Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Απάντηση
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από 635marios »

τα περασματα των τρυγονιων μεχρι τισ 15 μαιου που ειναι η αδεια θα εχουν σταματιση εντελοσ .τα τρυγονια αν δουμε που τσιαι που κανενα ειναι τρυγονια που θα μεινουν να γεννισουν .ασ συγκεντροθουμε στα κορακοιδη να τα λιανουμε και οι παρανομοι θα ειναι παντα παρανομοι .η αδεια που θα δωση θα ειναι με συνοδεια θυροφυλακα .με δυλομενεσ περιοχεσ οπου υπαρχουν κορακοιδη .δυσκολα θα παρανομιση καποιοσ .τουλαχιστον να γλιτωσουν λιγα περτικουδκια .τζινοι που εναντιωνοντε για την αδεια δεν εχουν υποθεση .ο φοβοσ φερνει κολαση .
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από master »

Κανένας δεν είπε ότι είμαστε εναντίον στην άδεια αυτή, η οποία στόχο έχει την προστασία του θηράματος. Αλλά αυτά με την συνοδεία θηροφύλακα τα έχουμε ξανακούσει. Ποιοί από εσάς που πήγαν παλαιότερα (πάντα δίναμε ονόματα, αρ. ταυτότητας και αριθμό άδειας κυνηγίου) είχαν συνοδεία θηροφύλακα ή ελέγθηκαν από την θήρα. Ελάχιστοι σας πληροφορώ!!

Εγώ προσωπικά πιστέυω ότι η καταπολέμηση των κορακοειδών (κορώνοι, καρακάξες) με όπλο δεν είναι αποτελεσματική όσο άλλες μεθόδοι. Θέλουμε να εθελοτυφλούμε, μπορούμε! Λυπούμαι που το λέω αλλά αυτοί είμαστε. Δυστυχώς δεν είμαστε μια κοινωνία αγγελικά πλασμένη, κοιτάξετε γύρω σας και μπορείτε να το διαπιστώσετε. Δηλαδή το ταμείο θήρας περιμένει την καταπολέμιση των κορακοειδών από αυτή την άδεια? Αν είναι έτσι, ζήτω που καήκαμε. Δεν κατηγορώ κανένα, αλλά προβληματίζουμαι και θέτω επωτήματα. Παίζεις ένα κοράζινο τζιαί οι υπόλοιποι εν ξανακοντεύκουν τζιαμέ ούτε του χρόνου.
Το κυνήγι αυτό και για να έχει αποτέλεσμα θα πρέπει από πριν να γίνει μελέτη και να υπάρχει διάθεση και όρεξη από μεγάλες ομάδες κυνηγών σε συγκεκριμένες περιοχές (π.χ. σκουπιδότοποι) που μπορούν να επιλεγούν από την θήρα.

Αυτά για περισυλλογή.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από Rai »

master έγραψε:Κανένας δεν είπε ότι είμαστε εναντίον στην άδεια αυτή, η οποία στόχο έχει την προστασία του θηράματος. Αλλά αυτά με την συνοδεία θηροφύλακα τα έχουμε ξανακούσει. Ποιοί από εσάς που πήγαν παλαιότερα (πάντα δίναμε ονόματα, αρ. ταυτότητας και αριθμό άδειας κυνηγίου) είχαν συνοδεία θηροφύλακα ή ελέγθηκαν από την θήρα. Ελάχιστοι σας πληροφορώ!!

Εγώ προσωπικά πιστέυω ότι η καταπολέμηση των κορακοειδών (κορώνοι, καρακάξες) με όπλο δεν είναι αποτελεσματική όσο άλλες μεθόδοι. Θέλουμε να εθελοτυφλούμε, μπορούμε! Λυπούμαι που το λέω αλλά αυτοί είμαστε. Δυστυχώς δεν είμαστε μια κοινωνία αγγελικά πλασμένη, κοιτάξετε γύρω σας και μπορείτε να το διαπιστώσετε. Δηλαδή το ταμείο θήρας περιμένει την καταπολέμιση των κορακοειδών από αυτή την άδεια? Αν είναι έτσι, ζήτω που καήκαμε. Δεν κατηγορώ κανένα, αλλά προβληματίζουμαι και θέτω επωτήματα. Παίζεις ένα κοράζινο τζιαί οι υπόλοιποι εν ξανακοντεύκουν τζιαμέ ούτε του χρόνου.
Το κυνήγι αυτό και για να έχει αποτέλεσμα θα πρέπει από πριν να γίνει μελέτη και να υπάρχει διάθεση και όρεξη από μεγάλες ομάδες κυνηγών σε συγκεκριμένες περιοχές (π.χ. σκουπιδότοποι) που μπορούν να επιλεγούν από την θήρα.

