Άγρια Vs θηράματα εκτροφής σε αγώνες σκύλων

arthouros

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από arthouros »

ΚΥΡΙΕ ΑΚΗ
Θα ηθελα να μου ονομασεις ενα σκυλι δικιας σας εκτροφης που μπηκε με βαθμολογια σε αγωνες ΑΚΙ και απεκτησαν προσον εργασιας.
Απο το 2003 κανεις εκτροφη και τα 5 τελευταια χρονια ερχεσαι σε αγωνες .5 χρονια δεν ειναι αρκετα για ενα εκτροφεα να βγαλει εναν σκυλο που να διαγωνιζεται σε κυνηγετικους αγωνες?
Ποσα χρονια δηλαδη πρεπει να περασουν για να ειναι αρκετα?
Διαφημιση κοιτα ολα τα ποστ στο φορουμ που εχεις τα πληστα απο αυτα ειναι διαφημιση.
Εφοσον γνωριζω ο ομιλος αγγλικων δεικτων κανουν αγωνες ΑΚΙ στον αστρομερητη που υπαρχει αφθονο θηραμα(αγριο περδικι,ορτικι και φραγκολινες) κανουν κρυα επαναφορα και παιρνουν ποντους αρκετα σκυλια.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από 'petros' »

Μαλλον εποφελουντε τα σκυλια της κυπρου παρα το οτι αδικουντε.
Διαβασα χθες οτι σε ενα αγωνα VJP που ελαβαν μερος και η Ελλαδα σε μια χωρα πιο ψηλα με κριτες Γερμανους οτι ειχε σκυλι που φερμαρε σε αλεπου σε κατι βατους και πηρε παλι ψηλη βαθμολογια.Και λογο του οτι ειχε περισσοτερους λαγους παρα περδικες εδιναν στο καθε σκυλι 3 ευκαιριες και υπηρχε περιπτωση που αλλαζαν καθε λιγο περιοχες για να πετυχουν θηραμα ετσι ωστε ολα τα σκυλια να βαθμολογιθουν ισαξια

Το τραβητο τριχωτο καμια σχεση νομιζω με το αγριο σε μυρωδια, βαθμος δυσκολιας σχεδον κανενας.

Και καποιος φιλος μου εχει πει πολυ σωστα οτι μπορει 1 σκυλι να βγει και πρωταθλητης στο θηραμα εκτροφης αλλα στο αγριο να μην παρει ουτε βαθμο πια η γνωμη σας σε αυτο

Φιλικα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από stakis »

