Σκυλια φερμας - συγκρισεις μεταξυ των φυλων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Σκυλια φερμας - συγκρισεις μεταξυ των φυλων

Δημοσίευση από Laurona »

Αγαπητοι φιλοι εδω θα μπορουμε να συγκρινουμε μεταξυ τους γενικα τις φυλες φερμας, να αναφερουμε ομοιοτητες διαφορες και γιατι τις προτιμουμε εναντι αλλων.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Σκυλια φερμας - συγκρισεις μεταξυ των φυλων

Δημοσίευση από Laurona »

Δημοσιεύτηκε: 06 Μαρ 2012, 11:48
Laurona έγραψε:
BECCACCIA έγραψε:
ρε παιδεια δεν ξερω για τα κορτον αλλα εχω εμπιρια με εκλεζικα σεττερ εδω και μια 20ετια. κανενα μα κανενα προβλημα στις κλιματολογικες συνθηκες της Κυπρου. εξαλου ο σκυλος δεν δρωνη οπως στον αθρωπο. αποβαλη την θερμοτητα του απο τις πατουσες και απο το στωμα. ολα ειναι θεμα φυσικης καταστασης και μην ξεχνατε ενα σεττερ κοβει πολυ πιο πολλα χιλιομετρα απο ενα πρακ

Φιλε μου γιατι το λες αυτο, εινα ιενα θεμα που θα ηθελα να αναλυσουμε και οχι για αυτα τα δυο σκυλια αλλα γενικα, μπορει να βοηθησει πολυ κοσμο να καταλαβει καποια πραγματα.

Ας ανοιξουμε ομως ενα αλλο θεμα γιατι εδω θα βγουμε εκτος και ειναι απο μονο του υπεροχο.


Για το σκυλι αυτο θα ηθελα να πω οτι πραγματι ειναι για λιγους, οπως και το ιρλανδικο σεττερ.
Εχει τρομερες δυνατοτητες και ειναι πραγματικα αξιαγαπητο, εχει δε ενα στυλ που πραγματικα σε μαγευει, κατι σαν να βλεπει και το ιδιο ''αφ υψηλου'' με μια πιο κλασατη δηλαδη προσεγγιση την ολη διαδικασια της φερμας - ποντας και να την εκτελει σας να ειναι ιεροτελεστια.

Ειναι ΣΠΑΝΙΟ να βρεις στην Κυπρο ιδιοκτητες τετοιων σκυλλων, ειμαι σιγουρος ομως οτι εαν υπαρχουν, ειναι ευτιχισμενοι γιατι, δεν μπορει να τον εχει ο καθε ενας.Απαιτει ΑΓΑΠΗ και αφοσιωση αντιστοιχη με αυτη που δινει.

η ερευνα και η ταχυτητα ενος τυπικου δειγματος αγκλικου σεττερ ειναι πιο μεγαλη απο την ερευνα και ταχυτητα ενος τυπικου δειγματος ενος πρακ.

Ναι αλλα οσα κερδιζεις σε ταχυτητα και ερευνα στο Σεττερ, απο της δικη μου εμπειρια πιστευω τουλαχιστον οτι τα κερδιζεις με το μπρακ σε διαρκεια.

Δηλαδη πιστευω οτι θα καλυψουν την ιδια αποσταση αλλα σε διαφορα χρονου, γιατι το σεττερ θα κουραστει πιο νωρις.Δεν πιστευω οτι θα μπορεσει να μου βγαλει ενα ολοημερα κυνηγι με την ιδια αρχικη ταχυτητα και ενταση.

Αυτο δεν ειναι πλεονεκτημα του ενος η μειονεκτημα του αλλου, γιατι αναλογως του κυνηγιου ειναι και το αποτελεσμα.

