πρωτη γεννα τι κανουμε

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

πρωτη γεννα τι κανουμε

Δημοσίευση από πανικος »

καλημερα σε ολους
εχω μια μικρη σκυλλιτσα του σπιτιου και σε λιγες μερες θα γεννησει πρωτη φορα.εχω ορισμενες ερωτησεις γιατι δεν μου ξαναετυχε.
χρειαζεται καποια βοηθεια απο μενα στην γεννα?χθες μου ειπαν οτι τα σκυλλακια θα βγουν σε κουκουλες και πρεπει να ειμαι εκει να βοηθω στο ανοιγμα για να παρουν οξυγονο τα σκυλια,ισχυει κατι τετοιο?
γενικα πρεπει να κανω κατι την ωρα τησ γεννασ η μετα η η σκυλλιτσα θα τα κανει ολα?
μεν με παρεξηγησετε αλλα δεν εχω ιδεα απο γεννα σκυλλου :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: πρωτη γεννα τι κανουμε

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε υπο κανονικές συνθηκες δεν θα χρειαστει να κάνεις τιποτα.
Η σκυλα θα ενεργησει απο μονη της και θα τα κανει αυτη.
Απλα η σκυλα χρειαζετε ενα στεγνο- ευρυχωρο χωρο με λιγα καθαρα ρουχα ( παλια σεντονια ή κουβερτα)

Κανονικα η σκυλα πριν αρχισει ο τοκετος θα ειναι ανυσηχη δεν θα βρισκει τόπο να κατσει , θα καθετε θα σηκωνετε και πιθανον να κλαιει λιγο. Θα σταματησει να τρωει περιπου 24 ωρες πριν και θα πινει πολυ νερο.
Οταν αρχισει να γεννα θα εχει συσπασει και θα γεννα ενα σκυλακι ανά 25 λεπτα μεχρι και μιας ωρα το ενα απο το αλλο και κανονικά θα τρωει τον σακο και θα τα γλειφει να στεγνωσουν.
Οταν τελιωσει ο τοκετος και αφου θηλασει τα σκυλακια να την πάρεις στον κτηνιατρο να βεβεωθει οτι γεννησε ολα τα σκυλακια και ειναι καλά.
Αν το σκυλάκι σου όμως ανηκει στις πολύ μικρες φυλές ( τσιουαουα , μινι πινσερ κτλ) καλυτερα μιλα με τον κτηνιατρο σου και ξηγηθητε επειδη ισως χρειαστει καισαρική
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: πρωτη γεννα τι κανουμε

Δημοσίευση από πανικος »

Anthimos έγραψε:Φίλε υπο κανονικές συνθηκες δεν θα χρειαστει να κάνεις τιποτα.
Η σκυλα θα ενεργησει απο μονη της και θα τα κανει αυτη.
Απλα η σκυλα χρειαζετε ενα στεγνο- ευρυχωρο χωρο με λιγα καθαρα ρουχα ( παλια σεντονια ή κουβερτα)

Κανονικα η σκυλα πριν αρχισει ο τοκετος θα ειναι ανυσηχη δεν θα βρισκει τόπο να κατσει , θα καθετε θα σηκωνετε και πιθανον να κλαιει λιγο. Θα σταματησει να τρωει περιπου 24 ωρες πριν και θα πινει πολυ νερο.
Οταν αρχισει να γεννα θα εχει συσπασει και θα γεννα ενα σκυλακι ανά 25 λεπτα μεχρι και μιας ωρα το ενα απο το αλλο και κανονικά θα τρωει τον σακο και θα τα γλειφει να στεγνωσουν.
Οταν τελιωσει ο τοκετος και αφου θηλασει τα σκυλακια να την πάρεις στον κτηνιατρο να βεβεωθει οτι γεννησε ολα τα σκυλακια και ειναι καλά.
Αν το σκυλάκι σου όμως ανηκει στις πολύ μικρες φυλές ( τσιουαουα , μινι πινσερ κτλ) καλυτερα μιλα με τον κτηνιατρο σου και ξηγηθητε επειδη ισως χρειαστει καισαρική
πολυ κατατοπιστικος ανθιμε ευχαριστω,το σκυλακι ειναι τσιουαουα καλυτερα να το παω κτηνιατρο.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: πρωτη γεννα τι κανουμε

Δημοσίευση από Laurona »

Αντε παππου ωρες καλες, καλα γεννητουρια και να τα χαιρεσε :)

Θωρω σε να χωνεις τες τρασσιηλες οπου τζιε να σε, γιατι εννα σου τες πιανουν που το σακκουλλιν τζιε η τσιμινια εννα μινισκει οφκερη :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: πρωτη γεννα τι κανουμε

Δημοσίευση από πανικος »

Laurona έγραψε:Αντε παππου ωρες καλες, καλα γεννητουρια και να τα χαιρεσε :)

