Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Απάντηση
RESPECT

Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Δημοσίευση από RESPECT »

Ποιo είναι το καλo λαγoσκυλο :?: :?: :?: :?:
Πως κρινουμαι ενα καλο λαγοσκυλο για να εχουμαι καλες πετυχημενες κυνηγετηκες εξορμησης :?: :?: :?: :?: :?: :?: Ποιες ρατσες ειναι καλυτερες για την κυπρο (εδαφη ,ξηρασια,κ.λ.π) :?: :?:
Ποια σκυλια ειναι πιο ανθεκτικα, τα μικροσωμα η τα μεγαλοσωμα :?: :?:
Ποιος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος του λαγοσκυλου (εκπαιδευτης ,κυνηγος η κατι αλλο) :?: :?:
Ολοι οι κυνηγοι κυνηγουν λαγο η μερκοι απο αυτους :?: :?:
Ποια, κατα τη γνωμη σας, ειναι μια λογικη τιμη αγορας ενος καλου λαγοσκυλου και με ποια κριτηρια καθοριζεται :?: :?:
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Δημοσίευση από pai »

RESPECT έγραψε:Ποιo είναι το καλo λαγoσκυλο :?: :?: :?: :?:
Πως κρινουμαι ενα καλο λαγοσκυλο για να εχουμαι καλες πετυχημενες κυνηγετηκες εξορμησης :?: :?: :?: :?: :?: :?: Ποιες ρατσες ειναι καλυτερες για την κυπρο (εδαφη ,ξηρασια,κ.λ.π) :?: :?:
Ποια σκυλια ειναι πιο ανθεκτικα, τα μικροσωμα η τα μεγαλοσωμα :?: :?:
Ποιος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος του λαγοσκυλου (εκπαιδευτης ,κυνηγος η κατι αλλο) :?: :?:
Ολοι οι κυνηγοι κυνηγουν λαγο η μερκοι απο αυτους :?: :?:
Ποια, κατα τη γνωμη σας, ειναι μια λογικη τιμη αγορας ενος καλου λαγοσκυλου και με ποια κριτηρια καθοριζεται :?: :?:
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
1)τζινο που φκαλει λαους
2)να ειναι παθιασμενο με τη μαλαη(αφου λεμε για λαγοσκυλο αρα μιλαμε για ιχνηλατες)ενα κριτηριο που βαζω εγω προσωπικα ειναι το σκυλι να ειναι επιμονο πας τη μαλαη και να δουλευει μυτη και μυαλο μαζι!
3)δεν υπαρχουν καλες και κακες ρατσες οτι επιθυμη ο καθενας
4)νομιζω τα μικροσωμα
5)ΟΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ
6)οχι ολοι αλλα οι περισσοτεροι!
7)φιλε οταν πας για αγορα ενος ΚΑΛΟΥ λαγοσκυλου οι τιμες σιγουρα δεν ειναι λογικες(θελουν βουν τζαι γαρον)κανενα 5χιλιαρο μες το νερο!Ε τωρα τα κριτηρια που βαζουν για αυτες της τιμες ειναι η εμπηριες που εχει το σκυλι ο τροπος ιχνηλασιας του(αν λασσει αν οι αν εν γλιορος αργος κτλ)αν εχει χαρτια η οχι υπακουος η ξεροκκελος και αλλα !
sotiris!129

Re: Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Δημοσίευση από sotiris!129 »

pai έγραψε:
RESPECT έγραψε:Ποιo είναι το καλo λαγoσκυλο :?: :?: :?: :?:
Πως κρινουμαι ενα καλο λαγοσκυλο για να εχουμαι καλες πετυχημενες κυνηγετηκες εξορμησης :?: :?: :?: :?: :?: :?: Ποιες ρατσες ειναι καλυτερες για την κυπρο (εδαφη ,ξηρασια,κ.λ.π) :?: :?:
Ποια σκυλια ειναι πιο ανθεκτικα, τα μικροσωμα η τα μεγαλοσωμα :?: :?:
Ποιος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος του λαγοσκυλου (εκπαιδευτης ,κυνηγος η κατι αλλο) :?: :?:
Ολοι οι κυνηγοι κυνηγουν λαγο η μερκοι απο αυτους :?: :?:
Ποια, κατα τη γνωμη σας, ειναι μια λογικη τιμη αγορας ενος καλου λαγοσκυλου και με ποια κριτηρια καθοριζεται :?: :?:
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

