Φίνες

Απάντηση
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: Φίνες

Δημοσίευση από pavlos »

Προσωπικα ειδα θερκο να παλευει με ποντικα και αφου καταφερε και την εδιωξε μπηκε σε μια τρυπα και βγηκε με ενα απο τα μικρα της ποντικας. Το θερκο δεν ηταν πολυ μεγαλο περιπου 1 μετρο. Προφανως η ποντικα παλευε για να γλυτωσει τα μικρα της, πραγμα που δεν καταφερε. Επομενως αν και δεν μπορει να φαει την ποντικα τρωει τα μικρα της που ειναι ειναι καλο και αυτο. Επισης οι γεωργοι μολις εντοπισουν θερκο στα περβολια τους το προστατευουν και προσπαθουν να το κρατησουν κοντα στις καλλιεργειες τους βαζοντας του γαλα διοτι εξαφανιζει τα τρωκτικα!
Παρολαυτα ο μεγαλυτερος εχθρος της ποντικας ειναι το νυχτοπουλι!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Anthimos »

pavlos έγραψε:Προσωπικα ειδα θερκο να παλευει με ποντικα και αφου καταφερε και την εδιωξε μπηκε σε μια τρυπα και βγηκε με ενα απο τα μικρα της ποντικας. Το θερκο δεν ηταν πολυ μεγαλο περιπου 1 μετρο. Προφανως η ποντικα παλευε για να γλυτωσει τα μικρα της, πραγμα που δεν καταφερε. Επομενως αν και δεν μπορει να φαει την ποντικα τρωει τα μικρα της που ειναι ειναι καλο και αυτο. Επισης οι γεωργοι μολις εντοπισουν θερκο στα περβολια τους το προστατευουν και προσπαθουν να το κρατησουν κοντα στις καλλιεργειες τους βαζοντας του γαλα διοτι εξαφανιζει τα τρωκτικα!
Παρολαυτα ο μεγαλυτερος εχθρος της ποντικας ειναι το νυχτοπουλι!
Πολλα σωστα
Το ανθρωποπούλι χρειαζεται 10 τρωκτικα την νυχτα αμα εχει μικρά
Το θερκο τρωει ποντικους και τα μικρα της ποντικας και καποτε αλλα μικρά φίδια μεταξυ αυτων και μικρες φίνες
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Φίνες

Δημοσίευση από mikros »

Για ολα υπαρχει καποιος λογος υπαρξης!!!
Εν ειμαστεν εμεις τα τελεια οντα που θα σκωτοσουμε το ταδε πραμα επιδη θεωρουμε εμεις σωστο!!!
ο κυκλος της ζωης για να υπαρχουν ισοροπιες!!!σκωτονουμε υπερβολικα τα φιδια για παραδηγμα συναιπειες=μειωση πλυθησμου φιδιων+αυξηση πλυθησμου τροκτικων

Οταν κυνδηνευουμε εμεις ή τα ζωα μας αλλη περιπτωση εκινη...ναι θα το σκωτοσω τοτε
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Φίνες

Δημοσίευση από FRANCHI »

εγώ επαρατήρησα ότι οι φίνες κινούνται αργά ή δεν κινούνται καθόλου και πολύ εύκολα μπορείς να την πατήσεις δεν είναι όπως το φίδι. Μου έτυχε 3 φορές και τελευταία στιγμή την απέφυγα χωρίς αυτή να κάμει κάποια κίνηση σε σημείο που νομίζεις ότι είναι πεθαμένη..
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Φίνες

Δημοσίευση από marinos.a »

FRANCHI έγραψε:εγώ επαρατήρησα ότι οι φίνες κινούνται αργά ή δεν κινούνται καθόλου και πολύ εύκολα μπορείς να την πατήσεις δεν είναι όπως το φίδι. Μου έτυχε 3 φορές και τελευταία στιγμή την απέφυγα χωρίς αυτή να κάμει κάποια κίνηση σε σημείο που νομίζεις ότι είναι πεθαμένη..
ουφφφφ

αγχόθικα
Si vis pacem, para bellum
yiannis angeli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 25 Οκτ 2010, 17:08

Re: Φίνες

Δημοσίευση από yiannis angeli »

