Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από kypros »

Αρα γρηγορη να μεινουμε σπιθκια μας τζε κανει αφου εν ουλλα μπουρδ***λο δαμεσα?
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

andreas78 έγραψε: αναγνωρισμένους όμιλους φυλής σκύλων φέρμας,
???
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
andreas78

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από andreas78 »

sotiris!129 έγραψε:
andreas78 έγραψε: αναγνωρισμένους όμιλους φυλής σκύλων φέρμας,
???
Που εχουν εθνικούς και διεθνείς κριτές εργασίας κατάλληλους να κρίνουν ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ενα σκύλο φέρμας....καθαρόαιμους, άγραφους και τυχόν ημιαιμους.
Μπεκατσα= Φέρμα.


@ προσθέτω για να μην παρεξηγηθώ, ότι και τα spaniel προσφέρουν ανεπανάληπτες συγκινήσεις!!!!!!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

andreas78 έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:
andreas78 έγραψε: αναγνωρισμένους όμιλους φυλής σκύλων φέρμας,
???
Που εχουν εθνικούς και διεθνείς κριτές εργασίας κατάλληλους να κρίνουν ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ενα σκύλο φέρμας....καθαρόαιμους, άγραφους και τυχόν ημιαιμους.
Μπεκατσα= Φέρμα.


@ προσθέτω για να μην παρεξηγηθώ, ότι και τα spaniel προσφέρουν ανεπανάληπτες συγκινήσεις!!!!!!
sry φιλε μου αλλα αυτο μου φενεται αδυνατον να γινει πρακτικα !
δηλαδη τι, θα παν ζιαμε 10 000 κυνηγοι με 20 000 σκυλους και θα τους πουν ετους φερμαρουν? θα φαν ενα αιωνα να τους ελεξουν 1-1 !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
andreas78

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από andreas78 »

Σωτήρη μου,
Υπάρχουν πάνω απο 15 Κύπριοι κριτές εργασίας, η διαδικασία δεν ξεπερνα τα 15 λεπτά, λογικο ειναι να καθοριστούν ημερομηνίες και περιοχές σε όλη τη Κύπρο όπου θα διεξαχθεί ο έλεγχος.
Επίσης εχε υπόψιν σου ότι το 60%-70% απο τα σκυλιά που ειναι καθαρόαιμα, εχουν ήδη ΕΦΥΠ.
Ο αριθμός που αναφέρεις και με κάθε επιφύλαξη μου φενεται υπερβολικός, ούτε οι μισοί απο αυτούς που αναφέρεις δεν πιστεύω να παρουσιαστούν.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

andreas78 έγραψε:Σωτήρη μου,
Υπάρχουν πάνω απο 15 Κύπριοι κριτές εργασίας, η διαδικασία δεν ξεπερνα τα 15 λεπτά, λογικο ειναι να καθοριστούν ημερομηνίες και περιοχές σε όλη τη Κύπρο όπου θα διεξαχθεί ο έλεγχος.
Επίσης εχε υπόψιν σου ότι το 60%-70% απο τα σκυλιά που ειναι καθαρόαιμα, εχουν ήδη ΕΦΥΠ.
Ο αριθμός που αναφέρεις και με κάθε επιφύλαξη μου φενεται υπερβολικός, ούτε οι μισοί απο αυτούς που αναφέρεις δεν πιστεύω να παρουσιαστούν.
hmmm τι να πω θα διξει...
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
dimitris savva

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από dimitris savva »

Θελω να μου πειτε ειλικρινα αν εισαστε πραγματικοι κυνηγοι , ποσες φορες ακουσατε οτι παιχτικαν λαγοι στο κυνηγι του ορτυκιου που δικαιουσε να παρεις σκυλο. Δεν θελω να αναφερετε ονοματα αλλα αριθμο πχ 1,2....
Να σας πω εγω που κυνηγω στο βουναρο εδω και χρονια και κυνηγω το ορτυκι χωρις σκυλο , παλια καθε εξορμηση εβλεπα και λαγο , τωρα αν εισαι τυχερος μπορεις να δεις κανενα. Φετος ειδα ενα.
Ενα παραδειγμα ενας που ειναι το σπιτι του κοντα στον κυνηγοτοπο σε καποιο χωριο και δεν θα παει ουτε με το αυτοκινητο του, και εχει η το σπιτι του η γνωστους του κοντα , οταν πεταχτει λαγος δεν θα τον παιξει και να πιασει και ενα τηλ, να ερθουν να τον παρουν????
Ξερω οτι ειναι ενα απο τα πιο ωραια κυνηγια , αλλα θελουμε πολλη δουλεια για να μπορεσουμε να πιασουμε τετοια αδεια, και η γνωμη μου ειναι οτι θα αργισουν πολυ να δωσουν τετοια αδεια .
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Yiannis »