Φιλε Αρθουρο, κατα αρχη σε ευχαριστω για το γεγονος οτι με παρακολουθεις. Κατι σημαινει. Οντως κανω εκτροφη απο το 2003 αλλα με αγωνες εχω ασχοληθει τα τελευταια 4 χρονια και οχι 5. Πρωτη μου συμμετοχη ηταν με τον ΖΕΝ λιγους μηνες μετα που τον ειχα φερει απο Σερβια. Το σκυλι και τις δυο μερες εκανε την δουλεια του πολυ σωστα, αλλα εγω λογω δικης μου απειριας τοτε δεν ειχα διεκδικησει τον ποντο. Δεν ειναι ντροπη. Οσο αφορα τον αγωνα ερευνας κυνηγιου, δεν ηταν και δεν ειναι μεσα στις πρωτεραιοτητες μου, γιατι απλουστατα με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο οι αγωνες πρακτικου κυνηγιου και το κυνηγι αυτο καθ'αυτο. Εκτος τουτου πες μου ποσοι θα ενδιαφερθουν αν ενα σκυλι δικης μου εκτροφης παει καλα σε αγωνα ερευνας κυνηγιου και για ποιο θα μετρησει. Παρ' ολα αυτα, κατεβαινα στους συγκεκριμενους αγωνες με τον Avaline Βronco σκυλι εισαγωγης μεν, αλλα το εφερα Κυπρο σε ηλικια 5 μηνων και το εκπαιδευσα εγω. Το εν λογω σκυλι εδειχνε αρχικα οτι ειχε τα φοντα να μπορεσει να συναγωνιστει σε ψηλο επιπεδο, στον εν λογω αγωνα. Στην συνεχεια ομως, δεν ηταν αυτο που περιμενα. Ηταν ομως ενα εξαιρετικο ζωο για αγωνα πρακτικου, οσο και για κυνηγι αγριας περδικας. Στον πρωτο του αγωνα σε ερευνα κυνηγιου εκανε πολλη καλη διαδρομη χωρις συναντηση. Στον επομενο χρονο δεν μπηκε βαθμολογια, γιατι δεν εκανε ακινησια. Περσι αφου τον ειχα δουλεψει σε ακινησια, και ειχα αποφασισει, πλεον οτι δεν ειχε τα φοντα για ερευνα κυνηγιου στο επιπεδο που ζητα ο συγκεκριμενος αγωνας, τον κατεβασα σε αγωνα πρακτικου κυνηγιου ξανα. Την πρωτη μερα με δυο συναντησεις και μετα απο πολλη σκεψη σε ποιο ζωο θα εδινε 1η και σε πιο 2η , ο κριτης του εδωσε 2η θεση με πρωτο τον Christopher. Την δευτερη μερα, και παλι με δυο φερμες και τελεια επαναφορα μπηκε βαθμολογια με 2η θεση με τα αναλογα σχολια. Δυστυχως το εν λογω ζωο πεθανε απο στροφη στομαχου πριν μερικους μηνες. Επειδη οπως σου εχω πει πιο πανω δεν ηταν και δεν ειναι στις πρωτεραιοτητες μου ο αγωνας ερευνας κυνηγιου δεν ειχα και δεν θα δουλεψω κανενα ζωο για τον συγκεκριμενο αγωνα. Αν αποφασισω να ασχοληθω με τον εν λογω αγωνα θα φερω ετοιμο απο το εξωτερικο. Πραγμα που δεν ειναι στα σχεδια μου αυτη την στιγμη. Στο μεσοδιαστημα εφ'οσον ρωτας για δικης μου εκτροφης, ειχα παρουσιασει τον Grando of Katodris (Κουρτσχααρ) σε ηλικια 12 μηνων σε αγωνα πρακτικου, ο οποιος δεν ειχε μεν συναντηση αλλα πηρε πολυ καλα σχολια απο τον κριτη σαν νεαρο σκυλι. Δεν κολωσα ποτε να παρουσιασω ζωα μου και δεν θα κολωσω. Ρωτας κατι που ισως δεν το διατυπωνεις σωστα. Ρωτας λοιπον ποτε ενα σκυλι δικης μου εκτροφης μπηκε σε βαθμολογια σε αγωνες ΑΚΙ "KAI ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ ΠΡΟΣΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ". Να μην μου πεις ομως οτι κανω διαφημιση. Λοιπον, Δοκιμασια VJP. Sito of Katodris 63/75 Sammy of Katodris 64/75 Rea of Katodris Vallia of Katodris (σε ηλικια 7 1/2 μηνων.)Δεν θυμουμαι τα αποτελεσματα των δυο τελευταιων αλλα υπαρχουν στο page του Ομιλου στο FB αν ενδιαφερεσαι. Τα 3 απο τα 4 πιο πανω σκυλια δεν ειναι ιδιοκτησιας δικης μου. Αγωνας ΝΤΕΡΠΥ Sammy of Katodris 1os στο Τερεν που αγωνιστηκε. Στο συγκεκριμενο τερεν δεν μπηκε αλλο ζωο σε βαθμολογια. Ειχε την ευκαιρεια ο φιλος ο Παμπος με την Vallia of Katodris (10.5 μηνων στον συγκεκριμενο αγωνα) αλλα και αυτος λογω απειρειας , πρωτη συμμετοχη, δεν δικδικησε τον ποντο γιατι δεν πυροβολησε. Στο Δευτερο τερεν αλλα δυο σκυλια, η Ρεα of Katodris με κυναγωγο τον Τασσο Περδικο πηρε 3 θεση και ο δικος μου Sito of Katodris 4η θεση. Αν δεν απαντησα σε κατι ειμαι στην διαθεση σου.
Πετρο ειναι θεμα αποψης αν αδικουνται η ευνοουνται. Θα σου πω μονο οτι το Ντραχτχααρ πιο ευκολα ιχνηλατει σε φρεσκο ιχνος λαγου απο οτι σε συρμενο τριχωτο. Το πρωτο ειναι ενστικτο το δευτερο προυποθετει και καποια εκπαιδευση. Για τον αγωνα που λες, δεν συμμετειχε η Ελλαδα, αλλα συγκεκριμενος εκτροφεας, με τον οποιο συνδεουμαι και μου εχει πει πολλες λεπτομερειες. Το εχω βαλει στοχο αν τα οικονομικα μου το επιτρεψουν, στην επομενη διοργανωση, να συμμετεχω, βασικα για εμπειρια και γνωση. Εχω ομως εγω μια ερωτηση να κανω. Το αντικειμενο της συζητησης μας ηταν, αν πρεπει να χρησιμοποιητε θηραμα εκτροφης η οχι. Μετα απο ολα οσα εχουμε πει, πιστευεται οτι μπορουν να διοργανωθουν ΟΛΟΙ οι αγωνες και οι δοκιμασιες χωρις θηραμα εκτροφης? Οσο για αυτο που λες φιλε Πετρο, οτι σου ειπε ενας φιλος. Το θηραμα εκτροφης χρησιμοποιητε στους αγωνες και στις δοκιμασιες. Απο εκει και μετα το καθε σκυλι πρεπει να βγει στο πραγματικο κυνηγι, σε αγριο θηραμα. Δεδομενο και αδιαμβισβητητο.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από 'petros' »

ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ
Για την επιλογή και την κατάταξη των Drahthaars γίνονται κάθε χρόνο δοκιμασίες...Θα πρέπει λοιπόν ένα Drahthaar να περάσει με επιτυχία τις δοκιμασίες
VJP-HZP-VGP-VSWP-VBR.
Η επιτυχία σε μια από αυτές τις δοκιμασίες δεν σημαίνει ότι είναι και ένα από τα κορυφαία δείγματα της φυλής.
Για να χαρακτηριστεί άριστο θα πρέπει η θέση που κατέλαβε και η συνολική βαθμολογία να είναι υψηλές.


Οι δοκιμασίες αρχίζουν με το VJP (Διαγωνισμός αναπαραγωγής άνοιξης), όπου βαθμολογούνται: η εύρεση αναθυμιάσεων, η όσφρηση, η αναζήτηση, η φέρμα και η υπακοή στον κυνηγό.
Μια βαθμολογία από 60-70 είναι ικανοποιητική σε αυτή την δοκιμασία.


Για τους νεαρούς σκύλους ακολουθεί η φθινοπωρινή δοκιμασία που περιλαμβάνει εκτός των άλλων και το απόρτ.
Εκεί αξιολογείται η ικανότητα του σκύλου στην υπακοή, την μεταφορά του θηράματος (φτερωτού και τριχωτού), η ιχνηλασία και η ανεύρεση ήδη νεκρών θηραμάτων.
Επίσης η αντίδραση του σκύλου σε κοντινό πυροβολισμό τόσο στην ξηρά όσο και όταν βρίσκεται στο νερό.
Μια βαθμολογία 195-210 βαθμών θεωρείται ικανοποιητική.
Τα σκυλιά που περνούν με επιτυχία τις δοκιμασίες αυτές παίρνουν στο γενεαλόγιό τους,εκτός από την βαθμολογία τους και την σφραγίδα Κατάλληλος και Επίλεκτος για Αναπαραγωγή.


