ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

να σας πω και εγώ την δικη μου εμπειρία αλλα ωραία εμενα που νομίζω δεν θα ξανά ζήσω καλύτερη ήταν πριν 8 χρονια κυνήγι στο τρόοδος έπεσε πληροφορία για "τρυονοτσικλες" ότι ήταν χιλιάδες παο εγώ ο παππούς μου ο παπας μου και ένας φίλος του παππου μου ομίχλη στην διαδρομή προς το τρόοδος δεν εβλέπαμε την μούτι μας ένας αέρας άστα να πάνε πήγαμε με το ζόρι εκεί πρέπει να είχε τουλάχιστον 3000 κυνηγούς από όλη την κύπρο ήρταν μετά όσο και άρχισε να ξημερώνει "εσασε" ο καιρός ευτυχώς κατεβαίνουμε βρίσκουμε πόστο ο ένας πας τον άλλο ως η ώρα 9 έπιασα 1 μονο οι κυνηγοί έφευγαν διότι δεν είχε πουλια εξαφανίστηκαν μου λέει ο πατέρας μου πάμε να φιούμε και εν έχει tpt και του είπα αφού "εφαμεντιν" που την "εφαμε" κάτσε dame μπορεί να κινηθεί tpt έγινε 10:30 υπόψη από όλους τους κυνηγούς μακάρι να μείναμε καμια 30arka είπαν να κατεβουν κοπάδια με "τριονοτσικλες" συγκεκριμένα ήταν ένα κοπάδι που ήταν σύννεφο πρέπει να ήταν τουλάχιστον 500 άρχισε ο πόλεμος τελικός απολογισμός 54 εγώ μέχρι 11:15 μετά "ξαφανιστικαν" ήταν κάτι που δεν θα ξεχάσω ώσπου ζω
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από gptochos »

Ωραίες οι ιστορίες ;)

Πριν 4 χρόνια εγώ ο πατέρας μου τζαι οι θείοι μου. Αης Γιώρκης του Αλαμάνου. Ξεκινούμε την παγανιά μας τζαι εγώ μαζί με τον ένα μου θείο προχωρούμε πιο μπροστά τζαι βκαίνουμε πάνω στο δρόμο τζαι αφταίνουμε ένα τσιάρο τζαι αρκέψαμε τες λαφαζανιές τζαι τες πελλάρες ως συνήθως. Σαν επίναμε τον καφέ μας με το τσιάρο ακούω τον τζίρι μου Πάμπο ο Λαος πάνω σου τζαι ο σιυλος εβούραν τον. Περνά ο λαός που μεσα στα ποδκια του άλλου που ήταν πιο μπροστα (του Πάμπου) τζαι εν του σύρνει σιεπεδκια γιατι εξιπάστηκε :lol:

Ακούμε την μουγκαρκα του τζιρού μου ρε Γιωρκο ρε Πανίκο ο λαός πανω σας! Εμείς αρνι πασιη επιναμε τον καφέ μας τζαι το τσιαρουι μας :D . Σε μια φάση γυρίζουμε τζαι θωρούμε το λαο ερεξε 4 μέρα που μπροστά μας τζαι εμεις εν εσυγκινηθήκαμε. :mrgreen: Υστερα που μισο λεπτό ο τζιηρης μου τελευταιος και καταιδρωμένος με μια πιθαμη γλώσσα. ΡΕΕΕΕΕΕ ειδετε τον λαο? Ποιον λαο λαλω του! Ρε μα εν ερεξε που δαμέ? Οϊ λαλω του. Ρε μα εννα με πελλάνετε αφου εν έσιει άλλο τοπο να πάει! Ε αφού εν ερεξε που δαμε τι θέλεις να σου πω ότι ερεξε τζαι εν του εσύραμε λαλουμεν του :D Γυρεμο γυρεμο το λαο εν τον ήβραν εμεις εσυνεχίζαμε ακάθεκτοι το παραμύθι μας. Τελικά τζιηνη τη μέρα επιασαμε σύνολο 6 πέρτικους.