7)φιλε οταν πας για αγορα ενος ΚΑΛΟΥ λαγοσκυλου οι τιμες σιγουρα δεν ειναι λογικες(θελουν βουν τζαι γαρον)κανενα 5χιλιαρο μες το νερο!Ε τωρα τα κριτηρια που βαζουν για αυτες της τιμες ειναι η εμπηριες που εχει το σκυλι ο τροπος ιχνηλασιας του(αν λασσει αν οι αν εν γλιορος αργος κτλ)αν εχει χαρτια η οχι υπακουος η ξεροκκελος και αλλα !
φιλε μου οπως γραφτικε και σε αλλο ποστ απο καπιους αλλους θα σου ξανααναφερω τα ιδια πραγματα που ειναι περαν για περαν λογικα (ξεκαθαριζω πρωτα πως δεν πουλω σκυλους )
για να γινει ενας σκυλος εμπειρος και να τον παρεις εσυ οπως ειπες στην τιμη τον 5 000 ειναι περαν τον 2 χρονον για να ονομαζεται ετιμο λαγοσκυλο!
αρα 2 χρονια 1)εμβολια ,2)αδειες για τα δημαρχεια 3) τροφες 4α)ωρες που αφιερονεις στον σκυλο για καθαρισματα ξεσκατισματα 4β)ωρες που περνας με τον σκυλο σου για τους κανονες ιπακοης 4γ)ωρες που περνας με τον σκυλο σου στο βουνο για να φκαλει τους απαρετιτους λαγους ετσι οστε να μπορεσει να ονομαστει "ετειμο"
ολες αυτες οι ωρες αφου ο αθρωπος ειναι επαγκελαμτιας τοτε ονομαζονται μεροκαματο ας μεν ξεχνουμε οτι για να παει καπιος σκυλος εκπαιδευτικο στον χαμο του κοσμου θελει 10 ευρο πεζινα σκεφτου για 2 χρονια εκπαιδευτικα !
με λια λογια ο αθρωπος δια σου τον κοστος!!!
παρολα αυτα εξακολουθω να ειμαι της αποψης πως καλητερα 1000 φορες να πιασεις 1 κουταβι και να τον κανεις εσυ οπως θες παρα, να ξερεις τα χουγια του ζε να ξερει ζε ζινο τα δικα σου παρα να παρεις ενα αγνωστο που να μεν ξερεις τι περασε πρην φτασει στα χερια σου!
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Δημοσίευση από AndreasDr »

sotiris!129 έγραψε:
pai έγραψε:
RESPECT έγραψε:Ποιo είναι το καλo λαγoσκυλο :?: :?: :?: :?:
Πως κρινουμαι ενα καλο λαγοσκυλο για να εχουμαι καλες πετυχημενες κυνηγετηκες εξορμησης :?: :?: :?: :?: :?: :?: Ποιες ρατσες ειναι καλυτερες για την κυπρο (εδαφη ,ξηρασια,κ.λ.π) :?: :?:
Ποια σκυλια ειναι πιο ανθεκτικα, τα μικροσωμα η τα μεγαλοσωμα :?: :?:
Ποιος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος του λαγοσκυλου (εκπαιδευτης ,κυνηγος η κατι αλλο) :?: :?:
Ολοι οι κυνηγοι κυνηγουν λαγο η μερκοι απο αυτους :?: :?:
Ποια, κατα τη γνωμη σας, ειναι μια λογικη τιμη αγορας ενος καλου λαγοσκυλου και με ποια κριτηρια καθοριζεται :?: :?:
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