Αυτά για περισυλλογή.
Πολύ καλά τα λές....
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
ASE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Απρ 2011, 19:29

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από ASE »

635marios έγραψε:φιλε woodpigeonhunter δεν ειναι σωστο να φκαινεισ και να μασ κατηγορεισ οτι θα παιξουμε τρυγονια και φασσεσ .παρανομοι δεν ειμαστε .εν να παμα μαι δικα μασ εξοδα να παιξουμε κοραζινουσ και καρακαξεσ για να βρισκεισ αυριο το αυγουστο να παιζεισ .αν γνωριζεισ ατομα μου ειπαν για τρυγονια και φασσεσ να πιασεισ τη θηρα να τουσ αποκλισει απο τισ εξορμισεισ διοτι οι αδειεσ ειναι ονομαστικεσ .και θα συνοδευοντ6ε οι κυνηγοι με τη θυρα .αν θελεισ να ξαναπεξεισ φασεσ και τρυγονια πιενε γραφτου να παεισ στα κορακοιδη γιατι αλλο κανενα δυο χρονια δεν θα αφισουν τιποτε
ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

ASE έγραψε:
635marios έγραψε:φιλε woodpigeonhunter δεν ειναι σωστο να φκαινεισ και να μασ κατηγορεισ οτι θα παιξουμε τρυγονια και φασσεσ .παρανομοι δεν ειμαστε .εν να παμα μαι δικα μασ εξοδα να παιξουμε κοραζινουσ και καρακαξεσ για να βρισκεισ αυριο το αυγουστο να παιζεισ .αν γνωριζεισ ατομα μου ειπαν για τρυγονια και φασσεσ να πιασεισ τη θηρα να τουσ αποκλισει απο τισ εξορμισεισ διοτι οι αδειεσ ειναι ονομαστικεσ .και θα συνοδευοντ6ε οι κυνηγοι με τη θυρα .αν θελεισ να ξαναπεξεισ φασεσ και τρυγονια πιενε γραφτου να παεισ στα κορακοιδη γιατι αλλο κανενα δυο χρονια δεν θα αφισουν τιποτε
ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ
καλημερα φιλοι μου!
εγω εν εκατηγορησα κανενα. κι εγω εν να παω στην καταπολεμηση οπως εκαμνα παντα αμα ειχε κυνηγι κορακοειδων.
απλως ειπα οτι εν καλα οργανωμενο και οτι για να γινει παρανομια πρεπει να εχει χερι μεσα η θηρα.
με επαρεξηγησες φιλε 635!!
εγω ξερω πιο καλα που πολλους ποσο επολληνε η φασσα! απλα μακαρι να μην εχουμε παρανομιες που καποιους ανεγκεφαλους και νηστικους!! εγω δεν αναφερτηκα σε κανενα προσωπικα!!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από kypros »

Καλα οργανωμενο φιλε μακαρι να ειναι αλλα αμφιβαλω...το πιο απλο και αποτελεσματικο θα ηταν να ενοικιαζε ενα αυτοκινητο της θηρας και ενα θυροφυλακα ο καθε συλλογος για μια η δυο μερες και το αυτοκινητο αυτο και ο θηροφυλακας να συμετιχε στη εξορμηση του συλογου, εστο και με καταπολεμιση χρησιμοποιοντας το αυτοκινητο που ειναι η πιο αποτελεσματικη ειδικα για καρακαξες....τελιωνεις, πληρωνεις και παει ο θηροφυλακας και το αυτοκινητο στο επομενο συλλογο.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από master »

Κύπρο, έβαλες τους δύσκολα! Αυτοκίνητα ενοικιάσεως?

Καλά ρε παιδιά εσείς που λέτε ότι είναι τόσο καλά οργανωμένο, γράψετε μας λεπτομέρειες, γιατί αυτά τα λίγα που εγώ έμαθα δεν με έπεισαν. Πότε ξεκινά, πως θα διεξάγεται και ποιές οι βασικές αλλαγές ή καινοτομίες από άλλες χρονιές, έτσι ώστε να έχουμε έλεγχο και ταυτόχρονα αποτέλεσμα?

Να διευκρινήσω. Η δική μου παρέα πάντοτε συμμετείχε σε αυτού του είδους την καταπολέμηση, πάντοτε και μόνο στις περιοχές που κυνηγούμε (χωρίς συνοδεία) και ποτέ κανένας δεν έκανε την παραμικρή παρανομία. Όμως τα αποτελέσματα μας δεν σας το κρύβω ότι ήταν πενιχρά. Γνωρίζαμε από πριν ότι απλά θα ήταν ένας περίπατος στην φύση και τίποτε άλλο. Το συνδιάζαμε με άλλες δραστηριότητες όπως ποτίστρες, ποντικοπαγίδες, μάζεμα σκουπιδιών κ.τ.λ.
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από pavlos »

Το να δινεις οπλο στο Κυπριο κυνηγο τετοια εποχη καθε αλλο παρα καταπολεμησει θα κανει, απλως ειναι η ευκολη λυση για τους αρμοδιους. Στο τελος της ημερας ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι και οι λαθροθηρες και οι νομιμοι. Υπαρχουν πιο αποτελεσματικες μεθοδοι απο το οπλο. Εθελοντες με τη συνοδεια 1 θηροφυλακα για κατασκευη και τοποθετηση παγιδων.
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από pambs »

Ο κοραζινος θελει το αεροβολακι του. Αλλα και τζεινο απαγορευετε :(


Sent from my iPad mini using Tapatalk HD
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

πριν 2 χρονια εκαμαν το ιδιο!
με συνοδεια θηροφυλακων. εγυριζαμε με τα αυτοκινητα και επεζαμε και εγυριζε και η θηρα μες την περιοχη μας και ετηλεφονουσε μας κιολας καθε λιο να δουν που ειμαστε.
τουλαχιστον δαμε στην περιοχη μου ρε παιδια εν εγινε παρανομια ξερω σιουρα.
αλλα με τα αυτοκινητα μονο πεζεις κορονους. αν κατσεις καπου να περιμενεις η να περπατας εν καμνις τπτ!
10 ομαδες περιπου 120 κορακοειδη πριν 2 χρονια!
περσι εν μας εδωσαν κυνηγι....
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΥΛΙΣΟΥΝ ΟΛΑ ΟΜΑΛΑ!!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”