Καλησπέρα παιδιά αφού με ζητήσατε ήρθα για να σας ενημερώσω σωστά.
Κατ αρχάς φίλε Χρύσανθε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά ξέχασες να τους ενημερώσεις ότι εσύ πριν με γνωρίσεις δεν ήθελες να δεις φίνα ούτε ζωγραφιστή χαχαχα.
Αλλά πρόσεξα ότι αγόρασες το ντοκιμαντέρ που έκανα για τις οχιές και έμαθες πάρα πολλά πράγματα τα οποία σε βοηθήσανε και θα σε βοηθάνε πάντα σε ότι απορία έχεις για τις οχιές τις Κύπρου.
Από ότι διάβασα πιο πάνω αναφέρατε κάποια χρήσιμα πράγματα αλλά θα σας πω ακόμα λίγα για να γνωρίζετε όπως και στο ότι θα είμαι στον φιλανθρωπικό αγώνα για εσάς για ότι χρειαστείτε.
Φέτος θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα με τα φίδια λόγο του δυνατού χειμώνα που πέρασε, ακόμη δεν μπήκε το καλοκαίρι και αρχίσανε να βγαίνουνε με τις πρώτες ψιλές θερμοκρασίες άλλωστε μην ξεχνάτε είναι περίοδος ζευγαρώματος και θα κινούνται πολύ περισσότερο τον Απρίλιο Μάιο και Ιούνιο γι αυτό προσοχή κοντά σε νερά μονοπάτια και σε περιοχές που υπάρχουνε ζώα όπως, (μάντρες με) πρόβατα, κουνέλια, κότες και ότι άλλο προέλκει ποντίκια και αρουραίους.
Στον αγώνα θα υπάρχουνε τα περσινά τεύχη του περιοδικού τα οποία έχω άρθρα μέσα που αναφερνω πολλά χρήσιμα πράγματα για τα ερπετά τις Κύπρου.
Δεν πρέπει να σκοτώνουμε τα φίδια γιατί έχουνε και αυτά τον λόγο ύπαρξης τους.
Οι οχιές τρωνε τους μεγάλους αρουραίους από σχετικά νεαρή ηλικία ενώ τα φίδια και εννοώ τα coluber jucularis που είναι τα θερκα η μαυροφιδα όπως γνωρίζετε μόνο όταν είναι πάνω από 2 μέτρα που είναι λίγο δύσκολο να φτάσουνε αφού πολλοί τα σκοτώνουνε από νεαρή ηλικία λόγο του ότι γεννιούνται με γκρίζο χρώμα και μετά από 3 χρόνια αρχίζουνε να μαυρίζουνε.
Αν έχετε άλλες απορίες παρακαλώ πέστε μου να σας απαντήσω.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Laurona »

Εντζιε καλο που μου καμες ρε Γιαννο εν κακο :D

Τωρα προσπαθω να εβρω μιστισκουρουν να την παισω να την βαλω μεστην ποτσα για να στολιζω το τζακι :twisted: :lol:

τωρα σοβαρα, πριν να σε γνωριζω εσκοτωνα τες με αχτιν, τωρα σκοτωνω τες ευγενικα :lol:

Ε φιλε λαλω σου το χωρις αστεια, παλε σκοτωνω τες αμα τες εβρω καπου επικινδυνα, οπως προχτες με στο γκαραζ ο πεθερος μου, αλλα σιουρα επηρεασες με και εμαθα και τι καλο καμνουν .

Για καποιο λογο, αμα δεν πρεπει εν τες σκοτωνω, τωρα ηνταλοις τα καταφερες αλλου παπα ευαγελιο.

Αλλα σιουρα προτιμω να μεν τες βρισκω καθολου και ειδικα με το σκυλο.

Ελα σου πω εννα ρτω ποτζι να καμουμε ενα εκπαιδευτικο τους σκυλου με κολλαρο για να μεν τς μουνταρει, εν οκ μαζι σου??
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Φίνες

Δημοσίευση από 'petros' »

ρε γιαννο να φκαλεις τζινη την μιαλη τζαι ουτε κολλαρο δεν θα θελει ο σκυλος αμαν την δει εν σχοινι να τον κρατατε να μεν φει οταν του σφυρισει και του χρυσανθου και του σκυλου :lol: :lol: :lol: :lol:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Laurona »

Ρε φιλε το χαζιν ποιον ηταν??
που επηαμεν να τες παρουμε σπιτι μετα τον αγωνα περσυ και λαλει μου φερτην μεγαλην εσυ :lol:

Επηραν την εντζιε οτι εν την επηρα αλλα ετσιακκαρα την γυαλλα της οτι εν σφραγισμενη 30 φορες πριν να την πιασω :lol:

Ειπαμεν να καμουμεν του σκυλου εκπαιδευσην , οχι να τον καμουμε να παθει εμφραγμαν.

Ειδες της τζινη να τρωει κουνελλιν?Εγω ειδα την, ε αμμα την δεις εννα σου πω αν καμνεις το μαγκα :lol:

Φακκας της που πανω με την Δημητρα τζιε σπαζει η Δημητρα αντι να πονησει η κουφη :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Φίνες

Δημοσίευση από 'petros' »

Laurona έγραψε:Ρε φιλε το χαζιν ποιον ηταν??
που επηαμεν να τες παρουμε σπιτι μετα τον αγωνα περσυ και λαλει μου φερτην μεγαλην εσυ :lol:

Επηραν την εντζιε οτι εν την επηρα αλλα ετσιακκαρα την γυαλλα της οτι εν σφραγισμενη 30 φορες πριν να την πιασω :lol:

Ειπαμεν να καμουμεν του σκυλου εκπαιδευσην , οχι να τον καμουμε να παθει εμφραγμαν.

Ειδες της τζινη να τρωει κουνελλιν?Εγω ειδα την, ε αμμα την δεις εννα σου πω αν καμνεις το μαγκα :lol:

Φακκας της που πανω με την Δημητρα τζιε σπαζει η Δημητρα αντι να πονησει η κουφη :lol:
Τουτη η Δημητρα ποια ενει παλε
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”