κυνηγετικα αρβυλα

Απάντηση
dimitris savva

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από dimitris savva »

Hercules έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Δεν ξερω σιγουρα πρεπει να ειναι γυρω στα 180-200 απ οτι ακουσα.

Φίλε Στέφανε, είχα τα Aigle Genet GTX, που είναι το προηγούμενο μοντέλο από τα Αρτεμις, με δέρμα nubuck. Άντεξαν 6 χρόνια και ήταν ότι καλύτερο είχα δοκιμάσει σε θέμα αρβυλο, με μεγάλη διαφορά αφού τα εδάφη που κυνηγώ και πηγαίνω για εκπαιδευτικά είναι πετρώδη και τα άρβυλα φθέιρονται πολύ εύκολα.

Μετά τα Crispi, Beretta από τα οποία δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, έχω πάρει πρόσφατα τα AKU Jager High Top GTX. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη ακόμη για θέμα αντοχής αλλά έιναι το πιο άνετο και στιβαρό άρβυλο που έχω φορέσει. Η σόλα του είναι εξαιρετική και είναι πάρα πολύ ξεκούραστο άρβυλο, πιο ξεκούραστo και από αθλητικό παπούτσι θα έλεγα. Το θέμα όμως είναι να αντέξουν 2-3 σεζόν.
Επια τα 150 .
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από stelios--- »

http://www.lowaboots.com/catalog/hunter ... 08860492/2

Tα εχει δοκιμασει κανενας???
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
istriano ®

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από istriano ® »

stelios--- έγραψε:http://www.lowaboots.com/catalog/hunter ... 08860492/2

Tα εχει δοκιμασει κανενας???
Στελιο ενας πολλα σημαντικος παραγοντας ειναι το βαρος τον αρβυλων. 4.40lb υπολογιστο σε kg και μετα προχωρα.
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Demetris »

4.40lb ειναι το βαρος του ζευγαριου, ειναι βαρετες η αληθεια αλλα ειναι πολυ ανθεκτικες, συγκυνηγος μου που τις εχει παει για 4η σεζον και δεν εχουν παθει το παραμικρο
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Hercules έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Δεν ξερω σιγουρα πρεπει να ειναι γυρω στα 180-200 απ οτι ακουσα.

Φίλε Στέφανε, είχα τα Aigle Genet GTX, που είναι το προηγούμενο μοντέλο από τα Αρτεμις, με δέρμα nubuck. Άντεξαν 6 χρόνια και ήταν ότι καλύτερο είχα δοκιμάσει σε θέμα αρβυλο, με μεγάλη διαφορά αφού τα εδάφη που κυνηγώ και πηγαίνω για εκπαιδευτικά είναι πετρώδη και τα άρβυλα φθέιρονται πολύ εύκολα.

Μετά τα Crispi, Beretta από τα οποία δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, έχω πάρει πρόσφατα τα AKU Jager High Top GTX. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη ακόμη για θέμα αντοχής αλλά έιναι το πιο άνετο και στιβαρό άρβυλο που έχω φορέσει. Η σόλα του είναι εξαιρετική και είναι πάρα πολύ ξεκούραστο άρβυλο, πιο ξεκούραστo και από αθλητικό παπούτσι θα έλεγα. Το θέμα όμως είναι να αντέξουν 2-3 σεζόν.
Το θεμα ειναι οτι τα αρβυλα που ειναι μαλακα και κανουν για περπατημα φθειρονται ευκολα οταν παεις σε "παλιοτοπους". Τα σκληρα αντεχουν αλλα εν καμνουν για πολυωρο περπατημα. Παντος τα Aigle Αrtemis 2 φαινονται σαν μεση λυση. Τωρα να δουμε...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
axerkwtis

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από axerkwtis »

Αν καποιος γνωριζει θελω μια πληροφορια..εχω τα Orizo με το προστατευτικο μπροστα καπου το εβαλαν φωτο κ συζητηθηκε αλλα δεν το βρηκα..απο πλευρας ανθεκτικοτητας ειναι καλο λιγο βαρετο κ σκληρο..ειδικα με την πλατυποδια ερχεται μια φαση π δεν μπορεις ειδικα τωρα το καλοκαιρι..