Οι δοκιμασίες συνεχίζονται με την VGP που περιλαμβάνει 33 εξετάσεις από τις οποίες πρέπει να περάσουν με επιτυχία τουλάχιστον τις 30 και οι οποίες περιλαμβάνουν:
Εργασία στο δάσος, εργασία στο νερό, εργασία στους αγρούς και υπακοή.
Οι παραπάνω τομείς των δοκιμασιών περιλαμβάνουν ο καθένας ξεχωριστά, ανακλύψεις αναθυμιάσεων , φέρμες ,μεταφορές θηραμάτων και ιχνηλασίες.
Ξεχωριστά βαθμολογούνται η συνεργασία με τον κυνηγό και το πάθος για κυνήγι.
Τα σκυλιά που επαναφέρουν υδρόβια με κατάδυση παίρνουν άριστα.
Τα σκυλιά που παίρνουν βαθμολογίες γύρω στο 300 θεωρούνται Επίλεκτα.
Όσα δε , παίρνουν βαθμολογίες κοντά στο 330 με ανώτατο όριο το 336 θεωρούνται κορυφαία και συνιστώμενα για αναπαραγωγή επιδόσεων και το γενεαλογιό τους σφραγίζεται με την ανάλογη σήμανση.

Οι δοκιμασίες όμως δεν σταματούν εδώ.
Ακολουθεί η δοκιμασία Ιχνηλασίας για τα σκυλιά που θα εξειδικευθούν στο κυνήγι τριχωτών με το VSWP και VBTR,VVBR
που σημαίνουν ότι το μεν πρώτο είναι αξιόπιστος μεταφορέας θηραμάτων το δε δεύτερο ότι είναι αξιόπιστος μεταφορέας κρύων (ήδη νεκρών) θηραμάτων .

Την ίδια εποχή απονέμονται οι κάθετες ,οι οριζόντιες και οι πλάγιες γραμμές στο γενεαλόγιό τους, που χαρακτηρίζουν τις ικανότητές τους ως ακολούθως:
\ καλός ιχνηλάτης
/ οξύνοια
---- ειδικότητα στην ένδειξη νεκρών θηραμάτων
I ειδικότητα στην ανεύρεση νεκρών θηραμάτων



Εκτός από αυτές τις δοκιμασίες υπόκεινται και σε εκπαίδευση Schutzhund I,II,III για όσους ιδιοκτήτες το επιθυμούν, με σκοπό να χρησιμοποιηθούν και ως Αστυνομικοί σκύλοι, σκύλοι Διάσωσης κλπ.



Επεξηγήσεις των συμβόλων που αναγράφονται στο γενεαλόγιο ενός Drahthaar:

Πριν το όνομα του σκύλου:

/ = Hardness Certification {Härtenachweis} Εχει σκοτώσει σαρκοφάγο χωρίς βοήθεια
\ = Loud Hunter Designation {Lautjagerstrich} - κλαφουνάει κατά την καταδίωξη ή κατά το ξεσήκωμα
— = Dead Game Bayer {Totverbeller} κλαφουνάει - ουρλιάζει για 10 τουλαχιστον λεπτά πάνω από μεγάλο τριχωτο που δεν μπορεί να απορτάρει ( μέχρι 5-6 κιλά τα απορτάρουν από μακρινές αποστάσεις )
| = Dead Game Guide {Totverweiser} "επιστρέφει στον κυναγωγό με ξυλάκι στο στόμα για δείξει ότι η ιχνηλασία του κατέληξε σε αποτέλεσμα και μετά οδηγεί τον κυνηγό στο νεκρό θήραμα.

Μετά το όνομα του σκύλου:

\ = Father {Vater} registered in the Studbook {DGStB}
/ = Mother {Mutter} registered in the Studbook {DGStB}
< = Both parents {Eltern} registered in the Studbook {DGStB}

Αποτελέσματα τεστ,δοκιμασιών , βραβείων και πιστοποιητικών:

HD... = refers to Hip Displasia, "Frei" is German for Free. All dogs in the VDD breed program must have their hips certified before being approved for breeding(ελεύθερο δυσπλασίας )
VJP(##) = Εαρινή δοκιμασία νέων σκύλων (κουταβιών) (μέχρι 15 μηνών)
HZP(##) = Fall breed test score(prior to 24 mos)
VGP(##) = Finished dog ability test score (over 12 mos)
A.H.= Armbruster Halt Award {Armbruster-Haltabzeichen} ( σταμάτημα με σφύριγμα θέση "plush" από μεγάλη απόσταση πάνω από 100 μέτρα, μπροστά από τριχωτό που τρέχει
Vbr = Passed{bestanden} the Retrieve of Cripple on a Natural Track {Verlorenbringerpr&uuml;fung} ιχνηλασία και επαναφορά ΄τραυματισμένου λαγού
από απόσταση τουλάχιστον 350 μέτρων κατά την διαρκεια κυνηγίου - όχι συρμενος από ανθρωπο-
Btr = Passed the Retrieving Reliability Test {Bringtreuepr&uuml;fung} αξιοπιστία επαναφοράς (ανέυρευση και επαναφορά αλεπούς χωρίς καμμιά διαταγή.
Sw = Passed an Association Blood Tracking Test {Verbandsschwei&szlig;pr&uuml;fung} Ιχνηλασία αίματος.
The "I", "II", "III" after a test score indicates a Prize 1, 2 or 3

Απο Παντελής Τερζής

Ποια απο αυτα γινονται στη Κυπρο εκτος απο το χαρτι αναπαραγωγης δεν νομιζω να γινετε καποια αλλη δοκιμασια.
Οι περισσοτεροι εαν οχι ολοι περνουν τα σκυλια τους να παρουν το χαρτι που λεει οτι ειναι καταλληλα για αναπαραγωγη και ως εκει.Εχεις κυριε σκυλι και θες να λεγεσε εκπαιδευτης κυναγωγος πωλητης σκυλων τα σκυλια να τα παρουσιαζεις καθε φορα στους αγωνες και να φτανεις ως το τελος οχι 1 χαρτι στην αρχη και καταφεραμε αυτο που θελαμε να καμνουμε γεννες

Φιλικα Εγω ουτε ρωτησα εαν περνεις τα σκυλια σου σε αγωνες ουτε τι βαθμολογια πηραν.Μιλησα γενικα και αφορουσε ολους οσους ηξεραν να απαντησουν η να με διορθωσουν δεν ηταν αποκλιστικα για εσενα η ερωτηση

Βρεθηκα σε τετοιο αγωνα κοντα στη Νεκρα Ζωνη τυχαια και ειδα σκυλια να αγωνιζονται σε αγριο θηραμα απλα ο πυροβολισμος ηταν με καψουλια
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
arthouros

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από arthouros »

ΑΚΗ
Μα τι μου γραφεις εργασικο προσον :!: :!: :!: Οχι τεστ κουταβιον (vjp και εφυπ) αυτα δεν ειναι εργασικα προσοντα.
Μην μου ξανα γραψεις για τεστ και να κανεις διαφημηση ταχα οτι δεν ξερεις οτι το vjp&εφυπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΠΡΟΣΟΝ η ερωτηση ηταν απλη εχει σκυλων δικη σας εκτροφης που εχει εργασιακο προσον ή να ειναι στην κατηγορια εργασιας του σοου ?????
Απλη απαντηση ΟΧΙ Η ΝΑΙ.ποιος σκυλος ειναι?
Φιλε Αρθουρο, κατα αρχη, και βεβαιως να επανελθεις, και δεν ειναι καθολου λογος συγκρουσης. Εχω διατυπωσει τις αποψεις μου μετα απο 4-5 χρονια εμπλοκης μου με αγωνες εργασιας ............................. Τελικα 4 ή 5 γιατι εχω μπερδευτει
Διαβασα εισαγωγη ετοιμου σκυλου γιατι δεν υπαρχουν οι πρωτες υλες στην κυπρο?
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από AndreasDr »

Τελικά εν άλλος που πάει δεξιά και έρκετε που αριστερά κτλ κτλ. Φίλε Αρθούρο, ανοίξατε ή άνοιξαν ένα θέμα -θήραμα εκτροφής για αγώνες- και επεριμέναμε να μάθουμε κάτι επι τούτου, απο πιό έμπειρους και ξέρω γω. Το να γυρίζεις την κουβέντα σε προσωπικό πόλεμο ενάντια στον Άκη, και μάλιστα όοοολα όπως φαίνεται εκ προμελέτης και σε συνενόηση με άλλους γραφόντες, δέν μας αφορά! Έχεις προσωπικές διαφωνίες με τον όποιονδήποτε πιάστον τηλέφωνο επώνυμα να τα πείτε. Τι προσπαθείς δλδ, να τον θίξεις, να τον αμφισβητίσεις, ολίγον μας ενδειαφέρει, άνοιξε άλλο θέμα με τίτλο "αρθούρος-στάκης", και αποφασίστε αν έχετε η όχι σκυλιά αγώνων,εργασίας, πρακτικού, βουνού, κυνηγιου, σαλονιού κτλ. Το ότι ο ένας δήλωσε φανερά το όνομα του και ο άλλος φκάλλει την πικρία του εναντίων του ανώνυμα, δέν σσς τιμά.

Εισήγηση προς τον Άριστο ή να κλείσει το θέμα ή να ανοίξει άλλο. Κάμε φόρουμ private όπως το τάβλι να παίζουν και να μιλούν μόνοι τους.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από AndreasDr »

AndreasDr έγραψε:Τελικά εν άλλος που πάει δεξιά και έρκετε που αριστερά κτλ κτλ. Φίλε Αρθούρο, ανοίξατε ή άνοιξαν ένα θέμα -θήραμα εκτροφής για αγώνες- και επεριμέναμε να μάθουμε κάτι επι τούτου, απο πιό έμπειρους και ξέρω γω. Το να γυρίζεις την κουβέντα σε προσωπικό πόλεμο ενάντια στον Άκη, και μάλιστα όοοολα όπως φαίνεται εκ προμελέτης και σε συνενόηση με άλλους γραφόντες, δέν μας αφορά! Έχεις προσωπικές διαφωνίες με τον όποιονδήποτε πιάστον τηλέφωνο επώνυμα να τα πείτε. Τι προσπαθείς δλδ, να τον θίξεις, να τον αμφισβητίσεις, ολίγον μας ενδειαφέρει, άνοιξε άλλο θέμα με τίτλο "αρθούρος-στάκης", και αποφασίστε αν έχετε η όχι σκυλιά αγώνων,εργασίας, πρακτικού, βουνού, κυνηγιου, σαλονιού κτλ. Το ότι ο ένας δήλωσε φανερά το όνομα του και ο άλλος φκάλλει την πικρία του εναντίων του ανώνυμα, δέν σσς τιμά.

Εισήγηση προς τον Άριστο ή να κλείσει το θέμα ή να ανοίξει άλλο. Κάμε φόρουμ private όπως το τάβλι να παίζουν και να μιλούν μόνοι τους.
και μία διόρθωση, το θέμα είναι Ανακοινώσεις Ομίλου κούρτσχααρ.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Lykoshillos

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από Lykoshillos »

Το Hunt & Shoot μετά την επιτυχημένη παράσταση "Της Τσιπούρας το κάγκελο..." σας παρουσιάζει την πολυβραβευμένη ταινία "Κουρτσχααρ αγάπη μου" με πρωταγωνιστές του ανεπανάλειπτους ANTARTIS και ARTHOUROS.

Για ακόμα μια φορά οι παρέες των Κουρτσχααρ θα σας εξεπλείξουν με την αγάπη τους για την """""χρηματο(κυνο)φιλία"""".

Ωστόσο ένα μεγάλο μπράβο στον AndreasDr. για την πολλά καλή ιδέα του για προσωπικό φόρουμ. Εγώ το δικό μου θέλω το με πίκλα.

Αυτοί είναι κυρίες και κύριοι, χαρείται τους. Κρίμας τα κοντότριχα.

p.s : Φίλε Άριστε άμπα και κλειδώσεις το θέμα και θα έχει πολλή τηλεθέαση.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από marinos.a »

Λοιπόν, επειδή χορτάσαμε 'θέαμα' αυτό τον καιρό με την πρώτη αντιπαράθεση μη εποικοδομητικού χαρακτήρα που θα δούμε θα κλειδώσω το θέμα εγώ.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ανακοινώσεις Ομίλου Κούρτσχααρ Κύπρου

Δημοσίευση από admin »

Πρός σεβασμό στην φυλή των κούρτσχαρτ και των ανθρώπων που ασχολούνται το θέμα θα καθαριστεί απο άσχετα σχόλια.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”