Μετά που 3 χρόνια σε χριστουγεννιάτικο τραπέζι είπαμεν του την αληθκεια για το συμβάν! Εννοείται ότι άκουσε η ράτσα μας τζαι η γενιά μας! :D Τζαι ποιου εν θα ακουεν αμαν έκαμνε έτσι :D

Άλλη ιστορία πριν 2 χρόνια επίαμε τσιηκλες στα λεύκαρα. Στο αυτοκινητο επέλλανα τους στο περιπαίξιμο οτί εννα του βαλω γυαλια σήμερα μαζί με τον Ζαναρδινιο (Zanardini). Επήα έκατσα στο ποστούι μου τζαι εκαρτερουν μπαμ μπουμ ερκούνταν μεσουρανες οι τσιήκλες μπαμ ο Ζαναρτινος επέφταν όπως το αγγούριν (2:1 τσιοκ). Τέλωσπαντων όσπου να φύουμε έπιασα 9 τσιηκλες τζαι οι άλλοι που 2-3! Εταραξα τους τα νευρα τους όσπου να πάμε έσσο :D
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
sotiris!129

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

πως να κανεις τον γιο σου κυνηγο !!!
step 1
το παιδι σε πολυ μικρη ηλικια πρεπει να ερχεται σε επαφη με αγριο θηραμα!

step 2
τα πρωτα σημαδια ερχονται οταν το παιδι ζηταει απο τον Αγιο Βασιλη οπλα και αλλα accessories του κυνηγιου
kai συναμα στα καρναβαλια θελει να ντυνεται κυνηγος

step 3
το παιδι εχει φτασει την ηλικια τον 8-10 χρονον και σε καθε κυνηγετικη εξωρμιση ξυπναει απο τες 7-8 το προι και σε περνει 333002324 φορες τηλεφωνο για να δει τι επαιξεν ο παπας του και οταν ξερει πως θα ερθεις σπιτι θα ψαχνει τες τσαντες για να βρει το θηραμα και να φωτογραφηθει μαζι του! στην ηλικια των 12 θα εχει τοση μεγαλη μανια με το κυνηγι που δεν θα μπορεις να του πεις οχι και να μην τον παρεις μαζι σου κυνηγι εστο και 1 φορα!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
sotiris!129

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

στα 9 του δεν χανει κυνηγετικη εξωρμιση
στα 11 του παιρνει το πρωτο του ορτικι στον Λατουρο
στα 12 του παιρνει τα πρωτα του 2 περδικια πρωτη κυριακη του 2010
στα 14 φετος δηλαδη 2012 παιρνει σε καθημερινη περιοχη την πρωτη του φασσα.
εν ανερχομενο ταλεντο ο μιτσης εν να μας βαλει γιαλλια... παει με τον γειτονα στους σκυλους, με τους παρεες του παπα μου κυνηγι οταν δε θα παει ο παπας μου, σκοπεφτηρια , ουλημερα μες τα χωραφκια
εν τα ξερω φετος εν να ντρεπουμασται να παμεν σπιτι :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από admin »

Πάντος το θέμα εν πολλά δυνατό φωτογραφίες ρετρό απο τα παιδικα΄μας χρόνια. Άτε κύριοι ανοίξε τα άλπουμ με τις κιτρινιασμένες φώτο
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από 'petros' »

ωραιες οι συμβουλες σου ρε Σωτηρη για το πως θα καμεις το γιο σου κυνηγο θα αρκεψω τελος του Νιομβρη μολις ερτει με το καλο εντατικα μαθηματα πρωι, μεσημερι, νυχτα.
Ο αδελφος μου οταν φευγαμε για κυνηγι με χιλια ζορκα να μεινει σπιτι γιατι ηταν μιτσις επερνε τους σκυλους του γειτονα (μικρα που εμεναν στο κλουβι )και εκαμνε βολτες στο βουνο μονος του.
Μια μερα ηρτε ενα διπλοκαμπινο το καλο γνωστοι μας και τον εφερε σπιτι αφου ηταν χασιμιος για ωρες και μας ειπαν οτι τον βρηκαν στο βουνο εκαμε παγανια μαζι τους σαν βουρκατορας και του εδωσαν και 1 περδικι δωρο.
Την επομενη εβδομαδα παλι σταθηκε στο δρομο και περιμενε την παρεα που γνωρισε και συνενοηθηκαν να παει μαζι τους παλι και τους εκαμε οτοστοπ που το πρωι και πηγε .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 'petros' την 31 Οκτ 2012, 10:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Lykoshillos

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Lykoshillos »

ΣΥΓΝΩΜΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΣΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΔΕΙΑ????????????????????
Lykoshillos

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Lykoshillos »

Αυτό που θέλω να θίξω φίλε, είναι να μην σου τύχει να σε παίξει ένας 11, 12, 14χρόνος.