7)φιλε οταν πας για αγορα ενος ΚΑΛΟΥ λαγοσκυλου οι τιμες σιγουρα δεν ειναι λογικες(θελουν βουν τζαι γαρον)κανενα 5χιλιαρο μες το νερο!Ε τωρα τα κριτηρια που βαζουν για αυτες της τιμες ειναι η εμπηριες που εχει το σκυλι ο τροπος ιχνηλασιας του(αν λασσει αν οι αν εν γλιορος αργος κτλ)αν εχει χαρτια η οχι υπακουος η ξεροκκελος και αλλα !
φιλε μου οπως γραφτικε και σε αλλο ποστ απο καπιους αλλους θα σου ξανααναφερω τα ιδια πραγματα που ειναι περαν για περαν λογικα (ξεκαθαριζω πρωτα πως δεν πουλω σκυλους )
για να γινει ενας σκυλος εμπειρος και να τον παρεις εσυ οπως ειπες στην τιμη τον 5 000 ειναι περαν τον 2 χρονον για να ονομαζεται ετιμο λαγοσκυλο!
αρα 2 χρονια 1)εμβολια ,2)αδειες για τα δημαρχεια 3) τροφες 4α)ωρες που αφιερονεις στον σκυλο για καθαρισματα ξεσκατισματα 4β)ωρες που περνας με τον σκυλο σου για τους κανονες ιπακοης 4γ)ωρες που περνας με τον σκυλο σου στο βουνο για να φκαλει τους απαρετιτους λαγους ετσι οστε να μπορεσει να ονομαστει "ετειμο"
ολες αυτες οι ωρες αφου ο αθρωπος ειναι επαγκελαμτιας τοτε ονομαζονται μεροκαματο ας μεν ξεχνουμε οτι για να παει καπιος σκυλος εκπαιδευτικο στον χαμο του κοσμου θελει 10 ευρο πεζινα σκεφτου για 2 χρονια εκπαιδευτικα !
με λια λογια ο αθρωπος δια σου τον κοστος!!!
παρολα αυτα εξακολουθω να ειμαι της αποψης πως καλητερα 1000 φορες να πιασεις 1 κουταβι και να τον κανεις εσυ οπως θες παρα, να ξερεις τα χουγια του ζε να ξερει ζε ζινο τα δικα σου παρα να παρεις ενα αγνωστο που να μεν ξερεις τι περασε πρην φτασει στα χερια σου!
+1000 σε όλα όσα είπες Σωτήρη
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Δημοσίευση από admin »