Η ερωτηση μ..
Υπαρχει τροπος να μαλακωσει το δερμα;;;
Η βαζελινι π βαλαμε στο στρατο θα βοηθησει ή εχει κατι αλλο..παντα αλλαζω πατους βαλω των αθλητικων κ επειδη εφθαρηκε σε καποια σημεια μαλλον εν κεινο π φταιει αλλα κ η σκληροτητα..
Αν καποιος γνωριζει ας βοηθησει
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

εγω εχω τα τσιρουκα που κι εμενα ηταν σκληρα και αγορασα κρεμα που ειδικη για αρβυλα της ιδιας μαρκας και εμαλακωσαν παρα πολλα ρε φιλε νομιζω πουλουν ολα τα κυνηγετικα ειδη!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Γιατρός »

Δεν ξέρω που έβαζες βαζελίνη στο στρατό αλλά μην την βάλεις σε κυνηγετικά αδιάβροχα μποτάκια και με goretex ή άλλη μεμβράνη
Θα κλείσεις τους πόρους και θα καταστραφεί
Επίσης ότι ξημαρησιά και βιλιά θα κολλήσει πάνω στην βαζελίνη
Είναι παράγωγο του πετρελαίου
Πάρε την ανάλογη κρέμα ανάλογα με το δέρμα και την εταιρεία

Πλατυποδία-μπότες χωρίς έλεγχος της σόλας εσωτερικής δεν γίνεται όπως και τα γυαλιά μυωπίας
http://www.superfeet.co.uk/default.aspx
http://sorbothane.gr/model.php?show=full-rigid-arch

Κάλτσες δεν πρέπει να δημιουργούν υπερθέρμανση στο πόδι κτλ κτλ κτλ

"Οι μπότες είναι τόσο καλές όσο οι κάλτσες που φοράμε "
Γιατρός
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
axerkwtis

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από axerkwtis »

Μπορεις να μ δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για την κρεμα;
Επιασα μιαν Kiwi Camp dry mink oil λεει για αδιαβροχοποιηση κ συντηρηση..εν τους εβαλα ποτε κατι αλλο
Γιατρε κανενας εν ερκετουν αμαν εκαμνα μπανιο γιαυτο την βαζελινη μονο πας τα αρβυλα στο ΚΕΝ εκαταφερα να βαλω δυστυχως...
Προχτες εβαλα κ λαθος καλτσες μετα το καταλαβα..
Δεν ειναι goretex παντως αλλα υποδιεστερο
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: κυνηγετικα αρβυλα

Δημοσίευση από Γιατρός »

axerkwtis έγραψε:Μπορεις να μ δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για την κρεμα;
Επιασα μιαν Kiwi Camp dry mink oil λεει για αδιαβροχοποιηση κ συντηρηση..εν τους εβαλα ποτε κατι αλλο
Γιατρε κανενας εν ερκετουν αμαν εκαμνα μπανιο γιαυτο την βαζελινη μονο πας τα αρβυλα στο ΚΕΝ εκαταφερα να βαλω δυστυχως...
Προχτες εβαλα κ λαθος καλτσες μετα το καταλαβα..
Δεν ειναι goretex παντως αλλα υποδιεστερο
Ζέστανε το Mink oil με ένα αναπτήρα και με ένα πινέλο άπλωσε ένα λεπτό στρώμα στο δέρμα (full grain ή σκληρό δέρμα όχι suede)
Πριν άφησε το δέρμα έξω στον ήλιο 15 λεπτά για να ανοίξουν οι πόροι
Κάνε το 2-3 φορές και θα με θυμηθείς κάθε φορά άμαν στεγνώνει
Για το ντους άλλη ώρα
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”