Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

τι δυνατότητες έχει ένα αεροβόλο πιστόλι σε σχέση με ένα κανονικό αεροβόλο? ασπούμε μπορείς να παίξεις ένα κόρονο στα 30μ και να τον σκοτώσεις?
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Δημοσίευση από Pathfinder »

Μαρινο μου εσυ αν ειχες την ευκαιρια δεν θα πηγαινες κυνηγι (φασσα ας πουμε) με το αεροβολο σου αν ειχες την δυνατοτητα?Και για σταθερο στοχο μπορουν να το κανουν οσοι εχουν τον χωρο.Ολοι οι αλλοι πρεπει να πανε ειτε σκοπευτηριο η παρανομα στην υπαιθρο...Δεν εχω κατι εναντιον του αεροβολου...τουναντιον...ειμαι υπερ φτανει να εχεις την δυνατοτητα να το χρησιμοποιεις οπως θελεις (παντα νομιμα)
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Re: Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Δημοσίευση από marinos.a »

682 GOLD E έγραψε:τι δυνατότητες έχει ένα αεροβόλο πιστόλι σε σχέση με ένα κανονικό αεροβόλο? ασπούμε μπορείς να παίξεις ένα κόρονο στα 30μ και να τον σκοτώσεις?
Αν μπορείς να πετύχεις τενεκε της μπογιας στα 30 μέτρα είσαι πολύ καλός. Τα πιστόλια που εχουν τη δύναμη να το κάνουν είναι ελάχιστα και συνήθως οχι co2


Sent from my GT-I9105P using Tapatalk
Si vis pacem, para bellum
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Δημοσίευση από vti-chris »

Μαρίνο, γνωρίζεις πως επιδέχονται τηλεφακούς καθώς επίσης, κάποια μοντέλα είναι ισοδύναμα αν όχι και πιο δυνατά από μερικά φτηνά αεροβόλα τουφέκια από τα οποία όλοι όσοι ασχολούνται με αεροβόλο έχουν ξεκινήσει. Για να μην μπούμε στα θέματα μετατροπών που τα συγκεκριμένα πιστόλια ακόμα και τα CO2 επιδέχονται απλές επεμβάσεις, διαθέσιμες προς αγορά για αύξηση της ισχύς τους.

Πολύ πιθανό να αποκτήσω ένα αλλά πιστεύω ότι με τις παρούσες νομοθεσίες περισσότερο κακό θα κάνουν παρά καλό.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Δημοσίευση από marinos.a »

Φίλε όπως και να έχει αμα πιάσεις οπλο να πιάσεις ενα καλο ποιοτικό εργαλείο πνευματικό με καλη κανη και οχι απο αυτες τις ρεπλίκες που μοιάζουν με παιγνίδια

Όσο για τα υπολοιπα, όταν μπεις στη διαδικασία να λαθροθηρησεις μπορείς να κάνεις του κόσμου τις πατέντες. Το θέμα ειναι ΓΙΑΤΙ να την πληρώνει ο νομοταγής πολίτης;

Είναι αυτό που μας μαστίζει κοινωνικά καθημερινά, καμνουν ζημια οι πολλοι σκυλοι στο λαγο; πληρώνει την ο αγνός λααρης. παιζει ενα λαο ενας μαλακας τζικλαρης; τρων την ουλλοι. εχει που θα εκμεταλλευτουν το κυνηγι της μπεκατσας το Γεναρη; δεν κυνηγα κανενας.

Γιατι να προσπαθώ να ειμαι ΟΚ στη τελική? Αφού το μονο που καμνει η πολιτεία είναι να με τιμωρεί φταίω δεν φταίω
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Δημοσίευση από marinos.a »

Pathfinder έγραψε:Μαρινο μου εσυ αν ειχες την ευκαιρια δεν θα πηγαινες κυνηγι (φασσα ας πουμε) με το αεροβολο σου αν ειχες την δυνατοτητα?
Φιλε και μόνο κοράκια να μπορούσα νόμιμα να χτυπώ, με το τέλος του ενδημικού το δικανο θα έμενε μες το ερμάρι
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Δημοσίευση από Pathfinder »

marinos.a έγραψε:
Pathfinder έγραψε:Μαρινο μου εσυ αν ειχες την ευκαιρια δεν θα πηγαινες κυνηγι (φασσα ας πουμε) με το αεροβολο σου αν ειχες την δυνατοτητα?
Φιλε και μόνο κοράκια να μπορούσα νόμιμα να χτυπώ, με το τέλος του ενδημικού το δικανο θα έμενε μες το ερμάρι
αα μπραβο ρε φιλε αυτο λεω και εγω. ο φιλος του αεροβολου οπλου καμνει το γιατι παιρνει κατι που δεν το παιρνει που το δικανο.Υπαρχουν πολλοι τετοιοι αναμεσα και εγω. Ποιος ο λογος να παω να αγορασω ενα τετοιο εργαλειο με τους φακους του με τα τριποδια του και να μεν μπορω να φκω εξω που την πορτα μου να το ευχαριστηθω. Επιασε σε η θηρα εκατσες πανω. Για ποιο λογο να τα φερνουν καλο?Κουρτιζουν μας καλα και υστερα "εγω εντζιε". Το ιδιο και με το αεροβολο πιστολι τωρα.Νεα μοδα νεο προιον να δουμε ποιος εξυπνος εισαγωγεας/μονοπωλης με τα μεσα του ειπε να το φερουμε να το πιασουν καμποσα θυματα και υστερα λαλουμεν τους ξερετε κοπελια εν παρανομο να το φκαλετε εξω.Ατε ρε ασ...ρ. :evil:
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Δημοσίευση από mikros »

Θα ηθελα να ρωτησω κατι που ειδα...
Προσεξα πως σε διαφορες ελληνικες ιστιοσελιδες με αεροβολα ,οτι σε αεροβολα της ειδιας μαρκας σε καποια γραφει ατσαλινα σφαιριδια,σε καποια απλα μεταλλικα(πχ ατσαλινα,επιχαλκωμενα κτλπ) και σε καπια μολυβδινα...
Αυτο επειρεαζει το αεροβολο η χρηση καθε υλικου, περα απο το βαρος του σφαιριδιου και θα αντιμετωπισει καποιος προβλημα?
Δηλ. αν χρησιμοποιησει καποιος ατσαλινα ή επιχαλκωμενα σκαγια σε ενα αεροβολο που γραφει για μολυβδινα θα υπαρξει καποιο λειτουργικο προβλημα?
Αν ναι κανονικα δεν θα επρεπε ο ιδιος ο πωλητης να ξερει τι λεει στους πελατες και να μην λεει απλα και μονο για να πουλησει και για το συμφερον...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Εν ξέρω τι γίνεται...αλλά πλέον άρχισαν ούλλα τα καταστήματα να φέρνουν τα αεροβόλα πιστόλια.
Με 100 ευρώ βρίσκεις πλέον...
Και το πρωί άκουσα στο ράδιο, ότι πάν για τροποίηση νόμου που θα επιτρέπει και το κυνήγι με αεροβόλο με ειδική άδεια...
Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα πιστόλια, αν τελικά θα απαγορευτούν ξανά και θα κατασχεθούν...
Είδωμεν...
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αεροβόλο πιστόλι (Νομοθεσία)

Δημοσίευση από marinos.a »

Πάντως εγω θα κανω οτι ειναι δυνατό για να κρατήσω το οπλακι μου.

Αν χρειαζετε να γραφτώ την ομοσπονδία και να κάνω σκοποβολή θα το κάνω.
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΣΤΟΧΟΣ”