Φυσίγγια Φραγκολίνας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Φυσίγγια Φραγκολίνας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Εχοντας κατα νου να σταματησω το ευκαιριακο της κυνηγι και να το γυρισω στο francolin maniac!129 και με βαση τες περσυνες μου βολες στο θηραμα αυτο αλλα πανω απολα και στα 4 καλλιζια που ηταν τρομακτικα εκατσα και σκεφτικα τα 3 φυσιγγια που θα μπορεσουν να με βοηθησουν φετος στο κυνηγι της κουκλας !
θελοντας να διατηρησω την πυκνοτητα της ντουφεκιας μου οσο γινεται εστω και για λιγο θα αφησω το 3-2 chock για τυχον τριχες η κανενα περτικο !
στο θεμα χαρτουτσιας τωρα
νο1 lambro dispersante 36gr no6
νο2 lambro direct 34gr no7.5
νο3 saga dispersante 34gr no7

η σειρα που τες εβαλα ειναι τυχαια αφου δεν εχω παιξει ποτε τες πρωτες 2 αλλα απο αυτα που διαβασα hmmm !

καποια αλλη εισηγηση ?
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
BAIKAL 1980

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

αυτο που ειπες σε τιμα αφου εισαι απο τους ελαχιστους που λεν εκαλλικωσα...τζαι ο ι εκατσε μου ομπρος την ελια...

το ερωτημα σου το απαντησες μονος σου....απλα ανοιξε το τσιοκαρισμα σου(αντι 3 βαλε 4 τζαι μια χαρα πεφτει ο περτικος) και προσπαθα να μεν ξηπαζεσαι... δωσε λιγο χρονο στη τουφεκια..τωρα για φυσιγγια μπορω να σου πω πολλα....και φυσικα θα γεμισει αυτο το θρετ με γνωμες και εισηγησεις....αλλα για ενα πουλι που σηκωνεται φερμαριστο...δεν αξιζει να σχοληθεις και πολυ με φυσιγγια...

ποτε στη ζωη μου εν επαιξα ταππα η φυσιγγια διασπορας...οποτε δεν μπορω να σου εισηγηθω φυσιγγια παρομοια με αυτα που εγραψες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BAIKAL 1980 την 09 Οκτ 2013, 19:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου τα καλλιζια εν μες το παιχνιδι ... οκ ηταν ασχημα αλλα shit happens και στα καλητερα σπιτια !
Προσωπικα δεν ανοιγω ποτε τα chock μου το 3-2 ειναι θεμα ψυχολογιας πλεων και οχι θεμα ανοιγματος της ντουφεκιας αν αλλαξω chock τοτε θα νιωθω ανασφαλεια με αποτελεσμα καλλιζια !
επειδη εκτος απο φραγγολινες φετος θα αυξησω και της εξορμησεις που κανω και για την μπεκατσα θελω να δοκιμασω απο την αρχη τουτες τες 3 για να δω τι παιζει !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

sotiris!129 έγραψε:Εχοντας κατα νου να σταματησω το ευκαιριακο της κυνηγι και να το γυρισω στο francolin maniac!129 και με βαση τες περσυνες μου βολες στο θηραμα αυτο αλλα πανω απολα και στα 4 καλλιζια που ηταν τρομακτικα εκατσα και σκεφτικα τα 3 φυσιγγια που θα μπορεσουν να με βοηθησουν φετος στο κυνηγι της κουκλας !
θελοντας να διατηρησω την πυκνοτητα της ντουφεκιας μου οσο γινεται εστω και για λιγο θα αφησω το 3-2 chock για τυχον τριχες η κανενα περτικο !
στο θεμα χαρτουτσιας τωρα
νο1 lambro dispersante 36gr no6
νο2 lambro direct 34gr no7.5
νο3 saga dispersante 34gr no7

η σειρα που τες εβαλα ειναι τυχαια αφου δεν εχω παιξει ποτε τες πρωτες 2 αλλα απο αυτα που διαβασα hmmm !

καποια αλλη εισηγηση ?
Σωτήρη, αν και δεν κυνηγώ αυτό το θήραμα, πρέπει να μας πεις πως σηκώνεις το θήραμα και σε ποια απόσταση είναι οι βολές σου. Κυνηγάς στο πυκνό;

νο2 lambro direct 34gr no7.5

Για την lambro μπορώ να πω πως είναι εξαιρετική αλλά μέχρι τα 20 μέτρα. Πιο πέρα δεν δουλεύει.

Το θέμα με το choke πρέπει να το δεις λίγο. Αν οι τουφεκιές σου είναι κοντινές 15-20 μέτρα εκεί θα σου δουλέψει το 5 choke και με ένα καλής ποιότητας φυσίγγιο μάλλινης τάπας σε 6-7νο είσαι καλυμμένος και με το παραπάνω. Αντιλαμβάνομαι ότι δύσκολα θα πας από το 3 στο 5, γιαυτό και το 4 είναι μια πολύ καλή λύση. Εμένα είναι το αγαπημένο μου και το έχω για όλα τα κυνήγια.

Για την saga dispersante 34gr no7 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Ας μας πουν αυτοί που την χρησιμοποιούν.

Εγώ απλά θα σου πω rottweil waidmannsheil pappe no. 7 36gr σε ανοικτό τσοκάρισμα!!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
BAIKAL 1980

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

sotiris!129 έγραψε:φιλε μου τα καλλιζια εν μες το παιχνιδι ... οκ ηταν ασχημα αλλα shit happens και στα καλητερα σπιτια !
Προσωπικα δεν ανοιγω ποτε τα chock μου το 3-2 ειναι θεμα ψυχολογιας πλεων και οχι θεμα ανοιγματος της ντουφεκιας αν αλλαξω chock τοτε θα νιωθω ανασφαλεια με αποτελεσμα καλλιζια !
επειδη εκτος απο φραγγολινες φετος θα αυξησω και της εξορμησεις που κανω και για την μπεκατσα θελω να δοκιμασω απο την αρχη τουτες τες 3 για να δω τι παιζει !

...3-2 φιλε μου εβαλα φετος εγω που κυνηγω μονο φασσες!!απλα ανοιξε το πρωτο σου...βαλε ενα 4αρη....τζαι αμα πεσει η πρωτη...μια χαρα ψυχολογια ε να εχεις!!!δεν βλεπω νοημα στο να παιζεις τοσο κλειστα τσιοκ σε περδικι μπεκατσα και φραγκολινα!μια χαρα φυσιγγια ειναι αυτα που ειπες...οπως και σε μεγαλη εκτιμηση εχω την victory πρασινη με ταπα...απλα δεν την πολυ δουλεψα γιαυτο δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος...
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από spidis »

sotiris!129 έγραψε:Εχοντας κατα νου να σταματησω το ευκαιριακο της κυνηγι και να το γυρισω στο francolin maniac!129 και με βαση τες περσυνες μου βολες στο θηραμα αυτο αλλα πανω απολα και στα 4 καλλιζια που ηταν τρομακτικα εκατσα και σκεφτικα τα 3 φυσιγγια που θα μπορεσουν να με βοηθησουν φετος στο κυνηγι της κουκλας !
θελοντας να διατηρησω την πυκνοτητα της ντουφεκιας μου οσο γινεται εστω και για λιγο θα αφησω το 3-2 chock για τυχον τριχες η κανενα περτικο !
στο θεμα χαρτουτσιας τωρα
νο1 lambro dispersante 36gr no6
νο2 lambro direct 34gr no7.5
νο3 saga dispersante 34gr no7

η σειρα που τες εβαλα ειναι τυχαια αφου δεν εχω παιξει ποτε τες πρωτες 2 αλλα απο αυτα που διαβασα hmmm !