Φυσικά και ασχολούμε από πάρα πολύ μικρός με το κυνήγι, αλλά αυτό είναι προσωπικό του καθενός από εμάς.

Δεν είναι την ενασχόληση με το κυνήγι που έθιξα. Το "πήρε ....." με το ασχολείται δεν νομίζω να είναι τα ίδια. Για να υπάρχει το όριο των 18χρονών στη νομοθεσία για κάποιο λόγο υπάρχει.

Επειδή όμως μου αρέσει η πρόκληση, σε φυσιολογικά και φιλικά πάντα επίπεδα, και επειδή τυγχάνει να είσαι ένας από τους διαχειριστές έχω μία ερώτηση να σου κάνω.

Θέλουμε να βελτιωθούμε, να αλλάξουμε ριζικά κουλτούρα και νοοτροπία, να αποκτήσουμε κυνηγετική παιδεία για την οποία σε άλλα ποστ γράφονται χιλίαδες λέξεις, να έχουμε κυνήγι και τα επόμενα χρόνια ή να ακουμπήσουμε το θέμα επιφανειακά και μόνο εκεί που μας συμφέρει? Τί θέλουμε τελικά?

Φυσικά για να είμαι εντελώς δίκαιος, ο λόγος της πιο πάνω τοποθέτησης μου προέρχεται από το γεγονός ότι δεν γίνεται από την μία να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τους πάντες και τα πάντα (δες "σσσσσσ" σε άλλο ποστ για αλεπούδες, καθώς επίσης "εκπαίδευση σκύλου σε απαγορευμένη περιοχή) και από την άλλη τα δικά μας να τα θεωρούμε πάντα σωστά.

Για το τέλος και ως υστερόγραφο, να σου πω ότι του γιού μου άρχισα του την ενασχόληση με το κυνήγι από την βρεφική ηλικία αλλά θα προσπαθήσω με κάθε τρόπο να είναι πάντα στα πλαίσια της νομοθεσίας.
Άβαταρ μέλους
leshi cy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 18:47

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από leshi cy »

οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω , ο σωτηρης δεν ειπε δοστε τον κοπελουδκιον ενα σιεπετον και ασ πιαν τα βουνα!!

...φιλε δεν νωμιζο κανενας μας στα 12 να μεν ηθελε να κρατει οπλο εστω και λιγο !!
απο εμας εξαρτατε να δοσουμε και να συμβουλεψουμε καθωσ και να επιτηρουμε ενα παιδι 12 χρονων με οπλο !!
...εκαμνα το βουρκαρη ουλλη μερα για τζινη την ωρα, που εσιε να συρω τζιε εγω τις σιεπεδκιες μου !! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από 'petros' »

leshi cy έγραψε:οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω , ο σωτηρης δεν ειπε δοστε τον κοπελουδκιον ενα σιεπετον και ασ πιαν τα βουνα!!

...φιλε δεν νωμιζο κανενας μας στα 12 να μεν ηθελε να κρατει οπλο εστω και λιγο !!
απο εμας εξαρτατε να δοσουμε και να συμβουλεψουμε καθωσ και να επιτηρουμε ενα παιδι 12 χρονων με οπλο !!
...εκαμνα το βουρκαρη ουλλη μερα για τζινη την ωρα, που εσιε να συρω τζιε εγω τις σιεπεδκιες μου !! :lol: :lol:
Εμενα επειδη δεν μου εδινε το οπλο ο πατερας πηγαινα βουρκατωρας του γειτονα στην ιδια παρεα ;)
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”