Εαν παω στο καμπο για ορτυκια, που ειναι μεχρι τις 9 το πρωι λογω ζεστης, το μεν πρωτο θα μου καλυψει την αποσταση πιο γρηγορα και θα μου φερμαρει ισως και απο πιο μακρυα, δινοντας μου προβαδισμα εναντι της πιεσης χρονου και πολυκοσμιας, αλλα το μπρακ θα μου φερμαρει ισως περισσοτερα πουλια σε μεγαλυτερο χρονο ομως αφου συνηθως στο κυνηγι, και οχι στους αγωνες, τα ανοικτης ρευνας και μεγαλου καλπασμου σκυλια αφηνουν πισω θηραμα.

Εχουμε βεβαιως και εξαιρετικα δειγματα τως δυο φυλων, που ξερουν να καθοριζουν την κινηση και το κυνηγι - διατηρηση δυναμεων, αναλογως θηραματος και εδαφους, ετσι ενα εξαισιο σεττερ μεγαλου καλπασμου και ερευνας στα ορτυκια, μπορει να κυνηγησει αριστα και αργα την μπεκατσα στο πυκνο.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Σκυλια φερμας - συγκρισεις μεταξυ των φυλων

Δημοσίευση από marinos.a »

Με τη σύντομη εμπειρία μου έχω παρατηρήσει η ταχύτητα και η ενεργητικότητα τον Αγγλικών Σέτερ είναι απίστευτη αλλά σκυλιά που δεν έχουν πείρα όντως θα σπαταλήσουν δυνάμεις.
Μεγαλύτερα σκυλιά διαχειρίζονται καλύτερα το θέμα εναργείας.

Αυτό που διαπίστωσα να είναι πολύ σημαντικό ίσως σημαντικότερο από άλλα σκυλιά είναι η ενυδάτωση.
Πρόσεξα ότι σε εκπαιδευτικά σε ζεστές μέρες το Σκυλί μου χρειάζεται πολύ μεγάλες ποσότητες νερού για να αποδώσει.
Σε ένα πολύ πρόσφατο εκπαιδευτικό κοντά στο σπίτι μου το σκυλί κυριολεκτικά επετούσε αλλά λόγο του ότι δεν έπιασα νερό μαζί μου σε ένα δίωρο έπεσε. Άμα λαλω επετουσε όμως μου έδινε το αίσθημα ότι ασχέτως με τι ρυθμό περπατούσα το είχε καλυμμένη μια ακτίνα 100 μέτρων γύρο μου.
Ξαφνικά σαννα τζαι έλειψε η πενζίνα. Ηβραμε νερό, 5 λεπτά διάλειμμα και μετά take off πάλε.
Από την άλλη το Σέτερ του συντρόφου είναι σίφουνας. Είναι σαννα θωρείς ένα τρένο να πηγαίνει πάνω κάτω. Όταν αρχίσει να καταβάλλεται ποκαθετε λίγο η πυρά του και γίνεται ποιο συνεργάσιμος

Τώρα στη διαφορά ταχύτητας έρευνας που είδα εγώ φαίνεται ότι όταν το τερέν έχει οσμή σε 2 λεπτά τα σέτερ καθαρίζουν το και αυτό είναι κατ εμένα το ποιο συναρπαστικό. Να βλέπεις το σκυλί να σηκώνει κεφάλι, μετά να ξεκίνα ανοικτό λασαρισμα, να κλίνει σιγά-σιγά την έρευνα και ξαφνικά να ‘τσουλοκαθετε’ και να παγώνει…
Si vis pacem, para bellum
paulos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 22:10

Re: Σκυλια φερμας - συγκρισεις μεταξυ των φυλων

Δημοσίευση από paulos »