Σίγουρα το να κάνεις ένα λαγόσκυλο ή ένα πουλόσκυλο απο κουτάβιο θα το ευχαριστηθείς πολύ !!!!!Αλλά εδώ είναι η μεγάλη η παγίδα την οποία παθαίνουν οι περισσότεροι και συνήθως οι νεαροί κυνηγοί.Α) Δέν ξέρουν τι να επιλέξουν απο πλευράς φυλής(τι τους ταιριάζει)Β) Δέν ξέρουν πώς να εκπαιδεύσουν σωστά το σκυλί τους. Παλιά έτσι λάθοι κάναμε και εμείς γιατί βλέπετε το διαδίκτυο σέν ήταν τόσο διαδεδομένο, τα περιοδικά πιο λίγα και όχι τόσο καλά καταρτισμένα και ως συνήθως ακούγαμε κουβέντες του καφενέ. Ξεκίνησα τα κυνηγετικά μου βήματα με ένα Γερμανικό δείκτη ο οποίος είχε έμφυτη την φέρμα αλλά εγώ δεν ήξερα να τον εκπαιδεύσω και να τον χειριστώ έτσι τον έδωσα τον είχα πάρει 1 χρονού, Μετά αγόρασα ένα κουτάβι springer spaniel με επανιέλ διασταυρωμένο το οποίο μου είπαν ήταν πετυχημένη διασταύρωση. Έδωσα μεγάλη προσπάθεια σε αυτή την σκύλα (εκπαιδευτικά-τελιασμένα-θηράματα εκτροφής κ.τ.λ) μου κυνηγούσε πολύ καλά αλλά την κατέστρεψα γιατί δέν ήξερα και πάλι πως να την χειριστώ σωστά. Μια μέρα διάβασα σε ένα περιοδικό για το κυνήγι στην Κύπρο ότι ό καλύτερος συνδιασμός σκύλων είναι να έχεις ένα ιχνηλάτη να σε παίρνει στο θήραμα και ένα κοντινό σκύλο φέρμας να σου ξεφωλιάζει . Έτσι έπιασε και ιχνηλάτη και μετά ένα μπαστραδοιχνηλάτη και τελικα βρέθηκα με τέσσερις σκύλους στο βουνό ενώ η καλή μου η σκύλα δέν απέδιδε τα αναμενώμενα. Τότε ξεκίνησα να αναζητώ την αλήθεια, την ποιότητα, τον σωστό τρόπο χωρίς να έχω ως κρητήριο επιτυχίας το πόσο κρέας θα εμάζευα. Έτσι άρχισα να μελετάω τις φυλές και να προσπαθώ να δώ ποιος εργασιακός τρόπος μου αρέσει στο παρών στάδιο. Πήγα κυνήγι με φίλους που είχαν εξαίρετα ζώα και τελικά αποφάσισα τι ήθελα να κάνω. Μια απόφαση ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ που ικανοποιεί εμένα για κάποιον άλλο μπορεί η επιλογή μου να είναι λάθος. Αλλά η συγκεκριμένη φυλή που ήθελα ήταν δύσκοληγ στην εκπαίδευση και έτσι προτίμισα να πάρω ένα σκυλί εκπαιδευμένο ενός χρονού που μου απόδειξε ο εκπαιδευτής του ότι πράγματι είχε δουλειά επάνω του και κυνηγετικό μέλλον. Το εάν πλήρωσα ένα Α ποσό ΄γνωρίζοντας ότι Α θα έδινα τουλάχιστα τα μισά να τον φέρω σε έτσι σημείο απο μόνος μου Β) δέν είχα τον χρόνο να το κάνω και Γ ) δέν ήξερα τον σωστό τρόπο νομίζω έκανα μια πολύ καλή επιλογή. Άρα πρέπει ο καθένας να καθορίσει τι είναι για τον ίδιο καλό σκυλί και εάν έχει τις γνώσεις και τον χρόνο να το εκπαιδεύση σωστά ή εάν θα πρέπει αν βρεί ένα έτοιμο.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Δημοσίευση από 'petros' »

