που έπαιξε δίπλα μας και είπα μεν του ρε φίλε μου ήταν παρακινδυνευμένη η βολή σου και ακόμα λίο να μας παίξει γιατί τον επροσβάλαμε.... είμαι πενήντα χρονό τσαι εννα μου κάμεις παρατήρηση (λέει) .... πραγματικά έχω κουραστεί...

Ευτωχώς που υπάρχουν και κάτι Άνθιμοι και κάτι παιδιά δαμέσα να πέρνουμε δυνάμεις ότι ακόμη υπάρχει ελπίδα !!


p.s Τσαι ο Γιατρός να μας μεταφέρει σε άλλες διαστάσεις !!! ;)

Φιλε ο καθενας οτι τον καμνει καλα ...Εξαλλου προκειτε για ενα ακριβο χομπυ που ολοι μας χρειαζεται να διαθεσουμε απο το υστερημα μας αρκετα χρηματα (εγω δεν πήγα διακοπες φετος ας πουμε) για να συμμετεχουμε. Επιπλεον πρεπει να εισαι στο ψαξιμο για να βρεις το σκυλι που καμνει γι αυτη την δουλεια ( συνηθως οι πλειστοι Κυπριοι σκαρταρουν τα σκυλια που καμνουν για αγωνες και προτιμουν την πατσαλουα)..
Για ν αντιληφθει κανεις την χρησιμοτητα των σκυλιων φερμας που κανουν για αγωνες και πρωταθλητισμο πρεπει ν αντικρισει τα βουνα και να συλλαβει το μεγεθος τους , οπου καμια πατσαλουα δεν εχει τις ικανοτητες να καλυψει . Οι εκτασεις και οι πλαγιες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και τα θηραματα αραια. Για να καταλαβετε σε μια πλαγια ηταν 4 τερραιν ( 2 σεττερ και 2 ποιντερ) παρκαραμε ολοι μαζι , ηταν οι μισοι πανω (70 ατομα καθε τερραιν μαζι με θεατες και δημοσιογραφους) και δεν βρεθηκαμε αναμεταξυ μας και οταν τους ειδαμε απο μακρια ηταν σαν μινιατουρες... Πανω σ αυτες τις τεραστιες πλαγιες καλειτε ο σκυλος να βρει ενα κοπαδακι περδικες η μια μονη περδικα σε 10 με 15 λεπτα... Η πλαγιες ειναι παντους πανομοιοτυπες οποταν δεν μπορεις να πεις " δαμε μπαζει τον λαον η τον περτικο".
Κατι αλλο που χαρακτηριζει τους Ελλαδιτες κυνηγους ειναι οτι υπάρχει σεβασμος και παιδεια σε μεγαλύτερο βαθμο απο εμας...Ισως ειναι οι νομοθεσιες , ισως η προσβαση στο κυνηγι σχεδον 300 ημερες τον χρονο ..Συμπεριφερονται πιο χορτασμενα απο εμας ...Ηταν Κυριακη κι ενω ειχε κυνηγι καποιο πηγαιναν εκπαιδευτικο στην πέρδικα ας πουμε..Εκει δικαιουσε καθημερινα , ορτυκι , τρυγονι , φασσα και μπεκατσα - τσιχλα στην εποχη της με το σκυλι σου ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ συνοδεια ανεξαρτητου φυλής φτανει να εχεις εκδοσει την αδεια σου . Λαγο περδικα κι αγριογουρουνο Τεταρτη και σαββατοκυριακο.....Αλλα οι εκτασεις τεραστιες , τα θηραματα πολλα , Αν πεις παω σε ολα παντου σιγουρα θα καταστραφεις πρωτα οικονομικα αλλα και οικογενειακα αφου δεν θα μπαινεις σπίτι...Καμια σχεση με την Κυπρο ...Στη Κυπρο για να δουμε χαιρι εχω κατασταλαξει οτι πρεπει να το ξηλωσουμε και να το ξαναστησουμε ξανα με αγαπη στο κυνηγι τα θηραματα και την φυση κι οτι αυτο αντιπροσωπευει!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΚΥΝΟΦΙΛΙΑ”