Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Ο ΠΕΤΡΟΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΕΩΝΕΙ;
The best there is
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από marinos.a »

admin έγραψε: Πέτρος Ιωάννου σπορτινγ/ ΝΙκολαϊδης σκεετ
Εν στο χωρκό μου? (Λευκωσία)
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από marinos.a »

NIKOLAS έγραψε: αν θελεις εχω υποψην μου ενα μεταχιρισμενο αριστερο κοντακι για beretta...
Μπορείς να δώσεις πληροφορίες?

Για το αλλο το περίεργο ούτε λόγος. 8-) Μονο που το θωρώ σηκώνετε η τρίχα μου
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από kypros »

http://www.skilia.gr/faq/124-ifantis/66 ... t-eye.html

φιλε δες αυτο το λινκ. Ειναι απαντηση απο το Νικο Υφαντη, καθηγητη σκοποβολης σε μια ερωτηση ακριβως η ιδια με την δικη σου. Η απαντηση του λεει ακριβως αυτα που σου ειπα και στο πιο πανω ποστ. Επισης μπορεις να βρεις απαντησεις του Μπαμπη Αιγινητη, του Τασου Κεφαλα και του Σοφοκλη Κοσκινα σε παρομιες ερωτησηεις γραφωντας τα αναλογα στο google. Φυσικα τα θεωριτηκα ειναι αυτα που ακουσες. Πλεον κανε μια επιλογη και βρες καποιον ανθρωπο που θα μπορει να σε βοηθησει και προσεχε μην ασχοληθεις με ατομα που δεν ειναι ειδικοι γιατι ειναι πολυ λεπτο το θεμα.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από Costas_ »

Μαρίνο μου

Σε χαιρετώ! Το λοιπόν φίλε, εγώ έχω να σου προτείνω την εξής λύση

Θα δημιουργήσεις κλήση στο κοντάκι σου ετσι ώστε να συνεχήσεις να επωμίζεις δεξιά αλλά το όπλο να ευθυγραμίζεται με το αριστερό σου μάτι. Τετοιο κοντάκι έχει ο φίλος Μιχάλης Κυνηγός λόγω του ότι του δημιουργήθηκε πρόβλημα με το δεξί του μάτι και αναγκαστικά πρέπει να σκοπεύει με το αριστερό. Όντως αυτή είναι δουλειά ειδικού, πραγματικού ειδικού και δεν χάνεις τπτ να ρωτήσεις τον Μιχάλη ποιος του έκανε το δικό του κοντάκι. Θα πρέπει όμως να βεβαιωθείς πέραν πάσης αμφιβολίας ότι το Master Eye sou είναι το αριστερό. Να ζητήσεις κοντάκι Right Shoulder - Left Eye φίλε. Ισως ο Δημήτρης Ηρακείδης να μπορεί να σου φέρει custom όπλο F.A.I.R - πολύ καλά όπλα σε πάρα πολύ καλές τιμές. Και άλλη φορά να ρωτάς τον φίλο σου:)
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από marinos.a »

Costas_ έγραψε:. Και άλλη φορά να ρωτάς τον φίλο σου:)
Θα ηθελα να μιλούμε ποιο τακτικά. Όποτε σου τηλεφωνήσω τυχαίνει να αρχίζει κυνήγι και στενοχωρκουμαι. Πρέπει να βρεθούμε το συντομότερο!

Αλήθεια, γιατί δεν κανονίζουμε οι κυνηγοί της Λευκωσίας (σε πρώτη φάση) να πάμε για κανένα καφεδάκι να γνωριστούμε και απο κοντά?

Με τους ψαροντουφεκαδες εκαμναμε το και είχε πολλή γέλιο
Si vis pacem, para bellum
mkaravolias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 24 Ιουν 2010, 07:38

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από mkaravolias »

marinos.a έγραψε:Το πρόβλημα μου είναι το ότι ενώ είμαι δεξιόχειρας το πρωτεύων μάτι μου είναι το αριστερό (γμ τη τύχη μου). Αυτό σημαίνει ότι για να σκοπεύω και να πυροβολώ πρέπει να κλίνω το αριστερό μου μάτι αλλιώς η βολή πάει στο γάμο του καραθκιοζη.

Κλείνοντας όμως το μάτι μου η εικόνα μου γίνεται δισδιάστατη και η απώλειες στη σκόπευση οι αναμενόμενες. Φανταστείτε τώρα ότι για μένα η βασιλική βολή είναι εφιάλτης. Ενώ σε βολές από δεξιά προς αριστερά από πίσω προς μπροστά είμαι ακριβέστατος.

Διάβασα πως άμα επωμίζω στον αριστερό ώμο θα βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση. Η αλήθεια είναι ότι εψες με το όπλο αριστερά με τα δύο μάτια ανοικτά σημάδευα μπιμπελό μες το σπίτι και μόλις έκλεινα το ένα μάτι το σημάδι ήταν σωστό. Άμα έκανα το ίδιο με το όπλο στο δεξί ώμο και έκλεινα το μάτι το σημάδι ήταν ….άστο καλύτερα.
Έτσι λοιπών αποφάσισα να ‘το γυρίσω’ (τη σκόπευση :D )

Τώρα ΣΙΓΟΥΡΑ θα δυσκολευτώ πολύ διότι εκτός από κυνηγός είμαι και δεινός ψαροντουφεκάς και αεροβολιστής που σημαίνει ότι πιάνω όπλα κάθε εβδομάδα όλο το χρόνο.