admin έγραψε:Σίγουρα το να κάνεις ένα λαγόσκυλο ή ένα πουλόσκυλο απο κουτάβιο θα το ευχαριστηθείς πολύ !!!!!Αλλά εδώ είναι η μεγάλη η παγίδα την οποία παθαίνουν οι περισσότεροι και συνήθως οι νεαροί κυνηγοί.Α) Δέν ξέρουν τι να επιλέξουν απο πλευράς φυλής(τι τους ταιριάζει)Β) Δέν ξέρουν πώς να εκπαιδεύσουν σωστά το σκυλί τους. Παλιά έτσι λάθοι κάναμε και εμείς γιατί βλέπετε το διαδίκτυο σέν ήταν τόσο διαδεδομένο, τα περιοδικά πιο λίγα και όχι τόσο καλά καταρτισμένα και ως συνήθως ακούγαμε κουβέντες του καφενέ. Ξεκίνησα τα κυνηγετικά μου βήματα με ένα Γερμανικό δείκτη ο οποίος είχε έμφυτη την φέρμα αλλά εγώ δεν ήξερα να τον εκπαιδεύσω και να τον χειριστώ έτσι τον έδωσα τον είχα πάρει 1 χρονού, Μετά αγόρασα ένα κουτάβι springer spaniel με επανιέλ διασταυρωμένο το οποίο μου είπαν ήταν πετυχημένη διασταύρωση. Έδωσα μεγάλη προσπάθεια σε αυτή την σκύλα (εκπαιδευτικά-τελιασμένα-θηράματα εκτροφής κ.τ.λ) μου κυνηγούσε πολύ καλά αλλά την κατέστρεψα γιατί δέν ήξερα και πάλι πως να την χειριστώ σωστά. Μια μέρα διάβασα σε ένα περιοδικό για το κυνήγι στην Κύπρο ότι ό καλύτερος συνδιασμός σκύλων είναι να έχεις ένα ιχνηλάτη να σε παίρνει στο θήραμα και ένα κοντινό σκύλο φέρμας να σου ξεφωλιάζει . Έτσι έπιασε και ιχνηλάτη και μετά ένα μπαστραδοιχνηλάτη και τελικα βρέθηκα με τέσσερις σκύλους στο βουνό ενώ η καλή μου η σκύλα δέν απέδιδε τα αναμενώμενα. Τότε ξεκίνησα να αναζητώ την αλήθεια, την ποιότητα, τον σωστό τρόπο χωρίς να έχω ως κρητήριο επιτυχίας το πόσο κρέας θα εμάζευα. Έτσι άρχισα να μελετάω τις φυλές και να προσπαθώ να δώ ποιος εργασιακός τρόπος μου αρέσει στο παρών στάδιο. Πήγα κυνήγι με φίλους που είχαν εξαίρετα ζώα και τελικά αποφάσισα τι ήθελα να κάνω. Μια απόφαση ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ που ικανοποιεί εμένα για κάποιον άλλο μπορεί η επιλογή μου να είναι λάθος. Αλλά η συγκεκριμένη φυλή που ήθελα ήταν δύσκοληγ στην εκπαίδευση και έτσι προτίμισα να πάρω ένα σκυλί εκπαιδευμένο ενός χρονού που μου απόδειξε ο εκπαιδευτής του ότι πράγματι είχε δουλειά επάνω του και κυνηγετικό μέλλον. Το εάν πλήρωσα ένα Α ποσό ΄γνωρίζοντας ότι Α θα έδινα τουλάχιστα τα μισά να τον φέρω σε έτσι σημείο απο μόνος μου Β) δέν είχα τον χρόνο να το κάνω και Γ ) δέν ήξερα τον σωστό τρόπο νομίζω έκανα μια πολύ καλή επιλογή. Άρα πρέπει ο καθένας να καθορίσει τι είναι για τον ίδιο καλό σκυλί και εάν έχει τις γνώσεις και τον χρόνο να το εκπαιδεύση σωστά ή εάν θα πρέπει αν βρεί ένα έτοιμο.
Μιας και εχω περασει και εγω τα σταδια που αναφερες φιλε Admin και συμφωνω μαζι σου σε ολα εκτος απο το να παω να αγορασω ετοιμο 1-2-3-4 χρονων.Δεν λεω πως δεν ειναι σωστο για καποιο που δεν εχει το χρονο για εκπαιδευση η για καποιο που εχει το χρημα απλα προσωπικα θελω να το μαθω εγω οπως θελω να κυνηγα εστω και λαθος.Με το κουταβι πρωτα πρωτα δενεσε μαζι του και το θεωρεις και μελος της οικογενειας αλλα μονο και μονο βλεποντας το στο βουνο μεγαλωνωντας με μια απλη αλλαγη στη κινηση του με κατι διαφορετικο να καταλαμβαινω τι ψαχνει και να το βοηθω και εγω σε αυτη την αναζητηση δηλ να γινομαστε ενα στο κυνηγι.
Λαγοσκυλα εχει πολλα αλλα καμνουν αλλα οχι και οπως ειπα και πιο παλια στο να γινει ενα λαγοσκυλο ετοιμο και να σου βγαζει θηραμα ρολο παιζουμε εμεις δηλ ο εκπαιδευτης ιδιοκτητης...στο πως θα του δωσουμε τις σωστες βασεις για να κτισουμε πανω του.
Ενταξει εχει σκυλια που το εχουν μεσα τους και δεν χρειαζονται καν να τα μαθεις σχεδον τιποτα αλλα εαν τα αφησεις στο ελλεος του θεου χωρις να επιβληθεις και να του δειξεις πιο ειναι το αφεντικο γιατι συνηθως αυτα τα σκυλια ειναι και ατιθασα και κανουν και του κεφαλιου τους και να διορθωσεις πιθανα λαθη που εντοπισουμε το σιγουρο ειναι οτι θα καταντησουν μετρια η και αχρηστα στο τελος

Για εμενα το ''καλο'' λαγοσκυλο ειναι αυτο που θα σου βγαλει σιγουρα λαγους στο κυνηγι αλλα θα δω το 'ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΕΙ'' δηλ δυσκολους η ευκολους? Απο εδω βλεπω και με τι σκυλι εχω να κανω δηλ χρεισιμοποια και τη μυτη αλλα και το μυαλο του που πιστευω ειναι και τα σημεια που μας ενδιαφερουν να εχει ενα λαγοσκυλο για ολα τα αλλα εμεις ειμαστε εκει να το ωθησουμε προς το καλυτερο
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
sotiris!129

Re: Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Δημοσίευση από sotiris!129 »

οταν καπιος δεν εχει τον χρονο να εκπαιδευση ενα σκυλο, με το να αγωρασει ενα ετειμο δεν θα του βλαστισει ξαφνικα χρονος, γιατι και ενα μεγαλο σκυλι παλι θελει τον χρονο του!
οταν καπιος δεν ξερει πως να εκπαιδευσει 1 κουταβι τοτε δεν ξερει πως να διατιρισει ουτε ενα μεγαλο σκυλο!
αυτα τα πραγματα τα ειδαμε 1000 φορες με σκυλους να μενουν ολοχρονα σε ενα κλουβι 2χ2 και να βγενουν εξω μονο στο κυνηγι, η να βλεπουμε κυνηγους καθε χρονο να αλασουν σκυλους οπως τα πουκαμισα και οι περσυνοι τους σκυλοι να ειναι μεσα σε κανενα χανταζι η πεταξουμενοι μεσα σε κανενα χωραφι!
σιγουρα ολοι ξεκεινουμε απο καπου ομως για να αγωρασουμε 1 σκυλο καλο ειναι αν ειμαστε απειροι να εχουμε καπιον να μας βοηθισει στα πρωτα βηματα και σιγα σιγα θα μαθουμε απο μονοι μας!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Να πω τζιαι γω την γνωμη μου:

1. Καλο λαγοσκυλο (ανεξαρτητως ρατσας) ειναι αυτο που ειναι αποτελεσματικο με οποιον τροπο και να κυνηγα γιατι στο τελος το αποτελεσμα μετρα. Και σε ολες τις εποχες του χρονου και ειδικα στο κυνηγι και εκει που οι λαγοι ειναι λιγοι και δυσκολοι.

2. Ειναι πιο ευκολο να αγορασεις αυτοκινητο παρα ετσι σκυλο γιατι εκεινος που θα τον πουλησει θα θελει σιγουρα 5000 ευρω και πανω.

3. Απο εκει και περα ο καθε ενας επιλεγει τον τροπο που θελει να κυνηγα και αποφασιζει.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Δημοσίευση από GiorgosT »

Το καλύτερο λαγόσκύλο για μένα είναι να δουλεύει εκεί που άλλα σταματούν.
Να μην το ενοχλά αν είναι βουνό ή πεδιάδα. Αν είναι κρύο ή ζέστη, αν φυσά δυτικός ή νότιος.
Από εκεί που πέρασαν 2 και 3 παγανίες να βγάζει λαγό. Ο κυνηγός να ξέρει πότε είναι έτυμο το σκυλί να ξεφωλιάσει το λαγό.
Να δουλεύει μόνο την μαλαή του λαγού και όχι οτιδήποτε άλλο. Να μπορεί να ιχνηλατήσει μακρινές και δύσκολες ιχνηλασίες. Να μην μπερδεύει το ένα ίχνος λαγού από άλλο λαγό που σταύρωσε.
Να έχει υπομονή και επιμονή, αλλά να μην είναι ξεροκέφαλο.
Σε μια κυνηγετικη σεζόν να βγάζει πάνω κάτω 40 λαγούς. ΑΑΑ και ποτέ να μην τσιλλά λαγούς να τους αφήνει να τους παίζει ο μάστρος του.
συν. ΤΟ ΠΙΟ ΚΥΡΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΡΟΝΙΜΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΜΩΡΑ....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgosT την 03 Ιούλ 2012, 13:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Ποιό είναι το καλό λαγόσκυλο

Δημοσίευση από HUNTER »

να πιαννη μιαν μαλαη τσε να την τελιονη. τουλαχιστον να τελιονη 8 στες 10.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”