Το καλο ειναι οτι τωρα μιλας με επιχειρηματα και δεν αναφερεις αλλα κυνηγια, λαγους, ιχνηλατες κτλ. χαιρομε και μεσα απο διαλογο ολα γινοντε και ολα κρινοντε στην ουσια τους.
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από stelios--- »

ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΑΣΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ........ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ...........ΕΧΕΙΣ ΠΜ....
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Anthimos »

dimitris savva έγραψε:Θελω να μου πειτε ειλικρινα αν εισαστε πραγματικοι κυνηγοι , ποσες φορες ακουσατε οτι παιχτικαν λαγοι στο κυνηγι του ορτυκιου που δικαιουσε να παρεις σκυλο. Δεν θελω να αναφερετε ονοματα αλλα αριθμο πχ 1,2....
Να σας πω εγω που κυνηγω στο βουναρο εδω και χρονια και κυνηγω το ορτυκι χωρις σκυλο , παλια καθε εξορμηση εβλεπα και λαγο , τωρα αν εισαι τυχερος μπορεις να δεις κανενα. Φετος ειδα ενα.
Ενα παραδειγμα ενας που ειναι το σπιτι του κοντα στον κυνηγοτοπο σε καποιο χωριο και δεν θα παει ουτε με το αυτοκινητο του, και εχει η το σπιτι του η γνωστους του κοντα , οταν πεταχτει λαγος δεν θα τον παιξει και να πιασει και ενα τηλ, να ερθουν να τον παρουν????
Ξερω οτι ειναι ενα απο τα πιο ωραια κυνηγια , αλλα θελουμε πολλη δουλεια για να μπορεσουμε να πιασουμε τετοια αδεια, και η γνωμη μου ειναι οτι θα αργισουν πολυ να δωσουν τετοια αδεια .

Φίλε δημήτρη η παρουσια σκυλου δεν προυποθετει παρανομια....Στο Λατουρο προπερσι 2 ανθρωποι βγηκαν για εκπαιδευτικο Σαββατο κι εβγαλαν ενα λαγο , ο λαγος επηεν σ ενα κυριο που εκαθετουν διπλα απο τ αυτοκινητο κι επαιζε μελισσοφαους τζαι πουλλουθκια , εδιπλωσεν τον τον εβαλε στ αυτοκινητο κι εφυγε!

Στον αγιο Θεωδορο στην καθημερινη μεσα σε κατι τριφιλλια 5 νεαροι εσηκωσαν μιαν φραγκολινα ( νομιζω εσυραν της τζαι οι 5 εκαμαν την πατσιαουρα) οπως επισης πουλλουθκια, κλωρκους, δακκανουρες , πουπουξιους ! ( μονο για τον λαγο κοφκουμε φλέβες????)

Σε γνωστη περιοχη της λευκωσιας για τρασιηλες , τα γνωστα ποστα διπλα απο τ αυτοκινητα με τα μηχανακια ( τι ρομαντικο κυνηγι) κατεβηκα να δω μια ποτιστρα 150 μακρια και πατησα ενα λαγο ο οποιος επηεν πανω τους , επαιξαν τον τζαι εκαμναν χαζια '' ανοιξε του τζαι την πορτα να μπει μες τ αυτοκινητο , θεκκιου μαστρε , ατε ρε παμε να καμουμε τα φλαγκουθκια κτλ ηταν τα σχολια φευγοντας τα επόμενα 3 λεπτα αφου εφκαλα τον λαιμο μου που τις φωνες......

Τωρα οσον για το βουναρο φίλε , ισως εχεις δικιο , αλλα μπορω να σου υποδειξω 3 απαγορευμενες περιοχες κοντα στη Ψημολοφου , οπου νεαρος επιστρεφοντας απο τα κλαμπς πηγαινα ενα γυρο να καμω καταμετρηση κι εβρισκα 7 -8 λαγους κι εκαμνα το χαζι τους ...Αυτη τη στιγμη δεν εχει ιχνος λαγους . Στην περιοχη απαγορευεται το κυνηγι εδω και 20 χρόνια ....

Μπορω να γραφω συνεχεια παραδειγματα που ταλαιπωρουν το κυνηγι . Φίλε Σαββα παραθετω στη δημοσιευση σου επειδη αναφερες τον βουναρο οπου συμφωνω μιας κι ειχα την τυχη να συνοδευσω τον πατερα μου σε κυνηγια εκει σε πολυ νεαρη ηλικια και εκει ηταν που ειδα εγω πρωτη φορα τον πατερα μου να κτυπα λαγο σε ηλικια 6 χρονών.

μηπως φίλε ειναι και πολλα αλλα που συντηνουν στο γιατι ερημωσε ο " βουναρος " ομως και δεν φταιν οι κυνηγοι ορτυκιων με σκυλο??
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”