Η βοήθεια που χρειάζομαι είναι στα εξής:
Αξίζει το κόπο?
Ξέρεται καμία τεχνική που βοηθά?
Να πάω σε δάσκαλο? Έχει?
Αν κάνω ‘ξηρές’ επωμισεις σπίτι εννα βοηθήσει?
Το όπλο μου (Beretta 686 Silver Pigeon) είναι ελαφρώς δεξί, εννα θέλει αλλαμα?

For the record το θέμα με απασχολεί αποκλειστικά για το κυνήγι.
Φίλε Μαρίνο
Το πρόβλημα που έχεις μπορεί να επιλυθεί με συνεχή εξάσκηση στο σπίτι, dry shooting. Κατά την γνώμη μου το πρόβλημα αυτό δεν έχει να κάνει με τεχνική σκόπευσης αλλά με το να συνηθίσεις να κρατάς και να επωμιζείς το όπλο με το αριστερό σου χέρι.
Δοκίμασε από μόνος σου να επιλύσεις το πρόβλημα πριν προβείς σε άλλες λύσεις που πιθανόν να έχουν μεγάλο κόστος. Προς το παρόν μην αλλάξεις κοντάκι / όπλο και δούλεψε τiς επωμίσεις σου στον ελεύθερο χρόνο στο σπίτι για 2-3 εβδομάδες. Μπορώ να σου δείξω κάποιες ασκήσεις να κάνεις οπού πιστεύω θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Τον προπονητή θα τον χρειαστείς όταν θα νιώθεις άνετα με την επώμιση σου όπου θα μπορείς να εφαρμόσεις τις τεχνικές σκοπεύσεις που θα σε διδάξει.

Φιλικά
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από virtualgreek »

mkaravolias έγραψε:
marinos.a έγραψε:Το πρόβλημα μου είναι το ότι ενώ είμαι δεξιόχειρας το πρωτεύων μάτι μου είναι το αριστερό (γμ τη τύχη μου). Αυτό σημαίνει ότι για να σκοπεύω και να πυροβολώ πρέπει να κλίνω το αριστερό μου μάτι αλλιώς η βολή πάει στο γάμο του καραθκιοζη.

Κλείνοντας όμως το μάτι μου η εικόνα μου γίνεται δισδιάστατη και η απώλειες στη σκόπευση οι αναμενόμενες. Φανταστείτε τώρα ότι για μένα η βασιλική βολή είναι εφιάλτης. Ενώ σε βολές από δεξιά προς αριστερά από πίσω προς μπροστά είμαι ακριβέστατος.

Διάβασα πως άμα επωμίζω στον αριστερό ώμο θα βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση. Η αλήθεια είναι ότι εψες με το όπλο αριστερά με τα δύο μάτια ανοικτά σημάδευα μπιμπελό μες το σπίτι και μόλις έκλεινα το ένα μάτι το σημάδι ήταν σωστό. Άμα έκανα το ίδιο με το όπλο στο δεξί ώμο και έκλεινα το μάτι το σημάδι ήταν ….άστο καλύτερα.
Έτσι λοιπών αποφάσισα να ‘το γυρίσω’ (τη σκόπευση :D )

Τώρα ΣΙΓΟΥΡΑ θα δυσκολευτώ πολύ διότι εκτός από κυνηγός είμαι και δεινός ψαροντουφεκάς και αεροβολιστής που σημαίνει ότι πιάνω όπλα κάθε εβδομάδα όλο το χρόνο.

Η βοήθεια που χρειάζομαι είναι στα εξής:
Αξίζει το κόπο?
Ξέρεται καμία τεχνική που βοηθά?
Να πάω σε δάσκαλο? Έχει?
Αν κάνω ‘ξηρές’ επωμισεις σπίτι εννα βοηθήσει?
Το όπλο μου (Beretta 686 Silver Pigeon) είναι ελαφρώς δεξί, εννα θέλει αλλαμα?

For the record το θέμα με απασχολεί αποκλειστικά για το κυνήγι.
Φίλε Μαρίνο
Το πρόβλημα που έχεις μπορεί να επιλυθεί με συνεχή εξάσκηση στο σπίτι, dry shooting. Κατά την γνώμη μου το πρόβλημα αυτό δεν έχει να κάνει με τεχνική σκόπευσης αλλά με το να συνηθίσεις να κρατάς και να επωμιζείς το όπλο με το αριστερό σου χέρι.
Δοκίμασε από μόνος σου να επιλύσεις το πρόβλημα πριν προβείς σε άλλες λύσεις που πιθανόν να έχουν μεγάλο κόστος. Προς το παρόν μην αλλάξεις κοντάκι / όπλο και δούλεψε τiς επωμίσεις σου στον ελεύθερο χρόνο στο σπίτι για 2-3 εβδομάδες. Μπορώ να σου δείξω κάποιες ασκήσεις να κάνεις οπού πιστεύω θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Τον προπονητή θα τον χρειαστείς όταν θα νιώθεις άνετα με την επώμιση σου όπου θα μπορείς να εφαρμόσεις τις τεχνικές σκοπεύσεις που θα σε διδάξει.

Φιλικά
Μιχάλης
Φίλε Μαρίνο,
αυτό που σου εισηγήθηκε ο Μιχάλης είναι η πιο σοφή επιλογή. Κατά κανόνα δεν κάνουμε σοβαρές αλλαγές με σπασμωδικές κινήσεις. Συνήθως δεν σου βγαίνουν. Μικρές αλλαγές και πειραματισμοί συνήθως παίρνουν περισσότερο χρόνο, ωστόσο τα αποτελέσματα είναι πιο σίγουρα.

Από τα γραφόμενα σου λες ότι αυτό συμβαίνει μόνο στο κυνήγι. Δεν συμβαίνει στο σκοπευτήριο ? Μήπως αγχώνεσαι όταν δεις το θήραμα και στην βιασύνη σου επωμίζεις λανθασμένα ? Ο Μιχάλης μπορεί όντως να σου δείξει ορισμένες ασκήσεις για επωμίσεις στο σπίτι. Θα σε βοηθήσουν μέγιστα.

Θα προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το αριστερό σου μάτι να μην είναι 100% κυρίαρχο αλλά να αναλαμβάνει κυριαρχία σε κατάσταση έντασης. Συμβαίνει σε ένα 30% περίπου των ανδρών, ποσοστό που αυξάνεται με την ηλικία. Χαρακτηριστικό αυτού του προβλήματος είναι σε αθλητές του τραπ, ενώ ο δίσκος φεύγει προς τα δεξιά, ο σκοπευτής λόγο έντασης κάνει μια απότομη κίνηση προς τα αριστερά και μετά τρέχει να προλάβει τον δίσκο στα δεξιά. Την στιγμή εκείνη το αριστερό μάτι ανάλαβε προσωρινά κυριαρχία. Η λύση που χρησημοποιούν αρκετοί αθλητές είναι να βάζουν μια επικολλυτική ταινία στα γυαλιά τους. Μια νέα τάση είναι να βάζουν ελάχιστη βαζελίνη ή οποιαδήποτε κρέμα χεριών στον αριστερό φακό των γυαλιών. Μια πολύ μικρή ποσότητα έτσι ώστε απλά να θαμπώσει λίγο ο φακός αλλά παράλληλα να επιτρέπει να βλέπεις έστω και θαμπά. Αυτό υποχρεώνει το δεξί μάτι να αναλάβει πλήρως την κυριαρχία. Και όλα αυτά πάντα για δεξιόχειρες σκοπευτές και κυνηγούς.

Δοκίμασε ορισμένες ασκήσεις με τον Μιχάλη πρώτα, και αρκετό dry firing στο σπίτι και μετά δοκιμάζεις και την δική μου εισήγηση. Και μετά από 6 μήνες εάν όλα αποτύχουν τότε ξοδεύεις τα λεφτά σου.

Καλή σας μέρα
VG
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από marinos.a »

Καλημέρα παίδες,

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. VG είπα ότι με απασχολεί το κυνήγι εννοώντας ότι δεν πολύ είμαι του σκοπευτηρίου. Γενικά απέναντι στα θηράματα (το ανέπτυξα από το υποβρύχιο) έχω κρύο αίμα.

Τώρα που τα συνδέω... θυμάμαι πριν χρόνια που έβριζα μόνος μου μέσα στο νερό όταν είχα αστοχίες σε πλαναριστα καθίστα θηράματα όπως σαργούς και σπανιότερα συναγρίδες. Μια μέρα έκοψεν ο νους μου και έκλισα το αριστερό μάτι και από τότε κόπηκε το κακό. Το ίδιο συνέβαινε και τότε, είχα ανακτά τα δυο μάτια βουτούσα κάθετα προς το ψάρι κυριαρχούσε το αριστερό μάτι και κρατούσα το όπλο με το δεξί. ΜΠΟΥΜ και η βέργα δίπλα από το ψαρί.

mkaravolias θα σου στείλω ΠΜ

Για το καφέ εν βλέπω προθυμία :lol: :lol: :lol:
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Alfa33s16v
Full Member
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 26 Αύγ 2012, 22:21
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από Alfa33s16v »

Φιλε Μαρινο
Ειμαι νεος στο forum οπως και στο κυνηγι! Εχω το ιδιο προβλημα μαζι σου ( δεκσιοχειρας με αριστερο κυριαρχο ματι)
Τι εκανες τελικα με αυτο το θεμα;; Εμαθες να επωμιζεις απο αριστερα η συνεχεισες να κλεινεις το ματι;
Θα με βοηθουσες αφανταστα!
If They don't hunt in heaven, Then I'm not going!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”