Θωρω σε να χωνεις τες τρασσιηλες οπου τζιε να σε, γιατι εννα σου τες πιανουν που το σακκουλλιν τζιε η τσιμινια εννα μινισκει οφκερη :lol:
ποιος μου το λαλησεν να καμω τσιουαουα κατοικιδιο τζε να εχω την εγνοια του οπως το μωρο :lol:
η τσιμινια εν φτζερωνει ως τωρα εχει μερες που θελω να την αναψω και να βαλω μεζε :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: πρωτη γεννα τι κανουμε

Δημοσίευση από πανικος »

ψες ωσ τα μεσανυχτα η σκυλιτσα ηταν καλα λιγο ανησυχη μονο.το πρωι βρηκα τρια μικρα τσιουαουα να βυζανουν και ολα καθαρα σαν να μημ εγινε γεννα και καποιος τα εβαλε εκει :D
ρε κοπελια ενειωσα σαν να γεννηθηκαν μωρα δικα μου :lol: η σκυλιτσα ηταν εκει στο σπιτακι της καθως βυζαιναν τα σκυλακια και με εβλεπε σαν να μου ελεγε ελα να δεις μα εντα που εντουτα :lol: την χαιδεψα λεγοντας της μπραβο κορη και αρχισε να με γλυφη.τωρα καταλαβα τι μαλακια κανουν αυτοι που περνουν τα σκυλακια μολισ γεννηθουν και τα πετανε.
αν ξερετε πρεπει να κανω τιποτα τωρα η πιο μετα η ολα θα πανε συμφωνα με τη φυση :?:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: πρωτη γεννα τι κανουμε

Δημοσίευση από Anthimos »

πανικος έγραψε:ψες ωσ τα μεσανυχτα η σκυλιτσα ηταν καλα λιγο ανησυχη μονο.το πρωι βρηκα τρια μικρα τσιουαουα να βυζανουν και ολα καθαρα σαν να μημ εγινε γεννα και καποιος τα εβαλε εκει :D
ρε κοπελια ενειωσα σαν να γεννηθηκαν μωρα δικα μου :lol: η σκυλιτσα ηταν εκει στο σπιτακι της καθως βυζαιναν τα σκυλακια και με εβλεπε σαν να μου ελεγε ελα να δεις μα εντα που εντουτα :lol: την χαιδεψα λεγοντας της μπραβο κορη και αρχισε να με γλυφη.τωρα καταλαβα τι μαλακια κανουν αυτοι που περνουν τα σκυλακια μολισ γεννηθουν και τα πετανε.
αν ξερετε πρεπει να κανω τιποτα τωρα η πιο μετα η ολα θα πανε συμφωνα με τη φυση :?:


Φίλε κανονικα αν η σκυλιτσα εν καλα , τρωει και τα λοιπα απλα να βελτιωσεις την διατροφη της και τ αλλα αστα πάνω της :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: πρωτη γεννα τι κανουμε

Δημοσίευση από miky55 »

Laurona έγραψε:Αντε παππου ωρες καλες, καλα γεννητουρια και να τα χαιρεσε :)

Θωρω σε να χωνεις τες τρασσιηλες οπου τζιε να σε, γιατι εννα σου τες πιανουν που το σακκουλλιν τζιε η τσιμινια εννα μινισκει οφκερη :lol:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΑΙΡΩΜΕ ΠΟΥ ΣΕ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΧΑ ΣΤΕΑΧΩΡΕΘΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΟΥ.
sotiris!129

Re: πρωτη γεννα τι κανουμε

Δημοσίευση από sotiris!129 »

miky55 έγραψε:
Laurona έγραψε:Αντε παππου ωρες καλες, καλα γεννητουρια και να τα χαιρεσε :)

Θωρω σε να χωνεις τες τρασσιηλες οπου τζιε να σε, γιατι εννα σου τες πιανουν που το σακκουλλιν τζιε η τσιμινια εννα μινισκει οφκερη :lol:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΑΙΡΩΜΕ ΠΟΥ ΣΕ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΧΑ ΣΤΕΑΧΩΡΕΘΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΟΥ.
κ.Μιχαλη τουτι η διμοσιεφση του Laurona εγινε στες 28Μαιου δεν ειναι η τελευτεα που εκαμε... αποτι καταλαβα ο αθρωπος ενοαν τον, δυστιχος καμια φορα ισχιει η παριμια ηρταν τα αγρια να θκιοξουν τα ημερα!
kokos321
Full Member
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 21 Μάιος 2012, 15:36

Re: πρωτη γεννα τι κανουμε

Δημοσίευση από kokos321 »

εβμολιο για στηροτητα πρεπει να κανω μετα την πρωτη γεννα η μπορω κανονικα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κτηνιατρικά”