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΟΣ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ
Απαντώ στην ερώτηση ενός φίλου ποιες είναι οι διαφορές αυτών των δύο υπέροχων κυνηγετικών σκύλων. Ένα Γκόρντον από την πρώτη απλή ματιά φαίνεται η είναι η δεν είναι Γκόρντον ,έχει δύο χρώματα μαύρο καφέ συγκεκριμένα και δεν είναι άσπρο μαύρο ,άσπρο καφέ η τρικολόρε η ότι άλλο δεν ξέρω. Τα χρώματα σαν χρώματα δεν ενοχλούν επιτρέπουν όμως την ελεύθερη, ανοικτή, ανεξέλικτη αναπαραγωγή και δίνουν την δυνατότητα στους εμπόρους σκύλων να εξαπατούν τον κόσμο . Στο Γκόρντον επιτρέπεται και λίγο άσπρο στο στήθος που έχουν όμως λίγα ζώα .Στην αναπαραγωγή των Γκόρντον που είναι πολύ ποιο κλειστή, γιατί τα ζώα είναι λιγότερα και γνωστά σε εμάς τους εκτροφείς η επιτυχία είναι σίγουρη σε πολύ μεγάλο ποσοστό από μια αναπαραγωγή αγγλικών. Αυτά τα αποτελέσματα των αγγλικών σέττερ (και περισσότερο ακόμη στα ποιντερ) τα εισπράττουμε στο κυνήγι .Ακούμε το δικό μου σκυλί ανοίγεται πολύ το άλλο πιέζει τα πουλιά και τα σηκώνει το άλλο δεν έχει απορτ είναι πολύ γρήγορο μπαίνει μέσα στα πουλιά και τα σηκώνει, και άλλα πολλά. Φταίμε εμείς οι κυνηγοί που έχουμε κόλλημα . Η λάθος εξέταση και προσέγγιση στον κόσμο της αγωνιστικής κυνοφιλίας από την μια και από την άλλη οι έμποροι και τα περιοδικά μας έκαναν να χάσουμε τον στόχο που για τον πολύ τον κόσμο είναι το κυνήγι. Μόνον όταν ξεκολλήσουμε από αυτά θα βρούμε την ησυχία μας ,μόνον ο σωστός συνδυασμός αυτών των δύο πραγμάτων μπορεί να διατηρήσει και να βελτιώσει τα χαρακτηριστικά του πραγματικού σκύλου φέρμας ,ώστε να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ απόδοσης και στυλ. Πως όμως να φθάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα όταν η ανεξέλικτη αναπαραγωγή αγγλικών σέττερ δεν μπορεί να έχει τέλος. Αυτά λοιπόν όλα τα κακά στο Γκόρντον δεν υπάρχουν. Ένα Γκόρντον κυνηγάει 100% για το αφεντικό του ,αγαπάει αυτόν που το πάει στο κυνήγι περισσότερο από αυτόν που το ταΐζει. Το απόρτ είναι υποδειγματικό και η φέρμα του επιβλητική καθηλώνει το θήραμα περισσότερη ώρα από κάθε άλλη ράτσα και δίνει την δυνατότητα στον κυνηγό να προετοιμαστεί καλύτερα και να πετύχει τον στόχο του. Αντιμετωπίζει τα εμπόδια και τις δυσκολίες στο κυνήγι με την λογική Οδοστρωτήρα που του δίνει το ατσάλινο σώμα του. Με ένα ιδιαίτερο στυλ που δεν το έχει καμία άλλη φυλή και ένα κορμί που δείχνει αντοχή για πολύωρο κυνήγι φαίνεται αδιάφορος στις υψηλές ταχύτητες και επικεντρώνεται με φιλοσοφημένη διάθεση στις γωνίες στους φράκτες και όπου η υψηλή αίσθηση θηράματος που διαθέτει το κατευθύνει. Όταν κινείται στο χωράφι και εντοπίσει μυρωδιά σε τρείς χρόνους φθάνει στο θήραμα πρώτα κόβει ταχύτητα μετά ποντάρει προς την μυρωδιά και μετά φερμάρει αφού ρίξει και μια γρήγορη ματιά να δει το αφεντικό του που βρίσκεται, ενώ ένα σέττερ εκεί που τρέχει κάνει απότομα ένα κόψιμο και φερμάρει χαμηλωμένο. Καμία σχέση το ένα με το άλλο .Ένα Γκόρντον ποτέ δεν χάνει στο βουνό το αφεντικό του ποτέ δεν σου δίνει το δικαίωμα να το φωνάξεις ποτέ τα νεύρα σου δεν θα γίνουν κομμάτια. .Υπάρχει ένα μυστικό για όλα αυτά ότι όταν πάρουμε ένα κουτάβι να μεγαλώσουμε πρέπει το ίδιο άτομο που το ταΐζει να το εκπαιδεύει και το ίδιο άτομο να το πηγαίνει στο κυνήγι .Όταν κάποια πράγματα γίνουν σωστά τότε έχουμε έναν σκύλο εξωστρεφή ευφυή συνεργάσιμο. έχει μεγάλα αποθέματα σωματικής και ψυχικής δύναμης είναι πάντα έτοιμος να ικανοποιήσει όποιον αγαπά .Μεγάλη καρδιά και διακριτικότητα στην συμπεριφορά του είναι φειδωλός σε διαχυτικότητα με αγνώστους σε αντίθεση με τους δικούς του ανθρώπους για τους οποίους τα δίνει όλα στο τραχύ έδαφος και τα δύσκολα θηράματα για να τους ικανοποιήσει και να ικανοποιηθεί και αυτός. Το Γκόρντον που έχει αφεθεί στην τύχη του είναι ένα λυπηρό θέαμα και το τρίχωμα του σκεπάζει ένα δυστυχισμένο πλάσμα που δεν έχει καμία σχέση με το μαύρο διαμάντι της Σκωτίας.
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: Σκυλια φερμας - συγκρισεις μεταξυ των φυλων

Δημοσίευση από BECCACCIA »

paulos έγραψε:ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΟΣ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ
Απαντώ στην ερώτηση ενός φίλου ποιες είναι οι διαφορές αυτών των δύο υπέροχων κυνηγετικών σκύλων. Ένα Γκόρντον από την πρώτη απλή ματιά φαίνεται η είναι η δεν είναι Γκόρντον ,έχει δύο χρώματα μαύρο καφέ συγκεκριμένα και δεν είναι άσπρο μαύρο ,άσπρο καφέ η τρικολόρε η ότι άλλο δεν ξέρω. Τα χρώματα σαν χρώματα δεν ενοχλούν επιτρέπουν όμως την ελεύθερη, ανοικτή, ανεξέλικτη αναπαραγωγή και δίνουν την δυνατότητα στους εμπόρους σκύλων να εξαπατούν τον κόσμο . Στο Γκόρντον επιτρέπεται και λίγο άσπρο στο στήθος που έχουν όμως λίγα ζώα .Στην αναπαραγωγή των Γκόρντον που είναι πολύ ποιο κλειστή, γιατί τα ζώα είναι λιγότερα και γνωστά σε εμάς τους εκτροφείς η επιτυχία είναι σίγουρη σε πολύ μεγάλο ποσοστό από μια αναπαραγωγή αγγλικών. Αυτά τα αποτελέσματα των αγγλικών σέττερ (και περισσότερο ακόμη στα ποιντερ) τα εισπράττουμε στο κυνήγι .Ακούμε το δικό μου σκυλί ανοίγεται πολύ το άλλο πιέζει τα πουλιά και τα σηκώνει το άλλο δεν έχει απορτ είναι πολύ γρήγορο μπαίνει μέσα στα πουλιά και τα σηκώνει, και άλλα πολλά. Φταίμε εμείς οι κυνηγοί που έχουμε κόλλημα . Η λάθος εξέταση και προσέγγιση στον κόσμο της αγωνιστικής κυνοφιλίας από την μια και από την άλλη οι έμποροι και τα περιοδικά μας έκαναν να χάσουμε τον στόχο που για τον πολύ τον κόσμο είναι το κυνήγι. Μόνον όταν ξεκολλήσουμε από αυτά θα βρούμε την ησυχία μας ,μόνον ο σωστός συνδυασμός αυτών των δύο πραγμάτων μπορεί να διατηρήσει και να βελτιώσει τα χαρακτηριστικά του πραγματικού σκύλου φέρμας ,ώστε να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ απόδοσης και στυλ. Πως όμως να φθάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα όταν η ανεξέλικτη αναπαραγωγή αγγλικών σέττερ δεν μπορεί να έχει τέλος. Αυτά λοιπόν όλα τα κακά στο Γκόρντον δεν υπάρχουν. Ένα Γκόρντον κυνηγάει 100% για το αφεντικό του ,αγαπάει αυτόν που το πάει στο κυνήγι περισσότερο από αυτόν που το ταΐζει. Το απόρτ είναι υποδειγματικό και η φέρμα του επιβλητική καθηλώνει το θήραμα περισσότερη ώρα από κάθε άλλη ράτσα και δίνει την δυνατότητα στον κυνηγό να προετοιμαστεί καλύτερα και να πετύχει τον στόχο του. Αντιμετωπίζει τα εμπόδια και τις δυσκολίες στο κυνήγι με την λογική Οδοστρωτήρα που του δίνει το ατσάλινο σώμα του. Με ένα ιδιαίτερο στυλ που δεν το έχει καμία άλλη φυλή και ένα κορμί που δείχνει αντοχή για πολύωρο κυνήγι φαίνεται αδιάφορος στις υψηλές ταχύτητες και επικεντρώνεται με φιλοσοφημένη διάθεση στις γωνίες στους φράκτες και όπου η υψηλή αίσθηση θηράματος που διαθέτει το κατευθύνει. Όταν κινείται στο χωράφι και εντοπίσει μυρωδιά σε τρείς χρόνους φθάνει στο θήραμα πρώτα κόβει ταχύτητα μετά ποντάρει προς την μυρωδιά και μετά φερμάρει αφού ρίξει και μια γρήγορη ματιά να δει το αφεντικό του που βρίσκεται, ενώ ένα σέττερ εκεί που τρέχει κάνει απότομα ένα κόψιμο και φερμάρει χαμηλωμένο. Καμία σχέση το ένα με το άλλο .Ένα Γκόρντον ποτέ δεν χάνει στο βουνό το αφεντικό του ποτέ δεν σου δίνει το δικαίωμα να το φωνάξεις ποτέ τα νεύρα σου δεν θα γίνουν κομμάτια. .Υπάρχει ένα μυστικό για όλα αυτά ότι όταν πάρουμε ένα κουτάβι να μεγαλώσουμε πρέπει το ίδιο άτομο που το ταΐζει να το εκπαιδεύει και το ίδιο άτομο να το πηγαίνει στο κυνήγι .Όταν κάποια πράγματα γίνουν σωστά τότε έχουμε έναν σκύλο εξωστρεφή ευφυή συνεργάσιμο. έχει μεγάλα αποθέματα σωματικής και ψυχικής δύναμης είναι πάντα έτοιμος να ικανοποιήσει όποιον αγαπά .Μεγάλη καρδιά και διακριτικότητα στην συμπεριφορά του είναι φειδωλός σε διαχυτικότητα με αγνώστους σε αντίθεση με τους δικούς του ανθρώπους για τους οποίους τα δίνει όλα στο τραχύ έδαφος και τα δύσκολα θηράματα για να τους ικανοποιήσει και να ικανοποιηθεί και αυτός. Το Γκόρντον που έχει αφεθεί στην τύχη του είναι ένα λυπηρό θέαμα και το τρίχωμα του σκεπάζει ένα δυστυχισμένο πλάσμα που δεν έχει καμία σχέση με το μαύρο διαμάντι της Σκωτίας.
φιλε μου καταλαβαινω την συμπαθεια σου προς τα γκορτον αλλα νομιζω αδικης το εκλεζικο σεττερ. σιγουρα
υπαρχουν και τα ¨κακα¨ σκυλια οπως υπαρχουν και τα ¨κακα¨γκορτον. η αγωνιστικη κυνοφιλια πιστευω εχει λογω υπαρξης
και χαρη σε αφτην εχουμαι καλητερες γραμμες σκυλλων .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”