καποια αλλη εισηγηση ?
ΦΙΛΕ ΣΩΤΟ Ο ΣΟΛΩΝΑΣ ΕΧΕΙ ΕΞΕΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΟΝΙ ΜΕ ΤΗΝ VICTORY DISPENSER 32GR, ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΦΡΑΝΓΚΟΛΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ. THINK ABOUT IT
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

sotiris!129 έγραψε:φιλε μου τα καλλιζια εν μες το παιχνιδι ... οκ ηταν ασχημα αλλα shit happens και στα καλητερα σπιτια !
Προσωπικα δεν ανοιγω ποτε τα chock μου το 3-2 ειναι θεμα ψυχολογιας πλεων και οχι θεμα ανοιγματος της ντουφεκιας αν αλλαξω chock τοτε θα νιωθω ανασφαλεια με αποτελεσμα καλλιζια !
επειδη εκτος απο φραγγολινες φετος θα αυξησω και της εξορμησεις που κανω και για την μπεκατσα θελω να δοκιμασω απο την αρχη τουτες τες 3 για να δω τι παιζει !
Οκ, αν είναι θέμα ψυχολογίας τότε μην το αλλάξεις και πήγαινε καθαρά σε φυσίγγιο διασποράς!

NSI DISPERSANTE 34gr. 7 Αν τα βρεις...
και τα SAGA που προανέφερες!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

sotiris!129 έγραψε:Εχοντας κατα νου να σταματησω το ευκαιριακο της κυνηγι και να το γυρισω στο francolin maniac!129 και με βαση τες περσυνες μου βολες στο θηραμα αυτο αλλα πανω απολα και στα 4 καλλιζια που ηταν τρομακτικα εκατσα και σκεφτικα τα 3 φυσιγγια που θα μπορεσουν να με βοηθησουν φετος στο κυνηγι της κουκλας !
θελοντας να διατηρησω την πυκνοτητα της ντουφεκιας μου οσο γινεται εστω και για λιγο θα αφησω το 3-2 chock για τυχον τριχες η κανενα περτικο !
στο θεμα χαρτουτσιας τωρα
νο1 lambro dispersante 36gr no6
νο2 lambro direct 34gr no7.5
νο3 saga dispersante 34gr no7

η σειρα που τες εβαλα ειναι τυχαια αφου δεν εχω παιξει ποτε τες πρωτες 2 αλλα απο αυτα που διαβασα hmmm !

καποια αλλη εισηγηση ?
ΣΩΤΗΡΗ.....ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΩΡΑ.....ΠΑΣ ΣΤΙΣ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΚΥΛΟ..... ΜΕ 2*-3* :o :o :o

ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ,ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ,ΟΡΤΥΚΙΑ,ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΜΕ VICTORY DISPENSER Ν9 ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ Ν8 ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ..... KAI ΜΕ ΒΓΑΛΜΕΝΑ ΤΑ ΤΣΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ULTRA LIGHT,ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ.... ;)

ΑΜΑ ΣΤΟ ΕΝΔΙΜΗΚΟ ΣΩΤΗΡΗ ΜΟΥ ΠΕΖΕΙΣ 2*-3* :?: ΤΙΣ ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ ΤΙ ΠΕΖΕΙΣ :?:

ΑΠ'ΟΤΙ Ε ΚΑΤΑΛΑΒΑ...ΓΡΑΦΟΥΜΕ-ΓΡΑΦΟΥΜΕ-ΓΡΑΦΟΥΜΕ...ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΟΛΑ....... ΤΟΥ ΒΡΟΝΤΟΥ :?

Α.....ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ.... ΠΥ-ΚΝΟ-ΤΗ-ΤΑ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
ASSIELIAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:17

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από ASSIELIAS »

καλα ρε φιλε εσυ με 8 κ 9 νουμερο και με ανοιχτο τσοκ παιζεισ πανω απο 15 μετρα αυτα τα πουλια?δεν λυπασε που τα χτυπας και και δεν πεθαινουν. . .εγκλημα..... δεν ειρωνευομαι αλλα μην μασ κοροιδευετε κιολας
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Φυσιγγια Φραγκολινας

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΜΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΣΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΤΟΥΣ ΠΑΙΖΑΜΕ ΜΕ 8ΝΟΥΜΕΡΟ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
EPANIEL POWER
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ”